Pysznogłówki

Pysznogłówki

Pysznogłówki rosną w naturze w Ameryce Północnej i Środkowej, w lasach i na preriach. Rdzenni mieszkańcy Ameryki wykorzystywali je jako rośliny lecznicze. Obecnie rzadziej stosowane są w zielarstwie, a to częściej jako atrakcyjne, wysokie kwiaty ozdobne do ogrodu, na rabaty bylinowe. Najpopularniejsza jest pysznogłówka ogrodowa, będąca mieszańcem wyselekcjonowanym przez botaników. Kwitnie od lipca do września, wydając piękne, różowe, czerwone lub fioletowe kwiaty. Jako wysoka i przyciągająca wzrok roślina sprawdzi się jako centralny punkt rabaty. Jej uprawa jest łatwa, lecz wymaga kontroli wilgotności podłoża i ściółkowania.

Pysznogłówki - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Pysznogłówki - gatunki, wymagania, uprawa, pielęgnacja, ciekawostki

Szukasz pięknych, wysokich kwiatów, które nie tylko pięknie wyglądają na rabacie, lecz także będą przyciągały oko i podkreślały szczególnie atrakcyjny punkt ogrodu. Zwróć uwagę na pysznogłówki w intensywnych czerwonych, fioletowych i różowych kolorach. Jest to roślina nie tylko atrakcyjna, lecz także łatwa w uprawie. Przedstawiamy ciekawe odmiany i gatunki tej rośliny i doradzamy jak stworzyć dla niej sprzyjające warunki w ogrodzie.

Pysznogłówki - zastosowanie na rabacie ogrodowej, gatunki i odmiany

Pysznogłówki - popularne gatunki i odmiany

Pysznogłówka (monarda) należy do rodziny jasnotowatych. Kwiat ten nazywany jest także monardą, a powodu intensywnego zapachu także bergamotką. W naturze rośnie w Ameryce Północnej i Środkowej, gdzie występuje kilkanaście gatunków tej rośliny. Istnieją także odmiany wyselekcjonowane przez botaników, na przykład pysznogłówka ogrodowa. Najczęściej znajdujemy je w lasach, na preriach czy na suchych polach. Niektóre gatunki są uprawiane przez człowieka, jako rośliny ozdobne lub przemysłowe. Roślina ta uważana jest za ekspansywną. Warto wiedzieć, że pysznogłówka jest rośliną miododajną.

Wśród pysznogłówek znajdujemy byliny rozrastające się przez kłącza i rośliny jednoroczne. Pysznogłówki tworzą kępy, z których wyrastają wysokie łodygi zakończone kwiatami. Kwiat pysznogłówki ma dość skomplikowaną budowę i składa się z kwiatów zebranych w główkowatą okółkę otoczoną podsadkami. Kwiat przyjmuje kolor czerwony, fioletowy lub różowy. Pysznogłówki nie tylko pięknie wyglądają. Ich liście wydzielają piękny zapach, który przypomina zapachy bergamotki, cyryny lub pomarańczy.

Monarda, którą najczęściej widzimy w parkach i ogrodach jest wielogatunkowym mieszańcem o nazwie pysznogłówka ogrodowa. Jest ona bardzo popularna ze względu na okazałe kwiaty. Prócz niej na rabacie ogrodowej możemy spotkać pysznogłówkę szkarłatną lub dętą.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany pysznogłówek:

 • pysznogłówka ogrodowa,
 • pysznogłówka dęta,
 • pysznogłówka szkarłatna,
 • pysznogłówka miętolistna,
 • pysznogłówka cytrynowa.

Pysznogłówka ogrodowa została wyselekcjonowana przez botaników, dlatego też nie występuje w stanie naturalnym. Kwitnie od końca czerwca do września. Wyhodowano liczne odmiany o kwiatach w kolorach: różowym, czerwonym i fioletowym. Monarda dęta ma wyższe łodygi i kwiaty w kolorze lawendowym. Kwitnie od czerwca do lipca. Pysznogłówka cytrynowa wydaje bogate kwiatostany w odcieniach różu i fioletu. Pysznogłówka szkarłatna jest ekspansywną byliną o dużych czerwonych kwiatach. Najczęściej sadzi się ją na obrzeżach oczek wodnych.

Zastosowanie pysznogłówki w ogrodzie

Pysznogłówka ogrodowa świetnie nadaje się na kwiat sadzony na rabacie bylinowej. Są to kwiaty wysokie, dlatego też stanowią idealny środek i najważniejszy punkt rabaty. Wspaniale wyglądają w ogrodach w stylu romantycznym i naturalistycznym. Czerwone pysznogłówki stworzą punkt przyciągający oko w ogrodzie, dlatego warto je wykorzystać do podkreślenia szczególnie ładnego zakątka. Monardy szczególnie pięknie komponują się z innymi wysokimi kwiatami jak ostróżki, liliowce, jeżówki, czy rudbekie.

Pysznogłówki są roślinami miododajnymi, dlatego też warto je mieć w ogrodzie, gdyż przyciągają pszczoły. Roślina ta stanowi także schronienie dla pożytecznych owadów. Najlepiej sadzić je w grupach, tak aby tworzyły duże kępy. Warto jednak pamiętać, że w sprzyjających warunkach uprawowych mogą stać się rośliną ekspansywną. Monarda sprawdzi się do obsadzania brzegów oczka wodnego oraz do uprawy w pojemnikach. Sprawdzi się jako kwiat cięty, który długo postoi w wazonie. Można ją także ususzyć i zrobić piękny suchy bukiet.

Co ciekawe, monarda jest także rośliną prozdrowotną, która stanowi surowiec zielarski. Jako roślinę leczniczą zaczęli ją wykorzystywać już rdzenni mieszkańcy Ameryki. Stosowali oni głównie pysznogłówkę cytrynową, którą stosowali na infekcje jamy ustnej, gardła, ból zębów, a także na dolegliwości trawienne, zaś zewnętrznie na skaleczenia. Obecnie jako surowiec zielarski wykorzystuje się głównie pysznogłówkę szkarłatną. Ziele pysznogłówki stosuje się na trawienie, na nerwy lub dla relaksu. Ma ona działanie rozkurczające, dlatego pomaga przy skurczach jelit i bolesnych miesiączkach. Pije się ją także, aby oczyścić organizm z drobnoustrojów.

Susz monardy dodaje się także do herbaty jako aromatyczny dodatek. Na przykład dodana do herbaty czarnej tworzy aromat earl grey. W czasach kryzysowych może zastąpić herbatę. Warto jednak wiedzieć, że ziele pysznogłówki jest gorzkie. Dlatego też herbatkę należy pażyć 5 minut, a następnie przecedzić. Warto ją posłodzić syropem owocowym, miodem lub ksylitolem.

Uprawa pysznogłówek - stanowisko, podlewanie, rozmnażanie

Pysznogłówka szkarłatna - uprawa i wymagania

Uprawa pysznogłówek w ogrodzie jest łatwa i nie stwarza trudności. Najlepiej rośnie w słońcu, lecz poradzi sobie także w półcieniu. Warto wiedzieć, że dobre warunki mogą skutkować nadmierną ekspansywnością rośliny.

Cechy charakterystyczne pysznogłówki:

 • roślina miododajna,
 • roślina ekspansywna,
 • nie w pełni mrozoodporna i wymaga ściółkowania na zimę,
 • odporna na szkodniki,
 • wrażliwa na choroby grzybowe.

Wymagania uprawowe pysznogłówek:

 • stanowisko słoneczne,
 • gleba zasobna, żyzna i próchnicza,
 • podłoże umiarkowanie wilgotne,
 • wymaga podlewania w czasie upałów.

Pielęgnacja pysznogłówek polega na nawożeniu, najlepiej organicznym. Rośliny te lubią wilgotne podłoże, dlatego też w czasie suszy należy je podlewać. Dobrym rozwiązaniem jest ściółkowanie, które nie tylko zapobiega szybkiemu wysychaniu gleby, lecz także ogranicza ilość chwastów. Warto również usuwać przekwitnięte kwiatostany, co przedłuża kwitnienie rośliny. Po przekwitnięciu dobrze jest przyciąć pysznogłówki, gdyż może się zdarzyć, że roślina ponownie zakwitnie na jesieni.

Mrozoodporność monardy zależy od gatunku lub odmiany. Większość odmian znosi dobrze zimy w naszym klimacie i nie wymagają zabezpieczania na zimę. Inne zaś należy ściółkować na zimę.

Rozmnażanie monardy

Rozmnażanie pysznogłówek wykonujemy przez podział kęp lub z nasion. Rozmnażanie z nasion wymaga przechłodzenia nasion w lodówce. Warto przy tym wysiać nasiona do inspektów lub pojemników w pomieszczeniu, a następnie przesadzić do ogrodu wiosną lub jesienią. Należy pamiętać, że pysznogłówki wyhodowane z nasion nie zawsze powtarzają cechy roślin macierzystych. Ponadto kwitną dopiero na drugi rok od posadzenia.

Warto pamiętać, że pysznogłówka jest rośliną ekspansywną i potrafi się sama wysiewać i rozrastać. Jeśli zależy nam na zwartym układzie roślin na rabacie, należy kontrolować jej rozrost. Ten rozrost kęp najlepiej jest wykorzystać do rozmnażania rośliny przez podział kęp lub z odrostów korzeniowych. Co kilka lat, należy roślinę odmłodzić, gdyż liczne rozłogi sprawiają, że roślina traci ładny pokrój.

Pysznogłówka jest wysoką rośliną ozdobną o pięknych, kolorowych kwiatach, które idealnie sprawdzą się na rabacie bylinowej jako jej punkt centralny. Jest łatwa w uprawie i niewymagająca. Pielęgnacja polega na odpowiednim podlewaniu, ściółkowaniu i usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto