Rośliny do oranżerii

Ilustracja rośliny do oranżerii

Rośliny do oranżerii to zbiór roślin, które lubią mieć nieco cieplej. W zasadzie oranżerie, inaczej pomarańczarnie, to ogrzewane pomieszczenia na zewnątrz, gdzie uprawiane są rośliny egzotyczne, które wymagają wyższej temperatury. Obecnie tą nazwą obejmuje się także nieogrzewane szklarnie czy przeszklone ganki. Rośliny do oranżerii to zatem najbardziej egzotyczne, afrykańskie i amazońskie gatunki, jak i te, które po prostu potrzebują nieco chłodu w okresie spoczynku. Do oranżerii nadaje się mnóstwo roślin uprawianych w domu, jak fikusy (figowce), paprocie czy cytrusy doniczkowe.

Rośliny do oranżerii - najpopularniejsze rośliny

Rośliny do oranżerii - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny do oranżerii - rodzaje, wymagania, uprawa, ciekawostki

Oranżerie kojarzą nam się raczej ze starymi pałacami i ogrodami botanicznymi. Ale przy odrobinie wysiłku można stworzyć ją we własnym ogrodzie, a nawet na tarasie lub balkonie. Dowiedz się, jak zrobić oranżerię i jakie rośliny najlepiej się w niej sprawdzą.

Oranżeria – jak ją przygotować?

Oranżerie można podzielić na dwa rodzaje – nieogrzewane, gdzie przechowuje się rośliny, które muszą w niższej temperaturze przejść okres spoczynku i ogrzewane, w których jest miejsce na najpiękniejsze egzotyczne okazy. W zasadzie był to ogrzewany budynek o dużych oknach, wychodzący na stronę południową, by miał mnóstwo słońca. Hodowano tam rośliny egzotyczne, na przykład drzewka pomarańczowe.

Obecnie ogrzewanej oranżerii raczej się nie robi w domu, chyba, że ma się do dyspozycji na przykład przeszklony ganek czy szklarnię z ogrzewaniem. Najczęściej jednak są to chłodne miejsca, gdzie przechowuje się rośliny doniczkowe, by zapewnić im niższą temperaturę na zimę. Niektórzy nazywają oranżerię także ogrodem zimowym, ponieważ ma to być miejsce, gdzie można podziwiać kwiaty w czasie chłodniejszych miesięcy.

Kwiaty i rośliny doniczkowe do oranżerii ogrzewanej

To, jakie rośliny doniczkowe wybrać do oranżerii ogrzewanej jest zależne od tego, jaka temperatura będzie tam panować. Jeśli zamierzasz jednak zapewnić roślinom temperaturę nieco niższą niż pokojowa lub pokojową, możesz postawić tam bardzo wiele gatunków. Od takich typowych, domowych, jak zamiokulkas czy monstera, aż do takich bardziej wyszukanych.

Oto nasze propozycje najlepszych roślin do oranżerii:

  • płaskla łosioroga, czyli paproć, która wygląda jak rogi łosia. Jest to jedna z ciekawszych roślin dekoracyjnych. Ma dość specyficzne wymagania – nie można podlewać jej chlorowaną wodą (najlepiej nałapać dla niej deszczówki) i potrzebuje pH podłoża na poziomie 5,5-6;
  • storczyki – Phalenopsis dobrze czuje się w warunkach domowych, ale są storczyki, które potrzebują nieco innych warunków, na przykład Cymbidium czy Katleya. Ich pielęgnacja może być dość trudna, ale satysfakcja z uprawy storczyków naprawdę jest ogromna, a rośliny przepięknie wyglądają w oranżerii;
  • koleus – roślina o pięknych, kolorowych i intensywnie wybarwionych liściach, która jest wybitnie ciepłolubna. Można uprawiać ją także w warunkach domowych, jednak świetnie sprawdzi się w oranżerii,
  • cytrusy – oranżerie, jak sama nazwa na to wskazuje, powstały by hodować w nich drzewka pomarańczowe i cytrynowe. Cytrusy, czyli cytryny, pomarańcze, kalamondynki i kumkwaty świetnie czują się w oranżerii. Ale trzeba zwrócić uwagę na panującą w niej temperaturę – nie może być za wysoka. Pielęgnacja cytrusów w doniczkach jest dość skomplikowana, wymaga regularnego nawożenia, nawadniania i specjalistycznego podłoża.

Rośliny do oranżerii nieogrzewanej

Nieogrzewana oranżeria to także świetny pomysł. Może to być po prostu szklarnia lub nieogrzewany ganek przy domu. W takim pomieszczeniu nawet zimą będzie trochę wyższa temperatura niż na zewnątrz, dlatego może być pomocne w utrzymaniu wielu kwiatów. Niektóre gatunki potrzebują niższej temperatury do przejścia okresu spoczynku. Najczęściej jest to temperatura w okolicy 15 stopni Celsjusza, ale czasami rośliny wymagają niższej, na przykład 8-10 stopni.

Oranżeria postawiona przy ścianie domu powinna mieć taką temperaturę. To świetne miejsce, by przezimować kwiaty balkonowe wieloletnie, takie jak pelargonie czy petunie. W oranżerii nieogrzewanej sprawdzą się także niektóre kaktusy, fuksja oraz figowce. W niskiej temperaturze utrzymuje się także echinokaktusy, eszewerie, gardenie, agawę i oleandry. Niektóre z tych gatunków poradzą sobie w chłodnym pokoju (w okolicach 18 stopni), ale lepiej i intensywniej kwitną, jeśli przechłodzi się je zimą. Oranżeria powinna mieć dostęp do dużej ilości światła słonecznego, by rośliny miały dostęp do śwatła.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto