Zielistka

Ilustracja zielistka

Zielistka to popularna roślina ogrodowa, która z wyglądu przypomina trawę. Wszystko za sprawą jej długich liści. Uprawa i pielęgnacja zielistki nie należą do trudnych. Nawet amator ogrodnictwa nie powinien mieć większych problemów ze spełnieniem podstawowych wymagań zielistki. Roślina jest bardzo urodziwa, więc doskonale wpisze się w aranżację każdego ogródka i wnętrza mieszkania. Nie tylko ozdobi wnętrze, ale też skutecznie oczyści powietrze. To jedna z najlepszych roślin, które w naturalny sposób poprawią jego jakość.

Zielistka - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Zielistka – opis, wymagania, pielęgnacja, porady

Zielistka to piękny kwiat, który często pojawia się w domu i w ogrodzie. To jedna z najłatwiejszych roślin do utrzymania. Jeśli masz tendencję do zapominania o podlewaniu roślin, zielistka może okazać się idealnym kwiatem do pielęgnacji. Uprawa i rozmnażanie zielistki to proste procesy, z którymi znakomicie poradzą sobie nawet amatorzy ogrodnictwa. Jak dokładnie wygląda pielęgnacja i podlewanie zielistki? Czy trawka narażona jest na choroby? Sprawdź najważniejsze informacje na temat zielistki.

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) – jak dbać o nią w domu?

Jak wygląda zielistka doniczkowa? Podstawowe informacje o roślinie

Zielistka, nazywana również Chlorophytum,to piękny kwiat. Ze względu na niskie wymagania można uprawiać ją zarówno w ogrodzie, jak i w mieszkaniu. To jedna z najłatwiejszych do utrzymania roślin doniczkowych. Ze względu na specyficzne liście, zielistka określana jest także jako trawka. Jeśli należysz do osób zapominających o podlewaniu roślin, koniecznie się nią zainteresuj. Zielistka jest prosta w pielęgnacji. Potrafi ozdobić każdą przestrzeń. W dodatku znakomicie oczyszcza powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń – ma zdolność do pochłaniania formaldehydu.

Zielistkę zalicza się do rodziny szparagowatych. Przedstawicielami rośliny są byliny, które rosną w tropikalnych częściach Ameryki, Australii, Azji i Afryki. Zdecydowanie największa część zielistek pochodzi jednak z Afryki. Europa słynie z umiarkowanego klimatu, więc zielistka nie ma możliwości rosnąć u nas na dziko. Uprawiamy ją zwykle w doniczce. Ze względu na europejski klimat łatwiej zadbać o roślinę w doniczce. Najpopularniejszą odmianą kwiatu jest zielistka Sternberga. Zwykle uprawia się ją w wiszących doniczkach, w których fantastycznie podkreślić można liście zielistki.

Latem warto umieścić zielistkę na tarasie. Można również uprawiać ją w ogrodzie na rabatach. Zielistka nie jest mrozoodporna, zatem jesienią lepiej wstawić ją do ciepłego pomieszczenia. Roślina uprawiana jest w zieleni miejskiej i parkach jako jednoroczna. Zielistka ma szerokie i ciekawe właściwości zdrowotne. Należy do roślin znakomicie oczyszczających powietrze. Poza formaldehydem usuwa z atmosfery amoniak, aceton, tlenek węgla, benzen i ksylen. Zielistka wyłapuje też bakterie i kurz.

Pielęgnacja i uprawa zielistki, krok po kroku

Warto uprawiać zielistkę w domu, ponieważ ma niewielkie wymagania. Odpowiada jej zarówno zacienione, jak i naświetlone stanowisko. Lepiej, gdy jednak światło jest rozproszone – nie powinno padać bezpośrednio na roślinę. Gdy zostawisz zielistkę w dobrze oświetlonym miejscu, na jej listkach pojawią się wyraziste białe paski. Roślina może stać w przeciągu – bardzo lubi dopływ świeżego powietrza. Nie straszne jej są choroby, ponieważ wykazuje odporność na większość. Tylko czasami mogą pojawić się na niej przędziorki. Problemem, który znacznie częściej dotyka kwiaty doniczkowe, są brązowe liście. Czasami wysychają na końcach. Takie liście są oznaką zbyt małej wilgotności powietrza w domu. Mogą też świadczyć o zalegającej na dnie doniczki wodzie. Warto podkreślić, że zielistka preferuje temperaturę powyżej 0 st. C. Rośnie zarówno w zimnych lub niedogrzanych mieszkaniach, jak i przegrzanych zimą pomieszczeniach. Ziemia pod jej uprawę powinna być gliniasta.

Zielistka jest mało wymagającym kwiatem. Ze względu na łatwość w uprawie, polecana jest osobom niemających czasu na codzienną pielęgnację roślin. Warto oczywiście zadbać o minimalne wymagania zielistki, ponieważ wtedy odwdzięczy się pięknym wyglądem i długim życiem. Roślina doniczkowa powinna być umiarkowanie podlewana. Należy robić to za pomocą odstanej wody (w temperaturze pokojowej), najlepiej ubogiej w wapń. Podlewanie powinno odbywać się ok. 2-3 razy w tygodniu. Zimą podlewać należy roślinę znacznie rzadziej. Zielistka dobrze poradzi sobie z suszą. Jeśli zapomnisz o jej podlaniu, na pewno od razu nie umrze. Nie myj i nie nabłyszczaj niczym listków kwiatu – mogą tego nie znieść, gdyż są kruche. Roślinę znacznie lepiej zraszać. Latem możesz nawozić ją raz na 2 tygodnie. Co roku należy przesadzać zielistkę do większej doniczki. Odpowiedni moment wyczujesz, gdy korzenie zielistki zaczną przerastać przez dno.

Najciekawsze odmiany zielistki – zobacz, które warto hodować!

Rozmnażanie zielistki przez rozmnóżki i podzielenie

Najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem na rozmnożenie zielistek są rozmnóżki. Proces polega na odrywaniu młodych rozmnóżek znajdujących się na końcach pędów kwiatostanów. Zwykle zdarza się, że młode listki mają układ korzeniowy. Wówczas wystarczy bezpośrednio wsadzić je do ziemi. Co w przypadku, gdy zielistki nie mają rozwiniętych w pełni korzeni? Należy włożyć je w naczynie z wodą, aby się ukorzeniły.

Zielistka mocno się rozrasta? Warto rozmnożyć ją poprzez podzielenie. Proces jest szybki i łatwy, więc poradzi z nim sobie nawet początkujący ogrodnik. Należy wyciągnąć zielistkę z doniczki i usunąć jak najwięcej ziemi. Rozerwij bryłę korzeniową, uważając, aby jej nie uszkodzić. Podziel ją na kilka osobnych roślin. Każdej sadzonce należy skrócić liście. Na koniec wystarczy już tylko wsadzić je do nowych doniczek. Oto kilka ważnych informacji, które warto wiedzieć o rozmnażaniu roślinek:

  • Zielistka wypuszcza nowe korzenie w momencie, gdy część przyłączona jest do matecznika.
  • Nowe roślinki nie muszą być wcześniej ukorzeniane w wodzie. Można wysadzać je bezpośrednio do ziemi. To znacznie szybszy sposób niż ukorzenianie się w wodzie.
  • Jeśli kłącze zielistki będzie obfite, zawsze można je skrócić.
  • Przesadzanie rośliny powinno się odbywać co 3-4 lata. Należy pamiętać o odpowiedniej wielkości doniczki. Nowe zielistki nie mogą rosnąć ani w za dużych, ani w zbyt małych pojemnikach. Dno doniczki trzeba wysypać keramzytem.

Odmiany zielistki – doskonałe do domu i ogrodu

Najbardziej znaną zielistką jest Sternberga. Jej liście są jednolicie zielone. Wyróżnić też można zielistkę z liśćmi, na których znajdują się charakterystyczne białe paski. Odmiany rośliny zwykle różnią się szerokością liści. Część jest szeroka, a część bardzo wąska. Liście są inne także od względem zabarwienia. Niektóre zielistki mają białe paski na obrzeżach, a inne na środku liści. Do najciekawszych odmian zielistki Sternberga zaliczamy:

  • Bonnie – wyróżniają się zielonymi, zawijającymi do środka liśćmi, które w środku mają biały pasek.
  • Vittatum – mają szarozielone liście, przez których środek przebiega biały pasek.
  • Ocean – potrzebują więcej światła i nie lubią zbyt wilgotnego podłoża. Liście tej odmiany są jasnozielone, otoczone białą obwódką.
  • Variegatum – najpopularniejsza odmiana zielistki Sternberga. Jej zielone listki mają charakterystyczne białe brzegi.
  • Zebra – ma ciemnozielone liście, na obrzeżach naznaczone żółtymi paskami.

Ciekawostki na temat zielistki – czy o tym wiedziałeś?

Zielistki dawniej były bardzo lubianymi roślinami w domu. Moda na nie wróciła do łask dopiero po kilkunastu latach. Zielistki coraz częściej pojawiają się w naszych mieszkaniach, ogrodach i biurowcach. Ludzie cenią ją głównie za zdolność oczyszczania powietrza – w dzisiejszych czasach to bardzo cenna cecha. Co jeszcze warto wiedzieć o zielistkach? Oto najciekawsze informacje:

  1. Etymologia słowa związana jest z grecką nazwą, Chlorophytum. W tłumaczeniu na język polski oznacza ona dosłownie „zielony liść”.
  2. W okresie wiktoriańskim zielistka uprawiana była przez arystokratów. Właśnie dlatego uchodziła za luksusową roślinę. Zielistka na pałacach i dworach (a później w domach) zyskała popularność dzięki wybitnemu poecie Johannowi Wolfgangowi von Goethe.
  3. To wspaniała roślina do biura. Zielistka ma bowiem zdolność do wchłaniania promieniowania elektromagnetycznego. Właśnie dlatego w pracy warto ustawić ją przy laptopie lub komputerze – a w domu przy telewizorze.
  4. Zielistka wytwarza fitocydy – substancje nadające roślinie antybakteryjny i grzybobójczy filtr.
  5. W kontakcie z człowiekiem albo pupilem jest zupełnie nieszkodliwa. Możesz więc trzymać zielistkę w mieszkaniu bez obaw przed tym, że dotknie jej małe dziecko lub domowy zwierzak.

Popularny kwiatek trawka to właśnie zielistka - roślina o długich liściach przypominających trawę. Uprawa zielistki jest niezwykle łatwa. Roślina ta polecana jest osobom, które nie mają czasu dbać o kwiaty doniczkowe, gdyż nie jest wymagająca i zniesie niewielkie zaniedbania w pielęgnacji. Warto wykorzystać urok zielistki do ozdoby mieszkania. Kwiatek trawka pięknie wygląda w wiszącej doniczce. Nie tylko zdobi mieszkanie, lecz także jest jedną z roślin oczyszczających powietrze. Doradzamy, jak dbać o zielistkę, aby była ozdobą mieszkania.

Zielistka Sternberga - kwiatek trawka w doniczce

Wszystkim znany kwiatek trawka to zielistka, która często gości na parapecie w doniczce. Wśród domowych roślin doniczkowych zielistka jest jedną z najłatwiejszych do utrzymania. Zielistka to roślina dla leniwych, którzy zapominają o podlewaniu roślin doniczkowych. Kwiatek trawka nie tylko zdobi mieszkanie, lecz także oczyszcza powietrze, pochłaniając formaldehyd i inne zanieczyszczenia.

Zielistka zaliczana jest do rodziny szparagowatych, której przedstawiciele to byliny rosnące w tropikalnych obszarach Azji, Afryki, Australii i Ameryki. Najwięcej gatunków zielistki rośnie w Afryce. W klimacie umiarkowanym Europy zielistka uprawiana jest w doniczce jako roślina domowa. Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w doniczce jest zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum).

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) zwykle uprawiana jest w wiszących doniczkach, które w pełni ukazują urodę zwieszających się liści zielistki. Latem zielistkę można umieścić na tarasie, a nawet uprawiać na rabatach w ogrodzie. Jednak jesienią należy ją umieścić w pomieszczeniu, gdyż nie jest to roślina mrozoodporna. W parkach i zieleni miejskiej zielistka uprawiana jest jako roślina jednoroczna.

Warto wiedzieć, że zielistka ma właściwości zdrowotne. Oczyszcza powietrze z takich substancji, jak formaldehyd, ksylen, benzen, tlenek węgla, aceton, amoniak i metale ciężkie. Ponadto zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne oraz wyłapuje kurz i bakterie z powietrza.

Zielistka - uprawa i pielęgnacja

Uprawa zielistki

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) świetnie sprawdza się w uprawie w mieszkaniu. Może rosnąć zarówno w pełnym świetle, jak i w zacienieniu. Należy ją jednak chronić od bezpośredniego światła słonecznego. Postawiona w miejscu dobrze oświetlonym zielistka będzie miała bardziej wyraziste białe paski na liściach. Roślina ta lubi świeże powietrze i dobrze znosi przeciągi. Jest także odporna na choroby roślin doniczkowych.

Zielistka znosi spory zakres temperatury powyżej zera. Może rosnąć zarówno w mieszkaniach niedogrzanych i zimnych, jak i przegrzanych zimą. Zielistka nie jest wymagająca co do gleby, ale najlepiej rośnie na ziemi gliniastej. Nadaje się również do uprawy hydroponicznej.

Pielęgnacja zielistki

Zielistka to roślina mało wymagająca, łatwa w uprawie i polecana osobom, które nie mają czasu zbytnio dbać o kwiaty doniczkowe. Jednak odpowiednia pielęgnacja zielistki zapewnia kwiatu ładny wygląd. Zaniedbane zielistki raczej szpecą mieszkanie.

Właściwa pielęgnacja to przede wszystkim umiarkowane podlewanie tak aby woda nie stała w doniczce. Latem podlewamy zielistkę 2-3 razy w tygodniu, zaś zimą rzadziej. Roślina znosi suszę i nie ginie, jeśli zapomnimy o podlaniu. Woda do podlewania powinna być w temperaturze pokojowej, odstana i uboga w wapń.

Liści zielistki nie myjemy i nie nabłyszczamy, gdyż są zbyt kruche. Za to należy zielistkę codziennie zraszać. Latem nawozimy zielistkę raz na 2 tygodnie płynnym nawozem w czasie podlewania. Raz do roku należy zielistkę przesadzić do większej doniczki. O konieczności przesadzenia świadczy przerastanie korzeni przez dno doniczki.

Choroby zielistki

Zielistka Sternberga w uprawie jest rzadko atakowana przez choroby lub szkodniki kwiatów doniczkowych. Mogą jednak pojawić się na niej przędziorki.

Częstym problemem dotykającym kwiaty doniczkowe, jak zielistka są brązowe, zasuszone końcówki liści. Świadczą one o zbyt małej wilgotności powietrza w mieszkaniu lub o wodzie zalegającej na dnie doniczki.

Rozmnażanie zielistki

Zielistka jest rośliną wieloletnią, lecz tylko młode egzemplarze wyglądają atrakcyjnie. Starsze, wieloletnie zielistki nie wyglądają już dobrze i warto co kilka lat odmłodzić roślinę.

Rozmnażanie zielistki można wykonać poprzez podział rośliny lub przez rozmnóżki. W czasie przesadzania można roślinę podzielić. Należy wykonywać to bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić liści.

Najprostszym sposobem jest rozmnażanie przez rozmnóżki, które wyrastają z rośliny macierzystej na długich pędach. Gdy pojawią się na nich korzonki, rozmnóżki można oderwać i posadzić w doniczce.

Odmiany zielistki

Podstawowy gatunek zielistki Sternberga ma liście jednolicie zielone. Jednak najbardziej ciekawą ozdobą mieszkania jest zielistka o liściach z białym paskiem. Odmiany zielistki różnią się szerokością liści, gdyż niektóre z nich mają liście wąskie, a inne szerokie. Różnią się również białym zabarwieniem, gdyż znajdziemy zielistki o białym pasku po środku liścia lub na obrzeżach. Sadzonki zielistki nie są drogie i można zakupić je już od 5 zł, zaś cena rośliny w doniczce zaczyna się od około 10 zł.

Najciekawsze odmiany zielistki Sternberga to:

  • zielistka Bonnie o zielonych liściach z białym paskiem w środku, liście tej odmiany fantazyjnie się zawijają,
  • zielistka Ocean o jasnozielonych liściach z białym brzegiem, odmiana ta wymaga większej ilości światła i starannej pielęgnacji, gdyż jest bardzo wrażliwa na przelanie,
  • zielistka Zebra ma liście ciemnozielone i żółte paski na obrzeżach,
  • zielistka Variegatum to najbardziej popularna odmiana zielistki Sternberga o liściach zielonych z białymi brzegami,
  • zielistka Vittatum ma szarozielone liście z białym paskiem po środku liścia.

Zielistka, która do niedawna nie była zbyt modna, wraca do łask jako ozdoba mieszkania czy firmy. Popularność zyskuje nie tylko wskutek małych wymagań uprawowych, lecz także dzięki ciekawym, ozdobnym odmianom. Zielistka należy do tych roślin, które warto mieć w mieszkaniu, a szczególnie w sypialni, ze względu na właściwości oczyszczające powietrze.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto