Rośliny silnie trujące

Ilustracja rośliny silnie trujące

Rośliny silnie trujące – rośliny, których niewielka dawka może wywołać objawy silnego zatrucia do śmierci włącznie. Ich sok lub tkanki zawierają związki chemiczne, które mogą porażać układ nerwowy, wywoływać silne zaburzenia układu pokarmowego lub zaburzać pracę serca. Są wśród nich rośliny doniczkowe, ogrodowe oraz rosnące dziko w naszym klimacie. Rośliny silnie trujące mogą wytwarzać kwiaty lub owoce zachęcające do spożycia. Niektóre do złudzenia przypominają rośliny używane w ziołolecznictwie lub w kuchni. Najważniejsza jest wiedza i umiejętność odróżnienia roślin niebezpiecznych dla zdrowia i życia od jadalnych.

Rośliny silnie trujące - najpopularniejsze rośliny

Rośliny silnie trujące - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny silnie trujące - rodzaje, występowanie, działanie

Nawet niewielka ilość soku lub jedno ziarenko wystarczy, żeby zabić człowieka. Rośliny silnie trujące mogą wyglądać niewinnie, a nawet zachęcająco. Trzeba jednak bardzo uważać, bo mogą nas zabić lub trwale uszkodzić układ pokarmowy czy nerwowy. Oto najważniejsze informacje na temat roślin silnie trujących w Polsce i na świecie.

Jakie są najbardziej trujące rośliny na świecie?

Rośliny silnie trujące występują na całym świecie. Toksyny mogą być po prostu produktem ubocznym ich przemiany materii lub częścią mechanizmów ochronnych. Spośród wielu niebezpiecznych te najbardziej groźne mogą doprowadzić do śmierci już po niewielkiej dawce. Należą do nich m.in.:

  • Rącznik pospolity – jest byliną, ale w naszym klimacie uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Jego wszystkie części, a zwłaszcza nasiona zawierają rycynę, śmiertelnie niebezpieczną dla człowieka. Rycyna jest białkiem, które powoduje zatrucie pokarmowe, przekrwienie kluczowych narządów (układ pokarmowy, nerki), wreszcie zlepianie krwinek. Jedno ziarenko może zabić dorosłą osobę w ciągu kilku dni. Z rącznika wyrabia się olej rycynowy, nie zawierający rycyny i bezpieczny dla człowieka. 
  • Tojad – roślina zielna o zdradliwej urodzie. Ma niezwykle dekoracyjne, fioletowe kwiaty, które przypominają motyle ze złożonymi skrzydłami. Jest też śmiertelnie niebezpieczny. W Polsce rośnie ok. 10 gatunków, na świecie jest ich dużo więcej. Chociaż są rzadkie lub zagrożone, to warto dobrze przyjrzeć się jego zdjęciom. Z daleka może przypominać dzwonki – niegroźne kwiatki ogrodowe, czasem stosowane w wyrobie ziół i alkoholi. Tojad zawiera niebezpieczne, toksyczne alkaloidy, zwłaszcza akonitynę. Ta substancja poraża układ oddechowy i pokarmowy, spowalnia akcję serca. Już 3 mg stanowią dawkę śmiertelną. W razie zatrucia może być konieczna intubacja.
  • Oleander pospolity – ta roślina pochodzi z krajów śródziemnomorskich. U nas jest uprawiana jako doniczkowa. Już spożycie jednego liścia może spowodować śmierć człowieka w ciągu doby. Oleandryna, która jest tu głównym winowajcą, zawarta jest w mlecznym soku oleandra. Może wywołać zaburzenia pracy serca, objawy zatrucia pokarmowego, rozszerzenie źrenic, brak czucia w ustach i trudności z oddychaniem.

Działanie silnie trujące ma wiele egzotycznych roślin doniczkowych. Warto zorientować się czy roślina, którą trzymamy na parapecie lub zamierzamy kupić jest toksyczna.

Rośliny silnie trujące w Polsce

Oprócz tojadu w Polsce można spotkać wiele roślin o działaniu silnie trującym. Być może jednym z najbardziej zdradliwych jest skrzyp błotny, podobny do skrzypu polnego. Zawiera trujące alkaloidy (zwłaszcza palustrynę i nikotynę) w dużym stężeniu. Niebezpieczny przede wszystkim dla bydła. Poraża ośrodkowy układ nerwowy.

Rośliny silnie trujące, występujące w Polsce często mają zachęcająco wyglądające owoce. Przykładem może być trzmielina, wilcza jagoda (Atropa belladonna), cis pospolity. Spotkamy je w lesie lub na łące. Czasami sadzi się je w ogrodach, parkach i przy miejskich alejach. Jedną z tego typu roślin jest śnieguliczka biała. Krzaczek chętnie uprawiany w miastach, na osiedlach, w parkach, a nawet wzdłuż ruchliwych ulic. Chociaż jest odporna na zanieczyszczenia i świetnie nadaje się na żywopłoty, jej jagody są silnie trujące. Wyglądają niewinnie i są powszechnie dostępne. Zawierają saponiny i alkaloidy, które mogą powodować objawy pokarmowe, a w większych dawkach porażenie ośrodkowego układu nerwowego.

Rozpoznawanie roślin i objawów zatrucia

Zdolność rozpoznawania roślin i konkretnych objawów to sztuka, która wymaga praktyki. Jeżeli nie znamy się na roślinach najlepiej dmuchać na zimne i omijać te, co do których nie ma pewności. Od zwykłego zatrucia pokarmowego zatrucie toksycznymi roślinami zwykle różni się objawami porażenia układu nerwowego. M.in.: rozszerzeniem źrenic, zaburzeniami czucia, majaczeniem, trudnościami z oddychaniem. Jeżeli u domowników, zwłaszcza u dzieci wystąpiły takie objawy należy natychmiast zabrać je do szpitala lub wezwać pogotowie. Wiele toksyn w roślinach zatruwa organizm powoli – w ciągu doby lub dwóch. Dlatego ważna jest jak najszybsza reakcja.

Rośliny silnie trujące mogą szybko zabić nawet dorosłego człowieka. Dowiedz się jakie rośliny są szczególnie toksyczne i jak je rozpoznać.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto