Rabata warzywna - najpopularniejsze rośliny
-
Czosnek porrośliny dwuletnie warzywo warzywo cebulowe
Por jest w ogrodzie idealnym warzywem, ponieważ może być zbierany niemal przez cały rok. Jest blisko spokrewniony z cebulą i szczypiorkiem, które również należą do tego samego rodzaju botanicznego "czosnek". Uprawiany w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji, do Polski trafił w średniowieczu.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Rokietta siewnarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Lekko pikantne, o orzechowym smaku liście rukoli można znaleźć w wielu sałatkach i zupach. Jako przyprawę wykorzystuje się też nasiona rukoli. Do Europy Zachodniej trafiła prawdopodobnie razem z Rzymianami. Po dłuższym zapomnieniu, rukola ponownie zyskała dużą popularność.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Brokułrośliny jednoroczne warzywna warzywa kapustne
Brokuł jest łatwym w uprawie warzywem kapustnym o delikatnych w smaku pąkach kwiatowych. Podobnie jak u kalafiora, jadalne "róże" brokułu składają się z nierozwiniętych kwiatostanów. Uprawa we własnym ogrodzie pozwala na zbiór zawsze świeżych warzyw, ponieważ zebrane tuż przed kwitnieniem pąki nie dają się długo przechowywać.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Selery zwyczajnerośliny dwuletnie warzywo korzeniowe
Uprawiane od dawna formy selera odznaczają się korzennym aromatem, korzystnym dla zdrowia składem chemicznym oraz różnorodnością zastosowania. Trochę dziwnie brzmiąca nazwa rośliny pochodzi od lombardzkiego "selleri", liczby mnogiej od "sellero". Istnieją odmiany botaniczne selera uprawiane jako warzywo liściowe albo korzeniowe.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Rabarbar kędzierzawybyliny byliny ogrodowe bylina warzywna
Rabarbar kędzierzawy jest długowieczną byliną warzywną, która może rosnąć w tym samym miejscu przez kilkanaście lat. Atrakcyjność rabarbaru wynika z jego walorów smakowych oraz tego, że jest dostępny już wczesną wiosną. W Chinach znany od ponad tysiąca lat, do naszej części Europy trafił w XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rabata warzywna - pozostałe rośliny
-
Rzodkiewkarośliny jednoroczne warzywna warzywa rzepowate
Rzodkiewka, znana od tysięcy lat, jest odmianą botaniczną rzodkwi zwyczajnej. To popularne i lubiane powszechnie warzywo dotarło do Europy dopiero w XVI wieku. Dzięki bardzo krótkiemu okresowi wegetacji rzodkiewka zwykle sezon na warzywnej rabacie. W uprawie istnieje wiele kultywarów o różnej formie i kolorze korzenia.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Dynia piżmowarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Gatunek dyni o wydłużonych, gruszkowatych albo okrągłych owocach (w zależności od odmiany). Miąższ jest słodkawy, bez włókien, ciemnożółty i odznacza się charakterystycznym zapachem piżma. Pod względem smaku dynia piżmowa jest gwiazdą w swoim botanicznym rodzaju.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Kapusta brukiewrośliny dwuletnie warzywo warzywo rzepowate
Pochodząca prawdopodobnie ze Skandynawii brukiew jest korzeniową odmianą gatunku kapusta rzepak. W ciężkich czasach wojen brukiew zastępowała wiele produktów spożywczych. Warzywo jest łatwe w uprawie i zdrowe. W drugim roku tworzy pęd kwiatowy i rozwija drobne, żółte kwiaty.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Sałata rzymskarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Sałata rzymska jest odmianą botaniczną sałaty siewnej. Znana była w Egipcie już 4000 lat temu i początkowo uprawiana tylko w rejonie śródziemnomorskim. Obecnie ta sałata o podłużnych, mocno pofalowanych liściach rozprzestrzeniła się w całej Europie i Ameryce.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Groszek cukrowyrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Uprawiany od tysięcy lat groch zwyczajny (Pisum sativum) znany jest w rozmaitych podgatunkach i odmianach. Chrupiący i słodki groszek cukrowy nadaje się w całości do spożycia na surowo. Jego płaskie strąki są pozbawione pergaminowej wyściółki. Nasiona są małe, ale słodkie i można zjadać całe strąki z nasionami. Jak wynika z pełnej nazwy botanicznej (Pisum sativum subsp. sativum convar. axiphium), groszek cukrowy jest odmianą podgatunku grochu zwyczajnego.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Cebula dymkarośliny dwuletnie warzywo warzywo cebulowe
Pod nazwą "cebula dymka" nie kryje się jakaś specjalna odmiana Allium cepa, ale po prostu mała, wyhodowana z nasion cebulka, z której w następnym sezonie wyrośnie na rabacie dorodna cebula. Nazwa pochodzi od stosowanego kiedyś zabiegu zadymiania cebuli, co miało zahamować wytwarzanie pędów kwiatowych. Zabieg okazał się nieskuteczny, ale dym w nazwie pozostał.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia
-
Burak cukrowyrośliny dwuletnie warzywo korzeniowe
Burak cukrowy nie jest gatunkiem botanicznym rośliny, ale nazwą zbiorczą odmian hodowlanych (kultywarów) podgatunku buraka zwyczajnego. Chociaż brzmi to zawile, wyjaśnienie jest proste: w naturze powstał burak korzeniowy jako podgatunek, a ogrodnicy wyselekcjonowali z niego odmiany najbardziej korzystne do produkcji cukru.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Sałata masłowarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Salata masłowa nie jest odrębnym gatunkiem rośliny warzywnej, a jedynie szczególną formą sałaty głowiastej, która z kolei jest botaniczną odmianą sałaty siewnej. W przypadku uprawianych od wieków roślin użytkowych dominują ich odmiany i mieszańce, podczas gdy pierwotne gatunki często już nie istnieją. Delikatna w smaku i dotyku sałata masłowa należy do ulubionych warzyw ogrodowych.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek askalońskibyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek askaloński, czyli cebula szalotka tworzy niewielkie, wydłużone cebule, które niewiele różnią się od typowej Allium cepa. Szalotka jest niewątpliwie bardziej pracochłonna w obieraniu, za to bardziej aromatyczna. Nazwa gatunkowa nawiązuje do śródziemnomorskiego portu Aszkelon, z którego - według podań - krzyżowcy przywieźli szalotkę do Europy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Marchew czarnarośliny dwuletnie warzywo korzeniowe
Marchew czarna jest naturalną odmianą uprawnego podgatunku marchwi zwyczajnej. Taka botaniczna zawiłość wynika z tego, że znana od niepamiętnych czasów, dziko rosnąca marchew zwyczajna jest bardzo zmienna i ma dużą zdolność do tworzenia licznych podgatunków. Marchew czarna, sprowadzona do Europy z Azji w XIII wieku, została po kilku wiekach wyparta przez odmiany o pomarańczowym korzeniu.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Gorczyca polnarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Gorczyca polna jest przykładem uprawnej rośliny, która zastąpiona innymi gatunkami o lepszych właściwościach, jest teraz uznawana przez rolników za chwast. Odkładając na bok uprzedzenia, warto zauważyć w gorczycy polnej subtelną urodę złotych kwiatów oraz przydatność w kuchni pąków kwiatowych i liści.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Ogórek siewnyrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Uprawiany w Indiach już przed tysiącami lat ogórek siewny rozprzestrzenił się we wszystkich strefach klimatycznych. Forma botaniczna ogórka jest jednopienna, to znaczy, na jednej roślinie rozwijają się kwiaty męskie i żeńskie. Nowoczesne, wydajne odmiany tworzą tylko kwiaty żeńskie, z których rozwijają się owoce bez zapylenia, partenokarpiczne.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Bazylia pospolitarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Chociaż bazylia pospolita kojarzy się zwykle z kuchnią śródziemnomorską, gdzie stanowi dodatek do wielu potraw, jej korzenie sięgają raczej tropikalnych i subtropikalnych rejonów Azji. Uprawiana tam od wieków, do Europy Środkowej trafiła dopiero w XVI wieku. Bazylia jest jednoroczną rośliną przyprawową i leczniczą, a zarazem dekoracyjną.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Szczaw zwyczajnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Szczaw zwyczajny jest rodzimą byliną o raczej rzadko spotykanym rozwoju dwupiennym. To oznacza, że kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się oddzielnie na dwóch roślinach. Zawierające kwas szczawiowy liście są jadalne i używane do zup, sosów i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fasolnik chińskirośliny jednoroczne warzywna warzywa strączkowe
Fasolnik chiński jest egzotycznym warzywem strączkowym o kilkumetrowych pędach i bardzo długich strąkach. Jest uprawiany dla niedojrzałych strąków, podobnie jak popularna fasola szparagowa. Owoce fasolnika chińskiego są pozbawione włókien i bardzo smaczne. Za pewną wadę można uznać wysokie oczekiwania rośliny w stosunku do temperatury oraz nasłonecznienia.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek dętybyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek dęty jest byliną warzywną uprawianą w Chinach od ponad 2000 lat. Dziko rośnie nad Bajkałem i Ałtajem, skąd prawdopodobnie przez Rosję trafił w XVII wieku do Europy. Nie tworzy dużych cebul, a częścią użytkową jest bogaty w witaminę C, łagodny w smaku szczypior.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dynia zwyczajnarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Dynia zwyczajna jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Obecnie w uprawie znajduje się wiele odmian różniących się kształtem owoców i sposobem ich użytkowania. Dynia jest rośliną jednopienną, ale o kwiatach zróżnicowanych na męskie i żeńskie. Ze względu na duże, dekoracyjne liście, dynia zwyczajna może pełnić w ogrodzie rolę rośliny okrywowej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Roszpunka warzywnarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Roszpunka warzywna należy do rodziny kozłkowatych i nie jest spokrewniona z żadnym innym warzywem, również z sałatą. Jest znanym od wieków warzywem liściowym, popularnym zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich. Wykazuje dużą odporność na choroby i szkodniki.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Pomidor 'Gargamel'rośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Pomidor zwyczajny uprawiany w rozmaitych odmianach kojarzy się z soczystymi owocami w kolorze czerwonym, czasem żółtopomarańczowym albo malinowym. Wyhodowana w Stanach Zjednoczonych odmiana gargamel wyróżnia się niezwykłym wyglądem: skórka posiada kolor czerwono-fioletowy, czasem prawie czarny albo czerwono-pomarańczowy z brązowymi albo fioletowymi prążkami i cętkami. Wbrew pozorom, oryginalny wygląd tej odmiany pomidora nie wpływa na trudność uprawy w ogrodzie.
roślina jednoroczna -
Szarłat wyniosłyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Szarłat wyniosły jest okazałą rośliną jednoroczną, od tysięcy lat uprawianą na nasiona w Ameryce Południowej i przeniesioną w międzyczasie do Ameryki Północnej, Azji i Europy. W ogrodzie szczególną ozdobę tworzą wzniesione wiechy kwiatostanów w kolorze buraczkowoczerwonym. Istnieją odmiany różniące się odcieniem i intensywnością barwą, a także całe zielone.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Groch zwyczajnyrośliny jednoroczne warzywna warzywa strączkowe
Groch należy do najstarszych roślin uprawnych i znajdowany jest w osiedlach sprzed ponad 10000 lat. Aż do XVII wieku wykorzystywano tylko wysuszone nasiona, zanim pojawiły się pierwsze odmiany nadające się do spożycia w stanie niedojrzałym razem ze strąkami.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Gorczyca czarnarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Gorczyca czarna jest jednoroczną rośliną, uprawianą już w starożytności i cenioną za właściwości lecznicze oraz przyprawowe. Kwiaty ma niewielkie, żółte, a nasiona mogą mieć kolor ciemnobrązowy, szary lub czarny. W ogrodzie może pełnić rolę mało wymagającej rośliny ozdobnej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rabata warzywna - opis, rośliny, wymagania, sadzenie, porady praktyczne
Nie każdy ma tyle miejsca, by w swoim ogrodzie zrobić zagony i uprawiać całe grządki warzyw. Rozwiązaniem jest rabata warzywna, czyli wzniesiona lub umieszczona na poziomie gruntu rabata, na której pojawiają się różne warzywa. Jak założyć rabatę warzywną i w jaki sposób dobrać do niej rośliny? Podpowiadamy!
Rabata warzywna – porady
Ogród warzywny, w którym są równe, regularne grządki to marzenie bardzo wielu osób. Jednak nie każdy ma na to miejsce. I czas, by się tym zajmować. Jeśli jednak nadal chcesz mieć warzywa z własnego ogródka, warto zastanowić się nad rabatą warzywną. Może to być po prostu niewielka część ogrodu wydzielona wśród rabatek kwiatowych czy przy trawniku, albo tak zwana rabata podniesiona, zorganizowana na przykład w drewnianej skrzynce. Oba rozwiązania mają swoje plusy.
Oczywiście na rabacie warzywnej nie ma za wiele miejsca, jednak daje to możliwość hodowania własnych warzyw. Urządzając rabatę trzeba wziąć pod uwagę, jakie rośliny się sadzi. Powinny mieć takie same wymagania, a ich pielęgnacja musi być zbliżona. Warto zwrócić także uwagę na to, które rośliny mogą rosnąć razem, a które będą się zwalczać.
Pielęgnacja warzyw na rabatach sprowadza się przede wszystkim do podlewania i odchwaszczania roślin. Warzywa w czasie największych upałów i w okresie wzrostu potrzebują dość dużo wody. Być może konieczne będzie podlewanie codziennie. Jeśli chodzi o nawożenie, ziemię należy zasilić w roku wcześniejszym, jesienią. Można zastosować dobrze przefermentowany kompost. Nawóz mineralny w formie granulatu także się sprawdza.
Podniesiona rabata warzywna – jak zrobić?
Podwyższona rabata warzywna to nic innego, jak rabata zorganizowana w drewnianej skrzynce. Jednak nie ma ona typowego dna – bokami są drewniane deski, a na spodzie znajduje się specjalna siatka, przez którą nie mogą przedostać się norniki czy krety. To chroni rośliny przed uszkodzeniami przez szkodniki. Skrzynkę można zbić samodzielnie lub kupić w sklepach ogrodniczych. Wystarczy kilka desek, optymalnie o wysokości 30-50 cm.
Skrzynkę wypełnia się ziemią uniwersalną lub ziemią do warzyw. Sprawdzi się także ziemia ogrodowa, pod warunkiem, że jest dobrej jakości i jest odpowiednio przepuszczalna. Najczęściej jednak używa się innego podłoża, ponieważ jest bardziej zasobne i nierzadko jest po prostu lepiej skomponowane. Warzywa lubią mieć przepuszczalne podłoże.
Wysiew roślin najczęściej robi się wiosną. Jednak mało warzyw uprawia się z siewu bezpośrednio. To marchew, pietruszka, koper i buraczki. Por, czosnek i cebulę sadzi się w kwietniu, a reszta warzyw wymaga zrobienia rozsady. Wysiew nasion do doniczek produkcyjnych przypada w lutym lub na początku marca, a sadzonki umieszcza się na rabacie dopiero w maju. Planując podniesiony ogród warzywny warto zastanowić się nad tym i zostawić dla gatunków odpowiednio dużo miejsca.
Sadzenie roślin – które warzywa sadzić razem?
W standardowym ogrodzie warzywnym robi się proste grządki, które powinny być tak rozplanowane, by obok siebie rosły odpowiednie rośliny. W przypadku rabat warzywnych jest tak samo – nie wchodzi w grę sadzenie roślin, które „się nie lubią”. Oznacza to najczęściej, że mają inne wymagania i że mogą po prostu zarażać się nawzajem chorobami grzybowymi czy niektórymi szkodnikami. Jest kilka par roślin, które nie powinny rosnąć obok siebie:
- sałata i pietruszka,
- koper włoski i pomidory,
- pomidory i groch,
- groch i fasola,
- ogórek i pomidor,
- fasola i cebula.
Jest jednak bardzo wiele gatunków, które wprost uwielbiają sąsiedztwo. Jest to na przykład bazylia i ogórki – krzewinka bazylii chroni sąsiadów przed mączniakiem. Cebula natomiast chroni truskawki przed rozwojem szarej pleśni, a marchew przed połyśnicą marchwinką. Seler odstrasza bielika kapustnika, więc jest świetnym towarzyszem dla kapusty. Warto przemyśleć posadzenie aksamitek na rabacie. Te ładne, żółte kwiaty znacznie ograniczają liczbę nicieni w podłożu.