Pilea

Ilustracja pilea

Pilea – rodzaj roślin z rodziny pokrzywowatych. Istnieje ok. 700 gatunków, z których tylko kilka jest uprawianych jako rośliny doniczkowe. W Polsce najpopularniejsza jest pilea peperomiowata (pieniążek). Ta ostatnia pochodzi z prowincji Yunnan w Chinach i została sprowadzona do Europy na początku XX wieku. Jest wieloletnią rośliną zimozieloną. Nie ma odporności na mróz i w polskich warunkach może być uprawiana tylko w doniczce. Dorasta do 30 cm. Pęd główny jest prosty, drewniejący. Wyrastają z niego na długich ogonkach pojedyncze, okrągłe listki. Ze względu na kształt i kolor liści przypomina peperomię, stąd nazwa gatunku.

Pilea - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Pilea - charakterystyka, wymagania, uprawa, rozmnażanie

Pilea to duża grupa roślin, jednak w Polsce tylko kilka gatunków uprawia się jako rośliny doniczkowe. Pilea doskonale nadaje się do upiększenia parapetu czy domowej dżungli. Szczególnie interesująca jest pilea peperomiowata, zwana też pieniążkiem. Oto najpopularniejsze odmiany i wskazówki co do ich uprawy.

Pilea – charakterystyka i odmiany

Pilea to rośliny występujące na wszystkich kontynentach. Najczęściej uprawiana w Polsce pilea peperomiowata rośnie naturalnie w Chinach, przede wszystkim w prowincji Yunan. Jest niewielka – dorasta do 20-30 cm, czasami trochę wyżej w domowych warunkach. Mimo to główny pęd ulega zdrewnieniu, dzięki czemu starsza roślina przypomina małe drzewko. Z pnia wyrastają pojedyncze ogonki, długie i cienkie, na końcu których rosną okrągłe liście. To właśnie tym liściom pilea peperomiowata zawdzięcza drugą nazwę – „pieniążek”. Liście są nie tylko okrągłe, ale skórzaste i błyszczące, dlatego mogą przywodzić na myśl monety. Zakwita bardzo rzadko, latem. Kwiat jest wiechowaty, kwiatostany drobne. Chociaż nie jest tak atrakcyjny jak liście, stanowi dodatkową ozdobę. Pilea peperomiowata jest dostępna w kilku odmianach. Przykładowe odmiany to: „Variegata” (z biało-kremowym wzorem na liściach), „White splash” (biało nakrapiane liście), 

Inne popularne gatunki pilei to:

  • Cadierei – pochodzi z subtropikalnych obszarów Chin i Wietnamu. Ma charakterystyczne, owalne liście ze srebrzystym wzorem. Nazywana też pilea aluminiowa.
  • Involucrata – jej ojczyzną jest Ameryka Południowa (Peru, Brazylia). Roślina ma jajowate, pomarszczone liście z widocznymi czerwonawymi żyłkami. Kolor liści zależy od odmiany.

Pilea uprawa w domu

Uprawa pilei nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy jej ziemia uniwersalna lub przeznaczona dla zielonych roślin doniczkowych, optymalnie o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Ziemię ze sklepu warto zmieszać z piaskiem, żeby była lepiej przepuszczalna. Na dno doniczki natomiast zaleca się wysypać keramzyt lub żwir.

Więcej wymagań pilea ma co do temperatury i wilgotności powietrza. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 10 stopni. Roślina nie lubi też przeciągów. Jeżeli zbyt często powietrze wokół będzie zimniejsze niż 20-25 stopni (zimą 18-20), to zacznie gubić liście.

Jak prawie każda roślina doniczkowa, pilea nie lubi przelania ani przesuszenia. Najlepiej podlewać ją co kilka dni. Powinno się też, zwłaszcza w suche dni, zraszać liście wodą.

Stanowisko powinno być dobrze oświetlone, ale z rozproszonym światłem. Jeżeli na parapecie słońce nie operuje zbyt mocno, to można ją postawić tuż pod oknem. Najlepiej jednak, żeby stała gdzieś dalej, gdzie nie będzie narażona na zimno od okna i suchość od kaloryferów.

Nawozić umiarkowanie, w okresie wegetacji (wiosna, lato). Wystarczający będzie nawóz do roślin zielonych, stosowany raz na dwa tygodnie.

Pielęgnacja rośliny nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Raczej trzeba uważać, żeby roślinie nie zaszkodzić (przelaniem lub niską temperaturą).

Rozmnażanie pilei

Możliwe jest rozmnażanie pilei z nasion, ale najlepiej robić to przez sadzonki wierzchołkowe lub przez podział bryły korzeniowej. Pilea rozrasta się dość szybko, ale nie rośnie w górę, więc wystarczy ją przesadzać raz na kilka lat. Jeżeli nie mamy okazji wyjąć kwiatu z doniczki i pozyskać sadzonki z korzeniem, to odcinamy zielony pęd.

Rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe przeprowadza się wiosną. Odcięte pędy o długości ok. 6 cm zanurzamy w wodzie. Korzenie powinny się pojawić w ciągu 3 tygodni. Można je też wsadzić bezpośrednio do ziemi. W tym celu potrzebna będzie ziemia przepuszczalna, stale nawilżana. Może być specjalna gleba dla sadzonek.

Choroby i szkodniki

Pilea jest stosunkowo odporna na szkodniki i choroby. Jeżeli coś jest nie tak, to prawdopodobnie musimy zmienić naszą rutynę pielęgnacyjną.

  • Szkodniki – przędziorki, wełnowce, mszyce. Należy je zwalczać odpowiednimi preparatami. Żeby zapobiec atakom szkodników warto też zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu i nieznacznie obniżyć temperaturę.
  • Choroby odgrzybowe – pojawiają się najczęściej z powodu przelania lub zbyt częstego zraszania liści. Najczęściej pojawia się pleśń szara. Jeżeli obawiamy się tego ostatniego, to najlepiej przemywać liście z kurzu wacikiem lub wilgotną szmatką.
  • Opadanie liści, gnicie rośliny – jest wynikiem zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu.

Właściwa pielęgnacja pilei powinna zapobiec pojawianiu się szkodników i chorób. Warto jednak co jakiś czas przyglądać się roślinie i sprawdzać jej wygląd (przede wszystkim liście).

Pilea to wdzięczna, łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Można ją uprawiać w każdym mieszkaniu, byle zapewnić minimum wymaganej wilgotności i odpowiednią temperaturę.

Pilea to kwiat doniczkowy, który będzie gratką dla każdego amatora domowych upraw. Dowiedz się jakie odmiany są dostępne i jak uprawiać pileę.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto