Ogród wodny - najpopularniejsze rośliny
-
Tarczownica tarczowatabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tarczownica tarczowata jest mokradłową byliną północnoamerykańską. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia niemieckiego botanika Karla Darmer'a, a polska nawiązuje do kształtu liści. Ozdobę rośliny stanowią duże, tarczowate liście odziomkowe, przebarwiające się jesienią na żółto i czerwono oraz rozwijające się wiosną jasnoróżowe baldachogrona kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Psianka słodkogórzpółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Psianka słodkogórz jest półkrzewem rodzimego pochodzenia, którego pędy pną się po podporach albo pokładają na ziemi. Przez całe lato rozwija niebieskofioletowe, charakterystyczne dla rodziny psiankowatych kwiaty, a potem tworzy ozdobne, szkarłatnoczerwone jagody. Psianka słodkogórz bywa czasem mylona z bardziej trującą wilczą jagodą.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Cypryśnik błotnydrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Cypryśnik błotny jest ciekawym drzewem znanym w Europie już od połowy XVII wieku. Miękkie igły są najpierw jasnozielone, później ciemnieją, a jesienią przebarwiają się na czerwonobrązowo i opadają razem z drobnymi pędami. Starsze drzewa mają zdolność wytwarzania korzeni oddechowych, wyrastających ponad poziom wody albo gruntu. Lubi gleby podmokłe, ale toleruje też bardziej suche.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Turzyca palmowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodząca z mokrych łąk i mokradeł leśnych Ameryki Północnej turzyca palmowa wyróżnia się oryginalnym pokrojem, odmiennym od wyglądu roślin tego rodzaju botanicznego. Trawiastozielone liście są ustawione na wysokich pędach prawie prostopadle, co przypomina pokrój palmy. Dobrze rośnie na glebie wilgotnej w miejscu częściowo ocienionym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krwawnik kichawiecbyliny bylina z kłączem kwiatowa
Krwawnik kichawiec jest rodzimą byliną spotykaną na wilgotnych łąkach, zaroślach i brzegach wód. Ozdobę stanowią białe kwiaty zebrane w baldachogrona, rozwijające się od lipca do września. Krwawnik kichawiec uprawiany obecnie przede wszystkim jako roślina dekoracyjna, od XVI wieku był stosowany w medycynie, a suszone liście do wyrobu "tabaki" - nazwa gatunkowa pochodzi od greckiego słowa ptairo = "kichać".
bylina Trudność uprawy: łatwa
Ogród wodny - pozostałe rośliny
-
Woskownica europejskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Woskownica europejska jest dwupiennym krzewem rzadko spotykanym nad Bałtykiem na wilgotnych łąkach i w olszynach. Polska nazwa rodzajowa nawiązuje do warstwy wosku okrywającego owoce, a botaniczna nazwa Myrica pochodzi od greckiego słowa myron, oznacza perfumy i ma związek z mocnym aromatem liści. Doskonale nadaje się na roślinę okrywową na terenie podmokłym.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Sit rozpierzchłybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Sit rozpierzchły jest rodzimą byliną spotykaną na wilgotnych terenach, na podmokłych pastwiskach i zabagnieniach. Tworzy gęste, żywozielone kępy. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach odmiany situ rozpierzchłego różniące się kształtem i zabarwieniem łodyg. Doskonale nadaje się do nasadzeń w strefie przybrzeżnej oczka wodnego i do ozdoby ogrodowych akwenów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Języczka Przewalskiegobyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Języczka Przewalskiego jest okazałą i efektowną byliną pochodzącą z północnych Chin. Epitet gatunkowy upamiętnia Mikołaja Przewalskiego, rosyjskiego geografa i badacza polskiego pochodzenia. Nad dużymi, mocno powcinanymi liśćmi wznoszą się wysmukłe i delikatne kwiatostany, przypominające złote świece.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rutewka orlikolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rutewka orlikolistna jest byliną rodzimego pochodzenia, spotykaną czasem na śródleśnych łąkach, w wilgotnych zaroślach i lasach mieszanych. Liście są bardzo podobne do orlika - stąd nazwa. Mimo znacznego, ponad metrowego wzrostu rutewka orlikolistna sprawia wrażenie bardzo subtelnej i filigranowej. Szczególną ozdobę kwiatów stanowią bardzo liczne różowe pręciki, tworzące puszyste kulki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tatarak zwyczajnybyliny bylina z kłączem rośliny wodne
Tatarak zwyczajny jest rośliną użytkową, stosowaną od bardzo dawna do celów leczniczych i spożywczych przez amerykańskich Indian, Hindusów, Chińczyków i Europejczyków. W ogrodach tatarak jest ceniony jako roślina dekoracyjna sadzona na brzegach oczek wodnych i innych akwenów. Do Europy roślina trafiła prawdopodobnie wraz z najazdami Tatarów, co ma związek z nazwą.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rdest wężownikbyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rdest wężownik to krajowa bylina zasiedlająca wilgotne łąki i torfowiska. Klasyfikacja botaniczna rośliny, wraz z rozwojem nauki, uległa zmianie i obecnie nosi ona nazwę Persicaria bistorta, co w niczym nie zmienia jej walorów dekoracyjnych. Rdest wężownik znany jest też od wieków jako roślina lecznicza. Epitet gatunkowy nawiązuje do skręconego wężowato kłącza.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Trojeść krwistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trojeść krwista jest byliną z podmokłych terenów Ameryki Północnej. Ozdobę roślinę najpierw stanowią pachnące wanilią, różowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany, a późnym latem owocostany z okazałymi wrzecionowatymi torebkami. Doskonale nadaje się do sadzenia na brzegach zbiorników wodnych oraz w miejscach podmokłych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Firletka poszarpanabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Firletka poszarpana jest rodzimego pochodzenia byliną, spotykaną często na wilgotnych łąkach. Jej różowoczerwone, oryginalnie powycinane kwiaty stanowią atrakcję ogrodowych rabat. Poza formą botaniczną istnieją też odmiany hodowlane firletki poszarpanej o białych kwiatach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sadziec purpurowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Sadziec purpurowy jest jedną z najbardziej okazałych bylin ogrodowych. W naturze rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach na wschodzie Ameryki Północnej. Ozdobę rośliny stanowią różowe lub purpurowe kwiaty zebrane w gęste baldachogrona. Stanowią cenne źródło pokarmu dla motyli, pszczół i innych owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tawułka japońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnąca w górskich wąwozach w Japonii tawułka jest jedną z najbardziej popularnych bylin ogrodowych. Ozdobę tawułki japońskiej stanowią pierzaste, ciemnozielone liście oraz wcześnie rozwijające się stożkowate wiechy białych kwiatów. Doskonale nadaje się do miejsc trwale wilgotnych oraz zacienionych. W uprawie można spotkać wiele odmian o kwiatach w odcieniach różu i czerwieni.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Olsza szaradrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Olsza szara jest rodzimym gatunkiem, który w korzystnych warunkach wyrasta na okazałe drzewo, często jednak przybiera krzaczasty pokrój. W odróżnieniu od olchy czarnej ma liście ostro zakończone i dwa tygodnie wcześniej rozwija kwiaty. W starszym wieku jej gładka kora staje się popielatoszara - stąd epitet gatunkowy "incana".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Żurawina błotnakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki owocowe
Żurawina błotna jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, bliską krewną borówki czarnej i brusznicy. Jadalne owoce uzyskują najlepszy smak po przemrożeniu. W ogrodowej uprawie potrzebuje torfowej, kwaśnej gleby i dostatku wilgoci.
krzewinka Trudność uprawy: średnia -
Eichhornia gruboogonkowabyliny bylina z kłączem rośliny wodne
Hiacynt wodny jest rośliną wodną z tropikalnych obszarów dorzecza Amazonki. W cieplejszym klimacie staje się rośliną inwazyjną, jednak w naszych warunkach nie jest w stanie przetrwać najłagodniejszej nawet zimy i z powodzeniem może stanowić ozdobę ogrodowych akwenów. Istnienie różnych nazw rośliny wynika z włączenia do rodzaju Pontederia samodzielnych kiedyś rodzajów Eichhornia i Monochoria.
roślina jednoroczna, bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sadziec plamistybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Sadziec plamisty jest okazałą byliną kłączową, porastającą bagienne tereny wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Dobrze radzi sobie również na rowach i podmokłych polach. Sięgająca dwóch metrów wysokości łodyga ma zwykle czerwone plamki. Ozdobą sadźca plamistego są purpurowe kwiaty rozwijające się od lipca do września.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wielosił błękitnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Wielosił błękitny jest kłączową byliną rodzimego pochodzenia o atrakcyjnych, niebieskofioletowych kwiatach i liściach przypominających drabinę. Ma kępiasty pokrój, lubi stanowiska wilgotne, słoneczne i półcieniu. Oprócz formy botanicznej istnieją odmiany o kwiatach białych oraz odmiennie zabarwionych liściach. Nadaje się na podmokłe rabaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Turzyca japońska 'Ice Dance'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Turzyca japońska 'Ice Dance' jest odmianą o dekoracyjnych, zimozielonych liściach o białych, dobrze widocznych brzegach. Tworzy gęste kępy, a ich dodatkową ozdobą są kłosowate kwiatostany osadzone na długich pędach. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc pod drzewami oraz do ogrodów wodnych i bagiennych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Klon srebrzystydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon srebrzysty jest północnoamerykańskim gatunkiem, który trafił do Europy na początku XVIII wieku, a do Polski około stu lat później. Polska nazwa gatunkowa nawiązuje do srebrzystoszarej dolnej powierzchni liści. Ze względu na rozłożystą koronę i dużą wysokość, klon srebrzysty nadaje się do dużych ogrodów, gdzie stanowi efektowny obiekt centralny.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Miskant cukrowybyliny trawa trawa ozdobna
Miskant cukrowy jest trawą porastającą wilgotne łąki i zarośla na Dalekim Wschodzie. W naszych warunkach rozpoczyna wegetację około miesiąca później od rodzimych gatunków traw. Ozdobę stanowią przede wszystkim duże, puszyste wiechy kwiatów, które utrzymują się przez kilka miesięcy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Odętka wirginijskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Odętka wirginijska jest byliną z prerii amerykańskich, gdzie porasta tereny podmokłe. Różowe do czerwonofioletowych kwiaty odętki wirginijskiej są bardzo regularnie ustawione w długi kłosowaty kwiatostan. Oprócz efektownych kwiatów do uprawy tej rośliny w ogrodzie zachęca długi okres kwitnienia oraz całkowita w naszych warunkach mrozoodporność.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier rozłogowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jaskier rozłogowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym na wilgotnych łąkach, rowach i podmokłych miejscach na polach. Złotożółte, duże kwiaty mogą być ozdobą również w ogrodzie. Jako bylina ozdobna często bywa uprawiana odmiana jaskra rozłogowego z pełnymi kwiatami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rzęsa drobnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rzęsa drobna jest rodzimą byliną wodną, należącą do najmniejszych roślin zielnych. Rozmnaża się wegetatywnie bardzo szybko poprzez rozgałęzienia, które z czasem stają się samodzielnymi roślinami. W ogrodowych oczkach wodnych rzęsa jest nie tylko rośliną ozdobną i pokarmem dla ryb, ale pełni również funkcję oczyszczania wody.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Długosz królewskibyliny bylina z kłączem liściowa
Długosz królewski jest rodzimą paprocią, chociaż rzadko spotykaną w naturze. Rośnie na bagnistych łąkach i torfowiskach, czasem w wilgotnych lasach. Należy do najpiękniejszych i najwyższych krajowych paproci. Stanowi szczególną ozdobę cienistych i podmokłych ogrodowych zakątków.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Pałka szerokolistnabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Pałka szerokolistna jest byliną z długim kłączem, rosnącą nad brzegami wód i tworzącą rozległe szuwary. Zarówno kłącza, jak i pędy, kwiatostany oraz nasiona tej rośliny są jadalne. Na dodatek może pełnić w ogrodzie funkcję dekoracyjną.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Tojeść kropkowanabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tojeść kropkowana jest byliną od dawna zadomowioną u nas i spotykaną w wilgotnych zaroślach i nad brzegami wód. Jest uprawiana w ogrodach ze względu na efektowne, zebrane w górnej części łodygi żółte kwiaty. Nazwa rodzajowa odnosi się do greckiego wodza Lysimachosa (Lizymacha), diadocha Aleksandra Wielkiego, który według legendy jako pierwszy odkrył tę roślinę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Brzoza brodawkowata 'Youngii'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Brzoza brodawkowata 'Youngii' jest odmianą o malowniczej, parasolowatej koronie, wyhodowaną w Anglii około 1870 roku. Nazwa upamiętnia lekarza Thomasa Young'a. Nadaje się szczególnie do sadzenia w niewielkich ogrodach, nad sadzawkami i w pobliżu tarasów.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Pióropusznik strusibyliny bylina z kłączem liściowa
Pióropusznik strusi jest krajową paprocią o silnych kłączach i podziemnych rozłogach. Nazwa rodzajowa upamiętnia włoskiego fizyka Carlo Matteucci. Bardzo duże pióropusze liści stanowią efektowną ozdobę w ogrodzie. Liście zasuszone jesienią utrzymują się do końca zimy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grążel żółtybyliny bylina z kłączem rośliny wodne
Duże, żółte i silnie pachnące kwiaty oraz pływające liście podobne do grzybieni białych sprawiają, że grążel żółty jest efektowną ozdobą większych ogrodowych sadzawek. Jest rodzimą byliną, którą można spotkać na stojących albo wolno płynących wodach na niżu. Wadą rośliny jest zawartość trujących alkaloidów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Gunnera olbrzymiabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Parzeplin brazylijski, nazywany też gunnerą olbrzymią, jest tropikalną byliną, rosnącą na podmokłych terenach południowej Brazylii. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia norweskiego botanika Johana Ernsta Gunnerus'a. Olbrzymie liście gunnery przypominają mocno wyrośnięty rabarbar, chociaż obie rośliny nie są spokrewnione.
bylina Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Ogród wodny - projekty, wykonanie, rośliny i akcesoria, pielęgnacja
Ogród wodny, czyli oczko wodne, bardzo często pojawia się w ogrodach, zwłaszcza tych średnich i dużych. To wspaniały pomysł na zaaranżowanie przestrzeni i dodanie jej uroku. Woda działa uspokajająco i inspirująco. A przede wszystkim ogrody wodne są po prostu piękne. Aby jednak urzekały swoją urodą, trzeba zadbać o projekt, wykonanie, dobór roślin. W tym przypadku to szczegóły mają największe znaczenie.
Ogród wodny – projekt krok po kroku
Budowa oczka wodnego nie jest ani żmudna, ani trudna. Tak naprawdę nie trzeba dużo, by powstał wspaniały ogród wodny. Ważne jest jednak to, by przygotować odpowiedni projekt. Przede wszystkim trzeba założyć, jak duży ma być zbiornik i jaki powinien być jego kształt. Okrągłe oczka wodne są ciekawe, ale tak naprawdę nerkowate lub nieregularne mają najwięcej uroku.
Oczko wodne można wyłożyć folią do zbiorników wodnych lub po prostu kupić gotową nieckę, którą wkopuje się w ziemię. Przygotowując wykop pod folię warto uwzględnić ukształtowanie terenu i stworzyć na różnej głębokości „półki”, na których będzie można posadzić rośliny. Wykładając oczko folią warto pamiętać o tym, by na jego brzegach stworzyć niewielkie rowki, które można wypełnić ziemią. To także będzie świetne miejsce na zasadzenie roślin zdobiących brzegi zbiornika. Zarówno pod folię, jak i pod plastikową nieckę warto włożyć podkład zabezpieczający, na przykład z agrowłókniny.
Wielkość oczka wodnego należy dopasować i do swoich oczekiwań, i do wielkości ogrodu. W niewielkich ogródkach nawet małe oczko wodne może przytłaczać przestrzeń. Ustalając wielkość warto wkopać w ziemię niewielkie paliki i przeciągnąć między nimi sznurek lub zaznaczyć kontury planowanego oczka na przykład wykopując odrobinę darni trawy na obrysie.
Jak wybrać rośliny do ogrodu wodnego
Ogród wodny można podzielić na trzy strefy – strefę bagienną, strefę wody płytkiej i strefę wody głębokiej.
Strefa bagienna to obszar tuż przy brzegach oczka wodnego, w którym mogą rozwijać się rośliny lubiące podmokłe podłoże. Rosną one jednak w całości nad poziomem wody. Strefa wody płytkiej i strefa wody głębokiej jest przeznaczona dla roślin rosnących w wodzie. Różnią się one między sobą głównie wysokością. Część z nich to rośliny pływające, czyli unoszące się na wodzie. Niektóre, jak moczarka kanadyjska w ogóle nie wyrastają ponad powierzchnię wody.
Wybierając gatunki warto znaleźć takie, które pomogą w utrzymaniu oczka w czystości. Są to rośliny filtrujące i oczyszczające wodę, a także zacieniające oczko, by było jak najmniej glonów. Wtedy pielęgnacja zbiornika będzie o wiele łatwiejsza.
Rośliny do ogrodu wodnego – gatunki do strefy bagiennej
W strefie bagiennej należy posadzić roślinność, która do rozwoju potrzebuje podmokłego terenu, ale nie może rosnąć w wodzie. To miejsce na rośliny ozdobne z liści i kwitnące, które są niebywałą ozdobą. Po pierwsze jest to miejsce na kaczeńce – ich nie może zabraknąć przy żadnym zbiorniku. Do tego warto pomyśleć o kosaćcach, japońskim i żółtym. Ich wspaniałe kwiaty zdobią zbiornik wodny.
Z ciekawych gatunków błotnych warto wymienić także czermień, tojeść rozesłaną, boberek trójlistkowy oraz pałkę wodną. Ta ostatnia roślina jest dość wysoka, więc lepiej sprawdzi się przy większych ogrodach wodnych. Rośliny sadzi się wprost do gruntu, najlepiej w niewielkich kępach, by stworzyć kolorowe plamy o różnej wysokości.
Roślinność rosnąca w wodzie
W wodzie także warto posadzić sporo roślin. Jeśli ogród jest wyłożony folią lub został zrobiony na podstawie plastikowej niecki, można po prostu wstawić donice wypełnione ziemią wprost do wody. Najładniej wyglądają rośliny posadzone na rożnych głębokościach. Warto pamiętać także o kilku gatunkach rosnących pod powierzchnią wody. Ich zadaniem jest zacienienie oczka, co zapobiega powstawaniu glonów. Warto wybrać moczarkę kanadyjską, wywłócznika i rogatka sztywnego.
W strefie płytkiej można posadzić:
- miniaturowe grzybienie,
- przęsetkę pospolitą,
- strzałkę szerokolistną,
- jaskry.
W wodzie głębokiej lepiej będą czuły się inne gatunki, takie jak grzybienie, rdestnica, okrężnica bagienna oraz grążel żółty, czyli lilie wodne.