Rośliny do biura

Ilustracja rośliny do biura

Rośliny do biura to grupa roślin doniczkowych, które nie sprawiają większego problemu. Najlepsze kwiaty doniczkowe do biura to te, które oczyszczają powietrze, koją nerwy i są jednocześnie naprawdę dekoracyjne. Ich wysokość powinna być dostosowana do wielkości biurowych pomieszczeń. Warto dopasować je do warunków panujących w biurze i wziąć pod uwagę takie czynniki, jak na przykład to, czy roślina będzie często dotykana i czy będzie miał się kto nią zająć. Najbardziej popularne są te rośliny, które mogą rozwijać się bez dużej dawki uwagi i czułej pielęgnacji.

Rośliny do biura - najpopularniejsze rośliny

Rośliny do biura - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny do biura - spis roślin, zasady uprawy, porady praktyczne

Rośliny doniczkowe w biurze to świetny pomysł. Może się wydawać, że dobranie gatunków do tak specyficznych warunków, jakie panują w miejscu pracy, jest trudne, ale nic bardziej mylnego! Jakie jednak rośliny do biura wybrać? Podpowiadamy!

Rośliny do biura – czym się kierować przy wyborze?

Powodów, dla których warto kupić kilka doniczek z roślinami do biura, jest mnóstwo. Wpływ na samopoczucie pracowników i klientów, względy estetyczne i dekoracyjne, lepsza jakość powietrza, więcej spokoju… to tylko kilka z nich. Rośliny do biura to bezsprzecznie korzystne rozwiązanie dla wszystkich. Trzeba tylko wybrać odpowiednie gatunki.

Wybierając rośliny do biura należy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Przede wszystkim trzeba ustalić, jakie ma się warunki. Niektóre biura maja ogromne przeszklone powierzchnie i są ciągle pełne słońca, inne są bez okna, więc jedyne dostępne światło to sztuczne oświetlenie. Spokojnie, da się dobrać odpowiednią roślinę i do nich! Warto także zastanowić się nad przestrzenią. Duże rośliny doniczkowe w małych pomieszczeniach to raczej średni pomysł. Małe boksy można urozmaicić stawiając niewielką roślinkę na biurko, na duże monstery stojące na podłodze miejsce jest raczej w sali konferencyjnej.

Popularne rośliny biurowe mają jedną cechę wspólną: są łatwe w uprawie. Najbardziej powszechne gatunki to te, które nie mają większych wymagań i nie potrzebują ani obfitego podlewania, ani szczególnego nawożenia.

Żelazne rośliny do biura

„Żelazne”, czyli te, które są najbardziej trwałe i nie mają większych wymagań. Oto rośliny, które przetrwają nawet w najtrudniejszych warunkach:

  • Zamiokulkas zamiolistny – czyli roślina, której jest wszystko jedno, jakie podłoże czy jakie stanowisko jej zapewnisz. Nadaje się i do pomieszczeń bez okna, i do najbardziej nasłonecznionych miejsc. W swoich grubych liściach magazynuje wodę, więc jeśli ktoś zapomni go podlać, nic nie szkodzi. Duże zamiokulkasy pomogą zagospodarować nieużywany kąt, a kilka posadzonych obok siebie może stanowić naturalną ścianę między biurkami.
  • Draceny – to najlepsze rośliny do biura. Są wyjątkowo ładne i wyjątkowo odporne na wszystko. Draceny obrzeżone mają postać niewielkich drzewek z pióropuszami złożonymi z cienkich, ostro zakończonych liści. Te rośliny lubią mieć regularne dostawy wody, ale lekkie przesuszenie im nie szkodzi. W takim wypadku mogą zasychać końcówki liści.
  • Figowiec benjamina, czyli fikus Benjaminek – to jedna z „żelaznych” roślin, które często można spotkać w biurze. Wymaga nieco uwagi i regularnego podlewania, ale tak naprawdę mało rzeczy mu szkodzi. A do tego jest naprawdę atrakcyjny, jego liczne liście rosną na cienkich gałązkach. Można kupić rośliny uformowane w efektowne bonsai. Szkodliwe jest dla nich przestawianie z miejsca na miejsce, po przesunięciu mogą zgubić liście. Wszystkie.
  • Fiołki afrykańskie – to kwitnące, maleńkie cuda. Fiołki to dobra propozycja na biurko, ponieważ są nieduże. Mają ładne, kolorowe kwiaty, które pojawiają się latem i długo utrzymują. Uprawa fiołków nie jest trudna, trzeba tylko pamiętać, by podlewać je na spodeczek.

Rośliny do biura oczyszczające powietrze

To kolejna grupa roślin biurowych, którą warto rozważyć. Ich zadaniem jest natlenienie powietrza, utrzymanie odpowiedniej wilgoci i pochłanianie toksycznych składników. Jakie rośliny oczyszczają powietrze?

  • Skrzydłokwiat – efektowna roślinka o ładnych, lekkich i wzniesionych liściach. Kwitnie na biało lub zielono i ma stosunkowo małe wymagania (stosunkowo, ponieważ potrzebuje jednak podlewania dwa razy w tygodniu i częstego zraszania). Skrzydłokwiat pochłania składniki dymu tytoniowego oraz aceton i trójchloroetylen, wydzielane przez monitory komputerów.
  • Sansevieria – roślina o dekoracyjnych, szablastych i wzniesionych liściach. Na ich brzegach znajdują się żółte lub białe obwódki, co ładnie wygląda. Sansevierie szybko rosną i ładnie się rozprzestrzeniają, a do tego pochłaniają benzen i inne szkodliwe substancje z powietrza. Magazynują wodę w liściach, więc są najlepsze do biura – nie zmarnieją podczas przerwy świątecznej.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto