Przymiotno

Ilustracja przymiotno

Przymiotno jest rośliną z rodziny astrowatych, która obejmuje kwiaty ozdobne, pospolite chwasty i rośliny górskie. Jej występowanie obejmuje cały świat, zaś w Polsce rośnie 10 gatunków. W ogrodzie wykorzystuje się obficie i ładnie kwitnące byliny, jako dekoracyjne kwiaty rabatowe. Mniejsze gatunki wysokogórskie sadzi się na skalniakach i murkach skalnych. Uprawa przymiotno jest łatwa, gdyż roślina ta ma małe wymagania. Dość ważne jest stanowisko słoneczne. Wśród gatunków przymiotno występują pospolite i dobrze znane chwasty jak przymiotno białe i kanadyjskie.

Przymiotno - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Przymiotno - odmiana, opis, uprawa, zastosowanie, ciekawostki

Każdy widział dość ładny, dziki, wysoki kwiatek o luźnym pokroju i cienkich łodyżkach, obsypany niedużymi białymi kwiatkami. Tym pospolitym miejskim chwastem jest przymiotno białe. Inny popularny, lecz niepozorny, chwast z tej rodziny to przymiotno kanadyjskie. Niektóre gatunki przymiotno sadzone są w ogrodach jako obficie kwitnące byliny rabatowe. Dowiedz się jakie gatunki wybrać do ogrodu i jakie są ich wymagania glebowe.

Przymiotno - charakterystyka i występowanie

Charakterystyka rośliny

Przymiotno jest rośliną z rodziny astrowatych, która posiada około 400 gatunków. Jej występowanie obejmuje wszystkie kontynenty, zaś w Polsce rośnie naturalnie 10 gatunków. Najwięcej gatunków przymiotno rośnie w Ameryce Północnej.

W Polsce przymiotno jest rośliną pospolitą, która porasta tereny ruderalne, nieużytki, łąki oraz tereny zaburzone w wyniku działań człowieka. Przymiotno znajdują zastosowanie jako kwiaty dekoracyjne do ogrodu. Inne gatunki uważane są za zwykłe chwasty. Niektóre z nich zostały uznane za rośliny inwazyjne.

Przymiotno jest rośliną zielną, byliną, rośliną dwuletnią lub jednoroczną, choć wśród gatunków znajdujemy także nieliczne krzewy. Kwiaty przymiotno występują w postaci koszyczków i zebrane są w baldachowate lub wiechowate kwiatostany. Charakterystyczną cechą kwiatów przymiotno są długie i bardzo wąskie płatki ułożone wokół żółtego środka. Występują w kolorze białym, fioletowym, różowym, pomarańczowym i innych.

Zastosowanie i ciekawe gatunki przymiotno

Niektóre gatunki przymiotno mają piękne, dekoracyjne kwiaty, dlatego też znalazły zastosowanie jako ozdobne byliny do ogrodu. Kwiaty przymiotno dzielimy na dwie grupy. Pierwsza z nich to łatwe w uprawie byliny rabatowe, zaś druga to mniejsze gatunki wysokogórskie wykorzystywane na skalniakach. Przymiotno intensywnie kwitnie, zaś okres kwitnienia przypada na wiosnę. Byliny rabatowe świetnie sprawdzają się na rabatach, wzdłuż ścieżek, na obrzeżach rabat lub przy ogrodzeniu. Warto pamiętać, że ta obficie kwitnąca roślina może przysłonić inne kwiaty, dlatego też lepiej nie sadzić przymiotno z innymi kwiatami. Mniejsze gatunki górskie, na przykład przymiotno złożone i złociste, świetnie sprawdzają się na skalniakach, murkach kwiatowych, czy też między kamieniami.

Kwiaty ogrodowe przymiotno:

  • przymiotno okazałe, z którego wyhodowano odmianę przymiotno ogrodowe,
  • przymiotno pomarańczowe,
  • przymiotno złożone,
  • przymiotno złociste.

Dość pospolitym chwastem jest przymiotno białe, które tworzy luźną, rozgałęzioną koronę z niedużymi białymi kwiatkami na szczytach pędów. Kwitnie od czerwca do października tworząc ukwiecone pędy. Roślina ta nie jest wykorzystywana jako ozdobna, jednak jest lubiana przez ogrodników, gdyż urozmaica trawniki i ozdobne łąki. Często widzimy jak porasta zaniedbane ogrody lub miejskie łąki. Jest to roślina o niewielkich wymaganiach glebowych, która rośnie prawie wszędzie. Ostatnio jednak przymiotno białe zaczęło wykazywać właściwości rośliny inwazyjnej. Zadomowiło się ono głównie na terenach miejskich. Botanicy jednak przestrzegają przed wysiewaniem tej rośliny, gdyż może ona opanować łąki i wyprzeć rośliny rodzime. Ładne kwiaty ma również przymiotno jednokoszyczkowe, rzadko występująca roślina tatrzańska.

Pospolitym chwastem, często spotykanym w mieście i na wsi jest przymiotno kanadyjskie, które nie ma walorów ozdobnych. Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej, lecz rozprzestrzeniła się na całym świecie. Dorasta do około 1 metra wysokości i ma nieatrakcyjne biało-żółte kwiaty. Przymiotno kanadyjskie ma właściwości lecznicze i kosmetyczne. Roślina ta znajduje zastosowanie w lekach, jak również w perfumach. Surowcem zielarskim jest korzeń, który ma właściwości przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, ściągające i antyseptyczne. Dlatego też napar z korzenia wykorzystuje się w leczeniu schorzeń układu pokarmowego oraz krwawień, jak również intensywnych menstruacji i zaawansowanych hemoroidów.

Uprawa i wymagania przymiotno w ogrodzie - stanowisko, gleba, podlewanie

Przymiotno jest rośliną łatwą w uprawie i niewymagającą. W naszym klimacie jest całkowicie mrozodoprona. Pielęgnacja przymiotno polega na przycięciu roślin po przekwitnięciu, aby w następnym roku kwitnienie było obfite. Przymiotno przesadzamy we wrześniu. Jest to też okres kiedy można rozmnożyć roślinę przez podział kęp.

Charakterystyka rośliny:

  • bylina,
  • łatwa w uprawie i niewymagająca,
  • mrozoodporna, nie wymaga okrywania na zimę,
  • dobrze znosi susze,

Wymagania uprawowe przymiotno:

  • stanowisko słoneczne,
  • przeciętna gleba,
  • gleba słabo wilgotna,
  • ziemia piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna, próchnicza,

Przymiotno jest rośliną występującą na całym świecie. W ogrodzie wykorzystuje się gatunki ozdobne i obficie kwitnące, których uprawa jest łatwa. Większość gatunków przymiotno to pospolite chwasty jak przymiotno białe czy kanadyjskie. Przymiotno kanadyjskie ma cenne właściwości lecznicze.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto