Rośliny do oranżerii - najpopularniejsze rośliny
-
Sansewieria gwinejskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Areka żółtawapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Tropikalna palma areka, która swoim lekkim, powiewnym pióropuszem liści wprowadza do mieszkania wakacyjny nastrój przez cały rok. Dosyć szybko rozwija duże, pierzaste liście o soczyście zielonym kolorze. W domowych warunkach bardzo trudno jest nakłonić tę roślinę do kwitnienia.
drzewo Trudność uprawy: trudna -
Dracena wonnadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena wonna wygląda jak palma, ale z tą rodziną roślin nie ma nic wspólnego. Jest łatwa w uprawie i zachwyca urodą swoich liści. W warunkach domowych spotyka się zwykle kultywary dzikiego gatunku. Epitet gatunkowy ma związek z pachnącymi kwiatami, które w domowych warunkach rzadko się rozwijają.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Kumkwat perłowykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Kumkwat perłowy należy do tej samej rodziny botanicznej co pomarańcze i inne owoce cytrusowe, jednak do oddzielnego rodzaju. Zagadkowa nazwa rośliny wynika z jej chińskiego pochodzenia i oznacza w języku kantońskim "złotą pomarańczę". Z kolei nazwa botaniczna "Fortunella" upamiętnia szkockiego botanika Roberta Fortune'a.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna
Rośliny do oranżerii - pozostałe rośliny
-
Fitonia białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z tropikalnych lasów deszczowych bylina odznacza się pięknie żyłkowanymi liśćmi. Ciemnozielona blaszka liściowa ma najczęściej gęstą sieć jasnego unerwienia. W zależności od odmiany fitonii białożyłkowej subtelny rysunek na liściach może być białego, różowego, czerwonego, żółtego, pomarańczowego lub jasnozielonego koloru.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dracena obrzeżonadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Na dużą popularność draceny obrzeżonej wpływa niewątpliwie jej elegancki wygląd - długi, smukły pień i efektowny pióropusz wąskich liści. Nazwę zawdzięcza natomiast wąskiej, brązowoczerwonej obwódce, otaczającej każdy ciemnozielony liść. Dodatkową zaletą jest łatwość pielęgnacji rośliny.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Mimoza wstydliwapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina doniczkowa
Mimoza wstydliwa zyskała sobie popularność i sławę nie tyle dzięki subtelnej urodzie kwiatów, o oryginalnej zdolności reagowania na dotyk. Na dotknięcie albo na szybkie ogrzanie lub ochłodzenie mimoza reaguje składaniem liści. Po ustąpieniu bodźca liście wracają do swojej pierzastej formy.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Pilea peperomiowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z górzystych rejonów Chin pilea peperomiowata nie przypomina wyglądem swoich kuzynek z rodziny pokrzywowatych. Duże, okrągłe liście są umieszczone na długich i cienkich ogonkach, i mogą się kojarzyć z zawieszonymi w przestrzeni spodkami UFO. Osoby bardziej pragmatyczne widzą w nich natomiast monety - stąd potoczna nazwa rośliny. Bez względu na skojarzenia, pilea jest popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Męczennica błękitnapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Męczennica błękitna jest egzotycznym pnączem z lasów Ameryki Południowej uprawianym u nas w doniczkach jako roślina ozdobna. Tajemniczą nazwę zawdzięcza roślina mnichowi z Bolonii, który opisując w 1609 roku kwiat, dopatrzył się w nim różnych ewangelicznych symboli. Taka interpretacja została szybko podchwycona i rozpowszechniona, co przyniosło roślinie wielką popularność w XVII wieku.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Ogórek kiwanorośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Ogórek kiwano, jest najbardziej egzotycznym warzywem z rodziny dyniowatych, który może być uprawiany również w naszych warunkach klimatycznych, chociaż raczej nie bezpośrednio na rabacie. Ma duże wymagania cieplne i rośnie dopiero w temperaturze powyżej 15 stopni. Trochę dziwna nazwa ogórka pochodzi od słów "kiwi" i "banan", które to owoce przypomina smakiem.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: trudna
-
Kamelia japońskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W swojej dalekowschodniej ojczyźnie kamelia japońska rośnie jako krzew podszytowy w lesie. W ciągu kilku wieków wyhodowano tysiące kultywarów, które jako rośliny ozdobne cieszą się wielką popularnością na całym świecie. W naszych warunkach ciepłolubna kamelia japońska może być uprawiana tylko w doniczkach. Nazwa rodzajowa upamiętnia czeskiego botanika Georga Josepha Kamela.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Adenium arabskiekrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Adenium arabskie, nazywane potocznie różą pustyni, jest wiecznie zielonym krzewem sukulentowym. Należy do tej samej rodziny, co na przykład mandewila, oleander albo barwinek. Oprócz oryginalnego pokroju adenium arabskie ma zachwycająco piękne i duże kwiaty. Należy tylko zwracać uwagę na trujący sok w każdej części rośliny.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Strelicja Mikołajabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja Mikołaja jest rośliną o wyjątkowo arystokratycznej nazwie: nazwę rodzajową nadano jej na cześć brytyjskiej królowej Sophie Charlotte von Mecklenburg-Strelitz, a epitet gatunkowy upamiętnia Wielkiego Księcia Mikołaja Romanowa. Ta krewniaczka strelicji królewskiej ma również bardzo efektowne kwiaty, jednak utrzymane w mniej jaskrawych kolorach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Opuncja figowabyliny sukulent roślina ozdobna
Opuncja figowa jest meksykańskim sukulentem, który w naszych warunkach może być uprawiany tylko jako roślina doniczkowa. Rozwija duże, żółte kwiaty, a potem słodkie i soczyste owoce. Jest jedynym gatunkiem opuncji uprawianym w regionie śródziemnomorskim.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dzbanecznik ventratapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Dzbanecznik jest botanicznym rodzajem egzotycznych roślin, które niedobory składników pokarmowych w glebie nauczyły się uzupełniać, polując na owady. Liczne gatunki dzbanecznika wymagają do rozwoju szczególnych warunków siedliskowych, które trudno im zapewnić w warunkach domowych. Dlatego też najczęściej spotyka się w mieszkaniach najłatwiejsze w uprawie hybrydy i odmiany, a wśród nich najpopularniejszą chyba naturalną hybrydę Nepenthes ventricosa i N. alata, czyli w skrócie "ventrata".
pnącze Trudność uprawy: trudna -
Chamedora wytwornapalmy palmy krzewiaste doniczkowa
Palma chamedora jest rodzajem botanicznym, który zawiera ponad sto gatunków. Najbardziej popularnym i lubianym gatunkiem, uprawianym w doniczkach jest palma o nazwie chamedora wytworna. Doceniając urodę i elegancję tej meksykańskiej piękności, trzeba pamiętać o jej licznych krewniaczkach. Filigranowe kwiaty przypominają drobne koraliki.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Ketmia róża chińskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Ketmia róża chińska należy do najpiękniejszych roślin doniczkowych. Chociaż z różą nie ma nic wspólnego i bliżej jest spokrewniona z malwą albo lipą, jej duże kwiaty rozwijają się od wiosny do późnej jesieni. Domowej ketmii róży chińskiej nie należy mylić z ogrodową ketmią syryjską.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Aloes drzewiastybyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes drzewiasty, rosnący dziko w południowej Afryce, jest jednym z najbardziej znanych gatunków tego rodzaju. Oprócz wartości dekoracyjnej liści i kwiatów ma właściwości lecznicze. Jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, szczególnie skuteczną w leczeniu oparzeń. Latem aloes drzewiasty może stanowić ozdobę tarasu lub balkonu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Alokazja pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia zebrina jest niezwykłą rośliną doniczkową o charakterystycznych pasiastych łodygach liściowych. Jaśniejsze i ciemniejsze prążki kojarzą się z tygrysem albo zebrą - stąd nazwa gatunkowa. Alokazja pasiasta jest rośliną endemiczną i rośnie tylko na kilku wyspach Filipin. Zbieranie dzikich okazów jest zabronione, ale uprawa alokazji hodowlanych jest popularna na całym świecie.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Peperomia tępolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia tępolistna jest tropikalną byliną, która w naszych warunkach należy do popularnych roślin doniczkowych. Liście w kolorze świeżej zieleni stanowią ozdobę przez cały rok, pod warunkiem że zapewni się roślinie odpowiednie warunki. Oprócz formy botanicznej istnieją w uprawie kultywary o liściach z jaśniejszymi przebarwieniami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Strelicja białabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja biała (synonim: Strelitzia augusta) jest jedną z trzech strelicji drzewiastych (obok Strelitzia caudata i Strelitzia nicolai), przypominającą wyglądem bananowce. W odróżnieniu od mylonej z nią strelicji nicolai ma prostsze kwiaty, bez kilku częściowych jeden na drugim. Nazwa gatunkowa odnosi się do koloru kwiatów.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Dendrobium szlachetnebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Dendrobium szlachetne jest gatunkiem rośliny z rodziny storczykowatych, z bardzo licznego i zróżnicowanego rodzaju botanicznego. Należy do popularnych roślin doniczkowych i jest najczęściej uprawianym przedstawicielem rodzaju Dendrobium. Wspaniałe, przyjemnie pachnące kwiaty, stanowią oryginalną ozdobę mieszkania.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Stromante 'Triostar'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Stromanthe thalia 'Triostar' jest bardzo efektowną odmianą stromante, spokrewnioną między innymi z kalateą i ctenanthe. Bylina ma wprawdzie swoje wymagania, jednak uchodzi za prawdziwą gwiazdę pośród liściowych roślin ozdobnych. Jej liście potrafią zmieniać w ciągu dnia pozycję, kierując się do słońca, a wieczorem składać się na spoczynek.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Wilczomlecz nadobnykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W swojej ojczyźnie w Meksyku wilczomlecz nadobny jest krzewem dorastającym do 3-4 m wysokości. Odkryty w XIX wieku szybko stał się popularną rośliną ozdobną. W warunkach mieszkaniowych ma zwykle tylko 40-60 cm, a jego największą ozdobą są kolorowe podsadki, otaczające niepozorne kwiaty.
Trudność uprawy: trudna -
Rozchodnik Morganabyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik Morgana jest meksykańskim gatunkiem byliny sukulentowej o długich, zwisających pędach. W przeciwieństwie do wielu swoich krewniaków, jak na przykład rozchodnik biały, kaukaski albo ostry, ten gatunek jest wrażliwy na mróz i u nas może być uprawiany tylko w pomieszczeniach. Wymaga dużo słońca i zawsze dodatniej temperatury.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Scindapsus pstrypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Scindapsus pstry jest tropikalnym pnączem ze znanej rodziny obrazkowatych. Efektowne, skórzaste liście ze srebrzystymi plamkami czynią z niego jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Bywa mylony ze spokrewnionym epipremnum złocistym, od którego ma jednak większe wymagania. Może rosnąć również w doniczce wiszącej, tworząc zwisające pędy.
pnącze -
Kalatea Makoyabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Kalatea Makoya, bylina o pięknych liściach, przybyła do Europy brazylijskich lasów deszczowych. Nazwa rodzajowa pochodzi od starogreckiego "kalathos" = "koszyk" i nawiązuje do wyrabiania z liści kalatei koszyków przez miejscowych Indian. Nazwa gatunkowa upamiętnia natomiast belgijskiego przyrodnika o tym nazwisku. Potrzebuje dużo ciepła i wysokiej wilgotności powietrza.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Maranta białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Maranta białożyłkowa nosi nazwę rodzajową na cześć weneckiego botanika Bartolomeo Maranty i jest blisko spokrewniona z kalateą. Przydomek rośliny modlącej się zdobyła dzięki zwyczajowi składania i rozkładania liści w rytmie dzień-noc. Ze względu na bardzo efektowne, wzorzyste liście maranta stała się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Cissus rombolistnypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Cissus rombolistny jest tropikalnym pnączem, którego dekoracyjne liście składają się trzech ciemnozielonych romboidalnych blaszek. Wyparty przez pewien czas przez modniejsze i kapryśne nowinki, odzyskuje popularność jako roślina sprawdzona i niekłopotliwa.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Zwartnica pośredniabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zwartnica, błędnie kojarzona z południowoafrykańskim amarylisem, jest niezwykle efektowną rośliną doniczkową. Na szczycie pustego w środku pędu kwiatowego pojawia się dwa do czterech dużych, lejkowatych kwiatów. Uprawiana jest hybryda, której odmiany mogą mieć rozmaite kolory, wielkość i formę.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Araukaria wyniosładrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pochodząca z wyspy Norfolk araukaria wyniosła jest blisko spokrewniona z południowoamerykańską araukarią chilijską. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo, jednak w naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, ponieważ nie jest odporna na chłód. Araukaria wyniosła rośnie powoli i jest jedną z nielicznych iglastych roślin doniczkowych.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Figowiec bengalskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec bengalski, mylony czasem z australijskim figowcem wielkolistnym, pochodzi z Indii, gdzie otaczany jest szczególną czcią. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo o nawet kilkuset bocznych pniach. W naszych warunkach stanowi interesującą roślinę doniczkową, wnoszącą do mieszkania powiew egzotyki.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny do oranżerii - rodzaje, wymagania, uprawa, ciekawostki
Oranżerie kojarzą nam się raczej ze starymi pałacami i ogrodami botanicznymi. Ale przy odrobinie wysiłku można stworzyć ją we własnym ogrodzie, a nawet na tarasie lub balkonie. Dowiedz się, jak zrobić oranżerię i jakie rośliny najlepiej się w niej sprawdzą.
Oranżeria – jak ją przygotować?
Oranżerie można podzielić na dwa rodzaje – nieogrzewane, gdzie przechowuje się rośliny, które muszą w niższej temperaturze przejść okres spoczynku i ogrzewane, w których jest miejsce na najpiękniejsze egzotyczne okazy. W zasadzie był to ogrzewany budynek o dużych oknach, wychodzący na stronę południową, by miał mnóstwo słońca. Hodowano tam rośliny egzotyczne, na przykład drzewka pomarańczowe.
Obecnie ogrzewanej oranżerii raczej się nie robi w domu, chyba, że ma się do dyspozycji na przykład przeszklony ganek czy szklarnię z ogrzewaniem. Najczęściej jednak są to chłodne miejsca, gdzie przechowuje się rośliny doniczkowe, by zapewnić im niższą temperaturę na zimę. Niektórzy nazywają oranżerię także ogrodem zimowym, ponieważ ma to być miejsce, gdzie można podziwiać kwiaty w czasie chłodniejszych miesięcy.
Kwiaty i rośliny doniczkowe do oranżerii ogrzewanej
To, jakie rośliny doniczkowe wybrać do oranżerii ogrzewanej jest zależne od tego, jaka temperatura będzie tam panować. Jeśli zamierzasz jednak zapewnić roślinom temperaturę nieco niższą niż pokojowa lub pokojową, możesz postawić tam bardzo wiele gatunków. Od takich typowych, domowych, jak zamiokulkas czy monstera, aż do takich bardziej wyszukanych.
Oto nasze propozycje najlepszych roślin do oranżerii:
- płaskla łosioroga, czyli paproć, która wygląda jak rogi łosia. Jest to jedna z ciekawszych roślin dekoracyjnych. Ma dość specyficzne wymagania – nie można podlewać jej chlorowaną wodą (najlepiej nałapać dla niej deszczówki) i potrzebuje pH podłoża na poziomie 5,5-6;
- storczyki – Phalenopsis dobrze czuje się w warunkach domowych, ale są storczyki, które potrzebują nieco innych warunków, na przykład Cymbidium czy Katleya. Ich pielęgnacja może być dość trudna, ale satysfakcja z uprawy storczyków naprawdę jest ogromna, a rośliny przepięknie wyglądają w oranżerii;
- koleus – roślina o pięknych, kolorowych i intensywnie wybarwionych liściach, która jest wybitnie ciepłolubna. Można uprawiać ją także w warunkach domowych, jednak świetnie sprawdzi się w oranżerii,
- cytrusy – oranżerie, jak sama nazwa na to wskazuje, powstały by hodować w nich drzewka pomarańczowe i cytrynowe. Cytrusy, czyli cytryny, pomarańcze, kalamondynki i kumkwaty świetnie czują się w oranżerii. Ale trzeba zwrócić uwagę na panującą w niej temperaturę – nie może być za wysoka. Pielęgnacja cytrusów w doniczkach jest dość skomplikowana, wymaga regularnego nawożenia, nawadniania i specjalistycznego podłoża.
Rośliny do oranżerii nieogrzewanej
Nieogrzewana oranżeria to także świetny pomysł. Może to być po prostu szklarnia lub nieogrzewany ganek przy domu. W takim pomieszczeniu nawet zimą będzie trochę wyższa temperatura niż na zewnątrz, dlatego może być pomocne w utrzymaniu wielu kwiatów. Niektóre gatunki potrzebują niższej temperatury do przejścia okresu spoczynku. Najczęściej jest to temperatura w okolicy 15 stopni Celsjusza, ale czasami rośliny wymagają niższej, na przykład 8-10 stopni.
Oranżeria postawiona przy ścianie domu powinna mieć taką temperaturę. To świetne miejsce, by przezimować kwiaty balkonowe wieloletnie, takie jak pelargonie czy petunie. W oranżerii nieogrzewanej sprawdzą się także niektóre kaktusy, fuksja oraz figowce. W niskiej temperaturze utrzymuje się także echinokaktusy, eszewerie, gardenie, agawę i oleandry. Niektóre z tych gatunków poradzą sobie w chłodnym pokoju (w okolicach 18 stopni), ale lepiej i intensywniej kwitną, jeśli przechłodzi się je zimą. Oranżeria powinna mieć dostęp do dużej ilości światła słonecznego, by rośliny miały dostęp do śwatła.