Rośliny do oczka wodnego

Ilustracja rośliny do oczka wodnego

Rośliny do oczka wodnego to podstawa przy planowaniu oczka wodnego do ogrodu. Od nich zależy, jak będzie się prezentowała całość. Dzięki dobrze przemyślanym gatunkom i rodzajom, można stworzyć naprawdę ciekawy zakątek, który będzie bardzo dekoracyjny. Niektóre rośliny są wręcz konieczne – mają zdolność oczyszczania oczka i sprawiają, że woda jest mniej zanieczyszczona. Inne gatunki natomiast służą wyłącznie dekoracji, są ozdobne z liści lub kwitną na najwspanialsze kolory. Warto się zapoznać z różnymi odmianami tych samych gatunków, by stworzyć naprawdę barwną kompozycję w ogrodzie.

Rośliny do oczka wodnego - najpopularniejsze rośliny

Rośliny do oczka wodnego - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny do oczka wodnego - rodzaje, wymagania, pielęgnacja, zimowanie

Aby oczko wodne było naprawdę dekoracyjne, trzeba dołożyć wszelkich starań, by jak najbardziej odzwierciedlało naturę. Dlatego ważne są wszelkie szczegóły: kamienie, rodzaj oświetlenia, folia, a przede wszystkim rośliny. Od ich ilości, kolorów i odmian zależy wygląd całej aranżacji. Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać? Podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie sadzonek.

Rośliny do oczka wodnego – najważniejsze informacje

Oczka wodne są takie popularne, ponieważ działają kojąco. Wpatrywanie się w taflę wody jest niezwykle relaksujące, a zbiornik w ogrodzie przyciąga owady, zwłaszcza ważki i ptaki, co sprawia, że wszystko tętni życiem. Najbardziej urzekający jest widok oczka wodnego, który maksymalnie odwzorowuje rzeczywistość. To taka namiastka urlopu nad jeziorem lub w leśnej głuszy, którą można mieć w swoim ogrodzie.

Roślinność wybrana do oczka wodnego ma ogromne znaczenie dla warstwy dekoracyjnej. Nie ma żadnych przeciwskazań, by ogrodu wodnego nie obsadzić roślinami. I tutaj mamy na myśli zarówno rośliny podwodne, jak i te pływające na tafli jeziora. Nie można zapomnieć także o gatunkach nabrzeżnych, czyli błotnych. To one budują klimat i pomagają ukryć to, co nienaturalne – lampki czy kable.

Rośliny warto dobierać ze względu na wymagania i warunki, które trzeba im zapewnić. Na szczęście wybór jest bardzo duży, ponieważ wiele gatunków radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych w pobliżu zbiorników wodnych. W oczku nie może zabraknąć przede wszystkim gatunków oczyszczających, które filtrują wodę i wyłapują wszelkie organiczne zanieczyszczenia. Dzięki nim ryby mają potrzebny tlen, a oczko tak szybko się nie zanieczyszcza.

Oczyszczające rośliny do oczka wodnego

Rośliny oczyszczające to przede wszystkim roślinność podwodna, którą sadzi się w podłożu oczka lub w donicach ustawionych na jego dnie. Nie można o nich zapomnieć. Chociaż zdaje się, że nie mają większego znaczenia dekoracyjnego, ich zastosowanie jest bardzo istotne. Mają za zadanie wychwytywać składniki odżywcze, które mogą być pokarmem dla glonów. Tym samym znacznie zmniejszają ich ilość. Do tego filtrują wodę, napowietrzają ją i stanowią schronienie dla ryb. Większość gatunków oczyszczających także może porastać staw i pojawiają się w naturalnych jeziorach. Są całkowicie zanurzone pod powierzchnią wody.

Jakie rośliny oczyszczają oczko wodne? Na liście gatunków znajdzie się między innymi okrężnica bagienna, rogatek sztywny oraz moczarka kanadyjska. Czasami sadzi się także rdestnicę kędzierzawą. Rośli te rzadko są widoczne, jednak mają ważne zadanie i warto posadzić je w pierwszej kolejności.

Rośliny do oczka wodnego – wybór gatunków

Teraz czas na kwiaty, które stanowią największą ozdobę każdego oczka wodnego. Najpiękniej wyglądają te, które pływają po powierzchni tafli wody, czyli lilie wodne, zwane inaczej nenufarami. Lilia wodna to w zasadzie grzybień biały. Należy wsadzić ją w podłoże, a jej liście i kwiaty unoszą się na powierzchni wody. Może mieć kwiaty w najpiękniejszych kolorach, nie tylko białe. Jest ozdobna przez większą część sezonu.

Jakie jeszcze rośliny się sprawdzą? Żabiściek pływający, rzęsa wodna (chociaż trzeba z nią uważać, szybko porasta staw czy oczko i trzeba regularnie odławiać nadmiar), osoka aloesowata – to lista podstawowych gatunków. Nie trzeba ich sadzić, wystarczy niewielką ilość włożyć na powierzchnię wody, będą się same rozmnażać. Bardziej doświadczonym ogrodnikom polecamy także hiacynty wodne, azolę karolińską i topian. Są to rośliny ozdobne z liści, które szybko się rozprzestrzeniają na powierzchni wody. Topian, zwany także sałatą wodną, ma niezwykłe właściwości oczyszczające. Nie jest to roślina podwodna, ale tak dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami, że używa się jej w naturalnych oczyszczalniach ścieków.

Rośliny typowe dla strefy przybrzeżnej - wybór

Roślinność przybrzeżna, czyli błotna, to największa grupa gatunków różnego rodzaju. Są to rośliny, które lubią specyficzny mikroklimat oczek wodnych – wilgotność powietrza i mokre podłoże. Wybierając rośliny trzeba dokładnie sprawdzić, jakie mają wymagania, by posadzić je w odpowiednim oddaleniu od zbiornika wodnego. To rośliny z tego rodzaju są odpowiedzialne za tworzenie klimatu całej aranżacji. Od ich wyboru zależy, jak oczko będzie się prezentować.

Można je mieszać, sadząc obok siebie po kilka sztuk, by stworzyć barwne plamy. Warto zastanowić się, z której strony najczęściej będzie się podziwiać oczko wodne i tak ustawić rośliny, by najwyższe były jakby na jego tle. Schodkowa struktura sprawi, że zbiornik będzie wyglądał zacisznie, a wszystkie piękne gatunki pokażą swój urok. Warto dobrać je pod względem okresów kwitnienia, by oczko wodne było dekoracyjne przez cały rok, a nie tylko wiosną czy na początku lata.

Roślinność przybrzeżna – lista gatunków

W strefie przybrzeżnej może znaleźć się bardzo wiele kwiatów i krzewinek ozdobnych z liści. Mnóstwo gatunków potrzebuje podmokłego podłoża. Tuż przy samym brzegu warto posadzić kilka roślin:

  • Kaczeńce, czyli kmieć błotna – roślina o drobnych, intensywnie żółtych kwiatuszkach, które tworzą kolorowe kępy wśród wyższych roślin;
  • Tatarak – roślina o szablowatych liściach, która najbardziej kojarzy się z naturalnymi jeziorami i starymi stawami. Warto poszukać odmian trawiastych, które są nieco drobniejsze;
  • Kosaćce – zwane inaczej irysami to rośliny kłączowe o przepięknych kwiatach. Mają skomplikowaną budowę i nierzadko są wielobarwne, nakrapiane lub ozdobione różnymi plamkami. Kosaćce to jedne z najciekawszych kwiatów, które naprawdę potrzebują dużo wody;
  • Tojeść rozesłana – roślina okrywowa o drobnych, ciemnozielonych listkach i drobniutkich kwiatuszkach, które pięknie wyglądają na wzniesionych murkach i podwieszanych doniczkach. Przy oczku wodnym można posadzić je w ziemi, na przedzie, by rozścieliła się po trawniku.
  • Sit – roślina zielna o wzniesionych, szablowatych liściach, które przypominają źdźbła trawy ozdobnej. Niepozornie kwitnie i dodaje każdemu oczku wodnemu niezwykłej wręcz naturalności. Pojawia się przy zbiornikach wodnych, na bagnach i mokradłach, więc i tutaj nie może go zabraknąć.

W oddali od oczka wodnego, w strefie nieco bardziej suchej, warto postawić na krzewy ozdobne i drzewa. Sprawdzą się i iglaki, i rośliny liściaste. Sosny, cypryśniki i klony, dobrze będą wyglądać także żywotniki, czyli nieśmiertelne tuje. Wśród gatunków liściastych polecają się katalpa, klon japoński (jego niezwykłe liście mają wspaniały, czerwony lub bordowy kolor) oraz wierzby. Wierzba płacząca nad oczkiem wodnym to naprawdę niezwykły widok. Trzeba mieć tylko odpowiednio dużo miejsca.

Z kwitnących krzewów warto postawić na hortensję i magnolię. Obie uwielbiają wodę, a ich kwiaty są po prostu zachwycające. W takim otoczeniu nie będą wymagały tak dużo podlewania.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto