Rabata warzywna

Ilustracja rabata warzywna

Rabata warzywna jest idealnym rozwiązaniem, jeśli nie ma za wiele miejsca w ogrodzie, by uprawiać warzywa w regularnych grządkach. Rabata obejmuje różne gatunki, które mogą rosnąć obok siebie i mają podobne wymagania. Zdarzają się także rabaty jednogatunkowe. Bardzo popularnym rozwiązaniem są rabaty wzniesione, nazywane także podniesionymi grządkami. Są to rabaty w skrzynkach, które sprawiają, że ogród warzywny jest bardziej uporządkowany. Urządzenie takiej rabaty w ogrodzie kwiatowym lub przy trawniku to także świetny, bardzo dekoracyjny pomysł, który warto przemyśleć.

Rabata warzywna - najpopularniejsze rośliny

Rabata warzywna - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rabata warzywna - opis, rośliny, wymagania, sadzenie, porady praktyczne

Nie każdy ma tyle miejsca, by w swoim ogrodzie zrobić zagony i uprawiać całe grządki warzyw. Rozwiązaniem jest rabata warzywna, czyli wzniesiona lub umieszczona na poziomie gruntu rabata, na której pojawiają się różne warzywa. Jak założyć rabatę warzywną i w jaki sposób dobrać do niej rośliny? Podpowiadamy!

Rabata warzywna – porady

Ogród warzywny, w którym są równe, regularne grządki to marzenie bardzo wielu osób. Jednak nie każdy ma na to miejsce. I czas, by się tym zajmować. Jeśli jednak nadal chcesz mieć warzywa z własnego ogródka, warto zastanowić się nad rabatą warzywną. Może to być po prostu niewielka część ogrodu wydzielona wśród rabatek kwiatowych czy przy trawniku, albo tak zwana rabata podniesiona, zorganizowana na przykład w drewnianej skrzynce. Oba rozwiązania mają swoje plusy.

Oczywiście na rabacie warzywnej nie ma za wiele miejsca, jednak daje to możliwość hodowania własnych warzyw. Urządzając rabatę trzeba wziąć pod uwagę, jakie rośliny się sadzi. Powinny mieć takie same wymagania, a ich pielęgnacja musi być zbliżona. Warto zwrócić także uwagę na to, które rośliny mogą rosnąć razem, a które będą się zwalczać.

Pielęgnacja warzyw na rabatach sprowadza się przede wszystkim do podlewania i odchwaszczania roślin. Warzywa w czasie największych upałów i w okresie wzrostu potrzebują dość dużo wody. Być może konieczne będzie podlewanie codziennie. Jeśli chodzi o nawożenie, ziemię należy zasilić w roku wcześniejszym, jesienią. Można zastosować dobrze przefermentowany kompost. Nawóz mineralny w formie granulatu także się sprawdza.

Podniesiona rabata warzywna – jak zrobić?

Podwyższona rabata warzywna to nic innego, jak rabata zorganizowana w drewnianej skrzynce. Jednak nie ma ona typowego dna – bokami są drewniane deski, a na spodzie znajduje się specjalna siatka, przez którą nie mogą przedostać się norniki czy krety. To chroni rośliny przed uszkodzeniami przez szkodniki. Skrzynkę można zbić samodzielnie lub kupić w sklepach ogrodniczych. Wystarczy kilka desek, optymalnie o wysokości 30-50 cm.

Skrzynkę wypełnia się ziemią uniwersalną lub ziemią do warzyw. Sprawdzi się także ziemia ogrodowa, pod warunkiem, że jest dobrej jakości i jest odpowiednio przepuszczalna. Najczęściej jednak używa się innego podłoża, ponieważ jest bardziej zasobne i nierzadko jest po prostu lepiej skomponowane. Warzywa lubią mieć przepuszczalne podłoże.

Wysiew roślin najczęściej robi się wiosną. Jednak mało warzyw uprawia się z siewu bezpośrednio. To marchew, pietruszka, koper i buraczki. Por, czosnek i cebulę sadzi się w kwietniu, a reszta warzyw wymaga zrobienia rozsady. Wysiew nasion do doniczek produkcyjnych przypada w lutym lub na początku marca, a sadzonki umieszcza się na rabacie dopiero w maju. Planując podniesiony ogród warzywny warto zastanowić się nad tym i zostawić dla gatunków odpowiednio dużo miejsca.

Sadzenie roślin – które warzywa sadzić razem?

W standardowym ogrodzie warzywnym robi się proste grządki, które powinny być tak rozplanowane, by obok siebie rosły odpowiednie rośliny. W przypadku rabat warzywnych jest tak samo – nie wchodzi w grę sadzenie roślin, które „się nie lubią”. Oznacza to najczęściej, że mają inne wymagania i że mogą po prostu zarażać się nawzajem chorobami grzybowymi czy niektórymi szkodnikami. Jest kilka par roślin, które nie powinny rosnąć obok siebie:

  • sałata i pietruszka,
  • koper włoski i pomidory,
  • pomidory i groch,
  • groch i fasola,
  • ogórek i pomidor,
  • fasola i cebula.

Jest jednak bardzo wiele gatunków, które wprost uwielbiają sąsiedztwo. Jest to na przykład bazylia i ogórki – krzewinka bazylii chroni sąsiadów przed mączniakiem. Cebula natomiast chroni truskawki przed rozwojem szarej pleśni, a marchew przed połyśnicą marchwinką. Seler odstrasza bielika kapustnika, więc jest świetnym towarzyszem dla kapusty. Warto przemyśleć posadzenie aksamitek na rabacie. Te ładne, żółte kwiaty znacznie ograniczają liczbę nicieni w podłożu.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto