Rumian

Ilustracja rumian

Rumian (Anthemis) - rośliny jednoroczne lub byliny, rzadziej niewielkie krzewy, które zaliczają się do rodziny astrowatych. Rodzaj ten obejmuje ok. 160 gatunków, które spotykane są głównie na terenie Europy, Azji, a także w Afryce. Na obszarze Polski rosną trzy gatunki, które określane są mianem antropofitów. Jest to roślina posiadająca właściwości lecznicze, dlatego znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie. Natomiast w rolnictwie, a także często ogrodnictwie, rumian jest postrzegany jako chwast, który może zakłócać uprawy.

Rumian - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rumian - opis, zdjęcia, występowanie, odmiany, uprawa

Rumian najczęściej określany jest potocznie jako rumianek, jest rośliną budzącą skrajne emocje. Podczas gdy rolnicy walczą z rumianem, traktując go jako chwast, dla innych jest rośliną niezwykle cenną przez swoje lecznicze właściwości. Dlatego w skupach ziół osoby pozyskujące ziele rumianu mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Warto sprawdzić, jakie dokładnie zastosowanie posiada rumianek, a także jak możemy go uprawiać we własnym ogrodzie.

Rumian - charakterystyka

Rumian jest rośliną dorastającą najczęściej do ok. kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Cechą charakterystyczną rośliny są pierzaste liście, a także najczęściej białe kwiaty, które zebrane są w koszyczki. Wyróżniają się one żółtym środkiem, który tak naprawdę tworzą wewnętrzne kwiaty rurkowe. Okres kwitnienia jest bardzo długi, ponieważ przypada od maja nawet do października. Po tym czasie pojawiają się niepozorne niełupki.

Roślina wyróżnia się niezwykle powszechnym występowaniem. Ponieważ możemy ją spotkać jako dziko rosnące gatunki na terenie całej Europy. Rozmieszczenie tej rośliny rozciąga się aż po kraje znajdujące się w zachodniej części Azji, czyli do Kazachstanu. Natomiast Czarny Ląd jest porośnięty przez rumian w swojej wschodnio-północnej części.

Popularne gatunki i odmiany rumianu

Na terenie Polski możemy wyróżnić aż 3 gatunki, które występują w stanie naturalnym. Jednak należy pamiętać, że tych okazów w naszym kraju jest znacznie więcej, szczególnie jeżeli mówimy o gatunkach uprawnych. Do nich zalicza się m.in.:

  • Rumian polny (Anhemis arvensis) - roślina dorasta maksymalnie do 50 cm wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się niewielkie kwiaty o białym kolorze, które są zebrane w koszyczki. Rumian polny najczęściej uważany jest za chwast, ze względu na występowanie w uprawach, szczególnie żyta. Natomiast roślinę możemy spotkać również przy polnych drogach, a także w pobliżu polan.
  • Rumian ruski (Anthemis ruthenica) - roślina jednoroczna dorastająca do ok. 50 cm wysokości.  Wyróżnia się pierzastymi liśćmi o szarozielonym odcieniu. W okresie od maja do sierpnia pojawiają się koszyczki kwiatowe, składają się z białych płatków oraz rurkowatych kwiatów o żółtym kolorze. Najczęściej rumian tego gatunku można spotkać na terenach nizinnych oraz wyżynnych.
  • Rumian psi (Anthemis cotula) - gatunek wysokiego ryzyka, który znajduje się na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Roślina wyróżnia się znacznie drobniejszymi kwiatami, które pojawiają się w okresie od maja do września. Cechą charakterystyczną rumianu psiego jest nieprzyjemny zapach.
  • Rumian rzymski (Chamaemelum nobile) - gatunek uprawiany, który spotyka się już również w warunkach naturalnych na terenie naszego kraju. Roślina dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. Rumian rzymski wyróżnia się krótkim okresem kwitnienia, który przypada tylko na czerwiec i lipiec. W tym czasie pojawiają się drobne koszyczki kwiatowe osiągające do 2 cm średnicy. Gatunek ten posiada właściwości lecznicze ze względu na wysoką zawartość olejku eterycznego. Roślina wykazuje zastosowanie w leczeniu przeziębień, zapaleń pęcherza moczowego, a także uśmierzaniu bólów na tle nerwowym.
  • Rumian żółty (Anthemis tinctoria) - roślina określana również jako rumian barwierski. W Polsce można spotkać go głównie na Pomorzu. Gatunek dorasta maksymalnie do 60 cm wysokości.  W okresie kwitnienia, pojawiają się kwiaty o żółtym zabarwieniu. Niektóre odmiany rumianu żółtego są uprawiane w ogrodach jako rośliny ozdobne. Niegdyś rośliny miały zastosowanie jako naturalny barwnik.

W naturze, a także w uprawie można spotkać następujące odmiany rumianu:

  • Rumian polny Anthemis arvensis cyllenea
  • Rumian polny Anthemis arvensis sphacelata
  • Rumian żółty ‘E. C. Buxton”
  • Rumian żółty Cota tinctoria fussi
  • Rumian żółty tinctoria australis
  • Rumian żółty ‘Dwarf Form’
  • Rumian ogrodowy ‘Kelwayi’
  • Rumian ‘Susanna Mitchell’

Uprawa rumianu w ogrodzie

W naszych warunkach najczęściej uprawiany jest rumian ogrodowy oraz pospolity, czyli rumian polny. W zależności od odmiany możemy liczyć na bardzo długi okres kwitnienia, który może rozciągać się już od maja aż do września, a nawet pierwszych dni października. Uprawa rumianku nie jest w żaden sposób skomplikowana, ponieważ roślina znana jest jako chwast porastająca nawet mało urodzajne ziemie. Natomiast jeżeli zależy nam na tym, aby stworzyć roślinie jak najlepsze warunki, dobrze jest, aby zapewnić gliniaste podłoże, które będzie umiarkowanie żyzne.

Rumian polny najlepiej będzie rósł na słonecznym stanowisku. Roślina doskonale radzi sobie z suszą. Jednak w czasie upalnych dni warto zadbać o nawadnianie kwiatów. Natomiast rumianek pospolity będzie bardzo źle znosił tereny podmokłe. Jeżeli będzie nam zależeć na intensywnym i bardzo długim kwitnieniu, możemy wspomóc roślinę w okresie wegetacji nawozami azotowymi. Dodatkowo zaleca się regularne odchwaszczanie kwiatów oraz spulchnianie ziemi. Należy pamiętać o tym, że rumianek pospolity jest rośliną ekspansywną, dlatego dość mocno może samodzielnie rozsiewać się po ogrodzie.

Właściwości lecznicze i zastosowanie rumianku

Rumianek pospolity jest uprawiany nie tylko jako roślina ozdobna, ale również ze względu na swoje cenne  właściwości lecznicze. Ponadto rumian znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale również w kosmetyce. Warto mieć na uwadze, że roślina jest nieocenionym źródłem witaminy C, kumaryny, a także olejków eterycznych. Ponadto kwiaty są bogate we flawonoidy, które sprzyjają wchłanianiu witaminy C.

Roślina wykazuje przede wszystkim takie właściwości lecznicze jak:

  • Działanie przeciwbakteryjne - rumianek pospolity znajduje doskonałe zastosowanie do leczenia miejscowego w przypadku odkażania ran, a także skutkami oparzeń.
  • Działanie przeciwgrzybiczne - roślina posiada właściwości lecznicze potwierdzone naukowo, które wykorzystywane są w eliminowaniu drożdżaka Candida albicans
  • Działanie przeciwzapalne - rumianek pospolity wykorzystywano w stanach zapalnych, szczególnie układu kostnego. Do tej pory znajduje zastosowanie w leczeniu nerwobólu.
  • Pomoc w leczeniu przypadłości ze strony układu oddechowego - rumianek pospolity doskonale sprawdza się, w przypadku leczenia stanów zapalnych gardła. Ponadto napar z rumianku może z powodzeniem łagodzić objawy przeziębienia.
  • Pomoc w eliminowaniu przykrych dolegliwości ze strony układu trawiennego - rumianek sprawdza się w przypadku wzdęć oraz uczucia ciężkości po spożyciu ciężkostrawnych posiłków.

Rumianek jest również bardzo często wykorzystywany w produkcji kremów, szamponów, a także wielu innych kosmetyków. Zaletą wyciągu z rumianku jest zwalczanie problemów skórnych, takich jak trądzik, cellulit, czy też blizny. Ponadto poprawia nawilżanie skóry oraz hamuje procesy starzenia. Stosowanie kosmetyków do włosów reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu unikamy przetłuszczania się włosów.

Rumian jako chwast - jak wygląda jego zwalczanie?

Rumianek posiada naprawdę wiele zalet, jednak w niektórych sytuacjach może okazać się niezwykle kłopotliwy. Oczywiście mowa jest głównie o rolnikach. Jednak czasami ekspansja rumianku jest tak silna, że potrzebne jest zwalczanie rośliny również w naszym ogrodzie. Dlatego warto dowiedzieć się, jaki oprysk lub inne preparaty okażą się skuteczne w walce z niechcianym rumiankiem.

Zwalczanie rumianku przy pomocy konkretnych preparatów:

  • Galmet 20SG - zwalczanie odbywa się na uprawach rolnych tylko przez przeszkolone osoby. Oprysk działa na chwasty rosnące w zbożach.
  • Bofix 260 EW - oprysk w formie koncentratu, który pozwala na skuteczne zwalczanie rumianku oraz innych dwuliściennych chwastów porastające trawniki
  • Chwastox Trop 540 SL - oprysk pozwalający na zwalczanie rumianku, który porasta trawniki, pola golfowe, czy też murawę boiska
  • Agrosar 360 SL - oprysk na rumianek, który porasta uprawy pszenicy oraz rzepaku
  • Starane 33Ec - oprysk na rumianek, a także pozostałe dwuliście chwasty, które porastają najczęściej na trawnikach

Oczywiście jeżeli niechcianego rumianku w ogrodzie będzie niewiele, to warto zdecydować się na mechaniczne usuwanie. Tym bardziej że rumian posiada właściwości lecznicze, które możemy wykorzystać również w swojej kuchni, susząc ziele, a następnie przygotowując zdrowotny napar.

Rumian polny, jako roślina do uprawy w ogrodzie. Zobacz, jakie zastosowanie posiada rumian pospolity, a także jakie wykazuje właściwości lecznicze oraz wykorzystanie w kosmetyce.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto