Syngonium

Ilustracja syngonium

Syngonium, zroślicha - to dekoracyjna pnąca roślina, wywodząca się z tropikalnych lasów Ameryki Południowej i Środkowej. W trakcie wzrostu syngonium zmienia kształty i barwy liści. Kolbiaste kwiatostany otoczone są zielono-purpurową pochwą. Roślina wydziela mleczny sok, który ma działanie drażniące. Syngonium nadaje się do zawieszania lub do prowadzenia na podporach. W uprawie doniczkowej najczęściej spotykane są dwa gatunki - zroślicha stopowcowa i jej efektowne odmiany oraz syngonium złociste.

Syngonium - najpopularniejsze rośliny

Syngonium - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Syngonium - charakterystyka, wymagania, pielęgnacja, porady

Syngonium, zroślicha  jest tropikalnym pnączem, tworzącym długie pędy, osiągające w naturze do 10 -20 m długości. Ozdobą rośliny są liście, u młodych okazów przybierające kształt strzałki. Pokrój oraz wymagania uprawowe przypominają filodendrony, należące, tak jak syngonium, do roślin zielnych, z rodziny obrazkowatych. W polskich warunkach klimatycznych zroślicha uprawiana jest jako dekoracyjna roślina  doniczkowa, kwitnąca na wiosnę. Przeczytaj, jak wygląda uprawa i pielęgnacja zroślichy oraz poznaj jej najładniejsze odmiany.

Zroślicha w domu – dekoracyjne pnącze w doniczce

Syngonium doniczkowe osiąga ponad 150 cm długości. Ma długie, elastyczne pędy z powietrznymi korzeniami oraz bardzo ładne, duże zielone liście, osadzone na długich ogonkach. Kształt liści jest uzależniony od wieku rośliny – młode liście są niewielkie, przybierają charakterystyczny kształt strzałki. W miarę wzrostu dzielą się na liście  trójklapowane, pięcioklapowane, a nawet ośmioklapowane. Spodnia strona blaszki wybarwia się na purpurowo. Zroślicha może w domu kwitnąć, tworząc na wiosnę kwiat w kształcie kolby, otoczony pochwą – na zewnątrz zielonkawą, wewnątrz – purpurową. Zroślicha z czasem zmienia swój pokrój, z krzaczastego, o pędach wznoszących się, na dekoracyjne pnącze, wspinające się po podporach lub zwieszające się z podwieszanych doniczek.

Uprawa zroślichy w polskich warunkach klimatycznych możliwa jest głównie w pomieszczeniu, bowiem roślina dobrze rośnie w temperaturze około 27 stopni Celsjusza. W miesiącach zimowych temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 18 stopni Celsjusza. Doniczki ustawiamy w jasnym lub lekko zacienionym miejscu, o rozproszonym oświetleniu. Liście syngonium, narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, tracą żywe zielone zabarwienie, a całe pnącze swoisty zwarty pokrój.  Zbyt mało światła jest powodem słabego wybarwienia młodych liści. Wymagania zroślichy dotyczą również odpowiedniej wilgotności powietrza. Pnącze, wywodzące się z tropikalnych lasów deszczowych, preferuje miejsca dostatecznie nawilżone. Kwiat możemy ustawić w łazience, a w pokoju – z dala od grzejników. Warto zraszać otoczenie rośliny.  W miesiącach letnich możemy ustawić doniczki z syngonium na balkonie lub tarasie, w zacisznym miejscu, o rozproszonym oświetleniu.

Uwaga! Syngonium należy do roślin trujących. Roślina wydziela drażniący mleczny sok, który nie stanowi zagrożenia dla życia, ale kontakt ze skórą może prowadzić do obrzęków i wysypki. Skórę opryskaną mlecznym sokiem należy dokładnie przemyć wodą.

Właściwości syngonium:

  • liście mają lecznicze właściwości – są doceniane i  wykorzystywane przez tubylczą ludność Ameryki Południowej do uśmierzania bólu, po ukąszeniach owadów,
  • wywar z liści zroślichy stopowcowej ma zastosowanie przy problemach trawiennych,
  • liście dekoracyjnego gatunku Syngonium angustatum są jadalne i wykorzystywane do sporządzania potraw, bogatych w luteinę, hormonu odpowiadającego za prawidłowy przebieg ciąży.

Dekoracyjne gatunki i odmiany syngonium – opis roślin

Syngonium stopowcowe  (Syngonium podophyllum)jest rośliną o zwartym pokroju i ładnych zielonych liściach, o dość cienkiej i delikatnej blaszce. Liście osiągają około 30 cm długości. Doniczkowa roślina rzadko kwitnie - drobny kolbiasty kwiat, otoczony czerwonawą pochwą, zdobi starsze okazy. Początkowo wzniesione pędy, z biegiem czasu przybierają formę charakterystyczną dla  pnączy – płożącą się lub zwieszającą. Elastyczne pędy dorastają do około 150 cm długości. Pielęgnacja rośliny dotyczy przycinania zbyt wybujałych pędów – zabieg wpłynie na utrzymanie atrakcyjnego pokroju zroślichy.

Syngonium podophyllumtworzy efektowne odmiany. Do najładniejszych należą, np.:

  • zroślichy o dwubarwnych liściach - soczyście zielonych, z białymi akcentami  – ‘Albolineatum’ oraz ‘Emerland Grin’,
  • ‘Golden Allusion’ – odmiana o zielonozłocistym ulistnieniu, z ciemnozielonym unerwieniem,
  • zroślicha ‘Neon Robusta’ – tworzy oryginalnie wybarwione, świetliście jasnoróżowe liście,
  • syngonium ‘White Butterfly’ – ‘ Biały motyl’ urzeka pięknymi liśćmi, zdobionymi białymi akcentami i ciemnozielonym obrzeżeniem.

Zroślicha złocista, zroślicha uszkowata (Syngonium vellozianum) gatunekwyróżniają mocne grube liście, o jasnozielonym wybarwieniu, z pięknie zaznaczonym unerwieniem. We wnętrzach rzadziej spotykana jest zroślicha Syngonium erythrophyllum, o brązowo zielonkawych liściach, z czerwonym wybarwieniem na spodniej części blaszki oraz zroślicha Syngonium macrophyllum, z ładnymi jasnymi przebarwieniami na zielonych liściach.

Uprawa efektownego pnącza – pielęgnacja i rozmnażanie roślin

Syngonium należy do roślin nie sprawiających problemów uprawowych. Roślina dobrze rośnie w kwaśnej i przepuszczalnej glebie, o pH 5 – 6. Najlepsze dla zroślichy podłoże to mieszanina ziemi kompostowej, z  pokruszonym styropianem, co zwiększy napowietrzenie gleby. Należy zadbać, by podłoże pozostawało odpowiednio wilgotne. W sezonie wegetacyjnym podlewanie roślin powinno być obfitsze, jednak nie należy dopuścić do zastoju wody w podstawce - może to doprowadzić do gnicia rośliny.  W czasie miesięcy zimowych podlewanie ograniczamy, a jego obfitość uzależniamy od temperatury powietrza. Liście zroślichy dobrze jest zraszać, pod warunkiem, że temperatura w pomieszczeniu wynosi powyżej 14 stopni Celsjusza. Do podlewania i zraszania używamy miękkiej odstanej wody. Nawożenie syngonium przeprowadzamy od marca do sierpnia, raz w miesiącu, stosując płynne nawozy o niewielkim stężeniu. Pamiętajmy, że zroślicha źle znosi przenawożenie.

Rozmnażanie syngonium:

  • z sadzonek pobranych z wierzchołków pędów. Sadzonki ukorzeniają się w podłożu, wspomagane ukorzeniaczem lub w wodzie,
  • rozmnażanie poprzez odkłady, ukorzeniane w podłożu, na które składa się mieszanka torfu z piaskiem, z dodatkiem ziemi liściowej. Po ukorzenieniu się sadzonki, odcinamy ją od syngonium matecznego, otrzymując w ten sposób młodą roślinę.

Pielęgnacja pnącza polega na dbałości o zachowanie efektownego wyglądy rośliny. Zbyt długie pędy można na wiosnę przyciąć na wysokość około 20 cm, co umożliwi syngonium tworzenie nowych i spowoduje ładne rozkrzewienie się pnącza.  Liście zroślichy zraszamy i odkurzamy. Jeśli zaobserwujemy, że roślina nie tworzy powietrznych korzeni, musimy zwiększyć wilgotność powietrza. Przesadzanie zroślichy do nowej większej doniczki przeprowadzamy dopiero wówczas, gdy w dotychczasowym pojemniku nie mieści się bryła korzeniowa.

Uwaga! Wszystkie prace przy syngonium wymagają zabezpieczenia dłoni rękawicami, co ochroni naszą skórę przed bezpośrednim kontaktem z drażniącym sokiem.

Jak wyeksponować urodę syngonium? – porady

Oryginalne liście syngonium stanowią wspaniałą dekorację każdego wnętrza.  Młode rośliny, które nie wytworzyły jeszcze długich pędów i mają wzniesiony pokrój, możemy ustawić w jasnym miejscu, na ławie w salonie lub na niskiej szafce, w towarzystwie innych roślin doniczkowych. Dekoracyjna doniczka podkreśli urodę zroślichy. Jeśli miejscem ekspozycji jest parapet, pamiętajmy, by promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na liście.

Starsze rośliny, o okazałych pędach, wymagają podpory. W sklepach ogrodniczych możemy nabyć gotowe elementy podpór. W większych pomieszczeniach możliwe jest zamontowanie ażurowego rusztowania drewnianego lub wykonanego z tworzywa sztucznego, o wysokości około 160 cm. Różne gatunki oraz odmiany syngonium można umieścić nad rusztowaniem, po którym będą spływać elastyczne pędy, o długości około 150 cm. Doniczki mogą zostać ustawione przed podporą – pędy roślin zaczną piąć się ku górnym partiom kratek. Estetyczne ażurowe podpory, dopasowane stylistycznie do wyposażenia mieszkania, mogą pełnić rolę dzielącej zielonej ścianki lub stanowić rodzaj dekoracyjnego  tła.

Syngonium pięknie prezentuje się w wiszących koszach, z których przewieszają się pędy, z wyjątkowo wybarwionymi liśćmi. Wijące się pędy możemy prowadzić wokół palików i wzdłuż ram okiennych. Roślina nadaje się do uprawy w jasnej i ciepłej łazience, w której panuje odpowiednia temperatura i duża wilgotność. Warto doniczki ustawić w miejscach relaksu – okazałe liście syngonium oczyszczają powietrze z toksycznych substancji, dostarczą tlenu oraz zapewnią nam właściwą i zdrową wilgotność otoczenia.

Uwaga! Trujące rośliny nie powinny rosnąć w pomieszczeniu, w którym przebywają dzieci i zwierzęta!

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto