Ogród bagienny

Ilustracja ogród bagienny

Ogród bagienny znajduje zastosowanie na stale podmokłych terenach. Tworzą go rośliny typowe dla strefy błotnej (bagiennej). Rzadko kiedy w tym stylu obsadza się cały ogród, chyba że działka jest położona nad rzeką lub naturalnym zbiornikiem wodnym. O wiele częściej jest to po prostu jeden fragment ogrodu, który organizuje się w pobliżu oczka wodnego. Ogród bagienny można zrobić na brzegu zbiornika, wysypując go żwirkiem i glebą, by móc zasadzić rośliny wodne. To najlepszy sposób na naprawdę piękny wodny zakątek w ogrodzie.

Ogród bagienny - najpopularniejsze rośliny

Ogród bagienny - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ogród bagienny - opis, roślinność, zakładanie, pielęgnacja, porady

Ogród bagienny to rzadko kiedy pomysł na aranżację całego ogrodu. O wiele częściej stosuje się jego zasady przy oczkach wodnych i innych zbiornikach. Ogród bagienny tworzą bowiem rośliny strefy błotnej, wiec można wykorzystać podmokły teren wokół oczka… albo po prostu stworzyć takie warunki celowo. Dowiedz się, jak zrobić ogród bagienny przy swoim domu!

Ogród bagienny – najważniejsze informacje

Ogród bagienny można założyć na podmokłym terenie. Działki, na których ciągle stoi woda są bardzo trudne do zagospodarowania i wtedy ogród bagienny jest najlepszym wyjściem. Aby go zrobić, tworzy się zbiornik retencyjny, do którego odprowadzana jest woda. Na nieco osuszonym, ale nadal mocno wilgotnym terenie sadzi się rośliny błotne (bagienne), które uwielbiają takie warunki.

Takie same rośliny wybiera się do sadzenia na brzegach oczek wodnych. To właśnie roślinność bagienna nadaje zbiornikowi charakteru i sprawia, że wygląda on naprawdę uroczo i naprawdę naturalnie. Obszar błotny ma najczęściej co najmniej 10-30 cm podłoża. Jest to także strefa nadbrzeżna w zbiornikach wodnych.

Rośliny błotne do ogrodu bagiennego – jakie wybrać?

Rośliny bagienne mają bardzo wiele funkcji. Przede wszystkim mają zachwycać i pięknie się komponować. Dzięki nim oczko wodne wygląda jak przeniesiona do ogrodu sadzawka prosto z leśnej polany lub łąki. Na dodatek jednak trzeba wiedzieć, że rośliny te często mają funkcję oczyszczającą. Tych nie może zabraknąć w żadnym zbiorniku wodnym, obojętnie, czy masz zamontowane filtry oczyszczające, czy nie.

Rośliny błotne dzięki rozległym, ale płytko położonym korzeniom pobierają nadmiar nawozów. Dzięki temu w zbiorniku pojawia się znacznie mniej glonów, a woda jest bardziej czysta i przejrzysta. Na dodatek lekko zacieniają taflę, co ogranicza rozwój glonów wewnątrz oczka wodnego. Są także siedliskiem różnych małych stworzonek, które uwielbiają nadwodne brzegi.

Sadzenie roślin przeprowadza się wiosną, umieszczając je w płytkiej wodzie lub całkowicie poza brzegiem. Wymagania bagiennych gatunków są bardzo różne, ale jednego można być pewnym – kochają wodę, a większość z nich bardzo lubi także słońce. W końcu pochodzą z bagien i podmokły teren jest dla nich najważniejszy.

Roślinność bagienna – przegląd gatunków

Rośliny bagienne to te rośliny, które uwielbiają dużą ilość wody w podłożu. Nie wszystkie rosną pod taflą wody, ale większość uwielbia być sadzona tuż przy samym brzegu. Na liście roślin bagiennych znajdują się zarówno trawy, jak i kwitnące krzewinki, czy nawet iglaki.

Jeśli chodzi o trawy ozdobne, największym powodzeniem cieszy się oczywiście tatarak i sitowie (sit). Są to rośliny o wzniesionych liściach, szablowatych i mocnych, które naprawdę pięknie wyglądają na brzegu, przez cały rok, niezależnie od okresu kwitnienia. Sadzenie tataraku w wodzie także będzie dobrym pomysłem.

Bardzo ozdobne rośliny do strefy błotnej zbiornika wodnego to także:

  • kaczeniec żółty, inaczej kmieć błotna o delikatnych, żółtych kwiatach,
  • irys Lavigata oraz kosaciec żółty, rośliny o typowych dla irysów kwiatach, które mają duże wymagania co do ilości wody,
  • tojeść rozesłana, drobna okrywowa roślina o licznych kwiatach,
  • niezapominajka – tej rośliny nie trzeba przedstawiać, zachwyca swoimi niebieskimi kwiatami,
  • liatra kłosowa – roślina o wzniesionych pędach i przepięknych, kłosowatych kwiatach na ich szczytach.

W pobliżu zbiorników wodnych można sadzić także olchy, niektóre iglaki oraz krzewy. Na podmokłych terenach dobrze rośnie dereń i czeremcha. Świetnie sprawdzą się także wierzby. Potrzebują dużo wody, a w ogrodzie bagiennym nie trzeba będzie ich dodatkowo podlewać, co jest niewątpliwym plusem. A przy tym naprawdę pięknie się prezentują i dodają nieco sielskości do ogrodu.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto