Złocień

Złocień

Złocień to inna nazwa popularnej chryzantemy. Ten rodzaj obejmuje wiele gatunków, które różnią się od siebie kolorem i wysokością. Mają jednak jedną wspólną cechę – budowę kwiatów. W większości przypadków są to koszyczki kwiatostanowe złożone z wewnętrznego „oczka”, czyli skupionych kwiatów rurkowatych i zewnętrznych kwiatów języczkowatych w roli płatków. Niektóre gatunki i odmiany mają kwiaty pełne lub półpełne. Złocienie są powszechne ze względu na ładny pokrój oraz stosunkowo niewielkie wymagania w ogrodzie.

Złocień - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Złocień - charakterystyka, uprawa, porady, ciekawostki

Złocień niejedno ma imię. Jest to rodzaj roślin obejmujących od 37 do 39 gatunków. Zdecydowana większość z nich to gatunki ozdobne, które są cenione ze względu na długie, nieprzerwane kwitnienie naprawdę piękny pokrój. Zachwycają i są dość proste w uprawie. Oto najważniejsze informacje i porady dotyczące złocieni.

Złocień. Chryzantema czy margerytka?

Pod nazwą złocień mieści się cały rodzaj roślin. Większość z nich jest świetnie znana każdemu miłośnikowi ogrodów. Część gatunków nosi bowiem nazwę „chryzantema”, od łacińskiej nazwy Chrysanthemum. Pod nazwą złocień najczęściej chowa się jastrun właściwy, nazywany także margerytką.

Przynależność jastruna do rodzaju złocień nie jest pewna. Jest to zależne od podejścia, a botanicy nie są zgodni. Niektórzy określają tę roślinę nazwą Chrysanthemum leucanthum, inni natomiast uważają, że jest to osobny gatunek – Leucanthemum vulgare. Uznajemy jednak, że jastrun wlicza się do niedużego rodzaju złocieni i pojawia się w nich na równi z chryzantemami.

Złocień – przegląd gatunków

Złocień to rodzaj należący do rodziny astrowatych. I jest ich typowym przedstawicielem. Wyprostowane, sztywne łodygi, nieliczne liście, wspaniałe koszyczki kwiatostanowe, kolorowe, zachwycające odmiany. Nic dziwnego, że gatunki z tego rodzaju są tak chętnie uprawiane w ogrodach.

Jeśli chodzi o gatunki złocienia, w uprawie pojawia się ich kilka. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Chrysanthemum zawadzkii, czyli chryzantema zawadzkiego, Chrysanthemum indicum, złocień indyjski  i oczywiście Chrysanthemum leucanthum, złocień właściwy, margerytka. Ten ostatni często pojawia się w uprawie i może być spotkany także w naturze, również w Polsce.

Najczęściej jednak uprawiane złocienie i chryzantemy to Chrysanthemum x morifolium, czyli mieszańce kilku gatunków. Je wszystkie obejmuje się nazwą złocień ogrodowy, a większe odmiany nazwą złocień wielkokwiatowy. Odmian mieszańcowatych jest mnóstwo. Już w 1630 roku było sklasyfikowanych aż 500. Obecnie odmiany złocieni szacuje się na około 2,3 tysiąca! To bardzo wiele, dlatego złocienie dzieli się na kilka kategorii, na przykład ze względu na budowę kwiatów (pojedyncze, półpełne i pełne) lub na wysokość. Odmiany są najczęściej mrozoodporne. Wiele z nich to rośliny jednoroczne, ale najczęściej są to byliny.

Złocień – charakterystyka

Złocień właściwy, czyli jastrun, ma bardzo charakterystyczne kwiaty. Są białe i mają żółty środek, pojawiają się na szczycie rozgałęzień wzniesionej i sztywnej łodygi. Koszyczek kwiatostanowy nie jest duży – ma około 4 cm średnicy. Bylina ma około 60 cm wysokości i przyjmuje formę mocno rozkrzewionej kępy. Pędy są ulistnione – mają lancetowate, ząbkowane liście o błyszczącej blaszce, dość atrakcyjne. Kwiat kwitnie od czerwca do jesieni, czasami pojedyncze koszyczki utrzymują się aż do przymrozków.

Chryzantema w zasadzie ma dość podobny pokrój, ale ich kwiaty często są pełne. Zbierają się także w koszyczek, wypełniony nieco szerszymi kwiatami języczkowatymi, które tworzą pełną kulę. Może mieć ona nawet 10 cm średnicy! Jest bardzo dekoracyjna, podobnie jak liście, pierzaste i błyszczące, porastają owłosioną łodygę. Złocień wielokwiatowy i złocień ogrodowy występują w wielu kolorach. Najbardziej popularne są te żółte i złote, ale są jeszcze białe, czerwone, różowe, liliowe, brodowe i fioletowe. Wybór jest naprawdę bardzo duży. Podczas gdy złocień właściwy kwitnie już latem, chryzantemy to kwiaty jesieni. Większość odmian kwitnie od września do listopada.

Złocień i chryzantema do ogrodu, na balkon, na cmentarz

Rośliny z rodzaju złocień mają szerokie zastosowanie. Świetnie rosną w gruncie, ale dobrze czują się również w uprawie doniczkowej. Więcej, to wyjątkowo trwałe kwiaty bukietowe. W wazonie stoją nawet 4 tygodnie!

To bardzo ładne kwiaty, które mają duże znaczenie w kulturze wielu państw. Chryzantema pojawia się na fladze Cesarza Japonii. W Azji i Europie są cenione jako rośliny dekoracyjne. Są elementami bukietów okolicznościowych, chryzantemy w doniczce można podarować komuś na prezent. W Polsce raczej nie wykorzystuje się ich w ten sposób, rzadko pojawiają się w ogrodach, a w bukietach głownie na cmentarzach. Są uważane za rośliny nagrobne, popularne zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych. O wiele częściej spotykana jest uprawa złocienia właściwego, który idealnie wygląda na wszelkich rabatach, zwłaszcza w ogrodach wiejskich i naturalistycznych.

Złocień – wymagania rośliny

Złocienie mają nieszczególnie duże wymagania. Dlatego tak często można spotkać je w ogrodzie. Rośliny uprawia się często sezonowo, jednak może postarać się przezimować je w gruncie. W tym wypadku trzeba zadbać o odpowiednie podłoże i miejsce. Stanowisko dla tych roślin powinno być słoneczne, ale w lekkim półcieniu także sobie poradzą. Ważniejsze jest przygotowanie gleby.

Złocień powinien być wsadzony do ziemi żyznej i dość dobrze przepuszczalnej. Ani złocień właściwy, ani chryzantemy nie będą się dobrze rozwijać w podmokłej i nieprzepuszczalnej glebie. Idealnie będzie zasobne stanowisko. Grunt pod uprawę powinien być dobrze przygotowany odpowiednio wcześniej. Najpierw należy pozbyć się wszystkich chwastów, a potem przekopać ziemię wraz z dobrze przefermentowanym kompostem.

Złocienie sadzi się do grunty wiosną, najlepiej w maju. Uprawa z nasion jest nieco trudniejsza, więc najlepszym rozwiązaniem jest zakup sadzonek i umieszczenie ich w przygotowanych dołkach z warstwą drenażu. Aby ułatwić sobie pracę, należy wytyczyć linie co 30-40 cm – taka jest optymalna rozstawa. Złocienie najpiękniej wyglądają w grupach, samotna roślina jest ładna, ale nieco smutna. Pełnię swojego uroku pokaże dopiero w połączeniu z innymi odmianami swojego gatunku lub na większej rabacie.

Złocień – pielęgnacja roślin krok po kroku

Złocień to kwiat o niewielkich wymaganiach. W okresie wegetacyjnym roślina potrzebuje i nawożenia i podlewania. W okresie suszy trzeba pamiętać o szczególnie regularnym nawadnianiu, ponieważ brak wody może osłabiać liście i kwiaty. Ale trzeba zachować ostrożność – nadmiar wilgoci powoduje zamieranie liści. Nawożenie jest konieczne przez cały sezon, zwłaszcza w słabszej i mniej zasobnej w próchnicę glebie. Używa się do tego nawozy płynne (mineralne), podlewając je pod korzeń zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrze sprawdzają się uniwersalne preparaty dla roślin kwitnących.

Rozmnażanie złocieni przeprowadza się przez podział. Kępy należy wykopać co 2-3 lata, sprawdzić stan ich korzeni i podzielić. To najbardziej korzystne rozwiązanie. Dzięki temu rośliny można przesadzić, by zmienić im stanowisko i zapewnić świeżą glebę bez szkodników. Jednocześnie można także skontrolować stan złocieni.

Równie ważnym zabiegiem jest usuwanie zasuszonych kwiatostanów. Ich utrzymanie sprawia, że roślina nie ma siły i zasobów na stworzenie nowych. Regularne ogławianie pędów gwarantuje, że będzie kwitła przez cały sezon. Złocień ogrodowy może mieć kwiaty niemal do przymrozków. Bylina może potrzebować osłony przed chłodem. Wokół roślin rozkłada się gałązki drzew iglastych i liście, by zabezpieczyć jej korzenie przed przemarzaniem. Warto to zrobić także po posadzeniu, by młode rośliny nie sparaliżowały ostatnie wiosenne przymrozki.

Choroby i szkodniki złocienia – pielęgnacja

Złocienie, także chryzantemy, są bardzo odporne na szkodniki i choroby. Jednak czasami zdarza się że, z powodu niewłaściwej pielęgnacji, chorują. Wszystkie objawy najczęściej widać na liściach. Najczęściej pojawiają się na nich brunatne plamki. To oznaka, że roślina jest przelewana. Porażone liście trzeba odciąć. Pielęgnowane w doniczce złocienie warto wtedy nieco przesuszyć i na stałe nieco ograniczyć podlewanie.

Liście chryzantemy bywają także porażone przez mączniaka. W takim przypadku zaleca się oprysk preparatem do roślin ozdobnych. Dobrze sprawdzają się środki na bazie siarki. Warto obejrzeć także rośliny sąsiednie, by przekonać się, czy na nich także nie pojawił się charakterystyczny, mączny nalot.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto