Rośliny do ogrodu japońskiego

Ilustracja rośliny do ogrodu japońskiego

Rośliny do ogrodu japońskiego to takie gatunki, które są najbardziej powszechne w Japonii. Ogród japoński powstaje na podstawie filozofii zen. Najważniejszym założeniem jest harmonia. Wybrane do takiego ogrodu gatunki także powinny takie być – harmonijne, uzupełniające się, świetnie dobrane. Duża część roślin, które dobrze czują się w klimacie Japonii, świetnie odnajdą się także w Polsce. Można śmiało sadzić je w ogrodach. Najczęściej wybierane są sosny, świerki i klon palmowy. Nie może zabraknąć także wiśni i śliw – ich kwiaty są najpiękniejszą ozdobą japońskiego ogrodu.

Rośliny do ogrodu japońskiego - najpopularniejsze rośliny

Rośliny do ogrodu japońskiego - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny do ogrodu japońskiego - gatunki, opis, wymagania, pielęgnacja

Ogród japoński to nie tylko ogród. Za jego harmonią i wyglądem stoi cała filozofia, która zdobywa w Polsce coraz więcej zwolenników. Dlatego coraz częściej można zobaczyć aranżacje, które wyglądają jakby były sprowadzone prosto z Japonii. Jakie rośliny do ogrodu japońskiego wybrać?

Ogród w stylu japońskim krok po kroku

Ogród japoński to nie tylko rośliny tworzące klimat i przywodzące na myśl konkretną kulturę. To przede wszystkim filozofia, która przekłada się na sposób aranżacji przestrzeni. Ogród japoński ma być harmonijny, a jednocześnie asymetryczny. Nie może jednak kopiować natury. A do tego warto pamiętać o symbolice – trzeba umieścić w nim konkretne elementy.

Ogrody japońskie dzieli się na dwa typy – tsukiyama, ogród ze wzgórzami i pagórkami oraz karesansui, czyli ogród, w których nie ma zbiorników wodnych, ale pojawia się woda symbolizowana przez żwir i piasek. Z reguły najważniejsze elementy umieszcza się w centralnym punkcie ogrodu. Może to być pagoda, mostek lub wzniesienie stworzone poprzez usypanie kamieni. Czasami tworzy się prawdziwe zbiorniki wodne, okrągłe lub kanciaste, do których wpływają małe wodospady. Jeśli ogród jest mały, warto postawić chociaż fontannę, by wprowadzić wodny element do aranżacji. Ma to być symbolem życia. Nie może zabraknąć także kamieni, które symbolizują niezmienność i wieczność, podobnie jak rośliny zimozielone. Dlatego w ogrodzie japońskim tak chętnie są wykorzystywane iglaki. Kwiatów jest raczej niewiele – głównym kolorem ma być zieleń.

Rośliny do ogrodu japońskiego – krzewy i drzewa

Krzewy i drzewa są najważniejszymi elementami ogrodu japońskiego. Wykorzystuje się głównie zimozielone iglaki, ponieważ odzwierciedlają długowieczność. Najczęściej sadzi się sosny i świerki, czasami karłowate lub specjalnie formowane. Sosna czarna i sosna japońska są najczęściej wykorzystywane, a do tego dobrze sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych. Warto posadzić je w ogrodzie.

Nie może zabraknąć także drzew liściastych. Bardzo często sadzi się miłorzęby japońskie – ich liście bardzo kojarzą się z motywami i wzornictwem japońskim. Nic dziwnego, w oryginalnych jagodach Azji także się pojawiają. Warto posadzić także klon palmowy. To niewysokie drzewko o wspaniałych, czerwonych liściach. Jest niezwykle dekoracyjne i pięknie wygląda, zwłaszcza zwieszając się nad zbiornikami wodnymi.

Jeśli chodzi o krzewy, na uwagę zasługują zwłaszcza te karłowate i płożące iglaki. Do tego warto dodać trochę koloru kwiatów. W ogrodach japońskich sadzi się także bez, kalinę i dereń. Krzewy czasami sadzi się blisko siebie lub w pobliżu drzew o zielonych liściach. Nie można zapomnieć, że kolorem przewodnim ma być właśnie zieleń.

Byliny i inne kwiaty do ogrodu japońskiego

Kwiaty w ogrodzie japońskim pojawiają się raczej rzadko. Zdobi się rośliny kwiatami na przykład wiśni lub śliw. Ich można posadzić naprawdę sporo. Poradzi sobie z tym nawet mały ogród – ostatnio bardzo popularne zrobiły się odmiany na podkładkach karłowatych, które osiągają niewiele ponad metr wysokości. I tak będą zachwycać swoim wspaniałym wyglądem w czasie kwitnienia i owocowania.

Jeśli chodzi o byliny, w ogrodzie japońskim pojawiają się azalie i piwonie. Są to rośliny o przepięknych, dużych kwiatach, które jednak wymagają cierpliwej pielęgnacji. Dobór odpowiedniego podłoża, podlewanie i nawożenie – to gatunki przeznaczone dla bardziej doświadczonych ogrodników.

Jeśli nie masz tyle czasu, możesz pomyśleć o zasadzeniu traw ozdobnych. Ich piękne kępy wspaniale uzupełniają ogród w stylu japońskim. Na uwagę zasługują zwłaszcza miskanty, które są dość wysokie i trawy pampasowe. Ich kwiatostany są duże i mają biały albo różowy kolor, górują nad kępą trawy. Idealnie sprawdzają się w pobliżu zbiorników wodnych i jako solitery na sztucznych wzniesieniach. Ogród japoński dużo dzięki nim zyska.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto