Rogownica

Ilustracja rogownica

Rogownica (cerastium) jest niedużą, górską rośliną, która tworzy zwarte kępy. Jej charakterystyczną cechą są owłosione, srebrzystoszare liście. Gatunki występują na całym świecie, głównie na półkuli północnej. W Polsce występuje 17 gatunków, z których część to rośliny zagrożone wyginięciem. Niektóre gatunki to pospolite chwasty, inne zaś wykorzystywane są jako rośliny ozdobne, przede wszystkim na skalniaki. Uprawa tej rośliny jest łatwa, szczególnie że lepiej wygląda sadzona na ubogich glebach. Roślina mocno się rozrasta, dlatego rozstawa sadzonek musi być duża. Rozmnażamy ją przez wysiew nasion lub przez sadzonki pędowe.

Rogownica - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rogownica - charakterystyka, odmiany, wymagania, uprawa

Kępy białych kwiatów o srebrzystych, owłosionych liściach wyglądają atrakcyjnie na skalniakach, między kamieniami. Tą rośliną jest rogownica i jej odmiany ozdobne. Tą niedużą, górską roślinę warto mieć na skalniaku, gdyż jej uprawa jest łatwa, a kwitnienie obfite. Dowiedz się jakie gatunki i odmiany rogownicy najlepiej sprawdzają się w ogrodzie i jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja.

Rogownica (cerastium) - gatunki i odmiany

Rogownica - występowanie i gatunki

Rogownica (cerastium) porasta głównie miejsca skaliste i regiony górskie, jak również wydmy i łąki. Roślina ta należy do rodziny goździkowatych i obejmuje około 200 gatunków. Występuje na całym świecie, lecz głównie w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. W Polsce naturalnie rośnie 17 gatunków, z których większość występuje pospolicie w Tatrach. Wiele z nich, na przykład rogownica drobna, drobnokwiatowa, jednokwiatowa, lepka, szerokolistna, znajdują się na liście gatunków zagrożonych. Natomiast w ogrodach, jako rośliny ozdobne uprawiane są głównie gatunki obce, jak rogownica kutnerowata i Biebersteina.

Rogownica (cerastium) obejmuje rośliny zielne, byliny lub jednoroczne, wśród których są kwiaty ozdobne i chwasty. Są to nieduże roślinki dorastające do około 15 cm wysokości. Ich charakterystyczną cechą są owłosione liście, często ładnie srebrzyste i białe kwiaty.

Rogownica pospolita jest chwastem uciążliwym dla rolników, gdyż hamuje rozwój roślin uprawnych, jeśli zakorzeni się wśród upraw warzyw lub zbóż. Ma rozgałęziony system korzeniowy, dlatego też walka z nią nie jest łatwa. W rolnictwie zwalcza się ją przez mechaniczne odchwaszczanie lub środki chemiczne.

Zastosowanie rogownicy - gatunki i odmiany ozdobne

Niektóre gatunki rogownicy stosowane są jako rośliny ozdobne, szczególnie na skalniaki. Roślina tw tworzy ładne, zwarte kępy. W ogrodach sadzi się zwykle gatunki i odmiany bylin. Rogownica szybko się rozrasta tworząc dywany białych kwiatków i srebrzystych, omszonych liści. Prócz skalniaków można ją wykorzystać także jako wypełnienie pomiędzy innymi roślinami. Dobrze wygląda obok roślin o ciemnozielonych liściach, na przykład iglaków. Rogownice nadają się także do sadzenia w pojemnikach.

Jako rośliny ozdobne uprawiane są następujące gatunki:

  • rogownica alpejska,
  • rogownica Biebersteina,
  • rogownica kutnerowata,
  • rogownica polna.

Najpopularniejszą rośliną ogrodową jest rogownica kutnerowata, która jest mniej ekspansywna niż inne gatunki, rośnie w ładnych, zwartych kępach. Kwitnienie ma miejsce w maju i czerwcu. Wtedy roślina obsypuje się obficie małymi, białymi kwiatuszkami. Rogownica Biebersteina wygląda bardzo podobnie, lecz ma nieco większe liście. Gatunki te sprawdzą się na skalniakach, sadzone na obwódkach rabat lub pomiędzy kamieniami.

Rogownica alpejska najlepiej nadaje się na skalniaki, murki kwiatowe czy do uprawy w szczelinach między kamieniami. Roślina ta obficie kwitnie wydając atrakcyjne, białe kwiaty o szerokich płatkach. Jej pędy są płożące i dorastają do 5 cm wysokości. Liście są małe i drobne. Rogownica alpejska najlepiej rośnie w miejscach mocno nasłonecznionych i suchych. Zimą może przemarzać wskutek zawilgocenia podłoża.

Uprawa rogownicy - wysiew, rozstawa, sadzonki

Uprawa rogownicy nie stanowi problemu, gdyż jest to roślina o małych wymaganiach uprawowych. Co ważne, przy jej uprawie należy wybierać miejsca, gdzie gleba jest uboga i piaszczysta. Szczególną atrakcją tych roślin są srebrzyste, owłosione liście. Natomiast rosnące na bogatych i żyznych glebach rogownice stają się zielone, drobne, zaś kwitnienie słabnie. Rośliny te nie lubią dużej wilgotności podłoża.

Wymagania uprawowe:

  • stanowisko słoneczne,
  • lekkie, przepuszczalne podłoże,
  • ziemia niezbyt zasobna,
  • podłoże suche,
  • nie wymaga nawożenia.

Rogownice najlepiej rozmnaża się przez podział pędów. Możliwy jest także wysiew z nasion. Warto wiedzieć, że jest to roślina ekspansywna, dlatego też należy rozstawa przy sadzeniu powinna być duża.

Pielęgnacja rośliny polega na przerywaniu kęp i odmładzaniu. Uprawa rogownicy wymaga kontroli kęp, w przeciwnym razie zwarte i ładne kępy zaczynają się rozłazić, zagłuszać wzajemnie i tracą kształt. Dlatego też pędy rosnące w niewłaściwym kierunku należy wycinać. Najlepiej robić to po przekwitnięciu. Co kilka lat należy rośliny odmładzać. Rogownica jest częściowo zimozielona, jednak w czasie zimy część pędów usycha. Na wiosnę wycinamy uschnięte pędy. Roślina ta jest mrozoodporna i nie wymaga okrywania na zimę. Warto usuwać przekwitnięte kwiatostany, dzięki czemu roślina będzie lepiej kwitła.

Rogownica jest pospolitą rośliną górską. Niektóre gatunki uważane są za trudne do zwalczenia chwasty, inne zaś wykorzystywane są jako urocze i delikatne rośliny ozdobne tworzące zwarte kępy obsypane białymi kwiatkami.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto