Znajdź fachowców na fixly.pl

Łąka kwietna

Łąka kwietna

Łąka kwietna to kolorowa, pachnąca i pełna życia (dzięki pszczołom, osom i motylom) wysepka w ogrodzie. W przeciwieństwie do trochę nudnych trawników, bardzo zyskuje na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na jej wysianie. Pielęgnacja jest minimalna, a efekt wizualny oszałamiający. A do tego jest przyjazna dla owadów, bezkręgowców i małych zwierząt. Idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie naturalistyczny, rustykalny styl jest w cenie. Łąka kwietna nie musi zajmować całego ogrodu. Można dla niej wyznaczyć tylko jeden zakątek.

Łąka kwietna - najpopularniejsze rośliny

Łąka kwietna - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Łąka kwietna - charakterystyka, opis roślin, wysiew, pielęgnacja

Lista zalet łąki kwietnej wydaje się nieskończona. Jest przydatna i dla ludzi, i dla zwierząt. A ponadto po prostu przepięknie wygląda. Multum kolorowych kwiatów, szumiących traw, pachnących ziół, a do tego chmara pszczół, żuków i motyli. Łąka kwietna każdy przydomowy ogródek zamieni w sielskie miejsce wypoczynku.

Łąka kwietna w ogrodzie

Łąka kwiatowa najczęściej kojarzy nam się ze sporą przestrzenią na miejskich skwerkach i w parkach. A jednak w ogrodzie przydomowym także może znaleźć się dla niej miejsce. Tak naprawdę nie wymaga za wiele przestrzeni – wystarczy jeden zakątek w ogródku. Oczywiście dobrym pomysłem jest zastąpienie całego trawnika łąką kwietną. To przepiękny sposób na nadanie przestrzeni sielskiego, wiejskiego charakteru. Łąka kwietna może być elementem ogrodu naturalnego, gdzie wszystkie rośliny rosną sobie bez większego nadzoru.

Łąka kwietna to niezwykłe skupisko roślin. Znajdują się w nich wyłącznie gatunki rodzime lub zadomowione, które świetnie czują się w warunkach klimatycznych i siedliskowych danego miejsca. Dzięki temu nie wymagają szczególnej pielęgnacji i nie potrzebują żadnego wyjątkowego nawożenia czy ochrony przed chłodem. Łąka kwietna jest zbiorowiskiem nieregularnie i nieuporządkowanie wysianych nasion. Tworzy wielobarwny łan kwiatów, które kwitną w różnych porach. Ich zapach przyciąga owady, zwłaszcza pszczoły i motyle, co dodaje całości uroku. Jednym z ważniejszych założeń łąki kwietnej jest brak ingerencji człowieka w jej wygląd. Nie stosuje się nawozów mineralnych, chemicznych środków ochrony roślin i raczej nie usuwa się chwastów. One także mają znaczenie dla stworzonego ekosystemu.

Łąka kwietna – dlaczego warto ją założyć?

Łąka kwiatowa to przede wszystkim wspaniała ozdoba w ogrodzie. Jest to w końcu nagromadzenie kwiatów o różnych kolorach, wysokościach, dzikość przyrody i piękno barw. Łąka kwietna ma sielski charakter, idealnie komponuje się z drewnianymi ławeczkami i prostymi altankami. Jednak względy estetyczne to tylko jeden powód, dla którego warto rozważyć założenie łąki kwietnej. I wcale nie ten najważniejszy.

Łąka kwietna powstaje przede wszystkim ze względów ekologicznych. Jej rozpropagowanie zawdzięczamy aktywistom, którzy zwracali uwagę na rolę pszczół w naszym ekosystemie i zagrażające im niebezpieczeństwo. Liczne kwiaty są miododajne, przyciągają pszczoły swoim zapachem. Na dodatek łąki kwietne nie są pryskane, nie stosuje się na nich sztucznych nawozów ani środków ochrony. Dlatego pszczoły mogą bezpieczne się na nich posilać. To także idealne środowisko dla trzmieli i motyli oraz innych bezkręgowców czy małych gryzoni.

Łąka kwietna ma jeszcze jeden ogromny plus – jest bardzo mało wymagająca. Pielęgnacja w zasadzie nie jest potrzebna. Roślin ani się nie nawozi, ani nie podlewa (duża oszczędność wody). To rozwiązanie dla tych, którzy marzą o pięknym ogrodzie, ale nie zamierzają lub nie mają czasu się nim zajmować.

Łąka kwietna wieloletnia czy jednoroczna?

Zakładanie łąki kwietnej jest jednak trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Tak naprawdę jest wiele rodzajów łąk kwietnych. Może być niska (złożona z niewysokich gatunków) i wysoka, wieloletnia, jednoroczna lub sezonowa, ozdobna lub miododajna, cieniolubna i znajdująca się w pełnym słońcu.

Rodzaj łąki kwietnej warto dobrać do naszych upodobań, ukształtowania terenu, rodzaju ogrodu. Najważniejsze pytanie brzmi: wieloletnia czy jednoroczna? Oba rodzaje łąk kwietnych ma swoje zalety. Wieloletnie łąki kwiatowe nie potrzebują szczególnej uwagi. To rozwiązanie na długo, które nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Łąki jednoroczne są mniej trwałe i wymagają odnawiania wiosną. Z drugiej strony pozwalają na większą różnorodność. Każdego roku twój ogród może wyglądać inaczej. Co ważne, kwitnąca łąka wieloletnia może z czasem tracić na wyglądzie i znaczeniu. Bardziej ekspansywne rośliny mogą wypierać te słabsze. Po kilku latach nie wygląda już tak pięknie, mam mniej kwiatów, więcej trawy i chwastów. Jeśli ma nam służyć na wiele lat, i tak pewnie będą potrzebne dosiewki.

Nasiona i mieszanki na łąkę kwietną

Łąka kwiatowa najczęściej powstaje poprzez wysiew nasion. Zazwyczaj nie robi się rozsad i nie sadzi się roślin na stałe miejsce, tylko wysiewa wiosną nasiona, które szybko kiełkują i dają piękny efekt. Można oczywiście samodzielnie stworzyć mieszankę ulubionych kwiatów, jednak nie jest to takie proste. Nasiona powinny być w dobrej proporcji, rośliny różnią się między sobą na przykład rozstawą, więc trudno to wyliczyć. O wiele lepiej zaufać specjalistom i posiać gotowy zestaw na łąki kwietne.

Mieszanka do łąk kwietnych to różnorodne nasiona, dobrane pod kątem warunków, które lubią dane gatunki. Oczywiście istnieje coś takiego jak uniwersalna mieszanka nasion, ale warto zwrócić uwagę na te dedykowane lub specjalne. Wybór jest ogromny – mieszanka na łąkę miododajną, mieszanka o zwiększonych walorach estetycznych (z większą liczbą kolorowych odmian kwiatów), mieszanka na ukwiecony trawnik. Niektóre są przeznaczone do miejsc suchych, inne na tereny podmokłe. Jedne nadają się do siewu jesiennego (to zazwyczaj mieszanki gatunków wieloletnich), inne natomiast sieje się wiosną.

Na uwagę zasługuje także mieszanka ruderalna. Jest to zestaw nasion roślin regenerujących, idealnych na podłoże, które było intensywnie użytkowane lub głęboko przekopane. Ciekawym rozwiązaniem jest także mieszanka antysmogowa, której zadaniem jest oczyszczanie powietrza. Najlepsza mieszanka to taka, która jest dopasowana do oczekiwań, a zarazem do warunków, jakie panują w ogrodzie. Tylko wtedy łąka kwietna będzie się dobrze rozwijać.

Jak założyć łąkę kwietną?

Łąki kwietne nie wymagają specjalnych warunków ani starań. Kwiaty należy dobrać do rodzaju gleby i w zasadzie można wysiewać je wszędzie. Może poza piaskami i kwaśnym podłożem – tutaj faktycznie warto zasilić glebę kompostem lub obniżyć kwasowość stosując wapnowanie. Na gliniastym podłożu natomiast można zastosować nieco piasku, by rozluźnić podłoże.

Jak założyć łąkę? Kolejnym krokiem jest płytkie przekopanie ziemi i usunięcie z niej wszystkich pozostałych roślin. Przede wszystkim trzeba tak zrobić na starym trawniku, w gęstej darni kwiaty nie wyrosną. Na rabacie kwiatowej można wysiać nasiona między istniejącymi już roślinami. Należy wysiewać nasiona równomiernie, by łąka była mniej więcej równa. Można wymieszać je z piaskiem, by łatwiej było je rozsiewać. Po zabiegu można zastosować walec do trawy, by wbić nasionka w ziemię. Nie jest to jednak konieczne.

Wysiewając łąkę wiosną lub jesienią masz pewność, że nie będzie ona potrzebowała podlewania ani szczególnej pielęgnacji. W zasadzie można to robić przez cały rok, ale czasami zdarza się, że latem nasiona potrzebują więcej wody. Poza tym nie trzeba się niczym przejmować. Cały urok łąk kwiatowych polega na tym, że kwiaty rosną sobie naturalnie, bez większej ingerencji człowieka.

Najlepsze kwiaty na łąkę kwietną

Najlepiej postawić na rodzime lub dobrze zadomowione gatunki, które bezproblemowo radzą sobie z polskimi zimami i mroźnymi powiewami wiatru wczesną wiosną. Kwitnąca łąka nie potrzebuje żadnych egotycznych roślin, krzewinek i krzewów wymagających cięcia i nawożenia. Jej urok leży w prostocie.

Mieszanki na łąki kwiatowe nierzadko mają kilkadziesiąt różnych gatunków. Wśród nich pojawiają się różne trawy, i te użytkowe i te cenione za ładne kwitnienie. Do tego kwiaty, także te traktowane jako pospolite chwasty – chabry, maki, cykorie podróżnik, rumianki i koniczyny (one szczególnie są lubiane przez pszczoły). Z ładniejszych gatunków na łąkach kwietnych pojawia się kosmos onętek i różne złocienie, ostróżeczka polna, krwawnik, farbownik czy cieciorka. Do tego przytulia, dziewanna, len i macierzanka – to naprawdę piękne kwiaty, o których uroku można łatwo zapomnieć. Dopiero w sielskiej stylistyce łąki kwietnej możemy docenić ich wygląd.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto