Ogród różany

Ilustracja ogród różany

Ogród różany, inaczej rozarium, to najbardziej niezwykły zakątek ogrodu. Jest to najczęściej część większego ogrodu, rzadziej cały, w którym uprawiane są i eksponowane różne gatunki róż. W Europie istniały już w XIII wieku, a w XIX były szczególnie popularne. Nie jest trudno je zaaranżować. Róże mają tyle gatunków i odmian (szacuje się, że jest ich około 20 tysięcy), że łatwo zrobić barwną, ciekawą aranżację. Rozaria charakteryzują się dużą różnorodnością gatunków i kultywarów. Ich właściciele szczycą się uprawą mniej popularnych lub bardziej oryginalnych odmian.

Ogród różany - najpopularniejsze rośliny

Ogród różany - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ogród różany - opis, projekty, rośliny, sadzenie, pielęgnacja, porady

Ogród różany to miejsce wypełnione różnymi gatunkami i rodzajami róż. Charakteryzuje się właśnie bardzo dużą różnorodnością gatunków, kolorów i odmian. Może to być po prostu spory zakątek w ogrodzie, ale niektórzy decydują się na stworzenie całego ogrodu różanego. Jest to nawiązanie do tradycji – tego rodzaju ogrody powstawały przy klasztorach, dworach i pałacach już od XIII wieku. Teraz możesz go stworzyć w nowoczesnej wersji. Naprawdę warto – w końcu te barwne królowe ogrodów są naprawdę przepiękne.

Ogród różany – założenia i projekt

Ogród różany powinien skupiać jak najwięcej rodzajów i gatunków róż. To jedno z podstawowych założeń. Dlatego projekty trzeba dobrze przemyśleć, by uniknąć nieestetycznego misz-maszu. Róże pozwalają na stworzenie naprawdę pięknych aranżacji, ale trzeba zachować umiar w doborze kolorów i liczbie posadzonych roślin.

Projekt musi brać pod uwagę takie elementy jak ukształtowanie terenu, orientacja, nasłonecznienie i rodzaj podłoża. Jeśli zamierzasz posadzić róże pnące, warto znaleźć dla nich miejsce w pierwszej kolejności. Może niewielka altanka albo pergola, pod którą można postawić ławeczkę? To będzie wspaniałe miejsce odpoczynku. I dobry punt wyjścia, by zrobić projekt ogrodu różanego.

Aranżacje warto zacząć od wyznaczenia miejsc, gdzie mają znajdować się rabaty. Można posadzić na nich nie tylko róże, lecz także inne kwiaty, które mają podobne upodobania pod względem podłoża. Warto jednak pamiętać, że to róże mają być najważniejsze. Można także obsadzić nimi ogrodowe ścieżki, a dla większych róż parkowych znaleźć miejsce na trawniku, gdzie będą rzucać urok swoimi wspaniałymi kwiatami. Jak założyć ogród różany? Najlepiej zacząć jesienią – wtedy sadzi się część gatunków.

Rośliny do ogrodu różanego – gatunki róż

Jak założyć ogród różany? Przede wszystkim trzeba wybrać rośliny. A jest w czym wybierać! Szacuje się, że obecnie istnieje około 20 tysięcy odmian róż! Jest ich tak dużo, że specjaliści stworzyli podział na grupy. Wyróżnia się więc:

  • Róże wielkokwiatowe – najpopularniejsza grupa, to te róże, które znamy z kwiaciarni. Kwitną od czerwca do października na długich, sztywnych pędach. Mają pojedyncze kwiaty.
  • Róże rabatowe – zwane także wielokwiatowymi, mają kilkadziesiąt centymetrów, które się silnie rozkrzewiają. Na jednym pędzie potrafią mieć aż kilkadziesiąt kwiatów i kwitną do później jesieni. Są odporne na niskie temperatury.
  • Róże parkowe – nadają się na niskie żywopłoty i do luźnych nasadzeń. Mają proste lub przewieszające się, długie pędy. Mają obfite kwitnienie przez cały sezon, są odporne na niskie temperatury. Są bardziej wymagające, ponieważ potrzebują regularnego przycinania zbyt długich pędów.
  • Róże miniaturowe – karłowate odmiany róż rabatowych. Można uprawiać je w doniczkach. Kwitną od lata do później jesieni, mają małe wymagania i są bardzo odporne na choroby oraz spadki temperatury.
  • Róże pnące – to gatunki i odmiany, które wytwarzają bardzo długie pędy i wymagają podpór. Jednak nie wytwarzają organów czepnych, tylko potrzebują specjalnych stelaży, by mogły się wokół nich oplatać. Niektóre odmiany kwitną kilka razy w sezonie.
  • Róże okrywowe – są niskie i płożące, okrywają powierzchnię. Można sadzić je na skarpach i skalniakach. Bardzo silnie się rozkrzewiają i bardzo intensywnie kwitną, tworząc całe morze kwiatów, na jednym pędzie. Kwitną aż do późnej jesieni, bardzo długo zdobiąc ogród.

Aranżacje ogrodów, w których pojawiają się gatunki z różnych grup róż są najpiękniejsze. Można dobrać je jeszcze pod względem kolorów – czy to uzupełniająco, różne odcienie tego samego koloru, czy także na zasadzie kontrastu, by odcienie się wyróżniały.

Ogród różany – wymagania roślin

Zastanawiając się, jak założyć ogród różany, musisz mieć na względzie wymagania roślin. Gatunki róż mają dość podobne oczekiwania co do podłoża i nasłonecznienia, jednak mogą się one nieco różnić w przypadku różnych odmian. Po pierwsze warto wiedzieć, że róże nie lubią cienia. Trzeba znaleźć dla nich stanowisko słoneczne, a zarazem osłonięte od silnego wiatru. Zwłaszcza gatunki o długich pędach mogą ulegać zniszczeniom podczas większych podmuchów. Róże lubią miejsca nasłonecznione, ale nie powinno się sadzić ich na południowych ścianach. Gatunki pnące można posadzić na ścianie wschodniej lub zachodniej. Im intensywniejsze słońce, tym szybciej będą przekwitać kwiaty.

Róże nie mają określonych preferencji co do podłoża. Należy zapewnić im dowolną, żyzną i przepuszczalną ziemię ogrodową. Jeśli jest zbyt gęsta, zbita i gliniasta, można rozluźnić ją odrobiną piasku, tak jak w przypadku uprawy niemal wszystkich roślin ogrodowych. Do sadzenia w doniczkach i pojemnikach można wykorzystać gotowe podłoże do róż. Należy pamiętać, że ziemia powinna mieć pH na poziomie 6-6,5, inaczej rośliny będą bardziej podatna na choroby, a kwitnienie będzie mniej obfite.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto