Trzcinnik

Ilustracja trzcinnik

Trzcinnik to rodzaj traw, należący do rodziny roślin wiechlinowatych. Znanych jest przeszło 180 gatunków, z czego w Polsce występuje 8 gatunków rodzimych. W naturze, w zależności od gatunku, trzcinnik porasta tereny podmokłe lub suche, skraj lasów, leśne polany i ziołorośla. Ozdobna trawa zajmuje ważne miejsce w ogrodzie i w architekturze. Nadaje się na kwiat cięty, jest także dekoracyjnym elementem suchych bukietów. Do najpopularniejszych traw zaliczają się trzcinnik ostrokwiatowy oraz trzcinnik krótkowłosy.

Trzcinnik - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Trzcinnik - rodzaj, opis, występowanie, uprawa, ciekawostki

Rodzaj trzcinnik (Calamagrostis) obejmuje ponad 180 gatunki traw. W naszym kraju rośnie 8 gatunków, a dodatkowo, do rodzaju  Calamagrostis wliczane są także piaskownica zwyczajna oraz trzcinikownica nadbrzeżna. Ozdobna trawa uprawiana jest w ogrodach, dekoruje parki i skwery, nadaje się do uprawy w pojemnikach. Trzcinniki pięknie prezentują się w żywych i suchych bukietach. Poznaj popularne gatunki trzcinników oraz ich efektowne odmiany.

Calamagrostis  - ozdobna trawa w naszym ogrodzie

Dekoracyjne wieloletnie trzcinniki sprawdzą się w mniejszych i większych ogrodach. Rynek ogrodniczy oferuje gotowe sadzonki – sadzenie traw przeprowadzamy wczesną wiosną lub jesienią. Rośliny preferują słoneczne stanowiska, ale będą równie dobrze rosnąć w miejscach lekko ocienionych. Ozdobą popularnych ogrodowych gatunków są sztywne błyszczące liście i barwne kwiatostany. Trzcinniki wyróżnia zwarty wyprostowany pokrój. W zależności od gatunku i odmiany, kępy trawy dorastają do 30 – 180 cm wysokości. W ogrodach najchętniej sadzone są trzcinnik krótkowłosy oraz trzcinnik ostrokwiatowy.

Trzcinnik krótkowłosy (Calamagrostis brachytricha) – tworzy okazałe kępy, o fontannowym pokroju i  wysokości około 100 cm, w czasie kwitnienia. Ozdobą trawy są jasnozielone sztywne liście, jesienią przebarwiające się na żółto oraz barwne długie kwiatostany, które z czasem zmieniają barwę z purpurowych na srebrzystą. Puszyste wiechy dekorują roślinę od sierpnia do października. Utrzymują się na suchych źdźbłach do wiosny, dodając uroku zimowym rabatom. Efektowne odmiany trzcinnika krótkowłosego to:

 • Calamagrostis brachytricha ‘Korea’ – odmiana dorasta do 120 cm wysokości. Dekoracyjne przewieszające się, dość szerokie liście, zmieniają jesienią barwę z oliwkowozielonej na żółtą. Puszyste purpurowe kwiatostany, ujęte w 20-cm wiechy, w miarę dojrzewania stają się srebrzyste.
 • Calamagrostis brachytricha  ‘Mona’ – to wyjątkowo ozdobna odmiana, osiągająca ponad 100 cm wysokości. W sierpniu trawa tworzy okazałe kwiatostany, o różowawym kolorze. Liście, intensywnie jasnozielone, przebarwiają się na żółto.
 • Calamagrostis brachytricha ‘Waldenbuch’ – todekoracyjny trzcinnik, o strzelistym pokroju. Kwiatostany pojawiają się w czerwcu i utrzymują na roślinie do sierpnia. Złociste wiechy ładnie prezentują się na tle łukowato wygiętych ciemnozielonych liści. Trawa, razem z kwiatostanami, dorasta do 160 cm wysokości. 

Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis x acutiflora) – to mieszaniec rodzimych gatunków – trzcinnika piaskowego oraz trzcinnika leśnego. Ozdobna trawa w czasie kwitnienia może dorastać do 2 m wysokości. Jej wyróżnikami są kępiasty pokrój oraz  cienkie liście, a także pojawiające się w czerwcu liczne wiechowate kwiatostany, wybarwione na słomkowo. Gatunek ma wiele dekoracyjnych odmian. Do najciekawszych należą:

 • Calamagrostis x acutiflora ‘Karl Foerster’ – kępy ozdobnej trawy rozrastają się na szerokość około 60 cm i wysokość 180 cm. Łukowato wygięte liście osiągają do 90 cm długości. W czerwcu trawa tworzy czerwonobrązowe kwiatostany, z czasem przebarwiające się na słomkowo. Dekoracyjne wiechy pojawiają się do końca sierpnia i utrzymują na źdźbłach w miesiącach zimowych.
 • Trzcinnik ostrokwiatowy ‘Avalanche’ – atrakcyjna trawa, o kępiastym strzelistym pokroju, osiąga wysokość 100 cm. Zwracają uwagę ładne wąskie liście, wybarwione na ciemnozielono, z białym paskiem, biegnącym przez środek blaszki. Od czerwca do sierpnia trawa kwitnie, tworząc różowe i purpurowe kwiatostany, w miarę dojrzewania zmieniające kolor na słomkowy. Dekoracyjne wiechy utrzymują się na zaschniętej trawie w miesiącach zimowych.  
 • Calamagrostis x acutiflora ‘Overdam’ – to bardzo ozdobna wieloletnia trawa, o soczyście zielonych liściach, początkowo obrzeżonych na żółto, w miarę dojrzewania - z białym marginesem na brzegach blaszki. Kwiatostany, ujęte w wiechy, zmieniają barwę z purpurowej na różowawą. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia, a jej kwiatostany utrzymują się do wiosny. Docelowo trzcinnik dorasta do około 100 cm wysokości oraz 60 cm szerokości.

Warto zwrócić również uwagę na ciekawie wybarwione odmiany: ‘Aan de Dijk Select’, tworzącą jasnoróżowe kwiatostany oraz ‘Art’s Golden’, o różowych kwiatostanach i efektownych zielonych liściach, z żółtym pasem na środku blaszki.

Uprawa dekoracyjnej trawy – sadzenie i rozmnażanie trzcinników

Uprawa wieloletniej trawy nie sprawia problemów:

 • samodzielne rozmnażanie trawy polega na dzieleniu roślinnej  kępy, na wiosnę lub we wrześniu. Rozmnażanie trzcinników odbywa się również przez samosiew. Rynek ogrodniczy oferuje gotowe sadzonki, po dostępnych cenach. Możliwe jest sadzenie młodej trawy jesienią, ponieważ sadzonki odporne są na mróz,
 • sadzenie roślin najlepiej przeprowadzić na słonecznym lub nieco zacienionym stanowisku. Trzcinniki preferują żyzną, umiarkowanie wilgotną ziemię. Sadzonki sadzimy na wybranym miejscu wiosną lub jesienią,
 • warto pamiętać, iż właściwa rozstawa między roślinami zależy od gatunku i odmiany traw, które wyróżniają się swoistą siłą wzrostu. Odległość między sadzonkami powinna wynosić około 60 cm, ze względu na rozrastanie się kępy. Mniejsza rozstawa będzie skutkować zbytnim zagęszczeniem roślin, a tym samym zostaną utracone ich dekoracyjne walory. Na 1 m2 powinny przypadać 1 – 2 sadzonki.

Pielęgnacja trzcinników polega na wiosennym usunięciu zaschniętych liści oraz suchych kwiatostanów. Dekoracyjne wiechy można wykorzystać na suche bukiety. Nie przycinajmy roślin jesienią, bowiem zaschnięte okazy, przysypane śniegiem, stanowią efektowną ozdobę ogrodu. Trawa nie wymaga zasilania ani regularnego podlewania – trzcinniki odporne są na krótkotrwałe susze. Jeśli dekoracyjna kępa jest sadzona osobno na trawniku, jako efektowny soliter, należy ograniczyć nawożenie trawnika nawozami mineralnymi.

Ozdobna trawa odporna jest na choroby i atak szkodników. Przy nadmiernej wilgoci gleby, przy niewłaściwej pielęgnacji, rośliny mogą zostać porażone przez choroby grzybowe.  

Jak wykorzystać efektowne trzcinniki? – szerokie zastosowanie trawy

Trawy dodają urody ogrodowym zakątkom przez cały rok. Sadzenie obok siebie rozmaitych gatunków ozdobnych trzcinników oraz ich odmian, o barwnych kwiatostanach i ładnie wybarwionych liściach, umożliwia tworzenie efektownych kompozycji roślinnych. Strzeliste kępy oryginalnie prezentują się na skalnikach oraz na trawnikach, jako solitery. Wysokie trzcinniki tworzą naturalną ścianę, dzielącą różne części ogrodu. Mogą również pełnić rolę żywopłotu, chroniącego użytkowników ogrodu przed ciekawskimi spojrzeniami.

Trzcinnik ostrokwiatowy spotykany jest na tarasach i balkonach, w uprawie pojemnikowej. Pięknie prezentują się atrakcyjne niższe odmiany ‘Overdam’ i ‘Avalanche’, trawy o purpurowych kwiatostanach, tworzonych na wyniosłych źdźbłach. Pielęgnacja roślin wymaga utrzymania stale lekko wilgotnej ziemi oraz ułożenia na dnie pojemnika warstwy drenażu, co zapobiegnie niekorzystnemu zatrzymywaniu się wody  w donicach.

Dekoracyjne trzcinniki znajdują swoje miejsce w przestrzeni publicznej. Sadzone są na terenach nowoczesnych osiedli, umożliwiając mieszkańcom obcowanie z naturą i wypoczynek wśród szumiących na wietrze traw. Widok roślin poprawia samopoczucie. Suche kłosy nadają się do tworzenia suchych bukietów, które stanowią wyjątkową ozdobę naszych mieszkań.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto