Złotokap

Ilustracja złotokap

Złotokap pochodzi z południa Europy, lecz doskonale zadomowił się w Polsce, jako roślina ozdobna w ogrodzie i w parku. Występują 2 gatunki złotokapu: zwyczajny i alpejski, oraz ich mieszaniec, jak również liczne odmiany. Wiosną złotokap zakwita wydając żółte kwiaty zebrane w długie, zwisające kwiatostany, przypominające kwiaty łubinu. Wyhodowano również odmianę o kwiatach różowych. Jest to roślina łatwa w uprawie, mrozodoporna, nie wymagjąca pracochłonnej pielęgnacji. Złotokap jest rośliną silnie trującą. Szczególnie trujące są jego nasiona.

Złotokap - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Złotokap - charakterystyka, uprawa, cięcie, zimowanie, rozmnażanie

Złotokap, bo kapie złotem, to piękne drzewo lub krzew o charakterystycznych zwisających, żółtych kwiatostanach przypominających kwiaty łubinu. Jest to łatwe w uprawie drzewo, które świetnie sprawdzi się w ogrodzie, jeśli dysponujesz dużym, wilgotnym i słonecznym miejscem i zasadową glebą. Wyjaśniamy czy w Polsce możliwa jest jego uprawa w ogrodzie i jakie wybrać gatunki i odmiany. Doradzamy jak uprawiać i pielęgnować to dekoracyjne drzewo.

Złotokap - piękne, kwitnące drzewo w ogrodzie

Charakterystyczną cechą złotokapu są kwiaty, w formie długich, żółtych, zwisających kwiatostanów. Stąd nazwa tej rośliny, która niemal kapie złotem. Złotokap jest rośliną bobowatą, dlatego też jego kwiaty są motylkowe i przypominają nieco kwiaty łubinu. Kwitnienie złotokapu trwa od maja do czerwca, a kwiatostany mogą osiągać nawet 50 cm długości. Niestety kwitnienie drzewa trwa tylko 2 - 3 tygodnie. Później pojawiają się strąki, które nie mają walorów ozdobnych. Kwiaty złotokapu w naturze są żółte. Wyhodowano jednak chimery o kwiatach w kolorze różowym.

Złotokap (laburnum anagyroides) rośnie jako krzew lub drzewo. Pochodzi z południowej Europy. Jest rośliną mrozoodporną, dlatego też jego uprawa w Polsce jest możliwa. W naszym klimacie złotokap rzadko przemarza.

Złotokap - gatunki i odmiany sadzone w Polsce

Gatunki i odmiany złotokapu:

 • pospolity lub zwyczajny,
 • alpejski,
 • waterera.

Złotokap obejmuje 2 gatunki oraz mieszańca, z których wszystkie sprawdzają się do uprawy w Polsce. Wyhodowano również ozdobne odmiany jak złotokap różowy, złotokap pendula szczepiony na pniu i inne.

W Polsce złotokap pospolity (L. anagyroides) uznawany jest za gatunek dziczejący, który występuje nielicznie w lasach. Najczęściej sadzony jest jako roślina ozdobna. Jego kwiaty nie pachną. Uprawa jest łatwa, gdyż dobrze znosi suszę, różne rodzaje gleby i zanieczyszczenie powietrza. Nie znosi cięcia, które należy wykonywać tylko w ostateczności. Nasiona złotokapu są również surowcem zielarskim. W medycynie ludowej wykorzystywane były jako środek przeczyszczający. We współczesnej medycynie mają one niewielkie zastosowanie w analityce klinicznej i w lekach zwalczających palenie papierosów.

Natomiast złotokap alpejski różni się nieco budową kwiatów i wielkością. Jest mniejszy i kwitnie około 2 tygodnie później niż złotokap pospolity. Jego liście są trójlistkowe, od spodu jasne i owłosione. Sadzony jest ze względu na pachnące, dekoracyjne kwiaty. Jego uprawa jest nieco trudniejsza. Nie znosi suszy. Nie jest całkiem mrozoodporny. Jednak lepiej znosi zanieczyszczenie środowiska, dlatego też sadzi się go w zieleni miejskiej. Szczególnie piękne są odmiany pendula szczepione na pniu. Natomiast odmiana Aurea ma dekoracyjne, żółte liście.

Wyhodowano również odmianę mieszaną, czyli złotokap waterera, który odznacza się wyjątkowo długimi kwiatostanami. Podczas szczepienia szczodrzeńca (Cytisus purpureus) na pniu złotokapu powstała odmiana kwitnąca na różowo. Jest to roślina dość mało znana w Polsce, jej sadzonki są dość drogie. Jednak jej uprawa jest łatwa, gdyż jest to roślina niewymagająca i mrozoodporna.

Złotokap (laburnum anagyroides) - zastosowanie w ogrodzie i sposoby dekoracji przy jego użyciu

Generalnie nie jest to drzewo do małych ogrodów, gdyż może osiągnąć około 9 metrów wysokości i 4 metry szerokości. Istnieją jednak sposoby prowadzenia złotokapu w małym ogrodzie. Mając mało miejsca w ogrodzie, można prowadzić go jako pnącze, uprawiać w pojemnikach lub w formie drzewka szczepionego na pniu. Niestety przycinanie złotokapu jest niewskazane i może w następnym roku powodować gorsze kwitnienie.

Dobrym sposobem wykorzystania złotokapu w ogrodzie o małej powierzchni jest prowadzenie go na przyporach. Co ciekawe, złotokap świetnie znosi gięcie i przyginanie gałązek, które można oplatać na przyporach. Dzięki temu możemy prowadzić go jako roślinę pnącą na ścianie lub na pergoli.

Ciekawym rozwiązaniem do nieco większego ogrodu jest ukwiecony tunel ze zwisającymi kwiatostanami złotokapu. Efekt ten możemy uzyskać przez oplatanie przypór gałązkami rośliny. Podobnie możemy przywiązać gałązki złotokapu do kratki przymocowanej do ściany domu i prowadzić roślinę jako pnącze. Efekty ukwieconej ściany lub tunelu uzyskamy po paru latach wzrostu rośliny.

Złotokap zalecany jest głównie do dużych ogrodów i parków, gdzie początkowo rośnie jako krzew, a po kilku latach staje się okazałym, strzelistym drzewem. Pięknie wygląda jako soliter. Można również utworzyć szpaler wzdłuż ścieżki czy podjazdu. Świetnie wyglądają również kompozycje krzewów z udziałem złotokapu.

Jak zminimalizować niebezpieczeństwo związane z uprawą trującego złotokapu

Złotokap uznawany jest za najbardziej trującą roślinę występującą w Polsce. Zawiera on alkaloid cytyzyny. Truciznę zawierają nasiona, liście, kwiaty i korzenie. Już zjedzenie kilku nasion może wywołać skutek śmiertelny. Nasiona złotokapu są szczególnie groźne dla dzieci i psów. Dlatego należy zrezygnować z uprawy złotokapu, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci i psy.

Problemem w ogrodzie są także rozległe korzenie złotokapu, które pozbawiają inne rośliny wody i składników odżywczych. Bardzo ważne jest, aby nie prowadzić warzywnika w pobliżu krzewów złotokapu. Roślina ta nie zatruwa gleby ani wód gruntowych. Jednak jej nasiona spadają na warzywa. Jeśli chcemy hodować warzywa do celów spożywczych, wymagają one starannego mycia. Istnieje też duże niebezpieczeństwo spożycia nasienia złotokapu, które nie zostało zmyte z warzywa lub utkwiło w jakiejś szparze.

Uprawa złotokapu w ogrodzie - wymagania, nawożenie, przycinanie, sadzonki

Uprawa złotokapu jest dość łatwa. Znosi on różne rodzaje gleby. Dzięki rozległym korzeniom znosi krótkotrwałą suszę. Złotokap zwyczajny znacznie lepiej znosi suszę niż złotokap alpejski. Obfite kwitnienie wymaga stanowiska słonecznego. W cieniu roślina kwitnie znacznie słabiej.

Bardziej mrozoodporny jest złotokap pospolity. Zaleca się jednak sadzenie złotokapów w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru. Na zimę warto nasadę pnia złotokapu okryć przekompostowaną korą. Jednak, nawet jeśli młode pędy przemarzną, roślina szybko się zregeneruje.

Złotokap charakterystyka:

 • roślina długowieczna,
 • dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza,
 • roślina mrozoodporna,
 • duży system korzeniowy,
 • nie znosi przesadzania,
 • nie znosi przycinania,
 • roślina silnie trująca.

Wymagania uprawowe:

 • stanowisko słoneczne,
 • gleba wilgotna,
 • ziemia żyzna, wapienna,
 • neutralny lub lekko zasadowy pH gleby,
 • stanowisko zaciszne i osłonięte od wiatru.

Złotokap wymaga niewielkiej pielęgnacji. Przycinanie jest niewskazane. Po przekwitnięciu można przyciąć uszkodzone gałązki, jeśli szpecą. Wczesną wiosną stosujemy nawożenie preparatami o przedłużonym działaniu.

Złotokap można wyhodować z nasion. Jednak uzyskamy wówczas kwitnienie po 5 - 8 latach. Najlepiej zakupić sadzonki w szkółce. Cena sadzonek zaczyna się od około 10 zł i dochodzi do ponad 300 zł. Złotokap zwyczajny można kupić już od 10 zł. Natomiast sadzonki złotokapu różowego mogą kosztować nawet 300 zł. Dosyć drogie są sadzonki odmian złotokapu szczepionego na pniu.

Mimo łatwości uprawy i małym wymaganiom, może się zdarzyć, że złotokap nie kwitnie lub nie zakwita ponownie w kolejnych latach. Przyczyny tego stanu mogą być różne:

 • kwaśne podłoże,
 • stosowanie herbicydów,
 • nadmierne i nieostrożne przycinanie,
 • przemarzanie pąków kwiatowych.

Złotokap jest ozdobnym krzewem o pięknych, zwisających, żółtych kwiatostanach. Jego uprawa jest łatwa i doskonale sprawdza się w ogrodzie w naszym klimacie. Należy pamiętać, że jego nasiona i inne części są silnie trujące.

Szukasz krzewów ozdobnych do miejsc dobrze nasłonecznionych i wilgotnych w dużym ogrodzie? Zwróć uwagę na złotokap - piękny krzew o zwisających, żółtych kwiatostanach. Ten łatwy w uprawie i mrozoodporny krzew jest jeszcze mało popularny w naszym kraju, a warto się nim zainteresować. Dowiedz się, jak wygląda uprawa, cięcie i rozmnażanie złotokapu w naszym klimacie. Poradzimy, jak uniknąć niebezpieczeństwa, gdyż złotokap to roślina trująca. Czy występuje złotokap niebieski lub różowy? Poznaj najciekawsze gatunki złotokapu, jak złotokap pospolity, złotokap alpejski i złotokap waterera oraz atrakcyjną odmianę o kwiatach żółtych i różowych.

Krzewy ozdobne do słonecznego ogrodu - złotokap (Laburnum anagyroides)

Jak wygląda złotokap?

Wybierając krzewy ozdobne do ogrodu, gdzie jest dużo słońca i dość wilgotna gleba, warto zwrócić uwagę na złotokap (Laburnum anagyroides). Złotokap to piękny krzew o żółtych, zwisających kwiatostanach. Pochodzi z górskich regionów południowej Europy, lecz z powodzeniem można go sadzić w Polsce, gdyż w naszym klimacie rzadko przemarza. W naturalnych warunkach występują 3 gatunki złotokapu, to jest złotokap zwyczajny, złotokap waterera i złotokap alpejski.

Złotokap (Laburnum anagyroides) jest szybko rosnącym, wysokim krzewem, który z czasem wyrasta na niskie drzewo. Nie jest to krzew do małych ogrodów. Chociaż w małym ogrodzie można go zastosować jako roślinę porastającą przypory lub nawet prowadzić jako kłącze porastające ściany budynków.  Dorasta do 9 metrów wysokości, a jego korona może mieć nawet 4 metry szerokości.

Jego charakterystyczną cechą są żółte, zwisające kwiatostany, które przypominają nieco kwiat łubinu. Ich długość osiąga nawet 50 cm. Złotokap kwitnie od maja do czerwca. Niestety atrakcyjne kwiaty złotokapu kwitną tylko 2-3 tygodnie, po czym pojawiają się strąki, które nie mają dużych walorów estetycznych.

Kwiaty złotokapu są żółte. Spotykamy jednak złotokap różowy. W naturze nie występuje złotokap różowy czy też złotokap niebieski. Złotokap różowy to sztucznie wyhodowana chimera stanowiąca połączenie złotokapu z cytisusem.

Złotokap - zastosowanie w parkach i ogrodach

Złotokap świetnie wygląda sadzony pojedynczo, jednak znacznie ładniej wygląda w grupach. Można nim obsadzać ścieżki ogrodowe, tworząc piękne szpalery. Sadzony w niewielkich grupach może tworzyć kompozycje kwiatowe.

Złotokap dobrze znosi przyginanie, dzięki czemu możemy tworzyć ukwiecone tunele. Gałęzie złotokapu można przyginać i zaplatać na przyporach. Po kilku latach uzyskamy w ten sposób piękny tunel, z którego zwisają kwiaty złotokapu.

Złotokap można również prowadzić jako pnącze. Sadzimy złotokap przy mocnym rusztowaniu i przywiązujemy pędy do podpory. Wówczas po kilku latach roślina będzie stanowiła już potężne pnącze.

Złotokap trujący

Planując krzewy ozdobne do ogrodu, warto pamiętać, że złotokap jest rośliną trującą. Zawiera on niebezpieczny alkaloid cytyzynę. Szczególnie trujące są nasiona. Zjedzenie nawet kilku z nich może mieć skutek śmiertelny.

Złotokap trujący trzeba wykluczyć, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci, które mogą użyć nasion złotokapu do zabawy. Bardzo trudno jest wytłumaczyć dziecku, aby nie bawiło się nasionami, nie brało nasionek do ręki ani do buzi. Złotokap jest najbardziej trującą rośliną występującą w Polsce, dlatego też należy zrezygnować z sadzenia go w ogrodzie nie tylko, gdzie są małe dzieci, ale i zwierzęta. Złotokap trujący stanowi również niebezpieczeństwo dla psów. Jego pyłek jest również trujący dla pszczół.

Planując ogród, należy umieścić grządki warzywne w ogrodzie w większej odległości od złotokapu. Złotokap trujący nie zatruwa oczywiście gleby i nie powoduje zatrucia wód gruntowych. Niebezpieczne jest zjedzenie jego liści, kwiatów, a szczególnie nasion. Jednak złotokap ma duże i rozległe korzenie, które wysuszają ziemię, odbierają wodę warzywom i konkurują z innymi roślinami o wartości odżywcze. Ponadto nasiona złotokapu będą opadać na warzywa, które trzeba starannie myć przed spożyciem, aby nie jeść przypadkowo nasiona złotokapu, które utkwiło na przykład pomiędzy liśćmi sałaty czy kapusty.

Złotokap - uprawa, cięcie, cena sadzonek

Złotokap - uprawa i pielęgnacja

Złotokap dobrze rośnie na glebach żyznych, wapiennych, o pH neutralnym lub lekko zasadowym. Jednak toleruje różne rodzaje gleby. Lubi ziemię lekko wilgotną, ale zniesie też krótkotrwałe okresy suszy, gdyż posiada rozległy system korzeniowy. Uprawa złotokapu w naszym klimacie jest dość łatwa. Nie wymaga zbyt wielu działań pielęgnacyjnych, jak nawożenie, cięcie czy podlewanie.

Złotokap dobrze kwitnie na stanowisku słonecznym. Nie lubi cienia i w cieniu znacznie gorzej kwitnie. Musi być osłonięty od wiatru. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i świetnie nadaje się do sadzenia w mieście. Jest to roślina nie całkiem mrozoodporna i na zimę należy ziemię wokół krzewu ściółkować przekompostowaną korą. Jednak w czasie dużych mrozów, przemarznąć mogą tylko najmłodsze pędy, które roślina bardzo łatwo zregeneruje.

Złotokap posiada duży, rozległy system korzeniowy, który sprawia, że przesadzanie tego krzewu w starszym wieku jest niemożliwe. Dlatego też w małych ogrodach zaleca się hodowanie złotokapu w pojemnikach.

Złotokap - cięcie

Przycinanie złotokapu nie jest konieczne a nawet niewskazane. Cięcie może spowodować, że w następnym sezonie roślina będzie gorzej kwitła. Przycinanie nie powoduje lepszego rozkrzewiania się krzewu, jak to się dzieje w przypadku innych roślin. Dlatego też przycinanie wykonujemy tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nieznacznie skracamy pędy osłabione i niepożądane. Przycinanie wykonujemy późnym latem, gdy roślina przekwitnie.

Złotokap - rozmnażanie

Możliwe jest rozmnażanie złotokapu z nasion, jednak tak pozyskane drzewo zakwitnie dopiero po 5-8 latach. Nasiona zbieramy jesienią, zaś wiosną siejemy do inspektów lub bezpośrednio do gruntu. Dobrze jest nasiona przed siewem namoczyć w wodzie.

Znacznie lepsze efekty daje rozmnażanie złotokapu przez sadzonki zdrewniałe. Sadzonki pobieramy z rośliny matecznej na wiosnę i sadzimy do gruntu. Dobrze jest zastosować ukorzeniacz, gdyż złotokap długo się ukorzenia.

Złotokap - cena sadzonek

Cena sadzonek różni się w zależności od wielkości sadzonki i od odmiany. Najpiękniejsza odmiana złotokapu Warterera Vossii kosztuje około 78 zł za sadzonkę wielkości 130 cm. Zaś cena mniejszej sadzonki, 60 cm, złotokapu Waterera, to 19 zł. Cena za złotokap pospolity kształtuje się podobnie. Cena za sadzonkę złotokapu zwyczajnego zaczyna się od około 10 zł. Natomiast za sadzonkę o wysokości 60/80 cm zapłacimy około 24 zł. Z kolei cena sadzonki złotokapu różowego o wysokości 100/130 cm wynosi około 50zł, zaś za większe drzewko zapłacimy nawet 290 zł. Drożej zapłacimy również za złotokap alpejski Pendulum, gdyż cena jego sadzonki szczepionej na pniu o wysokości 170-200 cm kosztuje około 140 zł.

Złotokap - jaką odmianę wybrać do ogrodu?

Złotokap pospolity

Złotokap pospolity czy też złotokap zwyczajny to krzew lub rozłożyste drzewo o żółtych kwiatach. Kwiaty pozbawione zapachu rozwijają się późną wiosną lub wczesnym latem. Krzew dorasta do 5 metrów wysokości. Nie ma zbyt dużych wymagań co do gleby i dobrze sobie radzi na każdym podłożu. Lubi podłoże suche i lekko wilgotne. Potrzebuje dużo słońca i na stanowisku słonecznym najlepiej kwitnie. Złotokap pospolity dobrze znosi mrozy, suszę i warunki miejskie. Nie znosi natomiast cięcia, które należy wykonywać ostrożnie i tylko w ostateczności.

Złotokap to krzew do terenów miejskich i przydomowych ogrodów. Wspaniale wygląda w miejscu eksponowanym jako soliter lub w kompozycji z innymi krzewami. Nadaje się do przyginania do przypory, dlatego też można z niego formować ukwiecone altany, tunele czy też prowadzić jako pnącze.

Złotokap alpejski

Jest mniejszy niż złotokap pospolity, gdyż osiąga tylko 3 metry wysokości. Za to jego kwiaty są dłuższe, do 30 cm. Złotokap alpejski tworzy drzewo o szerokiej koronie. Złotokap alpejski kwitnie na początku lata, 2 tygodnie później niż złotokap zwyczajny.

Szczególnie piękna jest odmian Pendulum o pokroju zwisającym. Odmiana ta nadaje się także do małych ogrodów, ze względu na nieduże rozmiary. Złotokap alpejski, odmiana Aureum ma żółte liście, które stanowią ozdobę po przekwitnięciu kwiatów.

Złotokap alpejski może przemarzać w naszym klimacie. Dlatego też hodowany w zimnych regionach kraju i w czasie dużych mrozów musi być zabezpieczony.

Złotokap waterera

Złotokap waterera to mieszaniec dwóch gatunków, jakimi są złotokap pospolity i złotokap alpejski. Jego charakterystyczną cechą są długie kwiatostany, które osiągają długość nawet do 60 cm. Złotokap Waterera kwitnie wczesnym latem, a jego kwiaty wydzielają przyjemny zapach.

Najpiekniejsza i najbardziej popularna odmian złotokapu Waterera to odmiana Vossii, które odznacza się wyjątkowo długimi kwiatostanami i zwartym pokrojem.

Złotokap różowy

W naturze złotokap jest żółty, zaś złotokap niebieski czy też różowy nie występuje. Złotokap różowy, mający kwiaty żółte, różowe i miedziano czerwone, powstał przypadkiem podczas szczepienia na pniu szczodrzeńca (Cytisus purpureus) na złotokapie. Jest to odmiana mało znana w Polsce.

Złotokap różowy to drzewo osiągające 4-5 m wysokości. Ze względu na atrakcyjne kolory kwiatów idealnie nadaje się jako pojedynczo rosnąca ozdoba. Złotokap różowy nie jest rośliną wymagającą. Charakteryzuje się dużą mrozoodpornością. Najlepiej kwitnie na stanowisku słonecznym. Cena sadzonek tego złotokapu jest dość wysoka. Drzewo 4-letnie kosztuje 290 zł.

Złotokap to roślina w Polsce mało znana i mało popularna. Jednak planując krzewy ozdobne do słonecznego ogrodu, można wziąć pod uwagę złotokap zwyczajny, złotokap alpejski czy też złotokap waterera lub mało znany w Polsce złotokap różowy. Uprawa tego ozdobnego krzewu jest dość łatwa i nie trzeba długo czekać na kwitnienie. Cena sadzonek jest dość przystępna. Wadą złotokapu jest fakt, że jest to roślina trująca. Jeśli w ogrodzie nie bawią się dzieci i psy, warto wybrać tę ciekawą roślinę, która wiosną ubarwi ogród wspaniałymi, zwieszającymi się kwiatostanami.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto