Smagliczka

Ilustracja smagliczka

Smagliczka (łac. Lobularia)- pochodzi z rodziny kapustowatych. Powszechnie rośnie na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. Część gatunków rośnie jako wieloletnie w naturalnych siedliskach w Polsce. Odmiany do ogrodu są raczej jednoroczne. Smagliczka dorasta od 15 do 30 cm wysokości. Liczne odmiany charakteryzuje kompaktowość, czteropłatkowe kwiaty zebrane w grona na szczycie łodygi o rozmaitych kolorach. Liście widoczne są tylko u dołu łodygi. Większość smagliczek preferuje suche, ubogie stanowisko, dlatego nadaje się na skalniaki, murki i wszystkie inne trudne w warunki glebowe miejsca. Część odmian rośnie na skałach i nieużytkach. Jest bardzo wytrzymałą, a przy tym urokliwą rośliną ozdobną. Jest przy tym miododajna i wydziela aromat przyciągający owady.

Smagliczka - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Smagliczka - opis, wymagania, wysiew, przycinanie, pielęgnacja

Smagliczki to bardzo odporne na warunki rośliny ogrodowe o charakterze okrywowym, ze względu na swoje kompaktowe rozmiary. Zależnie od odmiany będą zachwycać rozmaitymi kolorami. Rosną w Polsce w naturalnych stanowiskach, jak i w uprawie ogrodowej. Mają niskie wymagania uprawowe. Urosną wszędzie, nawet na skale. Mówi się o nich, że są nie do zdarcia. Gdzie jeszcze mają zastosowanie? Jak o nie dbać? Poznajmy bliżej tą uroczą roślinę.

Smagliczka – opis i podział

Smagliczki w naturze rosną powszechnie na obszarze Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. To co cechuje te rośliny to kompaktowa wielkość, bo dorastają do 20-30 cm wysokości tworząc zwarte kępy łodyg. Liście smagliczki są obecne jedynie w dolnej części łodygi. Kwiaty czteropłatkowe zabrane są w grona. Różnią się kolorami pośród gatunków. Zwykle kwitną od kwietnia do maja. Pewne odmiany nawet do września. Smagliczka jest rośliną miododajną stąd przyciąga owady.

Zależnie od gatunku smagliczka to roślina jednoroczna lub wieloletnia. Po przekwitnięciu możną ją ściąć, a przy bardzo dobrych warunkach zakwitnie raz jeszcze w okolicy września. Z kolei u gatunków jednorocznych warto obrywać zwiędłe kwiaty, aby  przedłużyć jej okres kwitnienia.

W naszym kraju w naturalnych siedliskach spotyka się jej cztery gatunki:

  • smagliczka drobna (łac. Alyssum desertorum) – charakteryzuje się biało-żółtymi kwiatami, spotykany głównie w województwie Mazowieckim, kwietnie w czerwcu i lipcu;
  • smagliczka kielichowata (łac. Alyssum alyssoides) – charakteryzuje się żółtymi kwiatami; nie jest ozdobna; ma owłosioną łodygę i liście, rośnie do 30 cm głównie na nieużytkach, rowach itp.
  • smagliczkę górska (łac. Alyssum montanum) –  charakteryzuje się żółtymi kwiatami, można ją zobaczyć w okolicach rzek, jest wieloletnia, ma ciekawe odmiany szlachetne, do 30 cm wysokości;
  • smagliczka skalna (łac. Aurinia saxatalis) – charakteryzuje się żółtymi kwiatami, spotykana na terenie pasma gór Pienin, popularna w uprawie ogrodowej.

W uprawie ogrodowej najczęściej pojawia się  smagliczka nadmorska, która pochodzi z terenu basenu Morza Śródziemnego. Lubiana za piękny zapach kwiatów ora bogactwo kolorów w odcieniach bieli, różu czy fioletu.

Zastosowanie smagliczek w ogrodzie

Smagliczki to niskie roślinki, zatem jak można się domyśleć ich zastosowanie będzie miało charakter okrywowy i obwódkowy. Rosnąc formują bardzo szerokie i do tego gęste kępy. Bardzo szybko się rozrastają i okrywają powierzchnię gleby.

Bardzo często sadzi się je do wyznaczania krawędzi ścieżek, tworzenia dywanów kwiatowych,  czy na sklaniaki. Szczególnie smagliczka skalna będzie się czuła najlepiej na kamienistym podłożu lub na murkach. Pięknie ozdobi trudne lub suche, kamieniste miejsca w ogrodzie czy na działce. To mało sprzyjające warunki, a tej roślinie one nie przeszkadzają. W naturze urośnie nawet w szczelinach skalnych. Sprawdzi się też w miejscach miejsca zacienione, lub wypełni puste miejsca między innymi roślinami.

Smagliczki mogą być z powodzeniem sadzone w donicach. W tym przypadku gatunki jednoroczne np. smagliczka nadmorska. Kompozycje z innymi roślinami? Czemu nie. Najlepiej będą wyglądać z podobnymi wielkością np. lobeliami, orlikami czy szałwią.

Rośliny na murki i skalniaki

Chcąc posadzić smagliczkę na „kamieniach” czyli np.  na murku, cegłach robimy otwór lub tworzymy szczelinę i wkładamy w to miejsce trochę mieszanki ziemi, torfu i pasku. Może być też zwykła ziemia ogrodowa. W nim sadzimy nasiona lub sadzonkę. Zapewniając słoneczne miejsce na pewno się przyjmie. Tego rodzaju miejsca nagrzewają się bardziej niżeli zwykła ziemia, stąd zimo nie groźne smagliczce na murku czy kamieniu.

Można zaczerpnąć inspiracji z Internetu na takie kompozycje skalne z udziałem smagliczki.  Będą to na pewno obsadzenia kamiennych murków, chodników i skalniaków. Smagliczka to roślina, której nie przeszkadza brak tradycyjnego podłoża.

Smagliczki – uprawa

Są to rośliny wyjątkowo odporne i mało wymagające. Dlatego chętnie są uprawiane. Wystarczy im uboga, piaszczysta i przepuszczalna gleba. Urośnie w słońcu jak i półcieniu. Przy stanowisku słonecznym będzie bujniej kwitła. Zakwitnie nawet drugi raz we wrześniu. Smagliczka rośnie bardzo szybko i silnie się rozrasta.Dość łatwo rozsiewa się sama. Nie zachwaszcza przy tym ogrodu.

Gatunkiem o większych wymaganiach jest smagliczka nadmorska. Będzie wymagała żyznej oraz umiarkowanie wilgotnej gleby. Smagliczkę  bardzo łatwo jest wyhodować z nasion. Wysiewa się ja wprost do gleby w kwietniu. Z kolei smagliczkę nadmorską w maju. Nie należy ich przysypywać. Rozstaw nasion co 20-25 cm. Smagliczki nadmorskie osiągają mniejszy rozrost zatem może być mniejszy.

W centrach ogrodniczych znajdziemy oczywiście też sadzonki. Te można sadzić do gruntu w maju. Przy uprawie w pojemnikach ważny jest drenaż ziemi. Niedozwolona jest zbytnia wilgoć podłoża.

Co do podlewania to wiemy już, że smagliczki nie lubią zbytniej wilgoci. W glebie robimy to tylko przy długiej suszy. Przy zmiennej letniej pogodzie nie należy jej podlewać. Okazy w donicy podlewać tylko, gdy ziemia całkowicie wyschnie. Jak wyżej wspomniano smagliczka nadmorska woli wilgotniejsze podłoże, zatem ten gatunek trzeba podlewać. Jednak też oszczędnie.

Co do nawożenia smagliczek nie jest ono konieczne, a to dlatego że lubią ubogie w składniki ziemie. Jedynie smagliczce górskiej oraz skalnej można raz na sezon dodać wapnia do podłoża.

Rozmnażanie smagliczek

Dla chcących rozmnażać te rośliny poleca się robić to przez sadzonki pędowe. Jak się za to zabrać? W okolicy sierpnia odcinamy półzdrewniałe pędy oraz umieszczamy w lekko wilgotnym pojemniku np. z piaskiem. Jeśli się ukorzenią to sadzimy je do gruntu już we wrześniu.

Innym sposobem na rozmnożenie jest wysiew nasion zebranych z przekwitłych kwiatów. Te wysiewa się dopiero kolejną wiosną do gruntu. Ta metoda nie jest dobra kiedy mamy smagliczkę nadmorską.

Szlachetne  odmiany smagliczek

Te odmiany dotyczą gatunki smagliczki nadmorskiej. Zachwycają kolorami, długością kwitnienia, a także zapachem wabiącym owady.

W Polsce bardzo chętnie uprawia się odmiany:

  • ‘Giga White’ o białych kwiatach,
  • ‘Aphrodite Lemon” o cytrynowych kwiatach,
  • ‘Wonderland Blue’ o fioletowych kwiatach,         
  • ‘Rosie O`Day’ o różowych kwiatach,
  • ‘Stream Lavender’  o dużych i lawendowych kwiatach,
  • ‘Easter Bonnet Violet’ o mocno fioletowych kwiatach.

Dekoracyjne są również odmiany smagliczki skalnej, którą charakteryzuje mocno żółta barwa. Odmiany polecane to:

  • ‘Compactum’ – ma bardziej zwartą formę niż tradycyjna wersja, do tego jest niższa (10-15 cm). Jej kwiaty są zebrane w wyjątkowo gęste grona. Ich barwa ma odcień złoty.
  • ‘Summit’ – tę odmianę lubimy za wczesny okres kwitnienia (kwiecień), bardzo gęste kwiatowe grona. Dorasta do 30 cm. Jest wieloletnia.

Ciekawym gatunkiem jest smagliczka zwisająca. Ta nadaje się tylko do doniczek. Sadzona na tarasach i balkonach będzie zwisać z pojemników. Kolory kwiatów to zwykle biały ('Easy Breezy' lub ‘Snow Princess’) lub różowym. Dostępne są też mixy tych kolorów. Należy im się regularne podlewanie. Gdy je przesuszymy liście będą żółknąć. Forma tej smagliczki jest bardzo zwarta i gęsta. Pokryta ogromem kwiatów. Tworzy kulę w donicy zwisającej. Niemal w taki sposób, że zakrywa całkowicie doniczkę. Kwitnie całe lato i cudownie pachnie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto