Ślaz - najpopularniejsze rośliny
-
Ślaz dzikirośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Ślaz dziki jest rośliną zadomowioną u nas od dawna i znaną ze swoich właściwości leczniczych. Dzięki atrakcyjnym kwiatom i długiemu okresowi kwitnienia ślaz jest uprawiany jako roślina ozdobna już od XVI wieku. Wyselekcjonowano wiele odmian hodowlanych o różnych kolorach i formach kwiatów.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Ślaz zaniedbanybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ślaz zaniedbany jest bliskim krewniakiem ślazu dzikiego, byliną albo rzadziej rośliną dwuletnią od wieków zadomowioną na naszym terenie. Rośnie dziko na nieużytkach, przydrożach i trawnikach, a w ogrodzie jego drobne, różowe kwiaty subtelnej urody na tle zieleni okrągłych liści mogą stanowić oryginalną ozdobę.
roślina dwuletnia, bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Ślaz - gatunki, wymagania, wysiew, uprawa, zastosowanie
W swoim ogrodzie można mieć rośliny, które nie tylko są ozdobne, ale również często posiadają dodatkowe właściwości lecznicze. Do takiego rodzaju roślin zalicza się ślaz wyróżniający się pięknymi kwiatami. Warto zatem sprawdzić, jak przebiega uprawa ślazu, a także, jakie dokładnie zastosowanie posiada jako roślina lecznicza.
Ślaz - charakterystyka
Ślaz jest rośliną jednoroczną lub nawet wieloletnią, która może dorastać do 150 cm wysokości. Gatunki najczęściej są porośnięte przez skrętoległe liście, które posiadają powcinane obrzeże. W zależności od gatunku i odmiany okres kwitnienia zazwyczaj przypada od lipca do września. W tym czasie pojawiają się kwiaty w różnych kolorach. Swoim wyglądem przypominają kwiaty malw, ponieważ także są podzielone na 5 płatków.
Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci rozłupków zawierających tylko jedno nasiono. Zaletą ślazu jest to, iż młode liście niektórych odmian są jadalne, dlatego można je wykorzystać między innymi do przyrządzania różnych sałatek. Najlepiej ślaz sprawdzi się do obsadzenia rabat kwiatowych. Byliny oraz rośliny jednoroczne doskonale będą prezentować się w naturalistycznych ogrodach.
Popularne gatunki i odmiany ślazu
Jeżeli chodzi o popularne gatunki ślazu, to do nich zalicza się m.in.:
- Ślaz dziki (Malva sylvestris) - określany również jako malwa dzika, ślaz pospolity lub ślaz zajęczy. Roślina dorasta nawet do 1 metra wysokości. W okresie kwitnienia przypadającym od lipca do września pojawiają się purpurowo-fioletowe kwiaty. Ślaz dziki posiada zastosowanie jako roślina ozdobna, lecznicza, a także jadalna.
- Ślaz nicejski (Malva nicaeensis) - kwiat dorastający do ok. 60 cm wysokości, który porastany jest przez owłosione liście. W okresie kwitnienia pojawiają się jasnofioletowe kwiaty, które następnie przebarwiają się na niebiesko.
- Ślazówka letnia (Lavatera trimestris) - gatunek dorastający do 120 cm wysokości. Od czerwca do października pojawiają się kwiaty w kształcie dzwonkowatego kielicha. W zależności od odmiany kwiaty przybierają barwę białą lub różne odcienie różu.
- Ślaz piżmowy (Malva moschata) - roślina porastająca dzikie tereny w Polsce, szczególnie łąki i pastwiska. Gatunek ten osiąga do 80 cm wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się jasnoróżowe kwiaty, dorastają nawet do 7 cm średnicy. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest zapach piżma.
Wśród odmian, które cieszą się dużym zainteresowaniem, wymienić można:
- Ślaz dziki ‘Marina’ - wyróżniający się jasnofioletowymi kwiatami z ciemnofioletowymi przebarwieniami
- Ślaz piżmowy ‘Alba’ - wyróżniający się białymi kwiatami
- Ślazówka różowa
Uprawa ślazu w ogrodzie
Jeżeli chcemy uprawiać ślaz pospolity lub inny gatunek tej rośliny, warto sprawdzić, jakie warunki należy spełnić, aby kwiat mógł się prawidłowo rozwijać. Jeżeli chodzi o wymagania, to jest to roślina, która nie będzie trudna w uprawie. Ślaz pospolity doskonale będzie rozwijać się nawet na nieurodzajnym podłożu. Ważne jest jednak to, aby zapewnić roślinie słoneczne stanowisko.
Należy mieć na uwadze, że jest to bylina, która ma niski próg wytrzymałości jeżeli chodzi o przymrozki. Dlatego w niektórych strefach w Polsce należy potraktować ją jako roślinę jednoroczną. Nie musimy specjalnie rośliny nawozić oraz podlewać. Chociaż ważne jest to, aby zadbać o swoje sadzonki, szczególnie w okresie suszy. Uprawa kwiatów ślazu w przypadku rozmnażania również nie powinna sprawiać problemów. Ponieważ kwiat sam się rozsiewa, dlatego w ogrodzie możemy doczekać się kolejnych sadzonek.
Właściwości lecznicze oraz zastosowanie ślazu
Ziele ślazu zawiera liczne właściwości lecznicze, dlatego warto mieć tę roślinę w swoim ogrodzie. Najcenniejszą częścią są kwiaty, z których po ususzeniu przygotowywana jest herbata. Ziele zawiera między innymi lecznicze flawonoidy, surowiec śluzowy, czy też glikozyd antocyjanowy. Ponadto jest to roślina bogata w witaminy oraz pozostałe sole mineralne. Herbata ze ślazu doskonale sprawdza się u kobiet, które mają problemy z cyklami miesiączkowymi, bądź też borykają się z problemem cery trądzikowej. Kolejnym powodem, dla którego herbata z tego ziela powinna być stosowana regularnie, jest łagodzenie dolegliwości trawiennych, szczególnie związanych z wrzodami żołądka.
Ślaz jako kwiat posiadający właściwości lecznicze. Zobacz, jakie zastosowanie, a także właściwości posiada ślaz, a także jak wygląda uprawa tej rośliny w ogrodzie.
Ślaz, podobnie jak i kosmos podwójnie pierzasty czy też petunia ogrodowa, to kwiat, który znajduje swoje zastosowanie jako ogrodowa roślina ozdobna, ale znany jest również ze swojego działania i właściwości. Jeśli chcemy zająć się uprawą tej rośliny, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzują się jej kwiaty i liście, jak uprawia się ten ogrodowy, ale też dziki kwiat, oraz jakie działanie ma ziele ślazów i jaka jest ich cena.
Ślaz - charakterystyka rośliny
Ślaz - skąd pochodzi roślina
Ślaz - Malva, to roślina, która zalicza się do rodziny ślazowatych - Malvaceae. Do rodziny ślazowatych zalicza się aż 244 rodzajów roślin, w których znajduje się 4225 gatunków. Do tej rodziny zaliczane są rośliny zielne, ale również krzewy i drzewa, które naturalnie występują na praktycznie wszystkich strefach klimatycznych. Zdecydowana większość gatunków z rodziny ślazowatych występuje w obszarach stref tropikalnych.
Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest ślaz - Malva, który ze względu na swoją nazwę łacińską, nazywany jest wielokrotnie malwą. Do rodzaju ślaz zalicza się około 29-30 gatunków, w zależności od ujęcia systematycznego. Rośliny z tego rodzaju rosną dziko w miejscach skalistych, na murawach oraz siedliskach ruderalnych. Warto wiedzieć, że wiele dzikich gatunków to tak naprawdę chwasty, które występują na uprawach.
Rośliny z tego rodzaju występują naturalnie na terenie Azji, Europy oraz Afryki. Powinniśmy wiedzieć, że niektóre gatunki tego rodzaju znane są również jako rośliny ozdobne, a należą do nich między innymi ślaz dziki oraz ślaz piżmowy. Inne gatunki mają właściwości lecznicze, a młode liście niektórych gatunków spożywane są jako warzywa.
We florze Polski występują ślaz drobnokwiatowy - Malva pusilla, ślaz dziki - Malva sylvestris, ślaz kędzierzawy - Malva crispa, ślaz okółkowy - Malva verticillata, ślaz piżmowy - Malva moschata, ślaz zaniedbany - Malva neglecta, ślaz zygmarek - Malva alcea, ślaz nicejski - Malva nicaeensis, czy też ślaz drobnokwiatowy - Malva parviflora.
Malwa - czym charakteryzuje się pokrój, liść i kwiat
Jeśli interesujemy się uprawą ślazów, kosmosów podwójnie pierzastych, czy też petunii ogrodowych, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się rośliny. Zacznijmy więc od tego, że ślazy mogą być roślinami jednorocznymi, dwuletnimi, a także bylinami.
Rośliny te dorastają do około 1,5 m wysokości, natomiast większość gatunków charakteryzuje się niewielkimi i płożącymi pędami. Rośliny mogą mieć nagie lub owłosione pędy. Włoski mogą być gwiazdkowate lub pojedyncze. Owocami tej pospolitej rośliny są jednonasienne rozłupki, które wokół trwałych słupków tworzą dysk. Co więcej, owoce ślazów otulone są trwałymi działkami kielicha.
Liście ułożone są na pędzie skrętolegle. Pojedynczy liść może mieć nerkowatą lub okrągłą blaszkę i z reguły jest on dłoniasto powcinany. Przylistki natomiast mogą być trwałe lub opadające w szybkim tempie. Mają one równowąski, lancetowaty, jajowaty lub nawet trójkątny kształt.
Ślaz, tak jak i kosmos podwójnie pierzasty, czy też petunia ogrodowa, wytwarza kwiaty, które są zdecydowanie największą ozdobą tej rośliny. Otóż kwiaty mogą być pojedyncze lub zebrane kątach liści w szczytowych gronach. Kwiaty są promieniste i bardzo przypominają kwiaty malwy, natomiast malwa ma większe kwiaty. Ich płatki wybarwiają się na biało, różowo lub purpurowo. Na szczycie płatki są bardziej lub mniej wcięte.
Ślaz - jak przebiega uprawa
Kiedy chcemy, by w naszych ogrodach przydomowych znalazł się kwiat, jakim jest ślaz - Malva, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania dotyczące uprawy ma ten ogrodowy kwiat. Zobaczmy więc, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas uprawy.
Warto pamiętać o tym, że jeśli nie zastosujemy się do podstawowych zasad uprawy i tego, jakie wymagania dotyczące stanowiska oraz rodzaju gleby ma ta roślina, możemy spotkać się z poważnymi problemami, które spowodowane są właśnie nieprawidłowo dobranym stanowiskiem. Dlatego wielokrotnie nasze rośliny mogą gnić lub też usychać.
Zacznijmy od tego, że ślaz to roślina, która z reguły uprawiana jest jako roślina dwuletnia, a czasami jako bylina. Ślazy najlepiej czują się na stanowiskach nasłonecznionych, a także przepuszczalnym i żyznym podłożu. Warto wiedzieć, że rośliny te rozmnażane są poprzez nasiona, ale dodatkowo możemy również rozmnażać je z sadzonek.
W trakcie uprawy możemy spotkać się z tym, że nasz pospolity ślaz może również rozmnażać się samoistnie. Kolejnym krokiem w trakcie uprawy jest zastosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest przycinanie młodego ślazu dzikiego lub też innego gatunku, zaraz po pierwszym kwitnieniu. Tym zabiegiem zapewnimy rozkrzewienie się rośliny i jej szybszy rozwój.
Ślaz - zastosowanie i znane gatunki roślin
Ślaz pospolity - co powinniśmy wiedzieć o zastosowaniu i właściwościach
Wykorzystywanie ślazu dzikiego - Malva sylvestris, tak samo, jak i innych gatunków np. ślazu drobnokwiatowego - Malva pusilla, jest bardzo popularne. Są to doskonałe rośliny ozdobne, które mogą zupełnie odmienić nasz ogród. Nadają się one na rabaty i świetnie komponują się z innymi roślinami ozdobnymi.
Niewiele jednak osób wie, że ślazy mają również działanie lecznicze. Otóż zielem ślazu są jego kwiaty. Ziele i kwiaty zbiera się z malw, które są dzikie lub też rosną w naszych ogrodach. Zbiór przeprowadza się od VI do VIII w czasie kwitnienia roślin. W trakcie zbiorów zrywa się rozwinięte kwiaty bez szypułek i suszy się je w zacienionym i przewiewnym miejscu.
Ślaz pospolity może być stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jest to doskonały środek, który stosowany jest przy przeziębieniach, stanach nieżytowych nosa, czy zapaleniach dróg oddechowych. Podobne zastosowanie ma herbata, czy też tabletki do ssania. Herbata dostępna jest w sklepach zielarskich oraz w niektórych aptekach. Ceny za herbaty są różne, tak samo, jak i ceny za same rośliny i zależą od tego, gdzie zakupimy dany produkt i z jakiego producenta skorzystamy.
Malwa - popularne gatunki ślazów
Do rodzaju ślaz - Malva, zaliczanych jest wiele gatunków. Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie rośliny z tego rodzaju są roślinami ozdobnymi, dlatego też warto zapoznać się z różnymi gatunkami i ich cechami charakterystycznymi. Dzięki temu bez problemu dobierzemy odpowiedni gatunek do naszego ogrodu przydomowego.
Pierwszym bardzo atrakcyjnym gatunkiem jest ślaz maurytański - Malva sylvestris, który dorasta do około 100 cm wysokości. Liście tej rośliny są pierzastodzielne. Jednak największą ozdobą są ciemnofioletowe kwiaty rośliny, które mają czarne żyłkowanie. Inny gatunek to ślaz piżmowy - Malva moschata, który może być rośliną płożącą lub wzniesioną, sięgającą około 50 cm wysokości. Kwiaty tego gatunku mają jasnoróżowe lub białe zabarwienie.
Kolejny jest ślaz dziki - Malva sylvestris, który znany jest jako ślazówka, malwa dzika, ślaz zajęczy, ślazik, guziczkowe ziele, czy też kędzierzawiec. Ślaz dziki również charakteryzuje się pięknymi kwiatami, które są drobne, lecz bardzo atrakcyjne. Ten gatunek dorasta do około 1 m wysokości.