Wawrzynek

Ilustracja wawrzynek

Wawrzynek – rodzaj roślin z rodziny wawrzynkowatych, rząd ślazowce. Obejmuje 95 gatunków, rosnących w Europie, Azji i Afryce Północnej. W Polsce dziko rosną wawrzynek główkowaty i wilczełyko. Są też uprawiane w ogrodach jako roślina ozdobna. Wawrzynek może rosnąć jako krzew i półkrzew, dorastający do 2 m. Liście skrętoległe, lancetowate lub owalne, z wyraźną żyłką centralną. Kwiaty najczęściej wyrastają na szczytach pędów (np. główkowy) lub w kątach liści (u wawrzynka wilczełyko w bliznach po zeszłorocznych liściach). Są zebrane w wiechy lub kłosy, białe lub różowe, owadopylne. Owoce to żółte lub czerwone jagody o skórzastej skórce. Krzew trujący dla człowieka, ale jadalny dla wielu dzikich zwierząt.

Wawrzynek - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Wawrzynek - opis, występowanie, sadzenie, pielęgnacja

Wawrzynek jest ozdobnym krzewem lub półkrzewem, który świetnie nadaje się do wzbogacenia skalnych ogródków. Sprawdzi się też na rabacie, jako soliter i w szpalerze. Trzeba tylko uważać na jego kuszące, czerwone owoce, bo jest silnie trujący. Oto garść informacji i porad na temat uprawy wawrzynka w ogrodzie.

Wawrzynek – charakterystyka i występowanie

Wawrzynek to nazwa całego rodzaju, obejmująca około 95 gatunków. W Polsce jako krzewy ozdobne uprawia się wawrzynek główkowy i wilczełyko. Są to również rośliny rodzime, dlatego dobrze radzą sobie w polskim klimacie i nie wymagają dużych zabiegów pielęgnacyjnych. Większość ich kuzynów to przede wszystkim gatunki azjatyckie. Niektóre można też spotkać w Afryce Północnej.

Wawrzynek to krzew lub półkrzew o krzaczastym pokroju. Potrafi dorastać do 2 m. Ma subtelne kwiaty, w kolorze różowym, rzadziej białym, zebrane w wiechy lub grona. Po kwitnieniu pojawiają się dekoracyjne, czerwone lub żółte owoce. Są to jednopestkowe jagody, silnie trujące. Warto pamiętać, że cały krzew jest trujący, a mleczko niektórych gatunków może być również drażniące dla skóry.

Liście są lancetowate, z wyraźnie zaznaczoną żyłką centralną. Niektóre gatunki są zimozielone (główkowy), półzimozielone (Burkwooda), inne zrzucają liście na zimę (wilczełyko).

Gatunki i odmiany

Najpopularniejszym krzewem uprawianym jako roślina ozdobna jest wawrzynek wilczełyko. Jego wielką zaletą jest wczesne kwitnienie. Kwiaty pojawiają się na pędach zanim wyrosną liście, w sprzyjających warunkach nawet w lutym. Są odporne na spadki temperatury do -10 stopni. Inne gatunki uprawiane w ogrodach to wspominany wcześniej wawrzynek główkowy oraz jego hybrydy z kaukaskim: Burkwooda i transatlantycki. Rzadko można też spotkać inne.

Wawrzynek Burkwooda ma różowe kwiaty, rozwijające się z purpurowych pąków, silnie pachnące. Ozdobne są również liście z kremowym obrzeżem. Są półzimozielone. W odróżnieniu od wczesnych odmian kwitnie w maju i lipcu, czasami również jesienią. Dorasta do 1 m wysokości. Popularne odmiany to „Astrid” i „Golden Treasure”.

Wawrzynek transatlantycki – hybryda o zimozielonych liściach. Kwiaty zmieniają kolor w kolejnych etapach. Od różowego, po białoróżowy i biały. Kwitnie od wiosny do jesieni, zapewniając przyjemny zapach przez cały sezon. Lubi stanowiska słoneczne. Odmiany proponowane na runku to „Eternal Fragrance” i „Pink Fragrance”.

W uprawie spotyka się najczęściej odmiany wawrzynka wilczełyko:

  • „Alba” – kwitnący na biało krzew. Dorasta do ok. 1 m-2m wysokości. Owoce zebrane w gronach, mają kolor złoty. Liście zielone od wierzchu i srebrno-zielone od spodu.
  • „Alba plena” – białe, pełne kwiaty, rosną gęściej i wyglądają obficiej niż u „Alby”. Owoce są złote.
  • „Rubra” – kwiaty ciemnoróżowe, ciemniejsze niż u podstawowego gatunku. Kwitnie dwa tygodnie po „Albie”. Owoce czerwone, błyszczące.

Wymagania i uprawa

Wawrzynek nie jest trudny w uprawie, ale ma pewne wymagania co do gleby. W odróżnieniu do wielu krzewów ogrodowych preferuje glebę zasadową lub obojętną, ze zwiększoną zawartością wapnia. Najlepiej żeby była wilgotna. Ma małe wymagania co do stanowiska – może być słoneczne lub cieniste. Warto jednak zwrócić uwagę na temperaturę gleby, która nie powinna być zbyt wysoka. Z drugiej strony zbyt zacienione miejsce sprawi, że krzew nie będzie tak obficie zakwitał.

Nie powinno się go przelewać, ale lubi wilgoć i źle znosi suszę. Dlatego szczególnie ważne jest podlewanie w okresie letnich upałów i przy zmniejszonej ilości deszczu.

Wawrzynek nie lubi przesadzania i przycinania, dlatego warto od razu wybrać ostateczne miejsce gdzie sadzonki będą się czuły dobrze.

Można go sadzić jako soliter lub w grupie z innymi roślinami o podobnych wymaganiach. Dobrze komponuje się też pod drzewami i żywopłotami.

Rozmnażanie

Wawrzynka się nie przycina, więc raczej nie będzie sadzonek z uciętych pędów. Jeżeli chcemy mieć własne młode krzaczki, to trzeba je wyhodować z nasion. W tym celu zbiera się owoce kiedy są w trakcie dojrzewania. Dobrym czasem jest lipiec. Pamiętajmy, żeby robić to w rękawiczkach, bo zawarte w soku toksyczne kumaryny mogą podrażnić skórę.

Nasiona umieszczamy w wodzie na kilka dni, potem oddzielamy od miąższu i sadzimy w skrzynce. Powinny się przemrozić przez zimę, a na wiosnę zaczną puszczać pędy. Wtedy trzeba je pikować do pojedynczych doniczek i czekać aż będą się nadawać do posadzenia w gruncie. Cały proces trwa 3 nawet 4 lata. Biorąc pod uwagę, że nie jest to krzew o dużej popularności ani szerokim zastosowaniu, zwykle kupuje się jedną, dwie sadzonki w doniczce.

Wawrzynek to piękna, choć rzadko uprawiana w ogrodach roślina. Najbardziej popularny wawrzynek wilczełyko nazywa się zwiastunem wiosny, ze względu na bardzo wczesne kwitnienie. Odradza się sadzenie krzewów w miejscach gdzie są małe dzieci. Już dawka 1-3 owoców może być śmiertelna dla malucha, a do 10 owoców potrafi zabić dorosłego człowieka.

Wawrzynek to ciekawa roślina ozdobna do ogrodu. Zobacz jakie odmiany najlepiej uprawiać w ogrodzie i jakie mają wymagania.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto