Scindapsus

Ilustracja scindapsus

Scindapsus nazywany bywa również ołustkiem. Ciężko spotkać osobę, która nigdy nie widziała tej rośliny na żywo. Mimo wszystko większość z nas nawet nie wie, jak w rzeczywistości się nazywa. Pnącze jest doskonałe do uprawy domowej. Cechuje się nie tylko ozdobnymi liśćmi, ale i wielką wytrzymałością. Z rośliną poradzi sobie każdy, nawet największy amator ogrodnictwa. Pielęgnacja scindapsusa nie jest trudna, dlatego uprawę rośliny poleca się również niedoświadczonym osobom.

Scindapsus - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Scindapsus – charakterystyka, wymagania, uprawa, porady

Scindapsus to pnącze doniczkowe, które jest bardzo atrakcyjne wizualnie. Właśnie dlatego mnóstwo osób decyduje się uprawiać kwiat w mieszkaniu. Pielęgnacja i rozmnażanie scindapsusa nie należy do trudnych zadań, dlatego uprawa rośliny polecana jest nawet początkującym ogrodnikom. Jak wygląda podlewanie scindapsusów? Czy roślina ma duże wymagania? Na jakie odmiany dzieli się scindapsus i czy kwiat doniczkowy narażony jest na jakieś choroby? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Uprawa scindapsusa w domu – podlewanie, pielęgnacja i wymagania

Jak wygląda scindapsus? Charakterystyka rośliny, krok po kroku

Scindapsus to popularne pnącze doniczkowe, dzięki któremu można odmienić wnętrze każdego mieszkania. Dekoracyjne, obficie ulistnione i długie pędy umożliwiają ozdobienie wnętrza w bardzo spektakularny sposób. Możesz owinąć roślinę wokół palików, ale też pozwolić jej swobodnie zwisać z doniczki. Możesz również rozwiesić roślinę na ścianie, którą wówczas wspaniale będzie ozdabiać. Scindapsus to jedno z najciekawszych pnączy na świecie. Jest też jednak bardzo wymagającą rośliną należącą do rodziny obrazkowatych. Scindapsus dzieli się na ponad 30 gatunków, które dokładniej omówimy sobie w kolejnej części tekstu. Najbardziej popularny jest scindapsus pstry, nazywany także ołustkiem. Roślina bardzo często pojawia się w polskich domach jako ozdobna.

Scindapsus niekiedy nazywany bywa aureusem, jednak jest to błędna nazwa kwiatu. Poprawnie roślinę określa się bowiem scindapsus pictus – w łacinie oznacza to „scindapsus pstry”. Zamieszanie z nazwą wynika z tego, że dawniej roślinę uważano za jeden z gatunków aureum – zupełnie innego pnącza. Okazało się jednak, że aureum i scindapsus to dwie zupełnie inne rośliny. Scindapsusy swoim wyglądem mocno przypominają bluszcz, jednak są od niego znacznie mniejsze. W przeciwieństwie do bluszczu scindapsus można jednak uprawiać w domu. Rośliny uważane są za atrakcyjne główne za sprawą swojego niesamowitego wyglądu. Ciekawy pokrój i dekoracyjne liście scindapsusów sprawiły, że rośliny chętnie hodowane są w polskich mieszkaniach – podobnie jak np. epipremnum, monstera czy zamiokulkas.

Scindapsus pochodzi z Indii i Chin. Roślinę spotkać można jednak również w Nowej Zelandii, gdzie rośnie w formie ogromnego pnącza. W Polsce scindapsusy uprawia się wyłącznie w mieszkaniu, ponieważ nie nadają się do hodowli w ogrodzie. Prawidłowo pielęgnowany w mieszkaniu kwiat będzie się szybko rozwijał, a jego liście przyrastać zaczną w zadziwiającym tempie. Odpowiednio zadbane pędy wydłużą się nawet o kolejne 30 cm. Scindapsus po kilku latach nieprzerwanej uprawy może urosnąć więc naprawdę bardzo duży. Idealnie nada się wówczas np. na parapet lub wysoką komodę. Co jeszcze warto wiedzieć na temat walorów dekoracyjnych rośliny? Oto najważniejsze informacje o scindapsusach, które należy zapamiętać:

  1. Najbardziej reprezentacyjną częścią roślin są liście. Ich wygląd uzależniony jest od odmiany scindapsusów, jednak większość zdecydowanie wyróżnia się na tle innych roślin. Liście rzadko są zielone. Najczęściej mają przebarwienia w żółtym kolorze, które czynią roślinę bardzo ciekawą i wyjątkową.
  2. Niektóre odmiany rośliny wytwarzają jasne, niemal białe plamki na liściach. Wielu hodowców uważa, że na ich wielkość, rozmieszczenie, wygląd i rozkład wpływa pielęgnacja scindapsusów. Im więcej słońca będą mieć rośliny, tym więcej będą mieć kropek na liściach.
  3. Scindapsus to bardzo ciekawe pnącze, które można niemal dowolnie kreować. Hodując je, mamy więc ogromny wpływ na to, jak roślina rzeczywiście będzie wyglądać. Jeśli ustawisz doniczkę wysoko na komodzie, pędy scindapsusa zaczną ciekawie zwisać, tworząc niebanalną ozdobę dowolnego pomieszczenia w domu. Roślinę poprowadzić można również pionowo, np. na podpórce. Wówczas kwiat wygląda naprawdę niesamowicie, stając się krzewiastą rośliną doniczkową w domu.
  4. Niektórzy uprawiają roślinę w wiszących pod sufitem doniczkach. Przyczepia się je do cienkich lin, tworząc swego rodzaju baldachim z jajowatych lub delikatnie eliptycznych, zwisających liści. Czasami liście te okrywają się meszkiem. Nie jest on bardzo widoczny – sprawia jednak, że scindapsus robi się bardzo atrakcyjny.
  5. Czasami zdarza się, że scindapsus zakwita. Jego kwiaty są wówczas dekoracyjną kolbą, która… nie jest specjalnie urokliwa. Należy zapamiętać, że rośliny w domowej uprawie zakwitają bardzo rzadko. Jeśli już do tego dochodzi, kwitnienie odbywa się kosztem utraty pięknego wyglądu liści scindapsusa.

Popularne odmiany scindapsusów – czy znasz je wszystkie?

Roślina dzieli się na wiele ciekawych odmian. Niektóre z nich można z łatwością uprawiać w domu. Inne nie są wcale tak oczywiste w codziennej pielęgnacji. Sprawdź, które odmiany scindapsusów warto hodować w zaciszu własnego mieszkania.

  • Scindapsus Marble Queen – popularna odmiana rośliny, która jest dość trudna w uprawie. Jeśli chcesz zacząć przygodę ze scindapsusami, lepiej nie od Marble Queen! Charakterystyczne liście rośliny mają ciemnozieloną barwę. Upstrzone są marmurkowym, kremowobiałym wzorem. Gdy tylko ustawisz roślinę w bardzo słonecznym miejscu, liście mogą zmienić kolor na całkiem biały. Odmiana jest niezwykle ciekawa, jednak charakteryzuje się powolnym wzrostem.
  • Scindapsus Aureus – zdecydowanie najpopularniejsza odmiana scindapsusa. Kwiat wyróżnia się ozdobnymi liśćmi, które pokryte są kremowymi albo cytrynowymi smugami. Łodyżki rośliny są z kolei w żółtawym albo ciemnozielonym kolorze. Scindapsus należy do najłatwiejszych w uprawie i charakteryzuje się najszybszym ze wszystkich odmian wzrostem.
  • Scindapsus Neon – najciekawsze są limonkowo-zielone, duże liście kwiatu, które są niezwykle jaskrawe. Właśnie dlatego określa się je jako neonowe. Scindapsusy to bardzo popularne rośliny w uprawie domowej. Niektórzy ogrodnicy hodują je również pod nazwą Devils Ivy.
  • Scindapsus Enjoy – przepiękna roślina wyróżniająca się zielonymi liśćmi z dużym, białymi łatami. Liście są znacznie mniejsze niż w przypadku innych odmian na pniu. Są również delikatnie pomarszczone, co dodaje im niebywałego uroku.
  • Scindapsus Argyreus – roślina ma zachwycające liście, które są ciemnozielone i pokryte niewielkimi, srebrnymi cętkami. Liście mają również obrzeża w identycznym kolorze. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że odmiana jest trudna w domowej hodowli. Problem z uprawą rośliny mają nawet zaawansowani hodowcy scindapsusów. Mimo wszystko warto zaryzykować i spróbować samodzielnie zaopiekować się rośliną. Scindapsus Argyreus należy uprawiać w terrarium albo oranżerii. Odmiana wymaga wysokiej wilgotności powietrza, aby prawidłowo wzrastać. Jeśli o to nie zadbasz, może się zbuntować.

Rozmnażanie, choroby i uprawa scindapsusa w domu – ważne informacje

Jak uprawiać scindapsus doniczkowy, żeby pięknie się rozwijał?

Uprawa scindapsusa nie jest trudna. Niektóre wymagania rośliny zbliżone są do tych, które ma np. epipremnum. Najważniejsze, aby zapewnić kwiatu odpowiednie stanowisko uprawy. Dzięki temu będzie mógł dobrze rozwijać się w mieszkaniu. Scindapsus wymaga przede wszystkim dobrze oświetlonego miejsca do wzrostu. Lepiej jednak nie narażać kwiatu na bezpośrednie słońce, a zadbać o stanowisko z delikatnie rozproszonym światłem. Ze względu na to, że scindapsus woli rozproszone światło, nie powinno się stawiać rośliny na parapecie. O wiele lepiej powiesić doniczkę pod sufitem albo ustawić na komodzie. Zwisające pędy rośliny sprawią, że stanie się niesamowitą dekoracją każdego pomieszczenia w mieszkaniu. Schowany głębiej w mieszkaniu scindapsus będzie miał wystarczająco dużą ilość światła potrzebną do prawidłowego wzrostu. Roślinę hodować można również w cieniu, jednak większość ludzi raczej tego unika. Mimo że kwiat poradziłby sobie w takich warunkach, jego liście nie wyglądałyby tak atrakcyjnie, jak uprawiane w półcienistym stanowisku. O czym pamiętać, pielęgnując scindapsus? Oto kilka wskazówek, które ułatwią hodowlę rośliny:

  1. Optymalna temperatura do uprawy scindapsusa wynosi ok. 22-25 st. C. Właśnie dlatego kwiat powinno się hodować w mieszkaniu, a nie na zewnątrz na pniu. Nie zaleca się wystawiać go nawet w ciepłe lato, ponieważ silne promienie słońca mogą błyskawicznie spalić liście rośliny.
  2. Scindapsus lubi chłodniejsze zimy. Lepiej przestawić go z dala od grzejników, aby w okresie grzewczym nie przesuszyć rośliny. Ciepłe i suche powietrze może być dla niego bardzo problematyczne i doprowadzić do uszkodzenia liści scindapsusa. Roślina preferuje wilgotne powietrze – właśnie dlatego może wymagać np. systematycznego zraszania liści.
  3. Kwiatu nie powinno się sadzić w uniwersalnej ziemi. To powszechnie popełniany błąd przez początkujących w uprawie scindapsusów. Uprawa rośliny może się oczywiście udać, jednak najlepsza dla niej będzie ziemia gliniasta. Dno doniczki powinno się wysypać również małymi kamykami albo keramzytem – dzięki temu scindapsus będzie mieć zapewniony dobry drenaż. Warto pamiętać, że kwiat nie przepada za brakiem wody, ale też za jej nadmierną ilością.
  4. Nie musisz sadzić scindapsusów osobno. Roślinom wcale nie przeszkadzają inne – ba, scindapsus sam nie stanowi dla nich większego zagrożenia. Możesz zatem posadzić kwiat w donicy z inną dużą rośliną. Scindapsus obficie urośnie np. w towarzystwie draceny. Trzeba jednak mocno uważać, aby pnącze zwisało w dół. Jeśli zacznie się piąć w górę, wówczas może zagrozić poprawnemu rozwijaniu się draceny.
  5. Staraj się nie przelewać rośliny. Niektórzy uważają, że to podstawowy krok ich nienagannego rozwoju. Lepiej podlewać scindapsus częściej, ale małymi porcjami. Regularnie sprawdzaj, czy ziemia dostatecznie przeschła. Zimą można podlewać roślinę raz na dwa tygodnie, natomiast latem należy podlewać scindapsus raz na tydzień.
  6. W okresie wiosenno-letnim należy zadbać o prawidłowe nawożenie scindapsusów. Kwiat nie ma wielkich wymagań co do składników odżywczych. Jak już wiesz, niektóre okazy rozwiną się doskonale nawet w uniwersalnym podłożu. Jeśli jednak chcesz, aby roślina miała ładne i błyszczące liście, zastosuj nawóz wieloskładnikowy (np. preparat do zielonych roślin doniczkowych). Podawaj go scindapsusom w niewielkich porcjach, najlepiej małymi dawkami.
  7. Nie przecieraj liści żadnym środkiem nabłyszczającym, ponieważ scindapsusy bardzo tego nie lubią. Traktowanie liści w ten sposób może skończyć się ich zniszczeniem, a nawet całkowitą utratą. Jeśli chcesz pozbyć się kurzu z rośliny, lepiej od czasu do czasu przetrzeć blaszki liściowe bawełnianą szmatką tylko delikatnie zanurzoną w wodzie. Liście będą piękniej się prezentować i nie będą szybko łapać kurzu. Scindapsus zacznie natomiast błyskawicznie prowadzić proces fotosyntezy.
  8. Jeśli chcesz przesadzić roślinę, nie możesz zrobić tego w dowolnym momencie. Najlepiej zaczekać, aż scindapsus będzie mieć już bardzo mało miejsca w doniczce. Kwiaty powinno się przesadzać średnio co ok. 3 lata. Aby przesadzić roślinę, należy wybrać większą doniczkę – najlepiej o jeden rozmiar, nie więcej. Zwykle jest to ok. 2 cm średnicy. Nie zapomnij też o warstwie drenażu na dnie doniczki, gdy będziesz przesadzać roślinę.

Jak rozmnażać i pielęgnować sadzonki scindapsusa? Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Rozmnażanie scindapsusów nie jest trudnym zadaniem. Większość zielonych roślin doniczkowych rozmnożyć można w podobny sposób. Trzeba jednak zaznaczyć, że oczekiwanie na efekt niekiedy zajmuje wiele czasu. Rozmnażanie przeprowadza się wiosną, gdy okres wegetacji już się skończy. Niektórzy rozmnażają rośliny nawet do maja. Istnieje też mnóstwo osób, które preferują rozmnażanie sadzonek również we wrześniu. Proces ten przeprowadza się przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe. Należy je pobierać w momencie, gdy mają ok. 4 liście. Dopiero w takim przypadku istnieje największe prawdopodobieństwo, że scindapsus szybko się ukorzeni. Sadzonki pobrać można podczas rutynowego cięcia kwiatów. Trzeba przy tym zaznaczyć, że przycinanie scindapsusów nie jest obowiązkowe. Większość ludzi stosuje ten zabieg pielęgnacyjny wyłącznie po to, aby roślina ładniej wyglądała. Scindapsus rozmnożyć można na dwa zupełnie różne sposoby:

  1. Włóż sadzonki do pojemnika z wodą i poczekaj, aż wypuszczą korzenie. Zwykle dochodzi do tego po ok. dwóch tygodniach. Następnie przesadź sadzonki do małych doniczek. Jeśli korzenie będą zbyt długie, podetnij je.
  2. Pobrane sadzonki od razu wsadź do ziemi. Proces rozmnażania jest nieco wolniejszy, więc po ok. miesiącu rośliny zaczną wypuszczać korzenie. W następnych tygodniach wypuszczą kolejne pędy, dlatego należy zanurzyć je w ukorzeniaczu, aby wzmocnić korzenie. Ukorzeniacz możesz zastosować również w pierwszym przypadku.

Po posadzeniu sadzonki należy szybko podlać. Dzięki wilgotnemu podłożu korzenie będą mogły lepiej i szybciej się rozrastać. Z nawożeniem poczekaj przynajmniej miesiąc od całkowitego zakorzenienia się rośliny.

Uważaj! Na te choroby może zapaść scindapsus!

Scindapsus jest rośliną mającą bardzo małe wymagania uprawowe. Jak można się zatem domyślić, kwiat odporny jest również na wiele typowych dla roślin doniczkowych szkodników i chorób. Nawet gdy scindapsus zostanie zaatakowany przez jakąś chorobę, będzie można szybko jej zapobiec. Scindapsus to niezwykle wytrzymała roślina, z którą doskonale poradzą sobie nawet mniej doświadczone osoby. Nie potrzeba ostrożnego obchodzenia się z nią na każdym kroku. Roślina błyskawicznie wyleczy się bowiem z większości przypadłości.

Największym problemem scindapsusów bywają przędziorki. Niewielkie insekty mieszkają zwykle pod spodem blaszek liści, przez co ciężko je zauważyć. Na szczęście nie ma większego problemu, aby zwalczyć owady. Wystarczy zastosować dobrej jakości środek ochrony roślin – również stworzonych na bazie naturalnych składników. Scindapsus czasami podatny bywa na choroby grzybowe. Pojawiają się jednak głównie, gdy w doniczce nie ma odpowiedniego drenażu albo ziemia zostanie zalana. W takiej sytuacji najpierw zaczną ciemnieć pędy, a później korzenie i naziemne części kwiatu. Zbyt duża wilgoć może poważnie zaszkodzić scindapsusom, jednak i z takiej sytuacji można się wyplątać. Ogranicz podlewanie roślin, a także zahamuj rozwój grzybów, stosując przeznaczony do tego środek ochrony roślin. Dzięki temu twoje scindapsusy zawsze będą świetnie wyglądać.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto