Rośliny do mieszkania

Ilustracja rośliny do mieszkania

Rośliny do mieszkania to wszystkie rośliny doniczkowe, które dobrze sprawdzają się w uprawie w zamkniętych pomieszczeniach. Stopień trudności ich uprawy może być bardzo zróżnicowany. W tej grupie znajdują się zarówno mało wymagające zamiokulkasy i draceny, jak i potrzebujące wiele uwagi palmy czy kapryśne storczyki. Rośliny do mieszkania najczęściej potrzebują temperatury pokojowej przez cały rok, jednak niektóre gatunki lubią zimą mieć trochę chłodniej. Wybierając roślinę do domu warto zastanowić się, czy można zapewnić jej odpowiednie warunki.

Rośliny do mieszkania - najpopularniejsze rośliny

Rośliny do mieszkania - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny do mieszkania - lista roślin, wymagania, pielęgnacja, porady

Rośliny do mieszkania to najlepszy sposób na efektowną dekorację. Są naprawdę piękne, bez nich pomieszczenia wyglądają pusto. Niektóre z nich to gatunki oczyszczające powietrze i warto mieć je w domu. Doniczkowe piękności mogą mieć różne wymagania. Niektóre rosną nawet zapomniane, inne już potrzebują więcej uwagi i opieki. Dowiedz się, jakie są najlepsze rośliny pokojowe. Oto lista roślin doniczkowych do mieszkania.

Najłatwiejsze w uprawie zielone rośliny do mieszkania

  • Zamiokulkas - nazywany „żelazną rośliną” zamiokulkas gatunek, który na pewno znasz z biur, galerii handlowych i tego rodzaju miejsc. W domu także często jest uprawiany, głównie ze względu na grube, mięsiste liście, długich i często przewieszających się. Zamiokulkas ma minimalne wymagania. Nawet jeśli o nim zapomnisz, nie obrazi się, tylko będzie rósł dalej. Potrzebuje tylko trochę wody (nie dużo, bo gromadzi sobie zapas w liściach) i ciasną doniczkę. W za szerokiej nie będzie wypuszczał nowych liści. W domu może rosnąć wszędzie, nawet w pomieszczeniach bez okien.
  • Kaktusy – to rośliny, których w zasadzie nie da się zabić. No chyba, że poprzez przelanie. Kaktusy, kaktusiki, większe i mniejsze, proste, poplątane, wybarwione, kwitnące i mające delikatne listki – opcji jest mnóstwo. Na uwagę zasługuje zwłaszcza echinokaktus i mammilarie. Uprawa większości kaktusów nie jest wymagająca. Podlewa się je od czasu do czasu. Mocne przesuszenie zimą sprawi, że rośliny zakwitną.
  • Dracena, zwłaszcza dracena obrzeżona – to także roślina, która będzie rosła mimo przeciwności. Na brak wody reaguje delikatnym przesuszeniem końcówek liści, wyrastających ze zdrewniałych pędów jak pióropusze. Jednak chwilowy brak uwagi jej nie zaszkodzi. Nie potrzebuje także szczególnego miejsca. Wystarczy jej rozproszone światło. Draceny to rośliny oczyszczające powietrze.

Najlepsze kwitnące rośliny pokojowe

  • Fiołek afrykański – to jedna z piękniejszych i bardziej popularnych roślin kwitnących do mieszkania. Zdrowe fiołki afrykańskie mają piękne, mięsiste, owłosione liście, które okalają cieniutkie pędy kwiatostanowe. Na ich szczycie pojawiają się drobne kwiatuszki – różowe, fioletowe, niebieskie, białe lub karminowe. Niektóre odmiany są dwubarwne. Pielęgnacja fiołka afrykańskiego nie jest trudna. Roślina lubi zacienione miejsca i półki z daleka od słońca. Przy pielęgnacji fiołków ważne jest, by podlewać je do podstawki. Gatunek pobiera wodę korzeniami. Tyle, ile potrzebuje.
  • Cyklamen – jest nazywany także fiołkiem alpejskim. Cieszy się popularnością ze względu na naprawdę ciekawe kwiaty. Najczęściej różowe, łososiowe, czerwone lub białe, bardzo długo utrzymują się na roślinie. Wokół nich wyrastają sercowate, bardzo dekoracyjne liście. Co ciekawe, cyklamen kwitnie zimą, kiedy większość kwiatów zamiera. Lubi półcień, ale będzie tolerował różne stanowiska. Zniesie nawet przeciągi i wysokie temperatury, więc może stać koło kaloryfera.
  • Storczyki Phalenopsis – najpopularniejsze storczyki pokojowe. Mają zielone liście, spomiędzy których wyrasta bezlistny pęd kwiatostanowy. Na jego szczycie pojawiają się piękne kwiaty o różnych kolorach. Nierzadko są dekoracyjnie nakrapiane. Phalenopsisy mogą być większe lub miniaturowe. Ich uprawa jest dość wymagająca. Trzeba pamiętać o podlewaniu (najlepiej poprzez przelewanie), regularnym i intensywnym nawożeniu oraz przesuszaniu po kwitnieniu.

Rośliny do mieszkania o wysokich wymaganiach

  • Fitonia – niska roślinka o jasnozielonych lub różowych listkach. Jest bardzo dekoracyjna, a jej urok tym większy, że jest po prostu maleńka. Jednak fitonia ma dość duże wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o wodę. Potrzebuje podlewania co najmniej dwa razy w tygodniu. Przesuszona, od razu komunikuje, że prosi o podlewanie, opuszczaniem liści. Po dostarczeniu wody, zdrowe fitonie od razu wstają. Jednak po kilku takich sytuacjach roślina może po prostu się nie podnieść.
  • Alokazja – nawet dla osób z dużym doświadczeniem, kochających rośliny doniczkowe, alokazja jest wyzwaniem. Osiąga około 100 cm wysokości, bardzo się krzewi i ma ładny rozłożysty pokrój. A przy tym bardzo dekoracyjne liście, ozdobione szerokimi, białymi żyłkami. Alokazja musi mieć jednak wysoką temperaturę i wilgotne powietrze. Z drugiej strony bywa wrażliwa na przeciąg i potrzebuje słońca. Znalezienie dla niej odpowiedniego stanowiska może być trudne.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto