Ogród wrzosowiskowy

Ilustracja ogród wrzosowiskowy

Ogród wrzosowiskowy to jeden z najpiękniejszych zakątków, jaki można stworzyć w swoim ogrodzie. To miejsce, gdzie sadzi się rośliny wrzosowate, krzewy i krzewinki o przepięknych kwiatach i nieuchwytnym uroku. Najczęściej stosowane rośliny w ogrodzie wrzosowiskowym to wrzosy i wrzośce – urocze krzewinki o niskim wzroście i ciekawych kłosowatych kwiatostanach o najpiękniejszych fioletowych i różowych odcieniach. Ogród wrzosowiskowy to może być pomysł na aranżację całego ogrodu lub tylko jeden z zakątków, na przykład zamiast łąki kwietnej.

Ogród wrzosowiskowy - najpopularniejsze rośliny

Ogród wrzosowiskowy - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ogród wrzosowiskowy - zakładanie, rośliny, pielęgnacja, porady

Ogrody wrzosowiskowe zdobywają coraz większą popularność. Może to ich dzikość i skojarzenie z naturalnymi wrzosowiskami, być może nieodparty urok wrzosowatych kwiatów – nie wiadomo. W każdym razie coraz więcej osób decyduje się na stworzenie zakątka lub całego ogrodu w stylu wrzosowiska. Dowiedz się, jakie kwiaty i krzewy wybrać do ogrodu wrzosowiskowego i jak o nie dbać.

Ogród wrzosowiskowy – najważniejsze informacje i opis

Wrzosy są bardzo popularne i bardzo często pojawiają się w ogrodach i na rabatach. Często uprawia się je także na balkonach i tarasach. Ale dopiero w ogrodzie wrzosowiskowym pokazują swój prawdziwy urok. Ogrody wrzosowiskowe są złożone nie tylko z wrzosów, pojawiają się na nich wszystkie rośliny wrzosowate, czyli przystosowane do podłoży o kwaśnym odczynie.

Ogród wrzosowiskowy tworzą gatunki, które urzekają obfitością kwitnienia. I jego długością! Dobrze skomponowany ogród wrzosowiskowy może zdobić przez cały sezon. Nie istnieje coś takiego, jak jeden konkretny opis ogrodu wrzosowiska. Tak naprawdę można urządzić go w różnym stylu – od dzikich i naturalistycznych kompozycji, poprzez minimalistyczne stylizacje aż do doniczkowego raju na tarasie. Wszystko zależy od wyobraźni, możliwości, przestrzeni i upodobań właścicieli. Trzeba pamiętać tylko o jednym – wszystkie rośliny muszą mieć podobne wymagania jeśli chodzi o pH podłoża.

Rośliny do ogrodu wrzosowiskowego

Ogród wrzosowiskowy mogą porastać krzewinki i krzewy, które należą do rodziny roślin wrzosowatych. Najbardziej popularną z nich jest oczywiście wrzos zwyczajny, jednak lista możliwych do posadzenia gatunków jest o wiele większa. Może się tutaj znaleźć także wrzosiec krwisty, macierzanka piaskowa czy wrzosiec bagienny. Świetnie prezentują się także kolorowe odmiany różaneczników azalie oraz bażyna czarna. Jest to krzew o ciemnoniebieskich jagodach, które pięknie wyglądają na tle igiełkowatych liści.

W warunkach typowych dla ogrodu wrzosowiskowego mogą rosnąć także niektóre trawy ozdobne, jak kostrzewa i na przykład jałowiec pospolity. Ten iglasty krzew dodaje trochę naturalistycznej dzikości całej kompozycji.

Wybierając rośliny warto zastanowić się nad ich kolorami. Wrzosy i wrzośce są dostępne w dziesiątkach odmian – białe, różowe, fioletowe, liliowe, purpurowe. Wybór jest bardzo duży. Warto pobawić się odmianami i znaleźć takie, które najlepiej do siebie pasują i stworzą wyjątkową, barwną kompozycję.

Ogród wrzosowiskowy – zakładanie

Zakładając ogród wrzosowiskowy warto zastanowić się nad układem i miejscem w ogrodzie. Może to być niewielka rabatka lub duża, naturalistyczna przestrzeń, wszystko zależy od ciebie. Przed zasadzeniem roślin można poustawiać je w doniczkach w miejscach, gdzie mają rosnąć. Tym sposobem najłatwiej będzie można ocenić, jak wygląda cała kompozycja.

Wymagania roślin wrzosowatych nie są duże. Najważniejsze jest to, żeby pamiętać, iż rośliny te muszą mieć kwaśną lub lekko kwaśną glebę. O jej pH można zadbać, dodając nawozu zakwaszającego lub torfu wysokiego. Do tego wszystkie rośliny z tej grupy lubią przepuszczalne, żyzne podłoże, najlepiej głęboko uprawione. Warto zawczasu je nawieźć preparatem mineralnym, by miały startową dawkę składników odżywczych i minerałów.

Pielęgnacja roślin w ogrodzie wrzosowiskowym

Ogród wrzosowiskowy ma tak naprawdę niewielkie wymagania. Wrzosy i wrzośce nie potrzebują za wiele wody, więc podlewa się je tylko w czasie suszy. Nie potrzebują także przycinania ani jakiegoś szczególnego chronienia przed zimnem. Za to powinno się je nawozić od czasu do czasu oraz pilnować, czy nie zmienia się pH podłoża. W kwietniu kępy wrzosów można przyciąć w miejscu, w którym pojawiły się kwiatostany, by rośliny ładnie się rozkrzewiły.

Wymagania pozostałych roślin mogą być już inne. Krzewinki nie potrzebują wiele, ale piękne wrzosowate krzewy, jak rododendrony i azalie, już tak. Część gatunków może przemarzać zimą i potrzebować otulania w kokon ze słomy lub agrowłókninowy kaptur. Dobrym rozwiązaniem jest uprawa roślin wrzosowatych w pojemnikach i wynoszenie ich w cieplejsze miejsce na zimę.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto