Psianka

Ilustracja psianka

Psianka to nazwa dla grupy roślin, które należą do rodziny psiankowatych. Wśród nich wyróżniają się m.in. krzewy, pnącza, byliny i drzewa. Najwięcej psianek występuje naturalnie w strefie międzyzwrotnikowej. Rośliny zaobserwować można m.in. w Ameryce Środkowej i Południowej. Psianki pełnią funkcję ozdobną, ale też użytkową. Drugą grupę roślin wśród psianek reprezentuje np. popularny w Polsce ziemniak.

Psianka - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Psianka – rodzaje, wymagania, sadzenie, przycinanie, zimowanie

Psianka to nazwa charakterystycznej grupy roślin, która jest bardzo popularna wśród ogrodników. Mimo że na świecie istnieje wiele odmian, przeznaczone do uprawy w ogrodzie są głównie dwie. Jak wygląda uprawa psianek na pniu? Czy psianka ozdobna może być hodowana jako roślina doniczkowa? Dlaczego psianka określana jest jako trująca? Sprawdź najważniejsze informacje.

Psianka – uprawa, pielęgnacja, odmiany i ciekawostki

Jak wygląda psianka? Tego mogłeś nie wiedzieć!

Psianka to nazwa grupy roślin, które należą do rodziny psiankowatych. Zaliczyć można do niej np. krzewy, drzewa, byliny i pnącza. Psianki spotkać można głównie w strefie międzyzwrotnikowej, gdzie naturalnie się rozwijają. Rośliny zachwycają w naturalnym środowisku m.in. w Ameryce Południowej i Środkowej. Psianki mogą być roślinami zarówno ozdobnymi, jak i użytkowymi. Warto zaznaczyć, że do drugiej grupy roślin wlicza się np. ziemniak – popularne w Polsce warzywo. Wśród psianek ozdobnych, które nadają się do uprawy w ogrodzie, wyróżnić można dwa dominujące gatunki:

  • Psianka koralowa – charakteryzuje się pomarańczowo-czerwonymi, ewentualnie żółtymi owocami, które są pokaźnych rozmiarów.
  • Psianka pieprzowa – ma znacznie mniejsze od koralowej, czerwone owoce.

Warto dodać, że psianki często mylone są z papryką roczną. Warzywo wygląda podobnie. Owocuje właściwie w tym samym czasie. Mimo to psianka różni się od papryki. W przeciwieństwie do niej jest wieloletnia i może być hodowana w jednym miejscu nawet przez kilka lat. Z kolei w Polsce papryka jest warzywem sezonowym. Wróćmy jednak do naszej psianki. W większości przypadków to roślina doniczkowa, która ma ozdobne owoce. Można więc śmiało powiedzieć, że psianka jest ozdobna i hodować ją można głównie w tym celu. Rośnie od 30 do 50 cm wysokości, tworząc gałązkowate, rozgałęzione rośliny. Ich pędy zwykle są ciemnozielone lub zielone, a liście nieco pofalowane na brzegach i lancetowate. Nie są duże. Długość liści psianki to maksymalnie 8 cm. W lecie pojawiają się na niej kwiaty, które mają ok. 1,5 cm średnicy. Kwiat nie jest duży. Co ciekawe, nie stanowi głównej ozdoby psianki. Stanowią ją… owoce.

Owoce psianki – jak wyglądają? Wymagania i uprawa, krok po kroku

Kwitnienie psianki przypada na czerwiec / lipiec. Główną ozdobą, jak już wspominaliśmy, nie jest kwiat psianki. Są to owoce, które zaczynają nabierać charakterystycznych kolorów w drugiej połowie października. Przy dobrych warunkach pogodowych w ogrodzie owoce psianki utrzymają się na roślinie nawet przez całą zimę. To jagody, których średnica to ok. 2 cm. Najpierw wszystkie są zielone, jednak później zmieniają barwę. Psianka koralowa obfituje w pomarańczowo-czerwone lub żółte, duże owoce. Psianka pieprzowa ma z kolei czerwone i mniejsze owoce. Rosną na roślinie niemal przez całą zimę. Jeśli psianka będzie miała zbyt ciepło i sucho, spadną na ziemię. Wiosną radzi się przesadzić psianki do większych doniczek.

Czy pielęgnacja i uprawa psianki jest trudna? Jeśli odpowiednio się za to zabierzesz, nie powinno być żadnych problemów. Najważniejsze jest zapewnienie roślinom słonecznego, jasnego stanowiska. Latem warto wynosić psianki na zewnątrz, np. na taras lub balkon. Oczywiście, jeśli hodujesz byliny w domu. Podczas fazy wzrostu obfite podlewanie i nawożenie powinno się odbywać minimum raz na dwa tygodnie. Owoce zaczęły opadać na ziemię? Warto ograniczyć wówczas nawadnianie psianek. Należy przyciąć je mniej więcej do połowy wysokości. Hodując roślinę w domu, musisz pamiętać o wilgotnym i ciepłym powietrzu. Właśnie takie warunki umożliwiają efektywne rozwijanie się psianek.

Jeśli masz psiankę koralową, zapewnij jej słoneczne miejsce do wzrostu. Może być to stanowisko w pobliżu okna. Podłoże doniczki musi być wilgotne. Na czas owocowania i kwitnienia, podlewając psiankę, co 2 tygodnie dodawaj do wody nawóz dla roślin kwitnących. Nie zapominaj też o wysokiej wilgotności powietrza. Jeśli jej nie będzie, owoce psianki zaczną opadać i stracą jędrność. Wszystko przez zbyt małą wilgotność powietrza w domu, a także zbyt wysoką temperaturę. Właśnie dlatego postaraj się ustawić doniczkę na podstawce. Musi w niej jednak znaleźć się żwirek, który dodatkowo zaczniesz stale nawilżać. Parująca woda nawilży powietrze wokół rośliny. Zraszaj też bylinę w okresie kwitnienia. Chcesz, aby owoce utrzymały się na roślinie możliwie jak najdłużej? Roślina musi przebywać w niższej temperaturze niż pokojowa. Zadbaj o to, aby było to w okolicy 16 st. C.

Owoce przejrzały i opadły? Wówczas należy ograniczyć podlewanie i przyciąć łodygi o połowę. Przycinanie psianki koralowej powinno się przeprowadzać co roku. Doniczka już jest zbyt mała? Możesz przesadzić psiankę po przycięciu do większej doniczki – koniecznie ze świeżą ziemią. Dla psianki najlepsza jest gleba torfowa. Warto podkreślić, że czasami mimo zapewnienia wszystkich warunków, na psiance nie ma owoców. Aby umożliwić roślinie owocowanie i obfite kwitnienie, wystaw ją latem na podwórko. Może być to balkon lub taras. Zadbaj o to w drugiej połowie maja, kiedy nie będzie już przymrozków. Zabierz psiankę do domu jesienią, zanim nadejdą przymrozki.

Co warto wiedzieć o psiance? Informacje, które ułatwią uprawę rośliny

Rozmnażanie psianki. Czy wiedziałeś, że roślina jest trująca?

W sklepach ogrodniczych czasami pojawiają się nasiona psianki – zarówno paprykowej, jak i koralowej. Można je wysiać samodzielnie na wiosnę. Odpowiednim czasem jest marzec. Można również spróbować pozyskać nasiona z owoców. Jak zabrać się za rozmnażanie psianki? Na przykład poprzez sadzonki półzdrewniałe – pobiera się je latem. Dzięki rozmnażaniu z sadzonek psianki będą wyglądać tak samo, jak roślina mateczna. Jeśli chodzi o odmiany hodowlane (ozdobne), siewki z nasion często nie odzwierciedlają później wyglądu rośliny matecznej. Dlatego warto samodzielnie zatroszczyć się o rozmnażanie, o ile masz taką możliwość. Nie jest to skomplikowany proces.

Psianka jest wdzięczną, prostą w uprawie rośliną. Czy wiedziałeś jednak, że jest… trująca? Znajduje się w niej solanina, czyli trójący glikozyd. Znajdziesz go w każdej części psianki. Bardzo niebezpieczne są zwłaszcza owoce psianki. Wyglądają zachęcająco, ponieważ przypominają miniaturowe pomidorki. Warto zatem trzymać je z dala np. od dzieci, które mogą zaciekawić się owocami psianki. Zjedzenie takich owoców może skończyć się tragicznie. Konsekwencją spożycia nawet kawałka owocu są problemy żołądkowo-jelitowe, a także poważne zatrucie. Niestety, może się również skończyć śmiercią. Dlatego ważne, aby nie trzymać owoców w zasięgu wzroku dzieci. Kontaktu z nimi nie mogą mieć też zwierzęta domowe – dla nich psianka również jest trująca. Uprawiasz owoce dla ozdoby, nie masz zwierząt i dzieci? W takim razie możesz być spokojny o roślinę. Na szczęście poza owocami nie jest trująca. Nie wydziela do atmosfery żadnych toksycznych substancji, więc w taki sposób nam nie zagraża. Należy jedynie zawsze pamiętać, że owoce psianki nie są jadalne.

Warto wiedzieć, że…

W Polsce psianka bardzo często kupowana jest w okresie owocowania, czyli przed Wigilią. Doskonale pasuje do różnorodnie zaaranżowanych wnętrz w domu. Skomponować można ją zarówno ze stylem nowoczesnym, jak i klasycznym czy orientalnym. Hodować można ją m.in. w słonecznym salonie, a także kuchni lub łazience. Ważne, aby do takich pomieszczeń wpadało światło dzienne i było dostatecznie wilgotno.

Psianka to nazwa charakterystycznej grupy roślin, która jest popularna wśród ogrodników. Poznaj najciekawsze odmiany psianki i sprawdź, jakie są jej wymagania.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto