Rośliny na balkon

Ilustracja rośliny na balkon

Rośliny na balkon to gatunki, które dobrze czują się w skrzynkach i doniczkach. Mogą mieć bardzo różne wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom nawodnienia i nasłonecznienie. Wybierając kwiaty, trzeba wziąć pod uwagę warunki, które panują na balkonie oraz swoje możliwości czasowe w kwestii pielęgnacji. Niektóre rośliny na balkon są bardzo mało wymagające, a inne potrzebują intensywnego podlewania i nawożenia. Najpopularniejsze rośliny na balkon zachwycają pięknymi kwiatami w intensywnych kolorach.

Rośliny na balkon - najpopularniejsze rośliny

Rośliny na balkon - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny na balkon - spis roślin, wymagania, uprawa, porady

Pelargonie i petunie – to najbardziej popularne w naszym kraju rośliny na balkon. A przecież gatunków, które można uprawiać na balkonie czy tarasie jest o wiele, wiele więcej! Wystarczy dobrać kilka kolorowych gatunków kwitnących i powsadzać do skrzynek rośliny o zwisających pędach, by cieszyć się wspaniałym efektem. Dowiedz się, jakie rośliny na balkon wybrać, by stworzyć idealne miejsce do wypoczynku.

Rośliny na balkon – popularne petunie i pelargonie

Nic dziwnego, że właśnie petunie i pelargonie są najbardziej popularnymi roślinami na taras i balkon. Są po prostu przepiękne. Ich urok leży w wyjątkowych kwiatach, a że kwitnienie mają bardzo obfite, są zachwycające. Do tego są niezwykle trwałe. Pelargonie są nieco mniej wymagające w kwestii uprawy, więc można je spotkać niemal na każdym balkonie. Małe rośliny doniczkowe, idealne do skrzynek, mają najpiękniejsze kolory: białe, czerwone, pomarańczowe i różowe. Pojawiają się także dwubarwne pelargonie.

Petunie są nieco bardziej wymagające. Potrzebują przede wszystkim dużo słońca i dużo wody, zwłaszcza w okresie największych upałów. Mają przepiękne kwiaty, o kształcie dzwonków i ciekawych kolorach. Petunie mogą być niebieskie, bladoliliowe, czerwone, żółte, białe, fioletowe, różowe. Niektóre odmiany są dwubarwne lub ozdobione ciemniejszą plamką w środku dzwoneczkowatego kwiatów. Ładnie wyglądają zarówno te o wzniesionych pędach, jak i wiszące, nazywane surfiniami. Najlepiej prezentują się w skrzynkach zawieszonych na barierce lub w podwieszanych doniczkach. Ich pędy z kwiatami mogą osiągać kilkadziesiąt centymetrów długości.

Słoneczny balkon – rośliny kwitnące

Mocno nasłoneczniony balkon to marzenie każdego miłośnika kwiatów. Takie umiejscowienie pozwala na stworzenie najpiękniejszych kompozycji, ponieważ bardzo wiele kwiatów doniczkowych balkonowych wymaga dużej ilości światła. Jednocześnie orientacja południowa czy południowo-zachodnia jest najbardziej wymagająca. Intensywne nasłonecznienie oznacza wyższą temperaturę w doniczce, szybsze przesychanie podłoża. W czasie największych upałów rośliny, zwłaszcza te małe, mogą potrzebować nawadniania nawet dwa razy dziennie – bardzo wcześnie rano (około 5-6) i wieczorem.

Lista gatunków kwitnących, które dobrze czują się w doniczce na słonecznym balkonie jest imponująca: gazania, osteospermum, bakopa, sanwitalia, lawenda, szałwie, lobelia, werbena i nasturcja. Jednak te rośliny wymagają dużo wody i nawożenia. Zwłaszcza lawenda, bakopa i gazania mogą być wymagające. Oczywiście to także świetne miejsce dla wspomnianych wcześniej petunii i surfinii. Warto pomyśleć także o begonii stalekwitnącej. Begonie to w ogóle żelazne rośliny balkonowe, ze wszystkich wymienionych tutaj gatunków najlepiej radzą sobie z upałem i brakiem nawodnienia. Rośliny można sadzić w skrzynkach w większym zagęszczeniu. Dzięki temu lepiej będą utrzymywać poziom wilgoci w podłożu.

Na taras i balkon o intensywnym nasłonecznieniu można wystawić także doniczkowe rośliny domowe. Zwłaszcza te, które pochodzą z tropików lub lasów podzwrotnikowych, jak oleandry, zamiokulkasy, palmy i drzewka cytrusowe.

Co na zacieniony balkon?

Dobór roślin na zacieniony balkon jest nieco większym wyzwaniem. Jednak i tutaj można wybrać liczne ozdobne rośliny, z kwiatami, które każdego zachwycą. Najpiękniejsze na pewno są begonie bulwiaste. W przeciwieństwie do tych wieczniekwitnących, świetnie radzą sobie w cieniu. Dzielą się na zwisające (pendula), strzępiaste (fimbrata) i podwójne, czyli o pełnych kwiatach. Wszystkie są zachwycające, zwłaszcza że wybór odmian jest po prostu ogromny. Ładne są te dwubarwne. Wiszące begonie tworzą kaskadę niewielkich kwiatów i warto posadzić je w skrzynce zawieszonej na barierce.

Jakie gatunki jeszcze sprawdzą się na zacienionym balkonie? Z kwitnących piękności możemy jeszcze zaproponować niecierpki i tawułki. Niecierpki to małe roślinki o drobnych kwiatkach, które mają intensywne, ciekawe kolory. Tawułki natomiast wyróżniają się kłosowatymi kwiatostanami, wybijającymi się na tle zielonych liści. Zwisające, ukwiecone pędy fuksji będą zachwycającą ozdobą na zacienionym balkonie. Roślina jednak potrzebuje naprawdę dużo wody – podlewanie codziennie nie będzie w żadnym razie przesadą.

Na zacienionym balkonie świetnie czują się rośliny ozdobne z liści. To idealne miejsce do uprawy paproci, funkii (które także kwitną, ale ich liście są najbardziej dekoracyjnym elementem) oraz żurawki. Dobrze czują się w doniczkach, a ponieważ mają liczne odmiany o dekoracyjnych plamkach, obwódkach i marszczeniach, łatwo wybrać odpowiednie do ciekawej, barwnej kompozycji.

Doniczkowe krzewy ozdobne liściaste

Balkon, a zwłaszcza większy taras, to dobre miejsce do posadzenia ozdobnych krzewów. Duża część z nich świetnie czuje się w pojemnikach i doniczkach. Wiele gatunków ma dość duże rozmiary, ale stworzono kilka odmian karłowatych, idealnych właśnie do uprawy pojemnikowej.

Spośród krzewów liściastych na balkonie najczęściej pojawia się hortensja. Nic dziwnego, jej duże, niebieskie, białe lub różowe kwiatostany pięknie wyglądają i utrzymują się bardzo długo, nierzadko aż do pierwszych przymrozków. A potem pozostają na roślinie, zdobiąc balkon także zimą. Hortensje wymagają intensywnego nawożenia i podlewania, ale odpowiednio pielęgnowane mogą zdobić balkon przez kilka lat.

Uniwersalnym i bardzo ozdobnym krzewem jest pęcherznica kalinolistna. Średnio popularna w ogrodach, bardzo rzadko pojawia się na balkonach. A szkoda, ponieważ jest ładna. I mało wymagająca, nawozi się ją raz lub dwa razy w sezonie i dość dobrze radzi sobie z przejściowym brakiem wody. Ma główkowate kwiatostany o białym kolorze na tle zielonych lub bordowych liści.

W doniczkach pojawia się także bukszpan wieczniezielony. Najczęściej stosuje się go na żywopłot, ale małe egzemplarze bukszpanu ładnie wyglądają na balkonie. Roślina nie ma większych wymagań co do poziomu nasłonecznienia czy nawożenia. Trzeba tylko pamiętać o przycinaniu. Bukszpan łatwo poddaje się formowaniu, co pozwala na stworzenie naprawdę nietypowych kompozycji.

Iglaki na balkon

Popularnym rozwiązaniem jest stawianie na balkonie iglaków. Najczęściej wybiera się spośród odmian karłowatych, które cechuje niski wzrost lub gatunków płożących. Jednym z najciekawszych jest jałowiec, ponieważ nie tylko pięknie wygląda, ale także jest odporny na niekorzystne warunki i zaniedbanie. Jałowce mają ładne odmiany o różnych odcieniach igieł.

Na stanowiskach słonecznych dobrze sprawdzają się niektóre odmiany sosen i cisów. Sosny muszą mieć dużo słońca. Nierzadko osiągają ponad metr wysokości i nie maja szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Z cisami natomiast trzeba zachować ostrożność. Ich owoce, bardzo dekoracyjne, czerwone jagódki, kuszą zwierzęta domowe swoim wyglądem i zapachem. Są jednak bardzo trujące i niebezpieczne.

W pojemnikach na balkonach sadzi się również tuje. Idealnie sprawdzają się niskie odmiany żywotników zachodnich. Najbardziej powszechna jest chyba tuja ‘Szmaragd’. Nie jest to wymagająca roślina, ale trzeba pamiętać, by zapewnić jej lekko kwaśne podłoże. Do balkonowych iglaków trzeba używać odpowiednich nawozów, najlepiej takich, które zapobiegają brązowieniu liści.

Ozdobne i praktyczne rośliny na balkon

Balkon to także idealne miejsce do uprawy bardziej praktycznych roślin. Jedną z najbardziej użytecznych jest komarzyca. Jej ozdobne zielono-białe liście wydzielają zapach, którego nie znoszą komary. Ta wyjątkowa roślina skutecznie je odstrasza, co pozwala na wieczorne biesiadowanie na balkonie bez bąbli i uciążliwego swędzenia.

Ciekawym rozwiązaniem są balkonowe ogródki ziołowe. Popularne zioła używane często w kuchni dobrze czują się w doniczkach i zawieszonych na balustradach skrzynkach. W ten sposób można uprawiać bazylię miętę, szczypiorek, koper czy pietruszkę naciową. Dobrze sprawdzi się tymianek, rozmaryn i majeranek. Trzeba tylko zapewnić im światło i odpowiednio dużo wody. Zioła do kuchni zawsze będą pod ręką i naprawdę ładnie wyglądają. Warto zostawić dla nich chociaż trochę miejsca na swoim balkonie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto