Rutewka - najpopularniejsze rośliny
-
Rutewka Delavayabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodzący z Chin gatunek rutewki upamiętnia nazwą francuskiego botanika Père Jean Marie Delavay'a. Należy do najbardziej eleganckich bylin ogrodowych. Z luźnej kępy liści wyrasta wysoka łodyga kwiatowa zakończona wiechą filigranowych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rutewka orlikolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rutewka orlikolistna jest byliną rodzimego pochodzenia, spotykaną czasem na śródleśnych łąkach, w wilgotnych zaroślach i lasach mieszanych. Liście są bardzo podobne do orlika - stąd nazwa. Mimo znacznego, ponad metrowego wzrostu rutewka orlikolistna sprawia wrażenie bardzo subtelnej i filigranowej. Szczególną ozdobę kwiatów stanowią bardzo liczne różowe pręciki, tworzące puszyste kulki.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rutewka - opis, zdjęcia, uprawa, właściwości, zastosowanie
Piękne, wysokie kwiaty ozdobne wyglądające jak kiście puszystych pomponów, to rutewka. Jej uprawa nie sprawia trudności o ile tylko zapewnimy roślinie wilgotne podłoże i żyzną ziemię. Najlepiej wygląda w ogrodach naturalistycznych. Dowiedz się jak uprawiać rutewkę i jakie ma ona wymagania uprawowe. Doradzamy jak wybrać stanowisko dla rutewki, jak wygląda jej zimowanie i rozmnażanie.
Rutewka - roślina ozdobna do ogrodu
Jak wygląda rutewka
Rutewka należy do rodziny jaskrowatych, która obejmuje ponad 300 gatunków rosnących głównie w klimacie umiarkowanym. Są to byliny wyrastające ze zdrewniałego kłącza. Rutewka jest chętnie uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna. Jej głównym walorem dekoracyjnym są drobne kwiaty zebrane w kwiatostany. Warto wiedzieć, że rutewki są trujące.
Rutewka tworzy kępy, z których wyrastają długie łodygi. Na ich końcu powstają kwiatostany. Cechą charakterystyczną kwiatów rutewki jest to, że nie mają one płatków. Kwiaty składają się z długich pręcików, które tworzą jakby kuliste pompony.
Rutewka - odmiany i zastosowanie
Rutewka jest często sadzona w ogrodzie jako roślina ozdobna. Wspaniale sprawdza się w ogrodzie naturalistycznym, gdzie może żyć własnym życiem. W Polsce naturalnie rośnie kilka gatunków rutewki, jak:
- rutewka orlikolistna,
- wąskolistna,
- mniejsza,
- żółta.
W ogrodach najczęściej spotyka się rutewkę orlikolistną, która jest okazałą byliną o lekko niebieskawych liściach i kwiatach w odcieniach różu. Wyhodowano liczne odmiany tego gatunku, które różnią się kolorami kwiatów. Mamy rutewki orlikolistne o kwiatach intensywnie fioletowych, białych i różowych. Rutewka Delavaya kwitnie w lipcu i w sierpniu i charakteryzuje się burzą kwiatów w kolorach białym i różowym. Odmiana ta pochodzi z Chin. Na uwagę zasługuje odmiana mieszańcowa Elin, która dorasta do dużych rozmiarów. W ogrodach spotyka się także rutewkę żółtą, która jest rodzimym, dziko rosnącym gatunkiem. Kwitnie tylko na żółto.
Uprawa rutewki - wymagania, pielęgnacja, zimowanie i rozmnażanie
Rutewka jest byliną łatwą w uprawie, jednak ma pewne wymagania co do pielęgnacji. Lubi miejsca zacienione i wilgotne. Dobrze rośnie obok zbiorników wodnych. Do sadzenia rutewki najlepiej wybrać miejsca osłonięte od wiatru, wilgotne i lekko zacienione. Na stanowisku słonecznym należy dbać o regularne podlewanie. Jest to roślina dość delikatna i wysoka. Może dorastać do 3 metrów wysokości. Dlatego też silne wiatry mogą ją wyginać i złamać. Rozmnażanie odbywa się przez sadzonki, podział rośliny lub z nasion. Roślina ta nie jest podatna na choroby.
Wymagania uprawowe:
- stanowisko lekko zacienione,
- gleba wilgotna,
- kwaśne podłoże,
- gleba próchnicza i żyzna, przepuszczalna.
Zimowanie nie sprawia trudności w przypadku gatunków rodzimych. Bardziej ozdobne odmiany mogą przemarzać w czasie dużych mrozów, dlatego też warto osłonić je stroiszem.
Pielęgnacja rutewki polega na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Zapobiegamy również samoistnemu wysiewaniu się, gdyż nowe rośliny nie powtórzą cech rośliny macierzystej. Właściwa pielęgnacja rutewki wymaga również zastosowania podpór, tak aby roślina nie powyginała się na boki. Rutewka ma duże wymagania co do wilgotności podłoża, dlatego też uprawa rutewki wymaga ściółkowania, aby zapobiec wysychaniu podłoża i chwastom. W czasie upałów rutewkę należy regularnie podlewać.
Rutewka jest łatwą w uprawie byliną, często hodowaną w ogrodzie jako roślina ozdobna. Wymaga wilgotnej gleby i podpór, gdyż rośnie dość wysoko. Najczęściej w ogrodzi sadzona jest rutewka orlikolistna, która ma wiele kolorowych odmian.