Wiązówka - najpopularniejsze rośliny
Zobacz inne kategorie roślin
Wiązówka - opis, uprawa, właściwości, zastosowanie
Szukasz pięknej rośliny na rabaty kwiatowe w naturalistycznym ogrodzie? Potrzebujesz kolorowego elementu, aby podkreślić szczególnie eksponowany fragment ogrodu w miejscu nieco cienistym? Zwróć uwagę na wiązówke, roślinę tworzącą duże kępy i atrakcyjne kwiaty zebrane w okazałe kwiatostany. Wybierając rodzimą wiązówkę błotną, zapewnisz sobie także lecznicze zioła wspomagające odchudzanie.
Wiązówka jako roślina lecznicza i ozdobna
Jak wygląda wiązówka
Wiązówka jest okazałą byliną rosnącą w kępach. Wyrasta z krótkiego kłącza tworzącego często zgrubiałe bulwy. Kępa składa się ze wzniesionych, długich łodyg, które mogą dorastać nawet do 3 metrów wysokości. Liście wiązówki składają się z lancetowatych listków. Największą ozdobą wiązówki jest kwiat, a raczej okazałe kwiatostany. Kwiat wiązówki jest mały i niepozorny. Tworzy on za to duże i pierzaste wiechy w kolorze białym, różowym lub czerwonym.
Wiązówka należy do rodziny różowatych i obejmuje 13 gatunków oraz liczne mieszańce. Porasta najczęściej tereny wilgotne i błotne, z wyjątkiem wiązówki bulwkowej, która porasta suche, wapienne zbocza gór. Roślina ta występuje w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. W Polsce występują tylko dwa gatunki:
- wiązówka błotna,
- wiązówka bulwkowa.
Gatunki wiązówki i ich zastosowanie ozdobne
Pierzaste liście i puchate kwiatostany sprawiają, że wiązówka stanowi piękną roślinę ozdobną na rabaty kwiatowe lub na kwiaty cięte.
W ogrodach znajdujemy następujące gatunki wiązówek:
- wiązówka błotna,
- wiązówka bulwkowa,
- wiązówka palmowa,
- wiązówka purpurowa,
- wiązówka czerwona.
Wszystkie te gatunki uprawiane są jako ogrodowe kwiaty dekoracyjne. Coraz większą popularność zdobywają obce gatunki, jak wiązówka czerwona, purpurowa i palmowa. Charakterystyczną cechą tych gatunków są intensywnie ubarwione kwiaty w kolorach różowym i czerwonym, które w miarę przekwitania jaśnieją. Tworzą one okazałe kępy.
Najwyższa jest wiązówka czerwona, która osiąga wysokość do 150 cm. W naturze porasta brzegi lasów w Ameryce Północnej. Preferuje stanowisko cieniste i wilgotne. Jest w pełni mrozodoporna. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Równie wysoka i okazała jest wiązówka purpurowa pochodząca z Japonii, która kwitnie od lipca do sierpnia.
Wiązówka palmowa pochodzi z Chin. Jest to roślina miniaturowa, której kępy osiągają wysokość do 40 cm. Co ciekawe, ma ona zimozielone liście. Kwitnie od lipca do sierpnia. Szczególnie popularna jest obficie kwitnąca odmiana Nana. Wiązówka ta może rosnąć w miejscach słonecznych lub cienistych. Lubi próchniczne, żyzne i przepuszczalne gleby. Wymaga wilgotnego podłoża, dlatego też często sadzi się ją na obrzeżach oczek wodnych. Doskonale sprawdza się na rabatach, szczególnie w ogrodach w stylu naturalistycznym. Kwiat wiązówki palmowej od razu rzuca się w oczy, dlatego też warto sadzić ją w miejscu eksponowanym, gdzie będzie podkreślała szczególnie ładny zakątek ogrodu.
Wiązówki lepiej rosną na stanowisku cienistym, dlatego też świetnie nadają się do tworzenia romantycznych, zacienionych zakątków. Pasują szczególnie do ogrodów w stylu angielskim, orientalnym, naturalistycznym i wiejskim lub leśnym. Wykorzystuje się je do dekoracji zbiorników wodnych lub miejsc pod drzewami. Niskie gatunki wiązówki sprawdzą się jako rośliny zadarniające pod drzewami. Warto pamiętać, że są to rośliny ekspansywne, silnie rozrastające się. Dlatego też duże gatunki wiązówek lepiej uprawiać w dużych lub średnich ogrodach.
Zastosowanie i działanie lecznicze wiązówki błotnej i bulwkowej
Warto wiedzieć, że gatunki rodzime jak wiązówka błotna i bulwkowa mają działanie lecznicze. Spośród gatunków rodzimych, najbardziej popularna w ogrodach jest wiązówka błotna, która tworzy kępy ciemnozielonych liści dorastające do wysokości 1 metra. Kwiat wiązówki przyjmuje kolor kremowy i kwitnie od czerwca do lipca. W naturze porastają podmokłe, cieniste miejsca.
Kwiat wiązówki błotnej jest surowcem zielarskim. Już w średniowieczu odkryto przeciwbiegunkowe i odrobaczające działanie lecznicze tej rośliny. Kwiaty i ziele wiązówki zawierają kwas salicylowy oraz aldehyd salicylowy oraz wiele innych prozdrowotnych składników, które odpowiedzialne są za przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie wiązówki. Wiązówka błotna pozwala pozbyć się z organizmu złogów kwasu moczowego, który jest odpowiedzialny za stany zapalne stawów. Oczyszcza i odtruwa organizm oraz pomaga przy zwalczaniu bakterii paciorkowca czy gronkowca złocistego. Działanie odtruwające ułatwia również odchudzanie, gdyż usuwa z organizmu produkty przemiany materii.
Wiązówka bulwkowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach, jako roślina ozdobna. W medycynie ludowej jej kwiaty i ziele stosowano leczniczo na choroby dróg oddechowych i na robaki.
Uprawa wiązówki w ogrodzie
Wiązówki najlepiej czują się w miejscu półcienistym. W cieniu nie będą obficie kwitnąć, zaś w pełnym słońcu tracą ładny wygląd. Wiązówki są mrozodoporne i nie wymagają okrywania na zime.
Wymagania uprawowe wiązówki:
- stanowisko półcieniste,
- lekka, próchnicza ziemia,
- odczyn od obojętnego do lekko zasadowego,
- gleba umiarkowanie wilgotna,
- zalecane jest nawożenie organiczne i ściółkowanie,
- sadzenie jesienią lub wiosną,
- rozmnażanie przez podział kęp,
- rzadko atakowane przez choroby i szkodniki.
Wiązówka znajduje zastosowanie jako okazała roślina ozdobna, na rabaty, klomby lub dla podkreślenia ciekawych zakątków. Rodzima wiązówka błotna ma również działanie lecznicze, przede wszystkim oczyszcza organizm, zwalcza stany zapalne i ułatwia odchudzanie.