Ogród wodny

Ilustracja ogród wodny

Ogród wodny, czyli inaczej oczko wodne, to bardzo ciekawy zakątek ogrodu. Wielu właścicieli średnich i dużych ogródków decydują się na jego założenie. Jest bowiem naprawdę malowniczy, dodaje mnóstwo uroku. Ogród wodny wymaga zastosowania odpowiednich roślin i dekoracji, które sprawią, że całość będzie się prezentowała o wiele ładniej. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie projektu ogrodu wodnego, by zbiornik był spójny i dobre wkomponowany w całą przestrzeń.

Ogród wodny - najpopularniejsze rośliny

Ogród wodny - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ogród wodny - projekty, wykonanie, rośliny i akcesoria, pielęgnacja

Ogród wodny, czyli oczko wodne, bardzo często pojawia się w ogrodach, zwłaszcza tych średnich i dużych. To wspaniały pomysł na zaaranżowanie przestrzeni i dodanie jej uroku. Woda działa uspokajająco i inspirująco. A przede wszystkim ogrody wodne są po prostu piękne. Aby jednak urzekały swoją urodą, trzeba zadbać o projekt, wykonanie, dobór roślin. W tym przypadku to szczegóły mają największe znaczenie.

Ogród wodny – projekt krok po kroku

Budowa oczka wodnego nie jest ani żmudna, ani trudna. Tak naprawdę nie trzeba dużo, by powstał wspaniały ogród wodny. Ważne jest jednak to, by przygotować odpowiedni projekt. Przede wszystkim trzeba założyć, jak duży ma być zbiornik i jaki powinien być jego kształt. Okrągłe oczka wodne są ciekawe, ale tak naprawdę nerkowate lub nieregularne mają najwięcej uroku.

Oczko wodne można wyłożyć folią do zbiorników wodnych lub po prostu kupić gotową nieckę, którą wkopuje się w ziemię. Przygotowując wykop pod folię warto uwzględnić ukształtowanie terenu i stworzyć na różnej głębokości „półki”, na których będzie można posadzić rośliny. Wykładając oczko folią warto pamiętać o tym, by na jego brzegach stworzyć niewielkie rowki, które można wypełnić ziemią. To także będzie świetne miejsce na zasadzenie roślin zdobiących brzegi zbiornika. Zarówno pod folię, jak i pod plastikową nieckę warto włożyć podkład zabezpieczający, na przykład z agrowłókniny.

Wielkość oczka wodnego należy dopasować i do swoich oczekiwań, i do wielkości ogrodu. W niewielkich ogródkach nawet małe oczko wodne może przytłaczać przestrzeń. Ustalając wielkość warto wkopać w ziemię niewielkie paliki i przeciągnąć między nimi sznurek lub zaznaczyć kontury planowanego oczka na przykład wykopując odrobinę darni trawy na obrysie.

Jak wybrać rośliny do ogrodu wodnego

Ogród wodny można podzielić na trzy strefy – strefę bagienną, strefę wody płytkiej i strefę wody głębokiej.

Strefa bagienna to obszar tuż przy brzegach oczka wodnego, w którym mogą rozwijać się rośliny lubiące podmokłe podłoże. Rosną one jednak w całości nad poziomem wody. Strefa wody płytkiej i strefa wody głębokiej jest przeznaczona dla roślin rosnących w wodzie. Różnią się one między sobą głównie wysokością. Część z nich to rośliny pływające, czyli unoszące się na wodzie. Niektóre, jak moczarka kanadyjska w ogóle nie wyrastają ponad powierzchnię wody.

Wybierając gatunki warto znaleźć takie, które pomogą w utrzymaniu oczka w czystości. Są to rośliny filtrujące i oczyszczające wodę, a także zacieniające oczko, by było jak najmniej glonów. Wtedy pielęgnacja zbiornika będzie o wiele łatwiejsza.

Rośliny do ogrodu wodnego – gatunki do strefy bagiennej

W strefie bagiennej należy posadzić roślinność, która do rozwoju potrzebuje podmokłego terenu, ale nie może rosnąć w wodzie. To miejsce na rośliny ozdobne z liści i kwitnące, które są niebywałą ozdobą. Po pierwsze jest to miejsce na kaczeńce – ich nie może zabraknąć przy żadnym zbiorniku. Do tego warto pomyśleć o kosaćcach, japońskim i żółtym. Ich wspaniałe kwiaty zdobią zbiornik wodny.

Z ciekawych gatunków błotnych warto wymienić także czermień, tojeść rozesłaną, boberek trójlistkowy oraz pałkę wodną. Ta ostatnia roślina jest dość wysoka, więc lepiej sprawdzi się przy większych ogrodach wodnych. Rośliny sadzi się wprost do gruntu, najlepiej w niewielkich kępach, by stworzyć kolorowe plamy o różnej wysokości.

Roślinność rosnąca w wodzie

W wodzie także warto posadzić sporo roślin. Jeśli ogród jest wyłożony folią lub został zrobiony na podstawie plastikowej niecki, można po prostu wstawić donice wypełnione ziemią wprost do wody. Najładniej wyglądają rośliny posadzone na rożnych głębokościach. Warto pamiętać także o kilku gatunkach rosnących pod powierzchnią wody. Ich zadaniem jest zacienienie oczka, co zapobiega powstawaniu glonów. Warto wybrać moczarkę kanadyjską, wywłócznika i rogatka sztywnego.

W strefie płytkiej można posadzić:

  • miniaturowe grzybienie,
  • przęsetkę pospolitą,
  • strzałkę szerokolistną,
  • jaskry.

W wodzie głębokiej lepiej będą czuły się inne gatunki, takie jak grzybienie, rdestnica, okrężnica bagienna oraz grążel żółty, czyli lilie wodne.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto