Sadziec

Ilustracja sadziec

Sadziec należy do rodziny astrowatych i jest okazałą rośliną ozdobną, często wykorzystywaną na ogrodowe rabaty. W Polsce dziko rośnie tylko sadziec konopiasty, który jest rośliną leczniczą. Najbardziej popularne w Polsce odmiany ogrodowe to sadziec purpurowy, dęty i plamisty. Sadziec purpurowy znajduje zastosowanie na rabatach bylinowych jako duży kwiat centralny. Dobrze wygląda jako soliter, rodzaj żywopłotu, czy w kompozycji z innymi kwiatami. Jest to bylina twa w uprawie, odporna na choroby, mrozoodporna i nie wymagająca. Jest to roślina ekspansywna, która może zagłuszyć inne rośliny.

Sadziec - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Sadziec - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, wymagania, zastosowanie

Jeśli potrzebujesz okazałego kwiatu na dużą rabatę lub kompozycję kwiatową, rozwiązaniem może być sadziec purpurowy - duża, pięknie kwitnąca bylina. Roślina ta tworzy duże, różowe lub purpurowe kwiatostany, które wspaniale wyglądają na tle krzewów. Uprawa sadźcy jest łatwa. Wyjaśniamy jakiego potrzebują stanowiska i gleby. Doradzamy jak zaprojektować kwiatową rabatę z sadźcami i jak przygotować sadzonki.

Sadziec jako roślina ozdobna chętnie sadzona w ogrodzie

Sadziec - piękna bylina ogrodowa

Sadziec należy do rodziny astrowatych. Rodzaj ten jest trudny do zaklasyfikowania, a przyrodnicy spierają się co do gatunków, które wchodzą w jego skład. Liczba gatunków waha się od 40 do 1200. Roślina ta występuje w Ameryce Północnej, Europie i Azji Wschodniej. W Polsce naturalnie rośnie tylko sadziec konopiasty.

Do rodziny sadźców należą zarówno byliny, jak i rośliny jednoroczne. Mają wzniesione łodygi o różnej długości i naprzeciwległych liściach. Mają drobne kwiatki zebrane w koszyczki, które z kolei tworzą bogate kwiatostany. Rozrastają się z kłączy. Dorastają do wysokości od 30 do 200 cm.

Sadziec - odmiany i zastosowanie

Jedyny rodzimy sadziec rosnący w Polsce jakim jest sadziec konopiasty jest rośliną leczniczą. Uprawiane są także inne gatunki sadźców, które znajdują zastosowanie jako rośliny ozdobne do ogrodu. Dostępne są także sadzonki roślin należących do innych rodzin, lecz występujące pod nazwą sadźców, na przykład sadziec wonny czy sadziec pomarszczony.

Sadziec świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna na rabatach bylinowych. Pięknie wygląda posadzony w grupach. Sadziec przyciąga motyle, które są dodatkową ozdobą ogrodu. Roślina ta nadaje się również na kwiaty cięte.

W Polsce uprawiamy następujące odmiany sadźca:

  • sadziec konopiasty,
  • sadziec purpurowy,
  • sadziec dęty,
  • sadziec plamisty,
  • sadziec wonny.

Najbardziej popularną rośliną ogrodową na rabaty bylinowe jest sadziec purpurowy. Jest to piękna i okazała bylina ozdobna o małych wymaganiach uprawowych. Dorasta do 2 metrów wysokości i z czasem tworzy gęstą kępę. Jego największą ozdobą się ciemno różowe lub purpurowe kwiaty tworzące gęste, baldachowate kwiatostany. Sadziec purpurowy kwitnie od lipca do października.

Sadziec purpurowy to duża bylina, która potrzebuje dużo miejsca. Dlatego też najlepiej nadaje się na duże rabaty, gdzie można stworzyć piętrowe kompozycje kwiatowe, gdzie sadziec znajdzie poczesne miejsce jako roślina okazała. Warto wiedzieć, że sadziec purpurowy lubi lekko półcieniste stanowisko osłonięte od wiatru. Odmiana ta nie lubi suszy, dlatego też dobrze sprawdzi się w otoczeniu oczka wodnego.

Świetnie wygląda też posadzony osobno jako ozdoba trawnika lub klombu lub w kompozycji z mniejszymi kwiatami. Można go także wykorzystać jako rodzaj żywopłotu, który zakryje niezbyt atrakcyjny parkan lub zasłoni widok. Wspaniałą dekoracją ogrodu są rabaty z kwiatami w kontrastowych kolorach. Sadziec można zestawić z żółtą rudbekią. Pasuje również do jeżówki, traw ozdobnych lub floksów wiechowatych. Projektując kompozycję kwiatową, warto pamiętać, że sadziec jest rośliną ekspansywną, która może zagłuszyć inne rośliny.

Uprawa sadźca - stanowisko, cięcie, choroby

Sadziec jest rośliną łatwą w uprawie. Pielęgnacja polega właściwie na usuwaniu kwiatostanów po przekwitnięciu. Cięcie sadźca nie jest konieczne. Przydaje się jednak, jeśli chcemy uzyskać zwarte i gęste kępy. Pierwsze cięcie wykonujemy wczesną wiosną usuwając pędy przemarznięte. Następnie w czerwcu przycinamy pędy o ⅓ długości, co sprawi, że kępa będzie niższa. Ponadto przycinanie zapobiegnie pokładaniu się starszych egzemplarzy pod ciężarem kwiatów. Sadziec jest rośliną ekspansywną, która sama się rozsiewa. Przycinając przekwitłe kwiatostany zapobiegamy samoistnemu wysiewaniu się rośliny.

Uprawa wymaga stanowiska słonecznego, choć sadzonki posadzone w półcieniu są ładniej wybarwione. Sadziec jest rośliną mrozoodporną i nie wymaga okrycia na zimę. Latem potrzebuje regularnego podlewania. Sadziec jest odporny na choroby.

Uprawa sadźca wymaga spełnienia następujących warunków:

  • żyzna i przepuszczalna gleba,
  • gleby żyzne, próchnicze,
  • umiarkowanie wilgotne podłoże,
  • szeroki zakres pH gleby,
  • stanowisko słoneczne lub lekko półcieniste.

Rozmnażanie sadźca odbywa się przez podział kęp lub z nasion. Wiosną wysiewamy nasiona i hodujemy sadzonki, które warto sadzić w miejscu półcienistym, dzięki czemu rośliny mają ładnie wybarwione liście i kwiaty.

Popularną byliną rabatową jest sadziec purpurowy, który tworzy okazałe i wysokie kępy z ozdobnymi różowymi kwiatami zebranymi w baldachowate kwiatostany. Jest to bylina łatwa w uprawie, wymaga jednak starannego projektowania rabat i cięcia, gdyż jest to roślina ekspansywna.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto