Widliczka

Ilustracja widliczka

Widliczki są wieloletnimi roślinami zielnymi. Pochodzą od pradawnych, ogromnych widłaków. Rosną na wszystkich kontynentach, głównie w lasach równikowych. W Polsce występuje obecnie tylko widliczka ostrozębna, która rośnie w parkach narodowych i jest pod ochroną. Gatunki doniczkowe, na przykład widliczka Kraussa i Martensa, pochodzą ze strefy tropikalnej, dlatego też do uprawy w mieszkaniu wymagają dużej wilgotności powietrza. Jest to nieduży, zielony kwiat doniczkowy o gałązkach przypominających mech. Uprawa w doniczce, w mieszkaniu jest trudna, lecz jeśli stworzymy roślinie właściwe warunki, zapewnimy sobie piękny, ozdobny kwiat na wiele lat.

Widliczka - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Widliczka - odmiany, charakterystyka, wymagania, pielęgnacja

Zachwycają małe, zielone roślinki o ciekawych gałązkach, które nieco przypominają mech lub liście tui. Tą rośliną jest widliczka, której dalekim przodkiem były ogromne paleozoiczne widłaki porastające karbońskie lasy. Ta piękna, nieduża roślinka jest jednak bardzo wymagająca i trudna do utrzymania w mieszkaniu. Wyjaśniamy na czym polega uprawa i pielęgnacja widliczki i doradzamy jak zapewnić jej optymalne warunki w mieszkaniu.

Widliczka - roślina doniczkowa i leśna

Jak wygląda widliczka ozdobna i leśna

Ozdobna widliczka doniczkowa jest intensywnie zielona i nieco przypomina mech lub miniaturową paproć, a ich liście przypominają nieco tuje lub cyprysiki. Z paprocią nie ma jednak nic wspólnego, gdyż widliczki należą do widłaków, które w erze paleozoicznej rosły jako ogromne drzewa. Obecnie na świecie występuje około 700 gatunków widliczek. Występują one na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, zaś najwięcej gatunków porasta lasy tropikalne. Rosną także na pustyniach i w górach. Pustynne widliczki zasychają w czasie suszy i potrafią “zmartwychwstać” i zazielenić się, gdy woda jest dostępna.

W Polsce występuje obecnie tylko jeden gatunek, czyli widliczka ostrozębna, która znajduje się pod ochroną gatunkową. Porasta tereny górskie w Karpatach i Sudetach. Inne gatunki widliczki prawdopodobnie wymarły w Polsce. Widliczka ostrozębna jest niedużą byliną i obecnie uważa się, że nie jest zagrożona, gdyż istnieje dużo siedlisk tej rośliny w parkach narodowych. Jest ona także uprawiana jako ozdobna roślina doniczkowa. Należy jednak pamiętać, że pozyskiwanie rośliny z natury jest zabronione. Można zakupić tylko formy hodowlane od hodowcy.

Widliczka jako roślina ozdobna uprawiana w doniczce - gatunki i odmiany

Około 30 gatunków widliczki hodowanych jest w doniczce jako roślina ozdobna. Do najciekawszych i najbardziej popularnych należą:

  • widliczka Martensa,
  • widliczka Kraussa,
  • widliczka ostrozębna,
  • widliczki pustynne, na przykład róża jerychońska.

Doniczkowe formy ozdobne przypominają małe krzaczki, których liście kojarzą się z tują lub cyprysikiem. Listeczki są maleńkie i łuskowate, zaś na ich końcach znajdują się zarodnie produkujące zarodniki. Widliczka to kwiat doniczkowy, który nie kwitnie. Rośliny te są naturalnie zielone, choć wyhodowano ozdobne odmiany barwne o liściach w kolorze jasnym, białym lub żółtym.

Najbardziej popularnym kwiatem domowym spośród widliczek, jest ozdobna widliczka doniczkowa Martensa i Kraussa. Widliczka Kraussa pochodzi z Afryki i ma płożące się gałązki. Rozrasta się na boki. Natomiast widliczka Martensa pochodzi z Ameryki i jest nieco wyższa i rośnie do góry.

Róża jerychońska - nietypowy gatunek widliczki pustynnej

Bardzo ciekawą rośliną z gatunku widliczek jest róża jerychońska, rosnąca w naturze na amerykańskich pustyniach. Roślina ta ma zupełnie inne wymagania uprawowe, tak że w mieszkaniu można nawet zapomnieć o jej istnieniu. Jednak możemy cieszyć się jej ozdobnym wyglądem tylko przez krótki okres czasu. Przypomina ona suchy kłębek sznurka, gdyż w naturze zasycha i toczy się z wiatrem po ziemi, póki nie trafi na wilgotne podłoże, kiedy to korzysta z wody i zazielenia się.

W domu widliczki łuskowatej, czyli róży jerychońskiej, nie sadzimy w doniczce, lecz trzymamy w suchym naczyniu. Raz na kilka czy kilkanaście tygodni umieszczamy ją w płytkim naczyniu napełnionym wodą o temperaturze pokojowej. Wtedy widliczka rozwija się, zazielenia i wygląda jak inne, zielone widliczki. Można jednak trzymać ją w wodzie tylko około tygodnia. Po tym czasie roślina musi ponownie zaschnąć na okres od kilku do kilkunastu tygodni.

Uprawa i pielęgnacja widliczki w doniczce

Uprawa widliczki w doniczce jest bardzo wymagająca. Jest to roślina delikatna i trudna do utrzymania w warunkach mieszkaniowych. Łatwiej jest hodować ją w szklarniach, szklanych pojemnikach lub oknach kwiatowych. Największym problemem jest utrzymanie potrzebnej wilgotności powietrza. W mieszkaniu pielęgnacja polega głównie na prawie codziennym zraszaniu lub zamgławianiu rośliny i sprawdzeniu wilgotności podłoża. Nie toleruje ona suchego powietrza i przesuszenia podłoża. Podłoże musi być stale lekko wilgotne, jednak nie może być mokre, aby korzenie nie przegniły.

W mieszkaniu optymalna wilgotność powietrza kształtuje się na poziomie 30 - 50 % dlatego też trudno jest zapewnić widliczce wilgotność 80% tak jak w lesie tropikalnym. Najłatwiejszym sposobem zapewnienie widliczce optymalnych warunków jest uprawa w szklanym pojemniku, gdzie łatwiej zbiera się wilgoć. Możemy posadzić widliczkę w dużym, szklanym słoju, lub wstawić doniczkę do szklanego pojemnika, na przykład starego, nieużywanego akwarium lub domowej mini szklarni.

Widliczka dość mocno się ukorzenia dlatego konieczne jest jej przesadzanie co roku. Widliczkom wystarczy normalna temperatura pokojowa. Kwiat ten jest rzadko atakowany przez szkodniki lub choroby. Problemy z widliczką wynikają najczęściej z błędów uprawowych.

Wymagania uprawowe:

  • wysoka wilgotność powietrza na poziomie 80%,
  • stanowisko jasne, lecz nie nasłonecznione,
  • podłoże stale wilgotne,
  • podlewanie i zraszanie miękką wodą odstaną, w temperaturze pokojowej (przegotowaną lub deszczówką),
  • lekko przepuszczalne podłoże,
  • ziemia kwiatowa zmieszana z piaskiem,
  • temperatura pokojowa,
  • nawożenie od wiosny do jesieni rozcieńczonym nawozem do roślin doniczkowych.

Co ciekawe, dość łatwe jest rozmnażanie widliczek, gdyż często tworzą one korzenie powietrzne lub pędy same się ukorzeniają. Wystarczy zasadzić pęd w przepuszczalnej, wilgotnej ziemi i niezbyt szczelnie przykryć roślinę folią, aby zachować dużą wilgotność.

Ozdobna widliczka doniczkowa należy do małych, wieloletnich roślin zielnych. Jest bardzo dekoracyjna, lecz trudna do hodowli w mieszkaniu i wymagająca dużej wilgotności powietrza.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto