Łąka kwietna - najpopularniejsze rośliny
-
Kąkol polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pospolity w przeszłości w uprawach zbóż kąkol polny budził postrach jako roślina powodująca liczne zatrucia. Wraz ze stosowaniem herbicydów oraz bardziej wydajnych metod oczyszczania ziarna, kąkol polny w środowisku naturalnym prawie zupełnie wyginął. Zła sława wśród dawnych rolników w niczym nie umniejsza urody tej rośliny i subtelnego piękna jej dużych, fioletoworóżowych kwiatów na ogrodowych rabatach.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tojeść pospolita jest byliną często spotykaną na wilgotnych łąkach, brzegach wód i w zaroślach. Ozdobę stanowią wiechy złocistożółtych kwiatów. Jak każda roślina rodzimego pochodzenia, tojeść pospolita jest doskonale przystosowana do naszych warunków, mało wymagająca i chętnie odwiedzana przez owady. Do ogrodu wnosi element dzikiej przyrody.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Chaber łąkowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Chaber łąkowy, bliski krewny bławatka, rośnie często na łąkach, pastwiskach i skrajach lasu. Ozdobę stanowią fioletowopurpurowe kwiaty zebrane w duże koszyczki, chętnie odwiedzane przez owady. Do ogrodu wnosi subtelny urok dzikiej przyrody.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Firletka smółkabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Smółka pospolita, nazywana firletką lepką, jest byliną spotykaną w zaroślach i na terenach trawiastych. Jej łodyga jest pod górnymi węzłami mocno kleista, co tłumaczy nazwę rośliny. Ozdobę stanowią wiechy różowopurpurowych kwiatów. Istnieją też odmiany hodowlane firletki smółki o kwiatach pełnych albo białych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kosmos krwistoczerwonybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kosmos krwistoczerwony, nazywany też czekoladowym, jest meksykańską byliną z bulwiastymi korzeniami. Botaniczny epitet gatunkowy nawiązuje do koloru kwiatów, a potoczna nazwa do ich zapachu. Kosmos czekoladowy jest uważany od 1902 roku za gatunek wymarły w naturalnym środowisku i obecnie istnieje tylko w uprawie.
bylina Trudność uprawy: średnia
Łąka kwietna - pozostałe rośliny
-
Seradela siewnarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Seradela siewna albo pastewna jest gatunkiem rośliny jednorocznej uprawianym w wielu krajach świata na paszę dla zwierząt. Nieco osobliwa nazwa rodzajowa pochodzi od katalońskiego "serradella", z łacińskiego "serratula" - od "serra" = "piła" - i nawiązuje do formy drobnych liści. W ogrodzie może pełnić rolę rośliny ozdobnej.
roślina jednoroczna -
Szczaw tępolistnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Szczaw tępolistny jest rodzimego pochodzenia byliną, spotykaną w lasach, na łąkach i nieużytkach, najlepiej wilgotnych do podmokłych. Chociaż w uprawach nie jest gatunkiem pożądanym, to jednak jego sercowate liście i wzniesione kwiatostany wnoszą do ogrodu powiew naturalnej przyrody.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szczaw kędzierzawybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Szczaw kędzierzawy jest pospolitą w Polsce byliną, rosnącą w dolinach rzek, na ugorach i pastwiskach. Duże, lancetowate liście są brzegiem zwykle silnie falisto karbowane, kędzierzawe. Dawniej był stosowany jako roślina lecznicza, obecnie może być oryginalną ozdobą ogrodowej rabaty, wprowadzając element dzikiej natury.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rzepik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rzepik pospolity jest byliną spotykaną często na skrajach lasów i w zaroślach. Jest znaną od wieków rośliną leczniczą, a ze względu na ciemnozielone, pierzaste liście oraz kłosowate kwiatostany żółtych, niewielkich kwiatów, rzepik pospolity może być również ozdobą ogrodu. Botaniczna nazwa rodzajowa Agrimonia jest zlatynizowaną formą greckiego słowa argemōnion, oznaczającego "mieszkańca pól".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Len zwyczajnyrośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Len zwyczajny jest jedną z najdawniej uprawianych roślin, znanym już w neolicie. Jest również dzisiaj ceniony za włókna wytrzymujące konkurencję z bawełną i tworzywami sztucznymi, a także za właściwości lecznicze i dekoracyjne. Epitet gatunkowy usitatissimum znaczy po łacinie tyle, co "bardzo użyteczny" i odnosi się do różnorodności zastosowania rośliny.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Wilczomlecz ogrodowyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Wilczomlecz ogrodowy jest rośliną jednoroczną, od wieków zadomowioną w naszym kraju, jednym z najbardziej trujących gatunków wilczomleczy. Na polach uprawnych nie jest mile widziany, jednak w ogrodzie może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną. Na szczególną uwagę zasługuje filigranowa budowa rośliny oraz subtelny urok zielonożółtych, delikatnych kwiatów zebranych w wierzchotki.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
-
Krwawnik wiązówkowatybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodzący z Kaukazu krwawnik wiązówkowaty rozwija łodygi do 120 cm wysokości i w ten sposób przewyższa wielu swoich krewniaków. Tworzy okazałe kępy, które w okresie kwitnienia tworzą płaskie, zwarte, zbite baldachogrona złotożółtych koszyczków kwiatowych. Kwiatostany żółtego krwawnika nadają się na kwiaty cięte i suche bukiety.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krwawnik kichawiecbyliny bylina z kłączem kwiatowa
Krwawnik kichawiec jest rodzimą byliną spotykaną na wilgotnych łąkach, zaroślach i brzegach wód. Ozdobę stanowią białe kwiaty zebrane w baldachogrona, rozwijające się od lipca do września. Krwawnik kichawiec uprawiany obecnie przede wszystkim jako roślina dekoracyjna, od XVI wieku był stosowany w medycynie, a suszone liście do wyrobu "tabaki" - nazwa gatunkowa pochodzi od greckiego słowa ptairo = "kichać".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dziewanna wielkokwiatowarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Dziewanna wielkokwiatowa rozwija w pierwszym roku rozetę liści, a w drugim imponującej wielkości kwiatostan dochodzący do 2 m wysokości. Duże, żółte kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu łodygi do góry, tworząc ozdobę ogrodu od lipca do września. Cała roślina jest pokryta gęstym, żółtawym kutnerem, który chroni przed promieniowaniem słońca i nadmiernym parowaniem wody.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Rdest plamistyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Rdest plamisty jest rośliną jednoroczną spotykaną na terenach podmokłych, przy zbiornikach wodnych i rowach, a także na polach uprawnych. Charakterystyczną cechą gatunku jest ciemna plama na środku blaszki liściowej. Różowe, drobne kwiaty są zebrane w gęsty kłos. W medycynie ludowej był cenną rośliną leczniczą.
roślina jednoroczna -
Szanta zwyczajnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Szanta zwyczajna jest śródziemnomorską byliną o zapachu tymianku, która już w średniowieczu była uprawiana i rozprzestrzeniła się po całej Europie. Jako roślina lecznicza była bardzo popularna w ogrodach klasztornych. Niesłusznie zapomnianą szantę zwyczajną warto na nowo wprowadzić do naszych ogrodów, nie tylko jako zioło lecznicze, ale również ze względu na jej subtelną urodę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cebulica dwulistnabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica dwulistna tworzy wiosną błękitne niczym niebo dywany kwiatów, a wczesnym latem wycofuje się do swoich cebulek i znika z widoku. Ta mała bylina doskonale nadaje się do obsadzenia miejsc pod liściastymi drzewami. Piękna niebieska barwa kwiatów kontrastuje z szarą jeszcze powierzchnią ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rutewka orlikolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rutewka orlikolistna jest byliną rodzimego pochodzenia, spotykaną czasem na śródleśnych łąkach, w wilgotnych zaroślach i lasach mieszanych. Liście są bardzo podobne do orlika - stąd nazwa. Mimo znacznego, ponad metrowego wzrostu rutewka orlikolistna sprawia wrażenie bardzo subtelnej i filigranowej. Szczególną ozdobę kwiatów stanowią bardzo liczne różowe pręciki, tworzące puszyste kulki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mięta polnabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta polna jest byliną rodzimego pochodzenia, spotykaną dziko na podmokłych łąkach, rowach i polach uprawnych. Z rozgałęzionego kłącza z podziemnymi rozłogami wyrastają okazałe kępy mięty polnej z gęsto ulistnionymi łodygami i drobnymi, różowymi kwiatami. Cała roślina odznacza się silnym, charakterystycznym aromatem nawet po lekkim dotknięciu lub roztarciu liści.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dziewanna pospolitarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Żółte kwiaty z czerwoną plamką u nasady dziewanny pospolitej, zebrane na szczycie łodygi w długie grono, wnoszą do każdego ogrodu jasny, słoneczny akcent. W naturalnym środowisku można często spotkać dziewannę pospolitą na polanach, w zaroślach, przydrożach i brzegach rzek. Kwitnie długo od czerwca do września.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Rdest wężownikbyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rdest wężownik to krajowa bylina zasiedlająca wilgotne łąki i torfowiska. Klasyfikacja botaniczna rośliny, wraz z rozwojem nauki, uległa zmianie i obecnie nosi ona nazwę Persicaria bistorta, co w niczym nie zmienia jej walorów dekoracyjnych. Rdest wężownik znany jest też od wieków jako roślina lecznicza. Epitet gatunkowy nawiązuje do skręconego wężowato kłącza.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pozłotka kalifornijskarośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Pozłotka kalifornijska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z południowo-zachodnich regionów USA i Meksyku. Rodzajowa nazwa botaniczna upamiętnia Johanna Friedricha von Eschscholtz, lekarza w ekipie badawczej tzw. ekspedycji Rurika (1815-1818). Ozdobę stanowią podobne do kwiatów maku żółte, pomarańczowe lub czerwone kwiaty rozwijające się od czerwca do października.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek łąkowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek łąkowy jest rosnącą dziko w Polsce byliną, a jego duże, fioletowoniebieskie kwiaty mogą stanowić ozdobę nie tylko naturalnej łąki, ale i ogrodowej rabaty. Z młodych liści, pąków i kwiatów bodziszka można przyrządzać wiosenną sałatkę. W medycynie ludowej był stosowany jako zioło lecznicze.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek brzoskwiniolistnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek brzoskwiniolistny jest gatunkiem rodzimym, spotykanym w widnych lasach i w zaroślach. Ozdobę stanowią duże, otwarte, dzwonkowate kwiaty w kolorze białym lub niebieskim. Doskonale nadaje się do półzacienionych zakątków ogrodu oraz do kompozycji z różami albo kwiatowymi bylinami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wyczyniec polnyrośliny jednoroczne ogrodowa trawy jednoroczne
Wyczyniec polny jest jednoroczną albo dwuletnią trawą od wieków zadomowioną na terenie Polski. Nazwa rodzajowa Alopecurus, używana już w starożytności, wywodzi się od greckich słów alopex = "lis" i oura = "ogon", co ma związek z wyglądem wałkowatej wiechy kwiatów. Na polach uprawnych wyczyniec jest traktowany jako chwast, jednak w ogrodzie może pełnić funkcję dekoracyjną.
roślina jednoroczna, roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Śniedek baldaszkowatybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śniedek baldaszkowaty jest cebulową byliną, która pod koniec XVI wieku dotarła do Europy Środkowej ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Sadzona początkowo w ogrodach klasztornych, roślina trafiła później do wiejskich ogrodów, a z czasem zdziczała. Śniedek baldaszkowaty jest bardzo efektowny w okresie kwitnienia na początku wiosny, potem liście szybko zanikają.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Gorczyca białarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Gorczyca biała jest zadomowioną u nas od XVII wieku jednoroczną rośliną z Europy Południowej. Dawniej uprawiana jako roślina oleista, obecnie dostarcza nasion do wyrobu przypraw i musztardy. Ze względu na delikatny urok jasnozłotych kwiatów, gorczyca biała może pełnić rolę dekoracji w ogrodzie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jaskier polny jest rośliną jednoroczną (czasem dwuletnią) zasiedlającą ugory, nieużytki i łąki. Można go pomylić z częściej spotykanym jaskrem ostrym i innymi dziko rosnącymi jaskrami. Nie tworzy rozłogów, tylko mocny system korzeniowy. Rozwija latem jasne, cytrynowożółte kwiaty.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyca wiosennabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śnieżyca wiosenna, bylina cebulowa rodzimego pochodzenia, bywa czasem mylona z częściej uprawianą w ogrodach śnieżyczką przebiśnieg. Ogólny pokrój roślin jest podobny, jednak łatwo można odróżnić przebiśnieg po odmiennej budowie kwiatu - ma on koronę złożoną z dwóch okółków, przy czym zewnętrzny jest wyraźnie podzielony na trzy stosunkowo wąskie płatki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kamasja jadalnabyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Kamasja jadalna jest bardzo dekoracyjną, chociaż rzadko spotykaną w naszych ogrodach byliną. Jej cebule były ważnym pokarmem Indian zamieszkujących północno-zachodnie obszary Ameryki Północnej. Nazwa gatunkowa quamash pochodzi z języka narodu Nez Perce i oznacza właśnie "jadalną cebulę".
bylina Trudność uprawy: średnia -
Jaskier rozłogowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jaskier rozłogowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym na wilgotnych łąkach, rowach i podmokłych miejscach na polach. Złotożółte, duże kwiaty mogą być ozdobą również w ogrodzie. Jako bylina ozdobna często bywa uprawiana odmiana jaskra rozłogowego z pełnymi kwiatami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pięciornik gęsibyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Pięciornik gęsi jest rodzimą byliną o właściwościach leczniczych. Pierzaste liście od spodu srebrzyście owłosione, jak również kłącze, mogą być wykorzystane w kuchni. Złociste kwiaty pięciornika na tle ciemnej zieleni liści dobrze prezentują się również na ogrodowej rabacie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik perskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik perski jest gatunkiem kaukaskiego pochodzenia, który sprowadzony 200 lat temu do ogrodu botanicznego w Niemczech, zdziczał i rozprzestrzenił się szybko w całej Europie. Chociaż jest często spotykany zwłaszcza na polach uprawnych, to ze swoimi delikatnymi, niebieskimi kwiatami może pełnić również rolę ogrodowej dekoracji.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Łąka kwietna - charakterystyka, opis roślin, wysiew, pielęgnacja
Lista zalet łąki kwietnej wydaje się nieskończona. Jest przydatna i dla ludzi, i dla zwierząt. A ponadto po prostu przepięknie wygląda. Multum kolorowych kwiatów, szumiących traw, pachnących ziół, a do tego chmara pszczół, żuków i motyli. Łąka kwietna każdy przydomowy ogródek zamieni w sielskie miejsce wypoczynku.
Łąka kwietna w ogrodzie
Łąka kwiatowa najczęściej kojarzy nam się ze sporą przestrzenią na miejskich skwerkach i w parkach. A jednak w ogrodzie przydomowym także może znaleźć się dla niej miejsce. Tak naprawdę nie wymaga za wiele przestrzeni – wystarczy jeden zakątek w ogródku. Oczywiście dobrym pomysłem jest zastąpienie całego trawnika łąką kwietną. To przepiękny sposób na nadanie przestrzeni sielskiego, wiejskiego charakteru. Łąka kwietna może być elementem ogrodu naturalnego, gdzie wszystkie rośliny rosną sobie bez większego nadzoru.
Łąka kwietna to niezwykłe skupisko roślin. Znajdują się w nich wyłącznie gatunki rodzime lub zadomowione, które świetnie czują się w warunkach klimatycznych i siedliskowych danego miejsca. Dzięki temu nie wymagają szczególnej pielęgnacji i nie potrzebują żadnego wyjątkowego nawożenia czy ochrony przed chłodem. Łąka kwietna jest zbiorowiskiem nieregularnie i nieuporządkowanie wysianych nasion. Tworzy wielobarwny łan kwiatów, które kwitną w różnych porach. Ich zapach przyciąga owady, zwłaszcza pszczoły i motyle, co dodaje całości uroku. Jednym z ważniejszych założeń łąki kwietnej jest brak ingerencji człowieka w jej wygląd. Nie stosuje się nawozów mineralnych, chemicznych środków ochrony roślin i raczej nie usuwa się chwastów. One także mają znaczenie dla stworzonego ekosystemu.
Łąka kwietna – dlaczego warto ją założyć?
Łąka kwiatowa to przede wszystkim wspaniała ozdoba w ogrodzie. Jest to w końcu nagromadzenie kwiatów o różnych kolorach, wysokościach, dzikość przyrody i piękno barw. Łąka kwietna ma sielski charakter, idealnie komponuje się z drewnianymi ławeczkami i prostymi altankami. Jednak względy estetyczne to tylko jeden powód, dla którego warto rozważyć założenie łąki kwietnej. I wcale nie ten najważniejszy.
Łąka kwietna powstaje przede wszystkim ze względów ekologicznych. Jej rozpropagowanie zawdzięczamy aktywistom, którzy zwracali uwagę na rolę pszczół w naszym ekosystemie i zagrażające im niebezpieczeństwo. Liczne kwiaty są miododajne, przyciągają pszczoły swoim zapachem. Na dodatek łąki kwietne nie są pryskane, nie stosuje się na nich sztucznych nawozów ani środków ochrony. Dlatego pszczoły mogą bezpieczne się na nich posilać. To także idealne środowisko dla trzmieli i motyli oraz innych bezkręgowców czy małych gryzoni.
Łąka kwietna ma jeszcze jeden ogromny plus – jest bardzo mało wymagająca. Pielęgnacja w zasadzie nie jest potrzebna. Roślin ani się nie nawozi, ani nie podlewa (duża oszczędność wody). To rozwiązanie dla tych, którzy marzą o pięknym ogrodzie, ale nie zamierzają lub nie mają czasu się nim zajmować.
Łąka kwietna wieloletnia czy jednoroczna?
Zakładanie łąki kwietnej jest jednak trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Tak naprawdę jest wiele rodzajów łąk kwietnych. Może być niska (złożona z niewysokich gatunków) i wysoka, wieloletnia, jednoroczna lub sezonowa, ozdobna lub miododajna, cieniolubna i znajdująca się w pełnym słońcu.
Rodzaj łąki kwietnej warto dobrać do naszych upodobań, ukształtowania terenu, rodzaju ogrodu. Najważniejsze pytanie brzmi: wieloletnia czy jednoroczna? Oba rodzaje łąk kwietnych ma swoje zalety. Wieloletnie łąki kwiatowe nie potrzebują szczególnej uwagi. To rozwiązanie na długo, które nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Łąki jednoroczne są mniej trwałe i wymagają odnawiania wiosną. Z drugiej strony pozwalają na większą różnorodność. Każdego roku twój ogród może wyglądać inaczej. Co ważne, kwitnąca łąka wieloletnia może z czasem tracić na wyglądzie i znaczeniu. Bardziej ekspansywne rośliny mogą wypierać te słabsze. Po kilku latach nie wygląda już tak pięknie, mam mniej kwiatów, więcej trawy i chwastów. Jeśli ma nam służyć na wiele lat, i tak pewnie będą potrzebne dosiewki.
Nasiona i mieszanki na łąkę kwietną
Łąka kwiatowa najczęściej powstaje poprzez wysiew nasion. Zazwyczaj nie robi się rozsad i nie sadzi się roślin na stałe miejsce, tylko wysiewa wiosną nasiona, które szybko kiełkują i dają piękny efekt. Można oczywiście samodzielnie stworzyć mieszankę ulubionych kwiatów, jednak nie jest to takie proste. Nasiona powinny być w dobrej proporcji, rośliny różnią się między sobą na przykład rozstawą, więc trudno to wyliczyć. O wiele lepiej zaufać specjalistom i posiać gotowy zestaw na łąki kwietne.
Mieszanka do łąk kwietnych to różnorodne nasiona, dobrane pod kątem warunków, które lubią dane gatunki. Oczywiście istnieje coś takiego jak uniwersalna mieszanka nasion, ale warto zwrócić uwagę na te dedykowane lub specjalne. Wybór jest ogromny – mieszanka na łąkę miododajną, mieszanka o zwiększonych walorach estetycznych (z większą liczbą kolorowych odmian kwiatów), mieszanka na ukwiecony trawnik. Niektóre są przeznaczone do miejsc suchych, inne na tereny podmokłe. Jedne nadają się do siewu jesiennego (to zazwyczaj mieszanki gatunków wieloletnich), inne natomiast sieje się wiosną.
Na uwagę zasługuje także mieszanka ruderalna. Jest to zestaw nasion roślin regenerujących, idealnych na podłoże, które było intensywnie użytkowane lub głęboko przekopane. Ciekawym rozwiązaniem jest także mieszanka antysmogowa, której zadaniem jest oczyszczanie powietrza. Najlepsza mieszanka to taka, która jest dopasowana do oczekiwań, a zarazem do warunków, jakie panują w ogrodzie. Tylko wtedy łąka kwietna będzie się dobrze rozwijać.
Jak założyć łąkę kwietną?
Łąki kwietne nie wymagają specjalnych warunków ani starań. Kwiaty należy dobrać do rodzaju gleby i w zasadzie można wysiewać je wszędzie. Może poza piaskami i kwaśnym podłożem – tutaj faktycznie warto zasilić glebę kompostem lub obniżyć kwasowość stosując wapnowanie. Na gliniastym podłożu natomiast można zastosować nieco piasku, by rozluźnić podłoże.
Jak założyć łąkę? Kolejnym krokiem jest płytkie przekopanie ziemi i usunięcie z niej wszystkich pozostałych roślin. Przede wszystkim trzeba tak zrobić na starym trawniku, w gęstej darni kwiaty nie wyrosną. Na rabacie kwiatowej można wysiać nasiona między istniejącymi już roślinami. Należy wysiewać nasiona równomiernie, by łąka była mniej więcej równa. Można wymieszać je z piaskiem, by łatwiej było je rozsiewać. Po zabiegu można zastosować walec do trawy, by wbić nasionka w ziemię. Nie jest to jednak konieczne.
Wysiewając łąkę wiosną lub jesienią masz pewność, że nie będzie ona potrzebowała podlewania ani szczególnej pielęgnacji. W zasadzie można to robić przez cały rok, ale czasami zdarza się, że latem nasiona potrzebują więcej wody. Poza tym nie trzeba się niczym przejmować. Cały urok łąk kwiatowych polega na tym, że kwiaty rosną sobie naturalnie, bez większej ingerencji człowieka.
Najlepsze kwiaty na łąkę kwietną
Najlepiej postawić na rodzime lub dobrze zadomowione gatunki, które bezproblemowo radzą sobie z polskimi zimami i mroźnymi powiewami wiatru wczesną wiosną. Kwitnąca łąka nie potrzebuje żadnych egotycznych roślin, krzewinek i krzewów wymagających cięcia i nawożenia. Jej urok leży w prostocie.
Mieszanki na łąki kwiatowe nierzadko mają kilkadziesiąt różnych gatunków. Wśród nich pojawiają się różne trawy, i te użytkowe i te cenione za ładne kwitnienie. Do tego kwiaty, także te traktowane jako pospolite chwasty – chabry, maki, cykorie podróżnik, rumianki i koniczyny (one szczególnie są lubiane przez pszczoły). Z ładniejszych gatunków na łąkach kwietnych pojawia się kosmos onętek i różne złocienie, ostróżeczka polna, krwawnik, farbownik czy cieciorka. Do tego przytulia, dziewanna, len i macierzanka – to naprawdę piękne kwiaty, o których uroku można łatwo zapomnieć. Dopiero w sielskiej stylistyce łąki kwietnej możemy docenić ich wygląd.