Rozplenica trawa

Ilustracja rozplenica trawa

Rosplenica, zwana także rozplenica trawa ozdobna pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Jest to rodzaj obejmujący kilka gatunków, z których najbardziej popularna jest rosplenica perłowa Pennisetum glaucum. To gatunek jednoroczny. Rozplenice pochodzą z rodziny wiechlinowatych i mają typową dla nich, kępiastą budowę. Wytwarzają bardzo ciekawe kwiatostany, na dodatek nadają się na paszę. Mają duże znaczenie także w kwiaciarstwie – suche kwiatostany są ciekawymi elementami dekoracyjnymi bukietów.

Rozplenica trawa - najpopularniejsze rośliny

Rozplenica trawa - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rozplenica trawa - opis, wymagania, pielęgnacja, cięcie, zimowanie

Rozplenica trawa to jedna z najbardziej popularnych traw ozdobnych. Jest bardzo dekoracyjna, głównie za sprawą wyjątkowych kwiatostanów. Jej uprawa z powodzeniem udaje się w naszych warunkach klimatycznych. Dowiedz się, jakie wymagania ma ozdobna rozplenica i jak się nią zajmować.

Rozplenica trawa – ciekawe gatunki w ogrodzie

Pennisetum, czyli rozplenica to rodzaj traw ozdobnych występujących w najcieplejszych zakątkach globu. Można je znaleźć w zasadzie wszędzie. Część z nich nadaje się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych, jednak większość raczej potrzebuje więcej słońca i nie zniesie spadków temperatur.

W Polsce najbardziej popularna jest rozplenica japońska Pennisetum alopecuroides. To trawa ozdobna o ładnych liściach i uroczych kwiatostanach. Czasami jest nazywana piórkówką, zwłaszcza ze względu na budowę kwiatostanów. Kwitnienie odbywa się późnym latem i jesienią, najczęściej od sierpnia do października, a kwiatami są duże, pierzaste kłosy, które mają czerwony lub brązowy kolor i wyrastają ponad kępy źdźbeł. Rozplenica bardzo szybo rośnie i osiąga nawet 150 cm wysokości! Jednakże większość odmian jest znacznie niższa. Niektóre z nich przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono jesienią.

Drugim gatunkiem, który w Polsce bywa uprawiany jest rozplenica perłowa, zwana także prosem perłowym Pennisetum glaucum. W przeciwieństwie do japońskiej odmiany, jest to roślina jednoroczna, która pochodzi z Afryki. Potrzebuje dużo ciepła. Oba rodzaje mają ciekawe kwiatostany, ale w przypadku rozplenicy perłowej są one naprawdę wyjątkowe – to prosta, cylindryczna wiecha, szeroka na 3 cm, o długości około 10 cm. Kwitnienie jest bardzo obfite, a powstałe nasiona mają wartość paszową. W Polsce raczej nie odbywa się uprawa towarowa, ale roślina jest ceniona jako trawa ozdobna.

Rozplenica japońska – odmiany

Rozplenica trawa doczekała się stworzenia kilku ciekawych odmian dekoracyjnych. Szczególnie rozplenica japońska może pochwalić się wyjątkowymi kultywarami o walorach estetycznych.

Polecane odmiany rozplenicy japońskiej:

  • ‘Fireworks’ – odmiana o zielono-białych liściach, które jesienią przebarwiają się na malinowo,
  • ‘Compressum’ – beżowo-purpurowe kwiatostany, bardzo duże. Kępa osiąga około 60 cm wyskości,
  • ‘Hameln’ – beżowe, a jesienią brązowe kłosy, roślina ma aż 1 m wysokości,
  • ‘Little Bunny’ – odmiana stworzona do uprawy pojemnikowej, która osiąga jedynie 20 cm wysokości.
  • ‘Red Head’ – trawa o różowych kwiatostanach i średnim tempie wzrostu,
  • ‘Moudry’ – odmiana o wyjątkowych fioletowych kłosach, które bardzo długo się utrzymują na roślinie,
  • ‘Lumen Gold’ – odmiana wyróżnia się cieniutkimi źdźbłami, które mają zielono-żółty lub wręcz żółty kolor.

Uprawa rozplenicy w ogrodzie – warunki

Niemal wszystkie rodzaje traw ozdobnych nie mają dużych wymagań w uprawie. Jeśli jednak myślisz, że z rozplenicą także pójdzie tak łatwo, to bardzo się mylisz. Jest to roślina niezwykle wymagająca. Preferuje słoneczne i ciepłe stanowiska, dobrze osłonięte przed wiatrem. Optymalna dla rozplenicy jest ziemia przepuszczalna, żyzna i o dużej zawartości próchnicy.

Rozplenica nie jest do końca mrozoodporna. Rozplenica perłowa jest uprawiana w ogrodach tylko jako roślina jednoroczna. Rozplenica japońska natomiast może wytrzymać zimę, jeśli będzie odpowiednio przykryta i zabezpieczona. Rozmnażanie trawy następuje samoczynnie – roślina szybko się rozprzestrzenia lub rozmnaża z wysypanych nasion. Podczas przesadzania także można przeprowadzić rozmnażanie, po prostu dzieląc kępę źdźbeł na części.

Pielęgnacja rozplenicy – cięcie, podlewanie, zimowanie

W okresie wegetacji rozplenica potrzebuje dość dużo uwagi i pielęgnacji. Należy zapewnić jej dobre warunki, obficie podlewać (zwłaszcza w fazie wzrostu), ziemia powinna być dobrze wilgotna. Ważne jest systematyczne nawożenie rośliny, ale trzeba ostrożnie dawkować preparaty. Im więcej, tym mniej kłosów będzie wypuszczała trawa. Zwłaszcza przenawożenie azotem może mieć negatywny wpływ na roślinę, ponieważ wtedy jest znacznie więcej liści niż kłosów i kępa nie wygląda zbyt ładnie. Dobrze sprawdzają się nawozy mineralne do roślin ozdobnych lub kwitnących.

Obumarłe liście ścina się dopiero wiosną, nawet w maju. Lepiej zostawić je na zimę, ponieważ chronią podziemne części rośliny przed mrozem. Na dodatek są dość dekoracyjne w zimowym ogrodzie – ładnie wyglądają ścięte mrozem i przysypane śniegiem. Roślinę można dodatkowo okryć chochołem, jeśli zapowiada się, że zima będzie szczególnie ciężka, długa i mroźna.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto