Uczep - najpopularniejsze rośliny
-
Uczep rózgowatybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodzący z południa Ameryki Północnej uczep rózgowaty zamienia balkon w morze złotych kwiatów. Przez kilka miesięcy kwitnie rozwijając niezmordowanie coraz to nowe złotożółte gwiazdki. Jest wrażliwy na mróz, dlatego najczęściej bywa traktowany jako roślina jednoroczna, chociaż może przezimować w pomieszczeniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Uczep amerykańskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Uczep amerykański jest zadomowionym w Polsce gatunkiem rośliny jednorocznej, rosnącym nad brzegami rzek, zbiorników wodnych i w innych wilgotnych miejscach. Żółtobrunatne kwiaty są zebrane w koszyczki, płaskie owoce są zaopatrzone w dwa zaczepy, ułatwiające rozsiewanie ich przez zwierzęta.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Uczep trójlistkowyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Uczep trójlistkowy jest rodzimego pochodzenia rośliną jednoroczną, spotykaną na mokrych łąkach, bagnach i brzegach wód. Żółtobrązowe kwiaty są zebrane w koszyczki, owoce mają ości, ułatwiające rozsiewanie przez zwierzęta.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Uczep - opis, wymagania, zdjęcia, wysiew, pielęgnacja
Jaką roślinę warto wybrać na południowy, nasłoneczniony balkon lub taras? Jaki kwiat długo i obficie kwitnie i ubarwia balkon żółto pomarańczowymi kwiatkami? Tą rośliną jest uczep rózgowaty, chętnie sadzony w pojemnikach jako łatwa w uprawie roślina balkonowa. Dowiedz się jak wygląda uprawa i zastosowanie uczepu dekoracyjnego oraz poznaj inne, ciekawe gatunki i odmiany uczepu.
Uczep jako kwiat dekoracyjny na balkon i taras
Jak wygląda uczep - gatunki i odmiany
Uczep kojarzy się przede wszystkim jako piękna roślina balkonowa o ozdobnych, żółtych kwiatach. Mało kto wie, że kwiat ten ma także właściwości lecznicze. Roślina ta należy do rodziny astrowatych i rośnie na całym świecie, gdzie występuje około 200 gatunków. W zależności od gatunku są to rośliny jednoroczne, byliny, krzewinki lub krzewy.
W wielu regionach uczep traktowany jest jako uporczywy chwast. Jego nasiona uczepiają się sierści zwierząt, które mogą je przenosić na dalekie odległości.
W Polsce mamy 2 lub 3 rodzime gatunki uczepu. Jednak są one dość niepozorne i nie sprawdzają się jako kwiaty ozdobne. Roślina, którą chętnie uprawiamy w pojemnikach jako dekoracyjny kwiat balkonowy, to najczęściej uczep rózgowaty (bidens ferulifolia). Pochodzi z Meksyku i Ameryki Północnej, zaś w Polsce uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Tworzy on niskie i gęste kępy bogato ukwiecone. Jego gałązki są dość wiotkie i najpierw rosną do góry, a następnie zwieszają się. Liście uczepu są drobne i strzępiaste. Największy walor dekoracyjny mają kwiaty uczepu, które są żółte z ciemniejszym środkiem. Wyhodowano również liczne odmiany uczepu z ciekawymi dwukolorowymi efektami. Mamy uczepy jednolicie żółte, lub z pomarańczowymi smugami na płatkach. Inne odmiany mają pomarańczowe czubki płatków, a jeszcze inne pomarańczowe płatki z żółtymi znaczeniami.
Zastosowanie uczepu rózgowatego
Uczep rózgowaty uprawiany jest głównie w pojemnikach, jako roślina ozdobna na balkon lub taras. Świetnie sprawdza się jako dekoracja balkonu, gdyż kwitnie od wiosny, aż do przymrozków. Tworzy gęste, rozłożyste kępy, które rozrastają się wszerz. Jest rośliną zwieszającą się, dlatego też doskonale nadaje się do pojemników wiszących.
Uczep sprawdza się również jako roślina okrywowa do ogrodu. Pokrój dywanowy tych kwiatów sprawia, że czasem nazywany jest złotym deszczem. Można go sadzić także na rabatach kwiatowych lub na obrzeżach rabat. Świetnie wygląda obok kwiatów w kolorze niebieskim lub fioletowym. Należy go jednak traktować jako roślinę jednoroczną, gdyż nie jest w stanie przetrwać zimy w gruncie.
Uczep trójlistkowy - zastosowanie w zielarstwie
Natomiast właściwości lecznicze ma niepozorny uczep trójlistkowy, który jest pospolitym gatunkiem rosnącym w Polsce. Porasta tereny podmokłe, bagna, wilgotne łąki. Jego łodygi dorastają do 1 metra wysokości. Od lipca do października uczep wydaje żółto brązowe kwiaty. W tym okresie zbiera się surowiec zielarski.
Uczep trójlistkowy ma lecznicze właściwości oczyszczające organizm, odtruwające, moczopędne i napotne. Ma też działanie przeciwzapalne i zapobiega powstawaniu obrzęków. Działa też przeciwalergicznie i uspokajająco. Z uczepu robi się napary, odwary lub nalewki. Wskutek działania napotnego i moczopędnego usuwa toksyny z organizmu. Preparaty z uczepu zalecane są dla osób osłabionych po chorobie.
Zewnętrznie stosuje się uczep na trądzik i problemy skórne. Dodawany do kąpieli łagodzi choroby skórne, również te o podłożu alergicznym. Stosowany zewnętrznie pomaga przy trądziku, skłonnościach do czyraków i zapaleniu skóry. Olej z uczepu stosuje się na trudno gojące się rany.
Uprawa uczepu rózgowatego w pojemnikach
Uczep rózgowaty jest rośliną łatwą w uprawie, nie wymagającą i odporną na szkodniki i choroby. Świetnie nadaje się na południowy, mocno nasłoneczniony taras. Nie ma szczególnych wymagań glebowych. Uprawa uczepu wymaga nawożenia, dzięki temu roślina będzie obficie obsypywała się kwiatami. Bardzo ważne w uprawie uczepu w pojemnikach jest regularne podlewanie, szczególnie w czasie upałów. Przesuszenie może skutkować obumarciem rośliny.
Wymagania uprawowe uczepu:
- słoneczne stanowisko,
- regularne podlewanie,
- obfite kwitnienie wymaga regularnego nawożenia,
- nie wymaga przycinania.
Istnieje możliwość przezimowania uczepu w chłodnym pomieszczeniu. Jednak roślina nie będzie się ładnie rozwijać i nie będzie już tak dekoracyjna. Uczep można rozmnożyć samodzielnie z nasion. Nasiona zbieramy z kwiatów, a następnie wysiewamy je w lutym do pojemników w pomieszczeniu. Na balkon wystawiamy sadzonki dopiero po 15 maja, czyli po ostatnich przymrozkach.
Do uczepów należą rośliny zielne lub krzewinki, które rosną prawie na całym świecie. W Polsce rodzime gatunki uczepu nie są dekoracyjne. Spośród nich uczep trójlistkowy ma cenne właściwości lecznicze. Jako roślinę dekoracyjną na balkon lub taras sadzimy uczep rózgowaty pochodzący z Ameryki.