Rośliny silnie trujące - najpopularniejsze rośliny
-
Oleander pospolitykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Oleander pospolity jest bardzo efektowną rośliną kwiatową z regionu śródziemnomorskiego. Wnosi do mieszkania, a także na balkon i taras, powiew Południa. Ze względu na małą mrozoodporność, w naszych warunkach musi być uprawiany w doniczkach.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Difenbachia Seguinybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aktualne wyniki badań rodzaju botanicznego Dieffenbachia wykazały, że niektóre gatunki są tylko synonimami tego samego gatunku Dieffenbachia seguine. W niczym nie zmienia to jednak wyjątkowej atrakcyjności i urody hodowanej w doniczkach difenbachii. Pstre, nakrapiane i wzorzyste liście cieszą się od lat dużym zainteresowaniem miłośników roślin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cis pospolitydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Zimozielone drzewo o bardzo powolnym wzroście. Rodzimy gatunek objęty ochroną już w XV wieku ze względu na nadmierne pozyskanie cennego drewna.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Tojad najmocniejszybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko w górach i na podgórzu tojad niebieski jest zaliczany do klasyków ozdobnych bylin ogrodowych. Uroda oryginalnych, przypominających hełm kwiatów tojadu, łączy się z bardzo silną toksycznością całej rośliny. Jeśli w ogrodzie będą przebywać małe dzieci, lepiej zastąpić tę piękną bylinę bardziej bezpiecznym gatunkiem. Tojad niebieski jest długowieczny, a intensywność kwitnienia rośnie wraz z wiekiem.
bylina Trudność uprawy: średnia
Rośliny silnie trujące - pozostałe rośliny
-
Pieris japońskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pieris japoński jest zimozielonym krzewem, szczególnie ozdobnym w okresie kwitnienia. Stanowi efektowne uzupełnienie dla różaneczników i nadaje się do uprawy w pojemnikach. Liście i kwiaty rośliny zawierają silnie trującą substancję grajanotoksynę.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Wawrzynek wilczełykokrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wawrzynek wilczełyko jest odpornym na mróz niewielkim krzewem rodzimego pochodzenia. Różowe, efektowne, mocno pachnące kwiaty wawrzynka pojawiają się przed rozwojem liści i często tworzą barwne plamy na tle resztek śniegu. Latem i jesienią ozdobę rośliny stanowią liście i intensywnie czerwone owoce-pestkowce. Cała roślina jest silnie trująca.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Zimowit jesiennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Zimowit jesienny jest jedynym spośród ponad stu gatunków tego rodzaju, występującym w Polsce. Kiedy większość kwiatów letnich kończy już kwitnienie, on dopiero zaczyna rozwijać piękne, różowoliliowe kwiaty. Zimowit jesienny posiada niezwykłą cechę: nigdy nie pokazuje jednocześnie swoich liści i kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bieluń dziędzierzawarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Meksykańskie pochodzenie bielunia dziędzierzawy i jego przybycie do Europy w XVI wieku można uznać za ustalone. Wątpliwości budzą tylko wzmianki o podobnej roślinie w starożytnych źródłach indyjskich, greckich i arabskich. Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest pomylenie bielunia z innym gatunkiem rośliny o podobnych właściwościach.
roślina jednoroczna -
Naparstnica purpurowarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Naparstnica purpurowa należy do najbardziej efektownych roślin kwiatowych dziko rosnących. W Polsce rozpowszechniła się od XVIII wieku i z ogrodów weszła samorzutnie również na tereny leśne. Czasem spotykana jest odmiana naparstnicy purpurowej o białych kwiatach - Digitalis purpurea var. alba.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Konwalia majowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trudno wyobrazić sobie majowy ogród bez śnieżnobiałych kwiatów konwalii. Subtelne, pełne wdzięku dzwoneczki roztaczają słodki aromat wabiący owady i oczarowujący ludzi. Niewielkich rozmiarów bylina doskonale nadaje się do uzupełniania ogrodowych kompozycji. Jako gatunek rodzimy, konwalia majowa jest dobrze przystosowana do naszych warunków i nie wymaga specjalnej opieki.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Wilczomlecz nadobnykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W swojej ojczyźnie w Meksyku wilczomlecz nadobny jest krzewem dorastającym do 3-4 m wysokości. Odkryty w XIX wieku szybko stał się popularną rośliną ozdobną. W warunkach mieszkaniowych ma zwykle tylko 40-60 cm, a jego największą ozdobą są kolorowe podsadki, otaczające niepozorne kwiaty.
Trudność uprawy: trudna -
Pieris japoński 'Forest Flame'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pieris japoński 'Forest Flame' jest odmianą lubianego gatunku zimozielonych krzewów, poszukiwanych przez miłośników ogrodów. Odznacza się jaskrawą, pomarańczowoczerwoną barwą młodych liści na ciemnozielonym tle starszego ulistnienia. Odmianę wyhodowano 70 lat temu w Wielkiej Brytanii.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Ostróżka wyniosłabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ostróżka wyniosła jest byliną o bardzo efektownych kwiatostanach i dekoracyjnych liściach. Występująca dziko również w południowych regionach Polski, jest uprawiana już od końca XVI wieku. Ten gatunek ostróżki stanowi podstawę wielu mieszańców spotykanych w ogrodach pod nazwą ostróżki ogrodowej.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Cis pospolity 'Fastigiata'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Cis pospolity ‘Fastigiata’ jest odmianą cisa o kolumnowym pokroju. Ze względu na powolny wzrost i niewielkie rozmiary, ten cis kolumnowy doskonale nadaje się do niezbyt dużych ogrodów. Jak wszystkie cisy, ten również jest trujący dla ludzi i zwierząt, a jedyną pozbawioną toksyn częścią, jest czerwona osnówka nasion.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Cis pośredni ‘Hicksii’krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Cis pośredni 'Hicksii' jest odmianą hybrydy cisa pospolitego i cisa japońskiego - (Taxus baccata) i (Taxus cuspidata). Nazwa odmiany pochodzi od nazwiska hodowcy Isaaka Hicks'a (USA). Tworzy silnie rosnące krzewy o kolumnowym pokroju. Jest odporny na mróz i może rosnąć nawet w zacienionych miejscach.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Heliotrop peruwiańskirośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Heliotrop peruwiański rosnący w swojej tropikalnej ojczyźnie w formie półkrzewu, w naszych warunkach jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Dzięki swojemu gęstemu pokrojowi, licznym ciemnofioletowym kwiatom i przyjemnemu, waniliowemu zapachowi, heliotrop jest ulubioną rośliną ozdobną na słonecznych balkonach, tarasach i rabatach. Nazwa rodzaju nawiązuje do podążania kwiatostanów rośliny za słońcem.
roślina jednoroczna -
Rącznik pospolityrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Na naturalnych stanowiskach w tropikalnej Afryce rącznik pospolity dorasta do 13 m wysokości i jest niewielkim drzewem albo krzewem. W naszych warunkach jest uprawiany jako efektowna roślina jednoroczna. Nasiona Ricinus communis przypominają kleszcza pospolitego Ixodes ricinus, stąd zbieżność nazw, nie wiadomo tylko, czy kleszcza nazwano tak ze względu na podobieństwo z nasionami rośliny, czy odwrotnie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Zwartnica pośredniabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zwartnica, błędnie kojarzona z południowoafrykańskim amarylisem, jest niezwykle efektowną rośliną doniczkową. Na szczycie pustego w środku pędu kwiatowego pojawia się dwa do czterech dużych, lejkowatych kwiatów. Uprawiana jest hybryda, której odmiany mogą mieć rozmaite kolory, wielkość i formę.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Rannik zimowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rannik zimowy jest bulwiastą byliną z rodziny jaskrowatych, która w Polsce jest uprawiana w ogrodach, a czasem dziczeje. Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny i doskonale pasuje do krokusów i przebiśniegów, z którymi tworzy z czasem gęste dywany kwiatów. Występuje w uprawie w kilku odmianach, różniących się odcieniem kwiatów i wypełnieniem.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Złotokap pospolitykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Złotokap pospolity oczarowuje wiosną bogactwem długich gron złocistożółtych kwiatów. Rośnie jako duży krzew, a czasem jako niewysokie drzewo. Jedyną wadą jest zawartość silnie trujących alkaloidów we wszystkich częściach rośliny.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Sumak jadowitykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Sumak jadowity był rośliną należącą do rodzaju sumak (Rhus), jednak w świetle najnowszych ustaleń został zaliczony do rodzaju Toxicodendron. Nazwa zwyczajowa na pewno pozostanie w użyciu na długo, niemniej jednak oficjalna botaniczna nazwa brzmi teraz Toxicodendron pubescens. Nazwa rodzajowa pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem dwóch słów: Toxikos = „trucizna” i dendron = „drzewo”.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Brugmansja - mieszańcekrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Brugmansja jest rodzajem botanicznym krzewów z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Są on często mylone z blisko spokrewnionymi roślinami z rodzaju bieluń (Datura), do którego były kiedyś włączane. W uprawie spotyka się przeważnie hybrydy międzygatunkowe i ich odmiany. Niezwykle efektowną ozdobą brugmansji są bardzo duże lejkowate kwiaty, nazywane anielskimi trąbami. Są one skierowane do dołu, podczas gdy kwiaty bielunia (datury) wznoszą się ku górze.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Naparstnica zwyczajnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Naparstnica zwyczajna jest byliną rodzimego pochodzenia, w lasach na niżu, spotykana rzadziej niż jej purpurowa krewniaczka. Na długim pędzie wyrastającym ze środka rozety liści rozwijają się stopniowo jasnożółte kwiaty w formie naparstka. Roślina doskonale nadaje się do tworzenia ogrodowych kompozycji, a jej wadą są tylko silnie trujące właściwości liści i nasion.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Difenbachia 'Reflector'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Difenbachia (dieffenbachia) 'Reflector' jest bardzo atrakcyjną odmianą o pięknym ubarwieniu liści. Roślina przyciąga wzrok zachwycającą grą kolorów: kremowego, jasno- i ciemnozielonego. Ciekawą mozaikę na blaszce liściowej podkreśla wyrazisty, jasnozielony nerw główny, przebiegający przez całą jej długość.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kąkol polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pospolity w przeszłości w uprawach zbóż kąkol polny budził postrach jako roślina powodująca liczne zatrucia. Wraz ze stosowaniem herbicydów oraz bardziej wydajnych metod oczyszczania ziarna, kąkol polny w środowisku naturalnym prawie zupełnie wyginął. Zła sława wśród dawnych rolników w niczym nie umniejsza urody tej rośliny i subtelnego piękna jej dużych, fioletoworóżowych kwiatów na ogrodowych rabatach.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier jadowityrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Jaskier jadowity jest jednoroczną albo dwuletnią rośliną rodzimego pochodzenia, spotykaną na rowach, brzegach wód i innych wilgotnych miejscach. Jest rzadszy od jaskra ostrego, ma drobne, jasnożółte kwiaty, jest najbardziej trujący ze wszystkich jaskrów.
roślina jednoroczna, roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Złotokap alpejskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Złotokap alpejski pochodzi z górzystych obszarów Europy Południowej i jest bardzo podobny do złotokapu zwyczajnego (Laburnum anagyroides). Jego żółte, motylkowe kwiaty są zebrane w dłuższe grona niż złotokapu zwyczajnego i są pachnące, poza tym rozwijają się dwa tygodnie później. Inną wyróżniającą cechą są krótsze strąki i brak owłosienia na roślinie.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Krasnokwiat Katarzynybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Krasnokwiat Katarzyny jest południowoafrykańską byliną, która w odróżnieniu od najbardziej popularnego krasnokwiatu białokwiatowego rozwija kwiaty w kolorze zgodnym z nazwą rodzajową. U tego podgatunku liście utrzymują się przez cały rok (kwitnie w stanie ulistnionym). Filigranowe, gwiaździste kwiaty w pomarańczowoczerwonym kolorze tworzą efektowne, bardzo dekoracyjne kule.
bylina Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny silnie trujące - rodzaje, występowanie, działanie
Nawet niewielka ilość soku lub jedno ziarenko wystarczy, żeby zabić człowieka. Rośliny silnie trujące mogą wyglądać niewinnie, a nawet zachęcająco. Trzeba jednak bardzo uważać, bo mogą nas zabić lub trwale uszkodzić układ pokarmowy czy nerwowy. Oto najważniejsze informacje na temat roślin silnie trujących w Polsce i na świecie.
Jakie są najbardziej trujące rośliny na świecie?
Rośliny silnie trujące występują na całym świecie. Toksyny mogą być po prostu produktem ubocznym ich przemiany materii lub częścią mechanizmów ochronnych. Spośród wielu niebezpiecznych te najbardziej groźne mogą doprowadzić do śmierci już po niewielkiej dawce. Należą do nich m.in.:
- Rącznik pospolity – jest byliną, ale w naszym klimacie uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Jego wszystkie części, a zwłaszcza nasiona zawierają rycynę, śmiertelnie niebezpieczną dla człowieka. Rycyna jest białkiem, które powoduje zatrucie pokarmowe, przekrwienie kluczowych narządów (układ pokarmowy, nerki), wreszcie zlepianie krwinek. Jedno ziarenko może zabić dorosłą osobę w ciągu kilku dni. Z rącznika wyrabia się olej rycynowy, nie zawierający rycyny i bezpieczny dla człowieka.
- Tojad – roślina zielna o zdradliwej urodzie. Ma niezwykle dekoracyjne, fioletowe kwiaty, które przypominają motyle ze złożonymi skrzydłami. Jest też śmiertelnie niebezpieczny. W Polsce rośnie ok. 10 gatunków, na świecie jest ich dużo więcej. Chociaż są rzadkie lub zagrożone, to warto dobrze przyjrzeć się jego zdjęciom. Z daleka może przypominać dzwonki – niegroźne kwiatki ogrodowe, czasem stosowane w wyrobie ziół i alkoholi. Tojad zawiera niebezpieczne, toksyczne alkaloidy, zwłaszcza akonitynę. Ta substancja poraża układ oddechowy i pokarmowy, spowalnia akcję serca. Już 3 mg stanowią dawkę śmiertelną. W razie zatrucia może być konieczna intubacja.
- Oleander pospolity – ta roślina pochodzi z krajów śródziemnomorskich. U nas jest uprawiana jako doniczkowa. Już spożycie jednego liścia może spowodować śmierć człowieka w ciągu doby. Oleandryna, która jest tu głównym winowajcą, zawarta jest w mlecznym soku oleandra. Może wywołać zaburzenia pracy serca, objawy zatrucia pokarmowego, rozszerzenie źrenic, brak czucia w ustach i trudności z oddychaniem.
Działanie silnie trujące ma wiele egzotycznych roślin doniczkowych. Warto zorientować się czy roślina, którą trzymamy na parapecie lub zamierzamy kupić jest toksyczna.
Rośliny silnie trujące w Polsce
Oprócz tojadu w Polsce można spotkać wiele roślin o działaniu silnie trującym. Być może jednym z najbardziej zdradliwych jest skrzyp błotny, podobny do skrzypu polnego. Zawiera trujące alkaloidy (zwłaszcza palustrynę i nikotynę) w dużym stężeniu. Niebezpieczny przede wszystkim dla bydła. Poraża ośrodkowy układ nerwowy.
Rośliny silnie trujące, występujące w Polsce często mają zachęcająco wyglądające owoce. Przykładem może być trzmielina, wilcza jagoda (Atropa belladonna), cis pospolity. Spotkamy je w lesie lub na łące. Czasami sadzi się je w ogrodach, parkach i przy miejskich alejach. Jedną z tego typu roślin jest śnieguliczka biała. Krzaczek chętnie uprawiany w miastach, na osiedlach, w parkach, a nawet wzdłuż ruchliwych ulic. Chociaż jest odporna na zanieczyszczenia i świetnie nadaje się na żywopłoty, jej jagody są silnie trujące. Wyglądają niewinnie i są powszechnie dostępne. Zawierają saponiny i alkaloidy, które mogą powodować objawy pokarmowe, a w większych dawkach porażenie ośrodkowego układu nerwowego.
Rozpoznawanie roślin i objawów zatrucia
Zdolność rozpoznawania roślin i konkretnych objawów to sztuka, która wymaga praktyki. Jeżeli nie znamy się na roślinach najlepiej dmuchać na zimne i omijać te, co do których nie ma pewności. Od zwykłego zatrucia pokarmowego zatrucie toksycznymi roślinami zwykle różni się objawami porażenia układu nerwowego. M.in.: rozszerzeniem źrenic, zaburzeniami czucia, majaczeniem, trudnościami z oddychaniem. Jeżeli u domowników, zwłaszcza u dzieci wystąpiły takie objawy należy natychmiast zabrać je do szpitala lub wezwać pogotowie. Wiele toksyn w roślinach zatruwa organizm powoli – w ciągu doby lub dwóch. Dlatego ważna jest jak najszybsza reakcja.
Rośliny silnie trujące mogą szybko zabić nawet dorosłego człowieka. Dowiedz się jakie rośliny są szczególnie toksyczne i jak je rozpoznać.