Trojeść

Trojeść

Trojeść stanowi rodzinę wysokich, okazałych roślin o pięknych kwiatostanach. Są wysokie i długo kwitną. Wymagają słonecznego stanowiska, nie mogą zaś rosnąć w cieniu. Są łatwe w uprawie i dość odporne na choroby. Niestety nie wszystkie gatunki można uprawiać w naszym kraju. Uprawa ekspansywnej trojeści amerykańskiej jest zakazana, z uwagi na niebezpieczeństwo dla rodzimej flory. Mozemy zaś z powodzeniem uprawiać trojeść bulwiastą i trojeść krwistą. Rośliny te są bardzo ozdobne, lecz mają inne wymagania uprawowe i nieco inne zastosowanie. Trojeść jest rośliną trującą.

Trojeść - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Trojeść - gatunki, wymagania, charakterystyka, zdjęcia, pielęgnacja

Szukasz pięknych, wysokich, kwitnących roślin do dekoracji rabat kwiatowych. Zwróć uwagę na trojeść, która nie jest jeszcze zbyt znana jako roślina ozdobna w Polsce. Wspaniale dekoruje rabaty kwiatowe i nadaje się do zazieleniania nieużytków. Jednak nie wszystkie gatunki tej rośliny można uprawiać w Polsce. Wyjaśniamy jaką trojeść możemy legalnie hodować w ogrodzie. Doradzamy jak spełnić ich wymagania uprawowe, aby pięknie zdobiła ogród.

Trojeść jako roślina ozdobna, przemysłowa, inwazyjna

Trojeść - znaczenie, uprawa i gatunki

Trojeść jest byliną lub pół krzewem pochodzącym z Ameryki Północnej i Środkowej. W warunkach naturalnych porasta tereny skaliste, leśne i nieużytki. Należy do rodziny toinowatych i obejmuje od 100 do 200 gatunków. Najbardziej powszechna i popularna jest trojeść amerykańska, która zadomowiła się w Polsce i jest gatunkiem potencjalnie inwazyjnym.

Trojeść stała się rośliną ozdobną, chętnie uprawianą w ogrodach ze względu na dekoracyjne kwiaty. Jednak w Polsce zakazana jest uprawa trojeści amerykańskiej, ze względu na jej inwazyjny charakter. Dlatego sadzonki i nasiona nie mogą być w Polsce sprzedawane.

Najbardziej znane gatunki trojeści:

  • trojeść amerykańska,
  • trojeść bulwiasta,
  • trojeść krwista.

Piękną, ozdobną byliną, która ma małe wymagania uprawowe, jest trojeść amerykańska. Jednak jest ona uznawana w Europie za roślinę inwazyjną, zaś w Polsce uprawa jej jest zakazana. Roślina ta zagraża rodzimej przyrodzie i jest trująca dla zwierząt. Ponadto rozrasta się szybko i wysiewa z wiatrem. Można zatrzymać w ogrodzie rośliny posadzone przed 2011 rokiem, lecz należy usuwać przekwitłe kwiatostany, aby roślina się nie rozsiewała.

W ogrodzie natomiast możemy uprawiać piękne i nie inwazyjne gatunki jak trojeść bulwiasta i trojeść krwista. Te gatunki pięknie wyglądają na rabatach kwiatowych, w ogrodzie w stylu naturalistycznym lub wiejskim. Trojeść krwista rośnie szybko i rozrasta się łatwo, dlatego też można ją wykorzystać do zazielenienia nieużytków. Dobrze znosi teren podmokły, dlatego też świetnie nadaje się do dekoracji oczek wodnych. Trojeść sprawdza się także jako kwiat cięty do wazonu.

Ciekawe zastosowanie trojeści obecnie i w czasach historycznych

Trojeść wykorzystywana była od wieków przez Indian amerykańskich. Indianie wykorzystywali te rośliny do wyrobu sznurów, płótna, a puchem wypychali materace. Znali oni również receptury na leki z trojeści oraz umieli ją tak przyrządzić, że nadawała się do jedzenia, mimo że większość gatunków trojeści to rośliny trujące. Mleczny sok oraz różne części tej rośliny są trujące dla zwierząt i ludzi. Młode liście można jeść na surowo lub po ugotowaniu, jednak korzystanie spożywcze z tej rośliny wymaga wiedzy i doświadczenia.

Obecnie z trojeści wyrabia się kauczuk. Trwają również badania nad przemysłowym wykorzystaniem włókien trojeści amerykańskiej do produkcji tkanin i innych wyrobów przemysłowych, gdyż ma ona potencjał podobny jak len i konopie. Z trojeści amerykańskiej robi się leki na choroby serca.

Jak wygląda trojeść

Jest to strzelista bylina o prosto wzniesionych pędach, które dorastają do wysokości około 1.5 metra. Liście są zazwyczaj wąskie i ostro zakończone, lancetowate lub eliptyczne. Niektóre gatunki trojeści są zimozielone, inne zrzucają liście na zimę.

Szczególną ozdobą trojeści są kolorowe, dekoracyjne kwiaty o skomplikowanej budowie. Przyjmują one kolory: biały, żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony lub fioletowy. Kwiaty trojeści są nieco podobne do kwiatów hoi. Zebrane są w piękne, okazałe kwiatostany.

Nieco mniejszą rośliną jest trojeść bulwiasta, która dorasta do 60 cm wysokości. Jej nazwa pochodzi od bulwiastych korzeni. Od czerwca do lipca roślina wydaje piękne, pomarańczowe kwiatostany, które utrzymują się nawet do września. Ozdobą są także dekoracyjne owoce. Jest to gatunek stosunkowo najmniej toksyczny ze wszystkich trojeści.

Trojeść krwista jest wyższa, gdyż dorasta do około 1 metra wysokości. Kwitnie od lipca do września tworząc gęste i okazałe kwiatostany zebrane z różowych lub czerwonych kwiatków. Wyhodowano również odmiany kwitnące w kolorze białym. Kwiaty trojeści krwistej wydają piękny zapach o tonacji waniliowej.

Trojeść ozdobna - uprawa i wymagania

Jakie wymagania ma trojeść bulwiasta i krwista uprawiane w ogrodzie

Trojeść jest rośliną łatwą w uprawie, które ma łatwe do spełnienia wymagania uprawowe. Wymagania obu gatunków trojeści są podobne. Są jednak różnice, które warto znać. Trojeść bulwiasta bardzo dobrze znosi suszę. Nie znosi natomiast wilgoci i zastoin wody, dlatego wymaga gleby przepuszczalnej. Najlepiej stosować drenaż lub sadzić ją na pochyłych skarpach, gdzie woda się nie utrzymuje. Natomiast trojeść krwista woli ziemię lekko wilgotną i wymaga podlewania w czasie suszy. Będzie dobrze rosła na terenach podmokłych i właśnie do tego warto ją wykorzystać w ogrodzie o glebie mokrej i podmokłej. Dobrze sprawdzi się na mokrych łąkach lub przy oczku wodnym. Trojeść krwista jest mrozoodporna. Natomiast trojeść bulwiasta wymaga okrycia na zimę.

Z uwagi na system korzeniowy trojeść nie lubi przesadzania. Oba gatunki wymagają miejsca osłoniętego, aby wiatr nie połamał wysokich pędów. Wymagają również podpór, gdyż łodygi mogą się złamać pod ciężarem okazałych kwiatów. Trojeść nie nadaje się do sadzenia w cieniu.

Wymagania uprawowe trojeści krwistej:

  • stanowisko słoneczne, nie może rosnąć w cieniu,
  • miejsce zaciszne i osłonięte od wiatru,
  • gleba średnio żyzna, piaszczysto-gliniasta,
  • nawożenie organiczne lub nawozy z potasem i fosforem,
  • wymaga podpór, aby pędy nie złamały się pod ciężarem kwiatostanów,

Trojeść rozmnażamy z nasion. Roślina ta wysiewa się również sama. W sklepach ogrodniczych możemy nabyć sadzonki w cenach około 4 - 7 zł. Na Allegro sadzonki trojeści występują w cenach od 4 do 12 zł. Rośliny te są również narażone na choroby i szkodniki. Wrogiem trojeści bulwiastej jest mączlik, zaś krwistej mszyce.

Trojeść jest piękną, wysoką byliną o okazałych, kolorowych kwiatostanach. W Polsce możemy uprawaić trojeść bulwiastą i krwistą, gdyż ekspansywna trojeść amerykańska jest zakazana. Są to wysokie, okazałe rośliny łatwe w uprawie, które sprawdzają się do dekoracji rabat i jako kwiaty do wazonu.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto