Szeflera

Szeflera

Szeflera, roślina z rodziny araliowatych, wywodzi się z obszarów o tropikalnym klimacie, gdzie występuje w postaci zimozielonych drzew, krzewów lub pnączy. W naturze porasta lasy Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii i Nowej Gwinei. W polskich warunkach klimatycznych szeflera nie kwitnie. Uprawiana jest jako dekoracyjna roślina pokojowa, zwracająca uwagę oryginalnym pokrojem i pięknymi liśćmi. Najczęściej w domach hodowana jest szeflera drzewkowata, szeflera ostrolistna (parasolowata) i szeflera najwytworniejsza oraz ich atrakcyjne odmiany.

Szeflera - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Szeflera - odmiany, opis, uprawa, przesadzanie, porady

Rodzaj szeflera (Schefflera) obejmuje rośliny z rodziny araliowatych. W naturze występuje na obszarach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, gdzie może dorastać do 50 m wysokości. Na kontynencie europejskim kwitnienie rośliny jest bardzo rzadkie. W Polsce stała się pożądaną rośliną pokojową już w XVIII wieku, za sprawą botanika, Jacoba Christiana Schefflera, działającego w Gdańsku. Doniczkowa szeflera tworzy dekoracyjne, dłoniasto złożone liście. Osiąga około 2 m wysokości, przez cały okres rozwoju zachowując oryginalny pokrój. Przeczytaj, jak wygląda uprawa i pielęgnacja urodziwej szeflery.

Doniczkowa Szeflera – opis dekoracyjnych roślin

Szeflera w mieszkaniu rośnie wolno, osiągając dopiero po kilku latach około 2 - 3 m wysokości. Warunki, panujące w domu, nie sprzyjają tworzeniu kwiatów, ale roślina zachowuje przez cały okres rozwoju atrakcyjny pokrój, co zawdzięcza dłoniasto złożonym, długoogonkowym liściom. Uprawa szeflery nie jest trudna. Większe okazy najpiękniej prezentują się samotnie, na większej przestrzeni. Rośliny nadają się także na bonsai, nawet dla początkujących hobbystów. Szeflera zawiera sok, drażniący skórę, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, w czasie prac pielęgnacyjnych.

 • Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola) – jest gatunkiem szeflery, najczęściej wybieranym do uprawy w domu. Dorasta do około 2 m wysokości, a dzięki dość zwartemu pokrojowi, zajmuje niewiele miejsca. Okazałe błyszczące i ciemnozielone liście tworzone są na ogonkach, osiągających do 20 cm długości. Na jednym ogonku może wyrastać od 7 do 9 pojedynczych półokrągłych listków, niczym płatki efektownych zielonych kwiatów. Doniczkowa roślina w warunkach domowych nie kwitnie. W naturze tworzone są wiechowate kwiatostany, złożone z niewielkich baldachów. Hermafrodyczny kwiat wybarwiony jest  na żółto lub zielonkawo. Latem pojawiają się pomarańczowe jagody, z czasem zmieniające kolor na fioletowoczerwony. Owoce utrzymują się przez całą jesień. Cała roślina jest trująca.
 • Szeflera ostrolistna, szeflera parasolowata (Schefflera actinophylla) –  dziko rosnące zimozielone drzewa, o wielu pniach, osiągają ponad 16 m wysokości. Rozłożyste, dłoniasto złożone liście, o średnicy 60 cm, złożone są z długich 30-cm listków, o soczyście zielonym kolorze. Na wierzchołkach  drzew tworzone są szkarłatnoczerwone kwiaty, osadzone na długich kwiatostanach, wznoszących się promieniście ponad liśćmi. Roślina tworzy około 1000 miododajnych kwiatów. Ciemnoczerwone owoce szeflery chętnie zjadane są przez ptaki, nietoperze oraz inne zwierzęta. Jadalną częścią rośliny są także ostro zakończone liście. Kora  Schefflera actinophylla ma właściwości lecznicze. Doniczkowa Szeflera nie kwitnie. Jest okazałym dekoracyjnym drzewkiem, dorastającym do 3 m wysokości oraz około 1,5 m szerokości. 
 • Szeflera najwytworniejsza (Schefflera elegantissima) – bywa nazywana dizygoteką najwytworniejszą lub fałszywą aralią. Roślina wywodzi się z Nowej Kaledonii. W sprzyjającym środowisku jest wiecznie zielonym drzewem lub krzewem,  dorastającym do 7 m wysokości. Swoją nazwę szeflera zawdzięcza oryginalnym pierzastym wąskim liściom, dłoniasto złożonym, o ciemnozielonym wybarwieniu, z bordowymi nerwami. Kwitnienie doniczkowej rośliny należy do rzadkości - podobnie jak u pozostałych gatunków, uprawianych w domu. Szeflera dorasta do 2 m wysokości. 

Najlepsze warunki dla domowej szeflery – jak podlewać i pielęgnować egzotyczną roślinę?

Szeflery, ze względu na swój pokrój, najpiękniej prezentują się w pojedynkę, w roli solitera, zdobiącego większe wnętrza. Odpowiednie stanowisko dla rośliny to jasne miejsce, o rozproszonym oświetleniu lub miejsce lekko zacienione. Wymagania uprawowe dotyczą głównie temperatury otoczenia. Domowy kwiat dobrze rośnie w temperaturze 17 – 21 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura jest powodem utraty liści, natomiast zimą, w zbyt gorących  i suchych wnętrzach, szeflera traci swój ładny pokrój i narażona jest na atak szkodników.

Rośliny rosną w umiarkowanie wilgotnym podłożu próchniczo- gliniastym, o lekko kwaśnym odczynie gleby (pH 6), z warstwą drenażową na dnie donicy.  Zaleganie wody przy korzeniach skutkuje zrzuceniem liści. Jak podlewać szeflerę? Od czerwca do końca sierpnia roślinę obficie podlewamy, dostarczając większej ilości wody, gdy przeschnie górna warstwa ziemi. Korzystne jest podlewanie deszczówką lub odstaną miękką wodą. Warto zadbać o nawilżenie rośliny i jej otoczenia, poprzez zraszanie liści oraz ustawianie doniczki w pojemniku, wypełnionym żwirem i zalegającą pod nim warstwą wody. W czasie sezonu wegetacyjnego szaflerę zasilamy raz w tygodniu płynnymi nawozami, połową zalecanej na opakowaniu dawki. Pielęgnacja dekoracyjnych liści polega na ich delikatnym odkurzeniu i przemyciu miękką wodą. Nabłyszczenie blaszki liściowej doda roślinie uroku i utrudni osadzanie się kurzu.

Przesadzanie młodych roślin należy przeprowadzać co roku, umieszczając je w doniczce ze świeżą ziemią, z warstwą drenażową na dnie. Doniczki z roślinami ustawiamy w zacienionym miejscu. Gdy szeflera osiągnie około 60 cm, przesadzanie nie będzie konieczne – wystarczy na wiosnę, co 2 -3 lata wymieniać górną warstwę ziemi, uzupełniając doniczki świeżym podłożem. Przycinanie wierzchołka głównego pędu wpłynie na rozkrzewianie się drzewka. Przycinanie pędu wykonujemy na wiosnę, kiedy można zasadzić pobraną sadzonkę. W jej ukorzenieniu pomoże ukorzeniacz – szeflera należy do roślin, które trudno rozmnażają się wegetatywnie. Bardzo dobrze udaje się  uprawa   hydroponiczna.

Szeflerę wyróżniają wyjątkowe właściwości. Rośliny dobrze znoszą niekorzystne dla większości roślin warunki – dym tytoniowy, wyziewy gazu lub przeciągi. Dekoracyjne drzewka bezproblemowo rosną na klatkach schodowych, ożywiają biura i zdobią restauracje oraz hotelowe i teatralne hole. Warto ustawić pojemniki z szeflerą w sypialni – doniczkowy kwiat ma proste wymagania uprawowe i pochłania szkodliwe toksyczne substancje. Zraszanie liści  zapewni otoczeniu optymalną zdrową wilgotność powietrza, konieczną do swobodnego oddychania i regeneracji organizmu podczas snu. 

Najciekawsze odmiany szeflery – przykłady roślin doniczkowych o pięknych liściach

Najpopularniejszą szeflerą doniczkową jest Schefflera arboricola – szeflera drzewkowata. Liczne kultywary gatunku wyróżniają się efektownymi przebarwieniami liści oraz szerokim lub węższym pokrojem. Do szczególnie urodziwych roślin należą:

 • Szeflera drzewkowata ‘Trinette’ – jest rozłożystą odmianą, o efektownych żółto - zielonych, dłoniasto złożonych  liściach. Roślina szybko przyrasta. Jest polecana do uprawy w większych pomieszczeniach, na eksponowanym stanowisku.
 • Szeflera drzewkowata ‘Janine’ – jest odmianą karłową, dorastającą do około 50 cm wysokości. Dekoracyjna roślina, o gęstym i wyprostowanym pokroju, tworzy liście o pstrym, żółto –zielonym wybarwieniu.
 • Szeflera drzewkowata ‘Gold Capella’ – jest oryginalnym drzewkiem, o splątanych łodygach i okazałej kępie żółto – zielonych liści. Roślina nie będzie się bardzo rozrastać, więc nadaje się do uprawy nawet w niewielkich pomieszczeniach. Niewiele miejsca potrzebuje także piękna odmiana ‘Gerda’, zwracająca uwagę kępiastym pokrojem i dekoracyjnymi dwukolorowymi liśćmi –soczyście zielone liście rozjaśniają złociście żółte przebarwienia.
 • Szeflera drzewkowata ‘Variegata’ – to odmiana o ciemnozielonych okazałych liściach, z jasnokremowymi przebarwieniami.

Godne polecenia są również odmiany Schefflera actinophylla –szeflery ostrolistnej orazSchefflera elegantissima – szeflery najwytworniejszej, np:

 • Szeflera ostrolistna ‘Golden Amate’ – jak większość gatunków Schefflera roślina nie sprawia problemów uprawowych. Odmiana urzeka wspaniałymi okazałymi błyszczącymi liśćmi, o intensywnej cytrynowej barwie.
 • Szeflera najwytworniejsza ‘Bianca’ – to roślina o krzaczastym pokroju. Pierzaste ząbkowane liście wybarwione są na ciemnozielony kolor, z białym obrzeżeniem.
 • Szeflera najwytworniejsza ‘Castor’ – jest rośliną, tworzącą gęste ulistnienie. Odmiana może osiągnąć wysokość około 2 m. Charakteryzuje się zwartym pokrojem i ciemnozielonym kolorem pierzastych liści, które, w odróżnieniu od typowego gatunku, są wyraźnie szersze.
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto