Winobluszcz - najpopularniejsze rośliny
-
Winobluszcz pięciolistkowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Sprowadzone z Ameryki na początku XVII wieku dzikie wino jest cennym pnączem ozdobnym. Efektowny przez cały sezon dywan liści, szczególnie pięknie wygląda jesienią, kiedy przybiera bajeczne barwy czerwieni i purpury. Winobluszcz pięciolistkowy w szybkim tempie potrafi stworzyć szczelną zasłonę ścian, płotów i murów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Winobluszcz trójklapowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Winobluszcz trójlistkowy jest dalekowschodnim pnączem, które zyskało u nas dużą popularność. Jego ozdobę stanowią gęsto i dachówkowato ułożone liście, które jesienią przybierają intensywne odcienie czerwieni. Dzięki silnym przylgom może wspinać się bez podpór po całkiem gładkich powierzchniach.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Winobluszcz - odmiany, opis, stanowisko, sadzenie, cięcie
Chcąc wyszukać ciekawe pnącza na ogrodzenia, pergole lub altany ogrodowe, warto zdecydować się na dzikie wino. Jest to jedno z najbardziej dekoracyjnych gatunków, które również nie ma problemu z rozrastaniem się, co może nawet okazać się dla niektórych działkowców dość problematyczne. Dobrze jest zatem sprawdzić, jak wygląda uprawa winobluszczu, a także jakie rodzaje i odmiany są najczęściej wybierane do naszych ogrodów.
Winobluszcz - charakterystyka
Rodzaje pnączy, do których zalicza się dzikie wino, dorastają nawet do 20 metrów wysokości. Wyróżniają się posiadaniem wąsów czepnych, które owijają się wokół ogrodzenia lub innej podpory, jaką napotkają na swojej drodze. Niezwykle dekoracyjne są liście, które w okresie wiosennym i letnim są zabarwione na zielono, natomiast najczęściej na jesieni zmieniają kolor na czerwony i bordowy.
W okresie kwitnienia, który przypada na lipiec, pojawiają się niepozorne biało-zielone liście. Roślina jest miododajna, dlatego przyciąga liczne owady zapylające. Po przekwitnięciu dojrzewają nieduże owoce w postaci jagód. Najczęściej przybierają one fioletowy lub ciemnogranatowy kolor, a także osiągają kilka milimetrów średnicy. Owoce są jadalne, jednak najlepiej smakują po przerobieniu ich na konkretne przetwory. Natomiast jeżeli pozostaną na pnączach, chętnie zostaną zjedzone przez ptaki.
Popularne gatunki dzikiego wina
Spośród kilkunastu gatunków dzikiego wina, w Polsce najczęściej uprawiane są dwa rodzaje. Do nich zalicza się:
- Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) - gatunek ten przywędrował do nas z Ameryki Północnej. Pnącze dorastające do 20 metrów wysokości porastane jest przez pięciolistkowe liście. Winobluszcz pięciolistkowy w sezonie jesiennym przebarwia się na czerwono. Po okresie kwitnienia pojawiają się nieduże owoce w postaci granatowych jagód.
- Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) - określany również jako winobluszcz japoński. Gatunek ten przywędrował do nas z Azji. Pnącze jest nieco niższe, ponieważ dorasta maksymalnie do 12 metrów wysokości. Roślina wyróżnia się dość dużymi liśćmi, ponieważ osiągają one do ok. 20 cm szerokości.
Chcąc sprawdzić, jakie ciekawe odmiany możliwe są w uprawie, to wśród nich wymienia się głównie:
- Winobluszcz pięciolistkowy Engelmanna - jest to odmiana z niedużymi liśćmi, które są bardzo wąskie. Ponadto roślina jesienią przebarwia się na brązowy odcień wpadający w czerwień.
- Winobluszcz pięciolistkowy murowy - również wyróżnia się mniejszymi liśćmi
- Winobluszcz pięciolistkowy Yellow Wall - w odróżnieniu od większości odmian, ta przebarwia się jesienią na żółto
- Winobluszcz trójklapowy Veitchii - pnącze charakteryzuje się o wiele mniejszymi liśćmi, które występują w jaśniejszym odcieniu zieleni.
Uprawa winobluszczu
Uprawa dzikiego wina ze względu na niewielkie wymagania rośliny nie jest zbyt skomplikowana. Z pewnością należy uwzględnić to, iż roślina doskonale dostosowuje się do obszarów miejskich, dlatego zanieczyszczenia powietrza nie stanowią dla niej żadnego zagrożenia. Dzikie wino najlepiej będzie rosło na stanowisku słonecznym, a także półcienistych.
Zastanawiając się nad tym, jaka ziemia będzie najlepsza, wymagania winobluszczu rzeczywiście nie będą problematyczne do spełnienia. Ponieważ pnące doskonale rozwija się na średnio żyznym podłożu. Doskonale sprawdzi się piaszczysta oraz przepuszczalna ziemia. Sadząc nowe krzewy, należy pamiętać o tym, że zima może spowodować, iż nie doczekają kolejnego sezonu. Dlatego dobrze jest, aby ziemia była odpowiednio ściółkowana. Natomiast zima dla starszych pnączy nie stanowi żadnego zagrożenia.
Podlewanie i pielęgnacja dzikiego wina
Wiedząc już, że zima może nieść nieco większe wymagania względem młodszych sadzonek, warto jednak sprawdzić, jak wygląda pielęgnacja i podlewanie dorosłych pnączy. Okazuje się, że są to rośliny dość odporne na suszę. W takim razie ich podlewanie powinno odbywać się jedynie w czasie upalnych dni. Pielęgnacja dzikiego wina może obejmować również przycinanie. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie jest to konieczne. Chyba że chcemy uzyskać owoce jadalne w większej ilości, wtedy dobrze jest prześwietlić sadzonki na wiosnę.
Rozmnażanie dzikiego wina jest również bardzo łatwe. W tym celu potrzebujemy pozyskać pędy o długości około 20 cm. Rozmnażanie w ten sposób polega przede wszystkim na umieszczeniu ich w doniczkach z żyzną i przepuszczalną glebą. Warto wcześniej pokryć końcówki pędów ukorzeniaczem, wtedy efekt rozsadzania winobluszczu będzie szybszy. Ponadto rozmnażanie możemy wykonać również przez jesienne odkłady.
Winobluszcz w ogrodzie. Zobacz, jakie wymagania posiada winobluszcz pięciolistkowy, a także jak przeprowadzić rozmnażanie, aby doczekać się większej liczby sadzonek.