Trzykrotka

Ilustracja trzykrotka

Trzykrotka (łac. Tradescantia) – rodzaj roślin z rodziny komelinowatych. W naturze występuje w Ameryce Północnej i Południowej. Jest byliną, najczęściej płożącą. Kwiaty drobne, trzykrotne (stąd nazwa), w różnych kolorach, w zależności od gatunku i odmiany. Liście rosną skrętolegle, mają kształt owalny lub wydłużony, zwężony u nasady. Mogą być jednokolorowe lub w pasy. Rozmnaża się płciowo lub wegetatywnie. Dziko występuje ok. 70 gatunków. Kilka gatunków oraz mieszańców uprawia się jako rośliny doniczkowe i ogrodowe.

Trzykrotka - najpopularniejsze rośliny

Trzykrotka - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Trzykrotka - charakterystyka, wymagania, uprawa, rozmnażanie

Ze względu na atrakcyjny wygląd jest chętnie uprawiana w ogrodach, ale przede wszystkim jako kwiat doniczkowy. Poza tym nadaje się na słoneczny taras lub balkon. Jaką odmianę wybrać? Jak dbać o trzykrotkę? Na co uważać? Oto poradnik dotyczący domowej uprawy tych roślin.

Trzykrotka – co to za roślina?

Trzykrotki należą do rodziny komelinowatych. Nie występują dziko w Europie. Różne gatunki można znaleźć w Ameryce Północnej i Południowej, od Kanady po Argentynę. Popularnością wśród amatorów upraw doniczkowych i ogrodowych cieszy się tylko kilka gatunków, mieszańców i ich liczne odmiany:

  • Trzykrotka biała – pochodzi z Ameryki Południowej; ma charakterystyczne liście w jasne lub białe pasy oraz drobne białe kwiatki. Długie, wiszące pędy sprawiają, że świetnie nadaje się do koszyczków i donic zawieszanych.
  • Trzykrotka pasiasta – pochodzący z Meksyku i Ameryki Środkowej gatunek o wydłużonych, pasiastych liściach. Może kwitnąć na biało lub różowo, ale głównym elementem ozdobnym są liście. Ze względu na zwisające z donicy pędy, nawet do 1 m długości, można się też spotkać z nazwą Trzykrotka zwisła lub Pasiatka zwisła. Wszystkie nazwy dotyczą tej samej rośliny.
  • Trzykrotka wirginijska – dziko rośnie na wschodzie Stanów Zjednoczonych (nazwa pochodzi od stanu Wirginia). Ma długie, „trawiaste” liście i drobne kwiatki w kolorach białym, niebieskim lub różowym. Nie jest tak dekoracyjna jak jej południowe kuzynki, ale za to jest mrozoodporna. Dzięki temu nadaje się do uprawy w ogrodzie w polskim klimacie.
  • Trzykrotka purpurowa – pochodzi z Meksyku i Gwatemali, rośnie też w innych krajach Ameryki Środkowej i na wyspach Morza Karaibskiego. Ma wydłużone, lancetowate liście w kolorze purpurowym, pokryte drobnymi włoskami. Pędy początkowo wzniesione, z czasem płożące. Dorasta do 1 m. Łatwa w uprawie. W cieplejszych krajach nadaje się do uprawy w ogrodzie. W Polsce jest to trudne, bo nie jest przystosowana do przymrozków.
  • Trzykrotka wężykowata – jej liście mają wzór w jasne paski; kolory różnią się w zależności od odmiany. Pędy płożące, dorastają do 50 cm długości. Kwiaty drobne, białe lub różowe.
  • Reo meksykańskie – mimo nazwy zwyczajowej (Reo) jest zaliczane do rodzaju trzykrotki. Ma podłużne, kolorowe liście, zielone z purpurowymi pasami. Łatwe w uprawie, ale tylko w doniczce, ponieważ nie jest mrozoodporne.
  • Trzykrotka Andersona – jedna z najpopularniejszych hybryd trzykrotki. Nadaje się do uprawy w ogrodzie. Ma długie liście, rosnące w kępie (podobne do Trzykrotki wirginijskiej) i drobne kwiatki dostępne w wielu kolorach. Liczne odmiany pozwalają wybrać optymalny wygląd lub łączyć różnorodne kolorystycznie rośliny.

Większość wyżej wymienionych gatunków ma wiele odmian. Różnią się one kolorem kwiatów i liści. Na przykład bardzo atrakcyjną i popularną odmianą Trzykrotki wężykowej jest „Trikolor” w pięknych, pastelowych odcieniach.

Różne gatunki trzykrotki pochodzą z różnych stref klimatycznych, dlatego nie każdy gatunek i odmiana może być uprawiana jako roślina ogrodowa. Spośród najpopularniejszych w ogrodzie poradzą sobie Trzykrotka Andersona, Trzykrotka wirginijska i, w cieplejszym klimacie, purpurowa. Inne – na przykład Reo meksykańskie – są w Polsce typowymi roślinami do domu i na balkon. Poradzą sobie świetnie, jeżeli nie będziemy ich wystawiać na ujemne temperatury.

Uprawa trzykrotki w domu

Najczęściej trzykrotkę traktuje się jako kwiat doniczkowy. Nie jest wtedy wymagający i może ozdabiać mieszkanie przez długie lata. Doniczkowe odmiany trzykrotki dobrze czują się w jasnym, ale zacisznym miejscu. Świetnie nadają się do uprawy pod szkłem (np. terrarium), ale jeśli będziemy unikać przeciągów, to będą pięknie rosnąć i bez osłony.

Stanowisko powinno być słoneczne, ale z nieco rozproszonym światłem. Przede wszystkim trzeba unikać stawiania jej w cieniu.

Nie ma dużych wymagań co do gleby. Powinna być to ziemia przepuszczalna. Można dodać do niej trochę piasku lub perlitu. Najlepiej użyźnić ją kompostem. W okresie wegetacyjnym możemy zasilać roślinkę nawozem dla roślin o ozdobnych liściach lub kwiatach (w zależności od odmiany). Dużo ważniejsza jest jednak cyrkulacja wody, dlatego na dno doniczki sypiemy drenaż. Podlewanie powinno być dość obfite, ale nie częste. Wystarczy raz na 10-12 dni. Dużo zależy od stanowiska i ogólnej wilgotności powietrza, dlatego warto kontrolować czy podłoże nie przesycha. W przeciwieństwie do innych roślin z tropików trzykrotka nie wymaga dużej wilgotności powietrza. Powinno się też unikać zraszania, bo liście po zetknięciu z wodą mogą gnić. Jak w takim razie podlewać, żeby ich nie zamoczyć? Sekretem doświadczonych hodowców tej rośliny jest podlewanie od spodu – najlepiej przez zanurzenie donicy w misce z odstaną wodą na około pół godziny. Zanurzona nie powinna być cała doniczka, tylko dolna część (do połowy).

W przypadku niektórych odmian pielęgnacja obejmuje również przycinanie przerośniętych pędów.

Jak dbać o trzykrotkę w ogrodzie

Jak można się domyślać uprawa w ogrodzie będzie miała trochę inne zasady. Jak dbać o trzykrotki ogrodowe?

Trzykrotka Andersona może być sadzona na stanowiskach słonecznych i półcienistych. W słońcu ma zwarty pokrój i ładnie kwitnie. W cieniu nie przesycha. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna. Trzeba dbać o jej wilgotność. Jest mrozoodporna i właściwie nie potrzeba jej specjalnie szykować do zimy. Część naziemna wówczas zasycha i jest gotowa do zimowego snu.

Kwitnienie następuje w czerwcu i może trwać nawet do sierpnia. Po pierwszym kwitnieniu można przyciąć przekwitnięte łodygi, żeby zapewnić ponowne pojawienie się kwiatów. Jesienią warto przyciąć pędy tuż nad ziemią, przygotowując roślinę do zimowania.

Dorosła roślina dorasta do 50-100 cm. Jest odporna na szkodniki i wytrzymała, ale też dość inwazyjna. Trzeba uważać, żeby nie rozrastała się na sąsiednie rabaty.

Uprawa Trzykrotki purpurowej w ogrodzie udaje się lepiej w krajach południowej Europy. W Polsce bezpieczniej będzie ją wystawiać na zewnątrz w doniczce, a zimą wnosić do pomieszczenia.

Przesadzanie i rozmnażanie

Jednym z polecanych zabiegów pielęgnacyjnych jest przesadzanie co 2-3 lata. Młode, szybko rosnące roślinki można przesadzać nawet raz na rok. Starsze, które osiągnęły mniej więcej swoją wielkość, można zostawić w doniczce i tylko wymienić ziemię. Wszystkie te zabiegi przeprowadzamy na wiosnę.

Wiosną i latem można też pozyskiwać nowe sadzonki przez odcinanie pędów wierzchołkowych. Ukorzeniają się dość łatwo – zarówno w wodzie jak i w ziemi. Ziemia powinna być przepuszczalna, lekka i w miarę możliwości pozbawiona patogenów.

Trzykrotki ogrodowe, przypominające trawę rozmnaża się też przez podział kęp. Po podziale większej rośliny powstałe sadzonki od razu wsadzamy na miejsce docelowe. Zabieg można przeprowadzać wiosną i jesienią.

Choroby i szkodniki trzykrotki

Trzykrotka jest dość odporna na choroby, szkodniki i drobne błędy w uprawie. Czasem jednak coś może jej zaszkodzić.

Możliwe jest brązowienie wierzchołków liści, co oznacza, że ziemia jest zbyt przesuszona lub powietrze zbyt suche w pomieszczeniu. Można użyć nawilżacza powietrza, ale powinno wystarczyć położenie w pobliżu rośliny miseczek z wodą. Woda będzie parować i zapewniać odpowiedni poziom wilgotności.

Na trzykrotkach trzymanych na balkonie lub tarasie mogą się pojawić mszyce. Zwalczamy je tak samo jak w przypadku każdej rośliny zaatakowanej przez te szkodniki. Oprysk naturalnym preparatem (nawet domowym  roztworem wody z octem) powinien wystarczyć. Jeżeli nie, to trzeba będzie sięgnąć po bardziej drastyczne środki. Tych używamy poza pomieszczeniami mieszkalnymi.

Trzykrotka w ogrodzie może być narażona na spotkanie z kilkoma pasożytami, takimi jak opuchlaki, wciornastki czy ślimaki. Na te ostatnie istnieje wiele domowych sposobów. Jeżeli nie zadziałają, zwykle otacza się roślinkę granulatem, który odstrasza mięczaki. W przypadku pasożytów wykonuje się opryski przeznaczonymi do tego preparatami.

Mimo wszystko trzykrotka jest rośliną łatwą w uprawie i rzadko sprawia kłopoty tego rodzaju. Dlatego jest dobrym pomysłem na pakiet startowy dla kogoś, kto chce zacząć swoją przygodę z egzotycznymi roślinami doniczkowymi lub ogrodowymi.

Trzykrotka to wyjątkowa roślina. Prezentuje się wspaniale – strojna dama w barwnej szacie. Jest naprawdę ciekawym gatunkiem, z uprawą którego poradzisz sobie bez większego problemu. Trzeba tylko pamiętać o wodzie i zapewnić jej naprawdę dobrze dobrane stanowisko, a będzie się dobrze rozwijać. Dowiedz się, na czym polega uprawa trzykrotki.

Trzykrotka (Tradescantia) – kilka słów o gatunku

Trzykrotka – charakterystyka i opis gatunku

Wydawałoby się, że trzykrotka to już powoli zapomniana roślina retro. Ale nic bardziej mylnego! Od jakiegoś czasu zaczęła coraz częściej pojawiać się w mieszkaniach, głównie dlatego, że jest bardzo ozdobna. Jej piękne, dekoracyjne liście idealnie wpisują się w obowiązujący trend urban jungle. Wspaniale wygląda w dużych kompozycjach i kolekcjach kwiatowych, ale samotnie zdobiąca półkę także będzie świetnie się prezentować.

Trzykrotka Tradescantia (pol. tradeskancja) to rodzina obejmująca aż 70 gatunków. Duża część z nich jest ozdobna i często pojawiają się w sprzedaży jako rośliny doniczkowe. Najczęściej nie występują pod nazwą gatunkową, ale czasami wyróżniana jest trzykrotka pasiasta, chociaż jest to tylko nazwa grupy odmianowej. Roślina była znana już za czasów Karola I Stuarta i cieszyła się już wtedy dużym powodzeniem.

Trzykrotka pasiasta pojawia się w ciepłych częściach globu – w Brazylii, Meksyku i Argentynie. To bylina o płożących się pędach, której najpiękniejszą częścią są liście. Układają się skrętolegle, czasami naprzemiennie. Mają całe brzegi i są wyraźnie wydłużone. Ich jajowaty kształt sprawia, że prezentują się bardzo oryginalnie, ale najciekawsze są ich powierzchnie. Blaszki pokryte są wyraźnym rysunkiem, plamkami lub siecią, na dodatek mają różne kolory. Ten kwiat doniczkowy czasami kwitnie także w domu. Ma promieniste, trójkrotne kwiaty, którym tradeskancja zawdzięcza swoją nazwę. Trzykrotka jest białokwiatowa, lecz może być także różowa.

Gatunki trzykrotki

Najbardziej typowym przedstawicielem gatunku jest trzykrotka wirginijska Tradescantia virginiana. Wyróżnia się bardzo długim kwitnieniem. Jest to różowa trzykrotka – jej kwiaty przyjmują właśnie taki kolor, chociaż czasami są białe lub niebieskie. Warto zwrócić uwagę także na trzykrotkę purpurową – Tradescantia palladia. Naturalnie rośnie w Meksyku i ma ładne, mięsiste pędy, które mają około 30 cm długości. Wypuszcza także ładne kwiaty, które są różowo-purpurowe.

Na uwagę zasługują także dwa inne gatunki – trzykrotka wężykowata Tradescantia fluminesis i trzykrotka Blossfelda, która zachwyca kolorem liści. Jest to roślina różowa, a wręcz purpurowa – taki kolor przyjmuje spód jej liści. Wężykowata trzykrotka wyróżnia się pokrojem – to doniczkowa roślina zwisła, która dobrze prezentuje się w wiszących doniczkach. Pasiasta faktura liści także zwraca na siebie uwagę.

Wśród wielu gatunków pojawiają się także te, które można uprawiać w ogrodzie. Najbardziej popularną z nich jest trzykrotka Andersona Tradescantia x andersoniana. Roślina powstała w wyniku skrzyżowania trzykrotki wirginijskiej z innymi roślinami i jest mrozoodporna. Wytrzymuje spadki temperatur do -20 stopni Celsjusza. Jej zaletą są piękne kwiaty, które zdobią ogród od czerwca do września. Typową cechą dla tego gatunku jest stopniowe zamykanie się i otwieranie liści pod wpływem słońca.

Trzykrotka wirginijska – odmiany

Niemalże wszystkie gatunki trzykrotki mają swoje odmiany, jednak nie wszystkie są dobrze znane. W sklepach można spotkać w zasadzie się tylko z nazwami odmian trzykrotki wirginijskiej.

Pierwszą z nich jest ‘Nanouk’, odmiana, która ma około 20-30 cm wysokości. Cieszy się powodzeniem ze względu na ciekawe liście – ich ubarwienie jest naprawdę nietypowe. Pasiasta blaszka od spodu pokryta jest smugami w różowo-zielonym kolorze, z drobnymi dodatkami fioletu. Górna część liścia jest gładka i jednolita. Odmiana ma rozłożysty pokrój i wytwarza wydłużone pędy, ale nie jest to roślina zwisła.

Kolejną odmianą jest ‘Tricolor’. Wielobarwne liście wspaniale się prezentują, na ich powierzchni pojawiają się różne odcienie zieleni, różu i kremowego. Jest to jednak fioletowa roślina – taka się wydaje przez to, że spodnia część jest wybarwiona bardzo intensywnie, wręcz purpurowa lub mocno różowa. To odmiana zwisła, bardzo efektowna zwłaszcza dzięki przewieszającym się pędom. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kokoryczki?

Trzykrotka w mieszkaniu – wymagania

Kwiat trzykrotka na parapecie

Aż trudno uwierzyć, że tak atrakcyjny kwiat doniczkowy jest tak mało wymagający. Pstra, pasiasta i barwna trzykrotka nie ma wcale szczególnych życzeń co do sposobu pielęgnacji. Jej wymagania naprawdę nie są wygórowane.

Przede wszystkim roślinie należy zapewnić dobre nasłonecznienie. Może stać zarówno w bezpośrednim słońcu, jak i nieco rozproszonym. Nie ma to znaczenia także dla barwnych odmian – czy to trzykrotka zielona, różowa, fioletowa czy białokwiatowa, wszystkie tak samo tolerują poziom nasłonecznienia. Jednak należy zwrócić uwagę na to, czy w tym miejscu nie ma zbyt dużych przeciągów, ponieważ ich naprawdę nie lubi. Dlatego pobliże często otwieranego okna nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Roślinę można wynieść na lato na zewnątrz lub uprawiać ją na tarasie. Dobrze rozwija się w każdym rodzaju podłoża, wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa.

Trzykrotka – pierwsze przesadzanie

Ten kwiat doniczkowy kupuje się w niewielkich pojemnikach, najczęściej średnicy do 7 cm. Są to małe, początkujące sadzonki, które jednak mają szansę stać się wspaniałymi, naprawdę dużymi roślinami. Po kilku miesiącach uprawy warto przeprowadzić pierwsze przesadzanie, by zapewnić jej to, czego potrzebuje.

Trzykrotkę warto przesadzić do doniczki tylko o jeden rozmiar większej i takie założenie przyjąć podczas jej pielęgnacji przez pierwsze lata. Rośliny przesadza się co roku przez początkowy okres uprawy, potem, kiedy kwiat doniczkowy osiągnie swoją docelową wielkość, wymienia się tylko ziemię na nową. Przesadzanie przeprowadza się jesienią lub wiosną.

Tradeskancja powinna dostać świeżej gleby. Używa się zwykłej ziemi do kwiatów. Warto zorganizować jednak doniczkowy drenaż – na dno wsypać naprawdę niewielką porcję kamieni. Kwiatek będzie się lepiej rozwijał, jeśli przy przesadzaniu dołoży się trochę kompostu. Jego rozpulchniające właściwości sprawią, że korzenie będą miały zapewnioną glebę o optymalnej strukturze do rozwoju.

Trzykrotka ((Tradescantia)– uprawa i pielęgnacja

Trzykrotka – podlewanie i nawożenie

Trzykrotka to kwiatek doniczkowy, który sprawdzi się nawet w rękach początkującego miłośnika ogrodnictwa. Nie powinna sprawiać najmniejszych problemów. W jej pielęgnacji kluczową zasadą jest podlewanie. Faktycznie może potrzebować sporo wody (dotyczy to wszystkich odmian, nieważne czy jest to trzykrotka zielona, purpurowa czy pasiasta). Na dodatek należy zwrócić uwagę na to, że roślinę powinno się podlewać bardzo delikatnie, na spodek lub pod liście. Nie można jej zraszać i trzeba uważać, by na blaszkach nie pozostała woda, ponieważ to może spowodować pojawienie się patogenów grzybowych.

Nawożenie rośliny nie jest konieczne, pod warunkiem, że dodałeś kompostu do podłoża w czasie sadzenia. Kwiatek nie jest szczególnie „żarłoczny”, ale potrzebuje składników odżywczych, żeby dobrze się rozwijać. Barwna odmiana nie potrzebuje więcej składników odżywczych niż zielona, więc wystarczy zastosować mineralny nawóz do roślin doniczkowych. Najlepiej sprawdzi się taki, który ma właściwości ochronne i wspiera wybarwianie się liści. Jeśli zależy ci na kwiatach, warto co tydzień lub dwa podawać roślinie niewielkie ilości nawozów do gatunków kwitnących.

Trzykrotka – rozmnażanie i przycinanie w domowych warunkach

Drobnolistna trzykrotka nie może być rozmnażana z liści. Kwiat nie ukorzeni się w ten sposób, ale można pobrać z niej sadzonki wierzchołkowe. Dość dobrze się ukorzeniają w wodzie, ale można je zanurzyć w specyfiku do rozmnażania roślin doniczkowych, by proces był szybszy. Roślinę należy co kilka dni podlewać niewielką ilością wody.

Trzykrotka powinna być regularnie przycinana. Usuwanie wierzchołków pędów ma sprawić, że będzie szybciej rosła i ładnie się zwieszała z doniczki. W ten sposób ją się także odmładza – jest jak poinsecja czy niektóre zioła, dobrze znosi przycinanie, nawet intensywne. Usuwać pędy należy wyłącznie tuż nad liściem.

Trzykrotka w mieszkaniu – zastosowanie

Piękna, pojedyncza trzykrotka, zwłaszcza ładnie wybarwiona – różowa, fioletowa lub prążkowana – wspaniale będzie wyglądała w wiszącej doniczce lub na wysokiej półce. Ale ta niezwykła roślina może posłużyć do stworzenia całych kompozycji. Dobrym towarzystwem dla niej będzie fitonia o delikatnych liściach, bromelia o ciekawym kwiatostanie i poinsecja – wszystkie wyróżniają się ciekawymi kolorami, które ładnie wyglądają.

W ogrodzie trzykrotka będzie lubiła towarzystwo innych roślin na rabacie. Jest niska, więc nadaje się na przód kompozycji, można z nią posadzić takie gatunki jak wilec trójbarwny, czy bakopa drobnolistna (sutera).

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto