Sansewieria

Ilustracja sansewieria

Sansewieria nazywana bywa językiem teściowej i wężownicą. Niektórzy również określają liście rośliny „szablami”. Ciekawe nazwy sansewierii wzięły się od specyficznego wyglądu liści, które do złudzenia przypominają szable lub wijącego się węża. Liście rośliny są dwukolorowe, a sansewieria często owocuje w postaci jagód. Większość roślin pochodzi z Afryki, a także tropikalnych części Azji. Sansewieria ostatnio mocno zyskała na popularności, ponieważ okazuje się doskonałym naturalnym środkiem na oczyszczanie powietrza ze szkodliwych toksyn. Roślina może więc wspomóc nas w walce m.in. ze smogiem, który jest poważnym problemem naszych czasów.

Sansewieria - najpopularniejsze rośliny

Sansewieria - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Sansewieria – odmiany, opis, zdjęcia, pielęgnacja, porady

Sansewieria to kwiat, który określany jest jak „język teściowej”. Roślina w doniczce czasami bywa też nazywana wężownicą. Jej łacińska nazwa wzięła się jednak od księcia San Severo, Raimondo di Sangro. Roślina doniczkowa cieszy się popularnością z wielu powodów. Jej pielęgnacja i uprawa jest bardzo prosta, więc nawet początkujący ogrodnicy nie powinni mieć problemu z hodowlą rośliny. Sansewieria dzieli się w dodatku na różne ciekawe gatunki, z których tworzyć można dowolne kompozycje. Czy podlewanie rośliny to wymagające zajęcie? Jakie zdolności ma wężownica? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Sansewieria w ogrodzie – pielęgnacja i uprawa rośliny w doniczce

Sansewieria doniczkowa – charakterystyka i podstawowe kroki pielęgnacyjne

Sansewieria to grupa zimozielonych, wieloletnich sukulentów z tropików. Wszystkie należą do rodziny agawowatych. Polacy chętnie uprawiają kwiat w doniczce, ponieważ świetnie znosi warunki mieszkaniowe. Rośliny wytwarzają niezwykle grube, sztywne i mieczowate liście. Bardzo często są wielokolorowe, a także pojawią się na nich różne ciekawe wzory. Dojrzałe gatunki wypuszczają podobne do lilii kwiaty – zwykle są zielone, białe lub kremowe. Szabla lub wężownica, jak inaczej mówi się na sansewierię, jest jedną z łatwiejszych w pielęgnacji roślin. Niektórzy opisują ją nawet jako „żelazną”. Wszystko dlatego, że sansewieria potrafi wytrzymać nawet kilka miesięcy bez podlewania! Sukulent gromadzi wodę w liściach, skąd czerpie ją w sytuacjach kryzysowych – takich jak brak wody właśnie. Zimą nie można zbyt często podlewać rośliny, ponieważ może to jej zaszkodzić. Należy zadbać również o to, aby w mroźne dni sansewieria miała w pomieszczeniu temperaturę przynajmniej 10 st. C. Istnieje kilka ciekawych odmian rośliny, które można uprawiać w domu. O nich pomówimy sobie jednak za moment. Wśród nich znajdziemy sansewierię o wysokości ponad 1,5 m, a także rośliny karłowe dorastające zaledwie do 30 cm.

Sansewierię należy uprawiać w niezbyt wilgotnej glebie. Roślina najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku. Świetnie poradzi sobie również w półcieniu. Przygotowując odpowiednie podłoże dla sansewierii, możesz kupić uniwersalną mieszankę dedykowaną dla kwiatów doniczkowych. Odczyn ziemi powinien być jednak obojętny. W podłożu znaleźć musi się piasek, torf i liście. Dno doniczki warto wyłożyć drenażem o grubości ok. 3 cm. Idealna temperatura uprawy latem wynosi ok. 23-24 st. C, natomiast zimą 15-18 st. C. Jak już wiesz, minimalna temperatura do uprawy sansewierii to ok. 10 st. C. Rośliny preferują suche powietrze. Sadząc je w doniczce jako okazy ozdobne, możesz uprawiać sansewierie pojedynczo albo w grupowo. Swoim wyjątkowym wyglądem będą pięknie podkreślać każde wnętrze – zarówno klasyczne i naturalne, jak i nowoczesne oraz modernistyczne. Niezależnie od preferowanej aranżacji sansewierie najlepiej czują się w ciężkich, płytkich donicach.

Jak dbać o sansewierię? Rozmnażanie, podlewanie, nawożenie i przycinanie

Sansewierię można jak najbardziej rozmnożyć – nawet w warunkach domowych. W tym celu należy przygotować sadzonki z fragmentów liści (wiosną albo latem). Można również podzielić kłącza starszych okazów. Jak dobrze rozmnożyć sansewierię? Aby zrobić to w prawidłowy sposób, należy postępować według następujących kroków:

  1. Potnij liście w poprzek na ok. 6-centymetrowe kawałki. Zamocz i zagłęb w podłożu ich dolne części. Ziemia powinna składać się z piasku i torfu w proporcjach 1:1.
  2. Umieść sadzonki w miejscu, które będzie miało dostęp do światła słonecznego. Najlepsza temperatura do wzrostu to ok. 20 st. C.
  3. Po ok. miesiącu przesadź młode roślinki do doniczek.

Jeśli chcesz rozmnażać sansewierię przez sadzonki, pamiętaj, że możliwe jest to wyłącznie przy jednobarwnych odmianach. Jeśli roślina będzie mieć żółtą obwódkę, możliwe jest rozmnażanie wyłącznie przez podział sadzonek. Wszystko z uwagi na to, że podczas sadzonkowania rośliny nie mają zdolności do powtórzenia cech „matki”. Kępę dzieli się na 2 lub 3 części, następnie po upływie ok. 72 godzin sadzi w donicy. Tylko w takim czasie tkanki są w stanie zagoić się po przycinaniu.

Młodsze rośliny przesadzaj co 2, natomiast starsze co 3 lata. Liście staraj się oczyszczać z kurzu, pomagając sobie np. wilgotną ścierką. Warto nawozić sansewierię w lecie, najlepiej płynnym nawozem do roślin doniczkowych (co 14-21 dni). Latem należy podlewać sansewierię raz na 2 tygodnie. Zimą podlewanie powinno być jeszcze rzadsze, najlepiej raz na 3 tygodnie. Temat prawidłowego nawadniania rośliny jest niezwykle istotny, ponieważ od tego procesu pielęgnacyjnego w dużej mierze zależy zdrowie kwiatów. Sukulent jest znakomicie przyszykowany do gorących dni, gdyż magazynuje w liściach wodę. Dzięki temu świetnie zniesie suszę, nawet gdy będzie długotrwała. Zdecydowanie gorszy dla sansewierii jest zastój wody albo długo utrzymująca się wilgoć w doniczce. Lepiej wobec tego podlewać kwiat umiarkowanie, pozwalając ziemi przesychać. Jeśli bryła korzeniowa sansewierii wyschnie, nic nie szkodzi! Lepiej ją przesuszyć niż przemoczyć. Błędem jest również moczenie liści. Staraj się nie lać wody na rozety, żeby nie doprowadzić do zgnicia rośliny.

Podlewanie sansewierii jest bardzo ważne. Jest jednak inna równie istotna czynność, od której zależy stan rośliny – mianowicie nawożenie. W tym przypadku także wypada zachować umiar. Jeśli będziesz używać zbyt dużo nawozu, liście mogą zrobić się miękkie a w konsekwencji… złamać. Mogą również zmienić kolor na żółte lub brązowe. Najlepszy nawóz do sansewierii to nawóz do sukulentów, np. do kaktusów. Zajmij się odżywianiem roślin w okresie wiosennym i letnim. Możesz nawozić glebę od kwietnia do sierpnia, najlepiej raz w miesiąc. Podziel dawkę na opakowaniu na równą połówkę – sansewieria to roślina, która ma niewielkie zapotrzebowanie na pokarm. Jesienią i zimą zaleca się całkowite zaprzestanie nawożenia i ograniczenie się do delikatnego podlewania podłoża.

Niektóre gatunki sansewierii rosną naprawdę wysokie. Czasami rosną tak duże, że trzeba je ściągnąć z parapetu, na którym rośliny wcześniej stały. Całe szczęście sansewierie rosną powoli i tak naprawdę rzadko przekraczają 0,5 m w domowej uprawie. Jeśli chcesz poświęcić im niewiele przestrzeni w mieszkaniu, zdecyduj się na niską odmianę rośliny. W przypadku sansewierii przycinanie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przycięte pędy nigdy bowiem… nie odrosną! W dodatku krawędzie, które zostaną widoczne po przycięciu, zrobią się brązowe. Zraniona roślina stanie się swego rodzaju „zaproszeniem” dla patogenów i grzybów, a sukulent straci swoją formę i piękny wygląd. Jeśli już musisz przycinać roślinę, zamiast kawałków liści odcinaj całe tuż nad ziemią. W ten sposób możesz pozbyć się ewentualnie brązowiejących i przysychających listków.

Kompozycje z sansewierii – sprawdź, które gatunki warto hodować!

Najpopularniejsze odmiany sansewierii – czy nadadzą się do domowej uprawy?

Sansewieria dzieli się na kilka ciekawych odmian. Mimo że w Polsce przyjęło się zaledwie kilka, na świecie jest ich nawet kilkadziesiąt. Oto popularne sansewierie, którym warto się lepiej przyjrzeć:

  • Sansevieria Trifasciata – bardzo lubi suche stanowisko. Niestraszny jest tej odmianie nawet miesiąc bez wody. Magazynuje ją w liściach, więc może pobierać wodę w dowolnej chwili. Najważniejsze, aby zadać o suche korzenie, inaczej Sansevieria Trifasciata może błyskawicznie zgnić. Podlewa się ją rzadko, co już wiesz. Gdy tylko zapragniesz przesadzić odmianę, na dno doniczki koniecznie wysyp drenaż.
  • Sansevieria gwinejska – dzieli się na kilka ciekawych gatunków, różniących się od siebie m.in. formą i kolorem. Zadbaj o dobrej jakości ziemię dla kaktusów, w której posadzisz roślinę. Nie można zapomnieć również o słonecznym stanowisku
  • Sansevieria Futura Superba – jedna z najładniejszych sansewierii dekoracyjnych. Na szczególną uwagę zasługują jej spiralne, długie i ciemnozielone liście. Odmiana doskonale radzi sobie w słabiej oświetlonych miejscach. Poradzi sobie także z niedoborem wody, nawet długotrwałym. Futura Superba powinna być podlewana tak naprawdę, dopiero gdy górna warstwa podłoża zacznie w niej przesychać. W przeciwieństwie do pozostałych odmian ta jest wyjątkowo odporna na przelanie. Wymaga jednak nawożenia raz w miesiącu, najlepiej płynnym nawozem dedykowanym sukulentom.
  • Sansevieria cylindryczna – najciekawsze są jej stożkowate liście, które często dorastają nawet do 80 cm długości. Starsze okazy powinno się przesadzać do osobnych doniczek.
  • Sansevieria walcowata Mini Rocket – zalicza się ją do odmiany karłowatej, ponieważ dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. Kwiat odporny jest nawet na bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne i uprawowe. Najlepiej czuje się w miejscu delikatnie zacienionym, do którego wpadają promienie słoneczne. Uprawa rośliny polega na oszczędnym podlewaniu, czego należy mocno pilnować.
  • Sansevieria Bacularis – ma piękne białe kwiaty, co zdecydowanie odróżnia odmianę na tle innych. Należy zapewnić roślinie słoneczne stanowisko do wzrostu. Nie można jej oczywiście przelewać ani wystawiać np. na taras, zwłaszcza jeśli wcześniej odpowiednio nie zahartujesz sansewiery.
  • Sansevieria Parva – wyróżnia ją ciekawy pokrój, mianowicie rozety. Jeśli szukasz sansewiery odpowiedniej dla początkujących w uprawie tych roślin, warto zastanowić się nad odmianą Sansevieria Parva.
  • Sansevieria Cylindrica Spaghetti – doskonale wygląda w grupowych nasadzeniach. Ma liście, które wybarwiają się na zielono. W podobnym kolorze są również kwiaty sansewierii. Pojawiają się jednak tylko kilka razy w roku. Sansevieria Cylindrica Spaghetti wydziela słodki nektar, co wyróżnia ją na tle innych odmian. Często spotkać można odmianę sprzedawaną ze splecionymi liśćmi, skąd zresztą wzięła się nazwa rośliny. Sansewieria doskonale odnajduje się w przewiewnych miejscach, dlatego wiosną warto hodować roślinę np. na tarasie lub balkonie. Zatroszcz się jednak o to, aby w cieplejszych miesiącach stanowisko odmiany było zacienione.
  • Sansevieria Cejlon – roślina ma skórzaste, ciemnozielone liście, które dodatkowo wzbogacone są wzór przypominający… skórę węża. Rosnące na dziko okazy dorastają nawet do 70 cm.

Żaden z opisanych gatunków sansewiery nie jest specjalnie wymagający. Nawet początkujący ogrodnicy powinni świetnie poradzić sobie z uprawą rośliny. Trzeba jednak pamiętać, że w sprzedaży dostępne są też sztucznie barwione odmiany. Niektóre sansewiery są specjalnie ozdabiane, co negatywnie wpływa na rozwój roślin. Każda ingerencja, nawet barwnik czy sztuczne dodatki przypięte na pinezkę, spowodować mogą trwałe uszkodzenia rośliny. Nigdy więc takich nie kupuj!

Czy przy uprawie sansewierii pojawiają się jakieś choroby lub inne problemy?

Sansewieria znana jest z wytrzymałości i umiejętności radzenia sobie w nawet bardzo ekstremalnych warunkach. Nie straszna jej susza, więc zapominający o podlewaniu mogą bez przeszkód hodować roślinę. Mimo wszystkich zalet sansewieria nie jest całkiem niezniszczalna. Może uszkodzić się mechanicznie, zwłaszcza w przypadku dużych odmian. Czasami zagrażają jej również zupełnie inne czynniki:

  1. Szkodniki – sansewieria może zostać zaatakowana przez wełnowce. Insekty rozpoznasz po charakterystycznej wacie na liściach. Dobrym pomysłem jest przetarcie zainfekowanych miejsc wacikiem z denaturatem. Oprócz wełnowców pojawić mogą się również przędziorki i mszyce. Aby się ich pozbyć, należy wypłukać roślinę, uważając na korzenie. Można również przetrzeć roślinę mieszanką spirytusu z mydłem.
  2. Przelanie – roślina jest bardzo uczulona na nadmiar wody. Jeśli ją przelejesz, sansewieria zacznie gnić. Po czym rozpoznać przelanie rośliny? Najpierw pojawiają się plamy na liściach – wówczas jednak można jeszcze uratować kwiat. Ogranicz podlewanie lub szybko przesadź sansewierię do suchej ziemi w nowej doniczce.
  3. Nawóz – jeśli przesadzisz z nawozem, liście rośliny zrobią się miękkie i wiotkie. Nie pomoże wypłukanie nawozu, bo zwykle kończy się to przelaniem. Jedyne rozsądne rozwiązanie to przesadzenie sansewierii.
  4. Mało światła – u niektórych gatunków doprowadzić to może do zniknięcia dekoracyjnych wzorków. Jeśli hodowana odmiana potrzebuje słońca do prawidłowego rozwoju, zadbaj o to i – gdy tylko stoi w cieniu – przestaw roślinę w słoneczne miejsce.
  5. Przycinanie – roślin teoretycznie nie powinno się przycinać. Jeśli już jednak zdecydujesz się na taki zabieg, w przypadku sansewierii zastosuj profesjonalne środki ze srebrem. Dzięki nim istnieje mniejsze ryzyko dojścia do zakażenia.

Dlaczego warto hodować sansewierię w mieszkaniu?

Roślina fantastycznie prezentuje się niemal w każdym wnętrzu. Może stać w klasycznych i minimalistycznych przestrzeniach. Wspaniale wygląda również w nowoczesnych, loftowych i modernistycznych pomieszczeniach. Sukulenty są w dodatku tak bardzo plastyczne, że można nadawać im niemal dowolne formy, np. zaplatając młode liście sansewierii w warkocze. Jest to jednak czasochłonne zadanie, wymagające dużej dawki cierpliwości. Kiedy już będziesz ozdabiał nimi pokój, pamiętaj, że sansewiery bardzo łatwo się przewracają. Właśnie dlatego powinno się zabezpieczyć roślinę poprzez posadzenie jej w ciężkiej, topornej donicy. Jako że z podziemnych kłączy wyrastają młode pędy, donica powinna być gruba. Wówczas istnieje szansa, że nie pęknie pod naporem korzeni. Dlaczego warto hodować sansewierię w mieszkaniu? Oto kilka innych powodów:

  • Rośliny traktowane są jako „żelazne”. W przeciwieństwie do wielu innych sansewiery mogą przetrwać naprawdę bardzo trudne warunki uprawowe. Dlatego ich uprawa polecana jest nawet początkującym ogrodnikom.
  • Wyjeżdżając na urlop, nie trzeba martwić się rośliną. Sansewieria jest w stanie wytrwać bez wody nawet kilkadziesiąt dni.
  • Niemal wszystkie odmiany sansewierii wyróżniają się właściwościami zdrowotnymi. Rośliny poprawiają jakość powietrza i przyczyniają się do jego nawilżenia. Sprzyja to efektownej pracy lub relaksowi w domu.
  • Liście rośliny pochłaniają zanieczyszczenia z otoczenia, dlatego warto ustawić sansewiery np. w sypialni. Dzięki temu kwiat odda dużą ilość tlenu do otoczenia, co docenią zwłaszcza alergicy i ludzie borykający się z bezsennością.

Sansewieria, wężownica to roślina tropikalna, wywodząca się z afrykańskich stepów. Rodzaj Sansevieria składa się z około 70 gatunków roślin. W naszym kraju popularna jest uprawa sansewierii gwinejskiej (Sansevieria trifasciata) oraz sansewierii cylindrycznej (Sansevieria cylindrica). Oryginalny kwiat z łatwością może być hodowany przez początkujących amatorów roślin doniczkowych. Sansewieria odporna jest na popełniane błędy uprawowe, źle reagując jedynie na nadmierne podlewanie. Poznaj efektowne odmiany stepowej piękności i przeczytaj, jak wygląda hodowla i pielęgnacja doniczkowych sansewierii.

Sansewieria gwinejska – uprawa i pielęgnacja Sansevieria trifasciata

Wężownica gwinejska – hodowla sukulentu w doniczce

Wężownica gwinejska to efektowny kwiat doniczkowy, wyróżniający się szablastymi ciemnozielonymi liśćmi, naznaczonymi, niczym wężowa skórka, jasnymi pręgami. Mięsiste sztywne liście, o szerokości około 5 cm, mają ostre zakończenia, co, prawdopodobnie, tłumaczy zwyczajowe i niewątpliwie złośliwe nazwanie sansewierii językiem teściowej. Sansewieria może osiągnąć 120 - 150 cm wysokości. Liście sukulentu oraz cienkie wijące się kłącza gromadzą wodę i substancje odżywcze, dzięki czemu roślina wytrzymuje długie okresy suszy.

Uprawa rośliny udaje się w miejscach jasnych oraz zacienionych, w temperaturze otoczenia powyżej 10 stopni Celsjusza. Wysokie i niezbyt obszerne doniczki, w których język teściowej czuje się najlepiej, należy wypełnić żyznym podłożem, złożonym z kompostu, ziemi inspektowej, gliny i piasku, o odczynie pH 7 – 7,5. Na dno doniczki wysypujemy warstwę drenażu, dzięki czemu zostanie odprowadzony nadmiar wody.

Nadmierne podlewanie sesnewierii może doprowadzić do gnicia korzeni. Na dno doniczki, oprócz drenażu, warto włożyć kawałek węgla drzewnego, co zapobiegnie procesowi gnilnemu, gdy dojdzie do przelania rośliny. Znakiem nadmiernej ilości wody są brązowe plamy, pojawiające się na liściach.

Podlewanie, przesadzanie i rozmnażanie sansewierii

Umiarkowane podlewanie wężownicy przeprowadzamy 2-3 razy w tygodniu, sprawdzając uprzednio, czy podłoże dostatecznie obeschło. W okresie zimowym wystarczy sansewierii podlewanie raz na miesiąc. Właściwie pielęgnowana wężownica wytworzy latem gwiazdkowate żółtawe kwiaty, o przyjemnym zapachu. Drobny kwiat jest ozdobą 70-cm pędu, który, po przekwitnięciu kwiatostanu, wycinamy.

Roślinę przesadzamy do większej doniczki, gdy kłącza przerosną pojemnik - młode wężownice - co 2 lata, starsze okazy – co 3 lata. Przesadzanie sansewierii jest okazją do rozmnożenia sukulentu:

  • możliwa jest uprawa młodych roślin, poprzez podział kłączy. Dzielimy je na fragmenty, a uzyskane sadzonki pędowe sadzimy w świeżym podłożu,
  • najczęściej rozmnażanie sansewierii odbywa się latem, z sadzonek liściowych. Liść dzielimy na fragmenty, o długości koło 5 cm i pozostawiamy do przeschnięcia. Rany zabezpieczamy ukorzeniaczem lub proszkiem drzewnym. Sadzonki umieszczamy w podłożu torfowo-piaskowym i ustawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu. Pojemnik przykrywamy folią. Po pojawieniu się nowych listków, po około 3 tygodniach, oddzielamy je, wraz z korzonkami, od zasadzonego liścia i sadzimy samodzielnie w doniczkach.

Sansevieria trifasciata – efektowne odmiany sansewierii gwinejskiej

Sansewieria ‘Futura Superba’ – należy do odmiany wyjątkowo dekoracyjnej. Ciemnozielone długie liście są delikatnie spiralnie skręcone. Ich ozdobą są jasnozielone prążki i złociste obrzeżenia. Podobnie jak wszystkie sansewierie, ‘Superba’ znosi dobrze trudne warunki uprawowe – niedostateczne oświetlenie, niewielka ilość wody i przedłużające się okresy suszy. Oryginalne wyprostowane kępy tropikalnej rośliny dobrze rosną w miejscach o rozproszonym oświetleniu.  Ważnym zabiegiem jest oszczędne podlewanie. ‘Superba’ wymaga podlania dopiero wówczas, gdy przeschnie górna warstwa podłoża, ale, w przeciwieństwie do innych odmian, odporna jest na przelanie. Doniczkowy kwiat wymaga zasilania – raz w miesiącu, płynnymi nawozami do sukulentów.

Sansevieria trifasciata ‘Laurentii’ – atrakcyjny kwiat doniczkowy odmiany ‘Lurentii’ osiąga do 150 cm wysokości. Kępiasto rosnące sztywne liście zdobi złociste obrzeżenie oraz poprzeczne ciemnozielone prążki, kontrastujące z jaśniejszym tłem blaszki liściowej. Latem sansewieria ‘Laurentii’ kwitnie. Na długim pędzie tworzone są drobne kwiaty, o przyjemnym delikatnym zapachu. Roślina należy do odmiany wolno rosnącej, tolerancyjnej na trudne warunki uprawowe. Właściwa uprawa ‘Laurentii’ polega głównie na dbałości o podlewanie rośliny dopiero wówczas, gdy przeschnie podłoże. Utrzymująca się zbyt wilgotna lub mokra ziemia jest przyczyną gnicia korzeni i zamierania liści.

Sansevieria trifasciata ‘Hahnii Black’ – sansewieria należy do odmiany karłowej, dorastającej zaledwie do 20 cm wysokości. Wyjątkowość ‘Hahnii Black’ zapewnia oryginalny zaokrąglony pokrój. Ciemnozielone, niemal czarne liście, ujęte są rozety. Uprawa rośliny nie przedstawia żadnych problemów – ‘Hahnii Black’ dobrze rozwija się w miejscu lekko zacienionym. Podlewanie przeprowadzamy po przeschnięciu podłoża, a raz w miesiącu sansewierię zasilamy nawozami wieloskładnikowymi.

Sansevieria cylindrica – hodowla sansewierii cylindrycznej

Sansewieria walcowata – podlewanie i rozmnażanie wężownicy cylindrycznej

Sansewieria cylindryczna, sansewieria walcowata (Sansevieria cylindrica) – wywodzi się z Afryki, gdzie dorasta docelowo do 200 cm wysokości. W uprawie domowej najczęściej osiąga około 100 cm wysokości. Sztywne liście tworzą okazałe rozety. Na ciemnozielonej blaszce liściowej widoczne są dekoracyjne jaśniejsze prążki. Kwitnąca roślina tworzy drobne różowe i kremowe kwiaty, ujęte w kłosy, wydzielające przyjemny zapach. Domowa sansewieria wymaga ustawienia na stanowisku o rozproszonym oświetleniu. Warunkiem zdrowego rozwojuSansevieria cylindrica jest oszczędne podlewanie.Nadmiar wody, gromadzącej się w podstawce, musimy regularnie wylewać. Przelanie rośliny może doprowadzić do gnicia korzeni i kłączy. Kwiat doniczkowy wykazuje się dużą odpornością na przedłużającą się suszę. Sprawdź także ten artykuł o uprawie sansewierii cylindrycznej.

Sansewierię walcowatą sadzimy w doniczce, na dnie której wysypujemy keramzyt lub warstwę żwiru, co umożliwi dobry drenaż. Odpowiednim podłożem jest żyzna i przepuszczalna ziemia. Kwiat zasilamy od wiosny do jesieni, dostarczając raz w miesiącu wieloskładnikowych nawozów. Odpowiednimi nawozami są płynne nawozy dla roślin ozdobnych oraz nawozy przeznaczone dla sukulentów.

Sansewieria cylindryczna szybko się rozrasta, więc przesadzanie przeprowadzamy wówczas, gdy kłącza przerosną pojemnik – nawet każdego roku. Roślinę przesadzamy do doniczki niewiele większej od poprzedniej. W dużych pojemnikach nadmiernie rozwijają się korzenie, kosztem rozety liściowej. Rozmnażamy kwiat poprzez sadzonki liściowe lub przez podział rozety, przeprowadzony podczas wiosennego przesadzania roślin.

Sansewieria cylindryczna – dekoracyjne odmiany

Sansevieria cylindrica ‘Spaghetti’ – najpiękniej prezentuje się w nasadzeniu grupowym. Pionowe, ostro zakończone rurkowate liście wybarwiają się na soczyście zielony kolor, z ciemniejszymi prążkami. Zielonkawe drobne kwiaty ‘Spaghetti’ pojawiają się kilka razy w roku. Kłosowate kwiatostany przyjemnie pachną i wydzielają lepki słodki nektar. W sprzedaży możemy spotkać okazy z oryginalnie splecionymi liśćmi. Uprawa odmiany wymaga oszczędnego podlewania. Rośliny dobrze czują się na powietrzu, więc od wiosny do jesieni warto ustawić doniczki na balkonie lub w ogrodzie, z dbałością o zacienione stanowisko.

Sansewieria walcowata ‘Mini Rocket’ – tworzy odziomkowe, ciemnozielone prążkowane liście, o strzelistym pokroju. Roślina należy do odmiany karłowatej, dorastając docelowo do około 30 cm wysokości. Podobnie jak wszystkie sansewierie, kwiat doniczkowy odporny jest na trudne warunki uprawowe. Preferuje stanowisko lekko zacienione, o rozproszonym oświetleniu. Właściwa pielęgnacja sansewierii to oszczędne podlewanie, po przeschnięciu górnej warstwy podłoża.

Sansewieria cylindryczna ‘African Spear’ – należy do odmiany karłowej, osiągającej około 30 cm wysokości. Sansewieria wyróżnia się jasnozielonymi liśćmi, z ciemniejszymi prążkami. Efektownie prezentuje się w zaokrąglonych płytkich donicach. Uprawa rośliny nie jest trudna – podobnie jak inne sansewierie odporna jest na susze, zmiany temperatury i niedostateczne ilości wody.

Żelazne rośliny w naszym otoczeniu – dlaczego warto hodować sansewierie

Sanserwierie postrzegane są jako żelazne rośliny, które przetrwają w najtrudniejszych warunkach i zniosą wszystkie błędy uprawowe. Efektowne kwiaty doniczkowe mogą uprawiać początkujący hobbyści oraz osoby często przebywające poza domem. Sansewierom wystarczy skąpe podlewanie, więc przeżyją, nawet w czasie dłuższej nieobecności mieszkańców.

Wspaniałe dekoracyjne liście wężownicy podkreślają minimalistyczny styl wnętrza. Wysokie okazy mogą zdobić pomieszczenie pojedynczo lub tworzyć efektowne kompozycje roślinne, w towarzystwie z odmianami niższymi. Dla podkreślenia urody roślin, sprzedawcy barwią końcówki ostro zakończonych liści na kontrastowe kolory. Popularne jest splatanie rurkowatych liści Sansevieria cylindrica ‘Spaghetti’w zielone warkocze. Oryginalne zdobione sansewierie nadają mieszkaniu egzotyczny koloryt.

Sansewierie mają właściwości zdrowotne. Hodowla afrykańskich sukulentów poprawia jakość powietrza i przyczynia się do nawilżenia otoczenia, co sprzyja efektywniejszemu relaksowi po całym dniu pracy. Szerokie liście sansewierii pochłaniają toksyny, oddając do otoczenia dużą ilość tlenu. Zalecane jest ustawianie doniczek z roślinami w sypialni. Zdrowotne właściwości języka teściowej docenią cierpiący na bezsenność oraz alergicy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto