Rośliny na rabaty - najpopularniejsze rośliny
-
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Proso zwyczajnerośliny jednoroczne ogrodowa trawy jednoroczne
Proso zwyczajne jest jedną z najwcześniej uprawianych przez człowieka roślin. Nasiona tej trawy stanowiły źródło pokarmu już przed 10 tysiącami lat. Powszechnie siane kiedyś w Europie, straciło przez pewien czas na znaczeniu, aby ponownie odzyskiwać popularność. W ogrodzie proso zwyczajne może z powodzeniem pełnić rolę rośliny ozdobnej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Begonia bulwiastabyliny bylina z bulwą ozdobna
Begonia bulwiasta jest klasyczną rośliną doniczkową i balkonową. Nie jest gatunkiem botanicznym, lecz mieszańcem wielu trudnych do ustalenia gatunków. Liczne odmiany hodowlane różnią się kolorami kwiatów i ich formą. Są nie tylko piękne i efektowne, ale na dodatek mogą rosnąć nawet w cieniu.
bylina Trudność uprawy: średnia
Rośliny na rabaty - pozostałe rośliny
-
Begonia stale kwitnącabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jak większość roślin ozdobnych, również ta begonia nie jest czystym gatunkiem botanicznym, ale hybrydą o trudnym do określenia pochodzeniu. Swoją nazwę zawdzięcza niestrudzonemu kwitnieniu przez długie miesiące. W swojej brazylijskiej ojczyźnie potrafi kwitnąć nieprzerwanie przez kilka lat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śniedek wątpliwybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodzący z Afryki Południowej śniedek wątpliwy jest cebulową byliną, która zimę musi spędzać w pomieszczeniu. Między lancetowatymi liśćmi o barwie soczystej zieleni wyrastają mocne pędy kwiatowe zakończone groniastym kwiatostanem. Pomarańczowy kolor kwiatów i ich forma wyróżniają ten gatunek spośród innych należących do botanicznego rodzaju Ornithogalum.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Słonecznica wąskolistnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Spokrewniona z goździkami słonecznica wąskolistna jest rodzimym przedstawicielem swojego rodzaju botanicznego. Liczne, płożące się pędy byliny tworzą luźną darń. Białe albo różowe kwiaty stanowią ozdobę ogrodu przez całe lato.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ubiorek wieczniezielonykrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Ubiorek wieczniezielony jest niską krzewinką, która wiosną tworzy w ogrodzie gęste, białe dywany kwiatów. Doskonale nadaje się na słoneczne stanowiska ogrodów skalnych, ale może być również rośliną okrywową albo składnikiem rabatowych kompozycji.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Begonia boliwijskabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Begonia boliwijska rozwija z bulwiastych korzeni cienkie, zwisające pędy. Jej ojczyzną są mgliste, górskie lasy Boliwii i Argentyny. Sprowadzona do Europy pod koniec XIX wieku szybko zdobyła popularność jako roślina doniczkowa. Liczne hybrydy i kultywary tej begonii mogą mieć kwiaty w rozmaitych kolorach — od białych przez żółte i różowe do czerwonych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fiołek polnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Fiołek polny jest rodzimym gatunkiem, należącym do licznego rodzaju botanicznego Viola. Na plantacjach roślin uprawnych może stanowić konkurencję, jednak w ogrodzie warto docenić jego subtelną urodę połączoną z przystosowaniem do naszych warunków. Niewielkie, kremowobiałe kwiaty z żółtą plamką na dolnym płatku i fioletowym nabiegiem na górnym, rozwijają się niezmordowanie od kwietnia do października.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
-
Rozchodnik białybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik biały jest sukulentową byliną, która do Polski trafiła pod koniec XIX wieku. Uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna, rozprzestrzenił się też w naturalnym środowisku, nie stanowiąc jednak zagrożenia dla gatunków rodzimych. Białe albo jasnoróżowe gwiazdki kwiatów stanowią ozdobę słonecznych i gorących zakątków ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jeżówka purpurowa 'Green Jewel'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jeżówka 'Green Jewel' to fascynująca odmiana znanej wszystkim jeżówki purpurowej. To, co wyróżnia ją od innych, to jej jasnozielone kwiatostany. Mimo tej barwy, koszyczki jeżówki widoczne są z daleka i zachwycają swoim wyglądem. Roślina nie jest trudna w uprawie i preferuje słoneczne stanowiska z przepuszczalną glebą.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny na rabaty - spis roślin, wymagania, zasady uprawy, pielęgnacja
Rabaty pełne kolorowych kwiatów są najważniejszym punktem dekoracyjnym każdego ogrodu. Aby jednak naprawdę zachwycały, trzeba je starannie zaplanować. Najważniejszym aspektem jest wybór roślin na rabaty. Które gatunki sprawdzają się najlepiej i jak zestawiać ze sobą kwiaty na rabaty? Podpowiadamy!
Projekt rabaty krok po kroku
Nie warto zabierać się za przygotowywanie rabaty bez projektu. Chociaż takiego zarysu, w którym stwierdzisz, co chcesz mieć w ogrodzie. Inaczej może okazać się, że rabata będzie piękna tylko przez kilka tygodni, kiedy rośliny będą kwitły. Po pierwsze trzeba zastanowić się, jaka to ma być rabata. Jest kilka rodzajów:
- wieloletnie – złożone z bylin, która ma się utrzymać przez wiele lat,
- jednoroczne,
- cebulowe – są raczej wiosenne, ponieważ większość kwiatów cebulowych znanych w Polsce kwitnie na wiosnę,
- jednogatunkowe,
- wielogatunkowe,
- jednokolorowe.
Wybór rodzaju rabaty determinuje wybór kwiatów. Zaplanowanie rabat sezonowych lub jednorocznych jest nieco łatwiejsze, jednak są one nietrwałe, a potem w ogrodzie pozostaje pustka. Najpiękniejsze są rabaty wielogatunkowe, które składają się i z roślin wieloletnich i jednorocznych, które co roku można zmieniać na inne.
Całoroczne rośliny na rabaty
Warto zacząć od tego, co będzie zdobiło rabatę przez cały rok. Całoroczne rośliny ozdobne to na przykład funkie i żurawki. Są dekoracyjne ciągle, ponieważ ich urok leży w liściach – pięknych, zielonych lub kolorowych, często zdobionych plamkami i nierówną, ciekawą fakturą. Funkie to w ogóle dobry wybór do ogrodu, także tego zacienionego.
Druga grupa roślin, które są piękne przez cały rok, nawet zimą, to trawy ozdobne. Projekt rabaty z trawami powinien jednak przewidywać to, że są to rośliny ekspansywne, które szybko się rozrastają. Co sadzić? Z traw ozdobnych na rabatki dobrze sprawdzi się kostrzewa sina, dmuszek jajowaty i trzcinnik. Na tle rabaty można posadzić wyższe gatunki i odmiany, jak miskant chiński, palczatka czy trawa pampasowa, której kolorowe kwiatostany dodają rabacie uroku.
Kolejnym ważnym wyborem są byliny. Wieloletnie kwiaty, które będą zdobiły rabatę i w czasie kwitnienia i po nim, dodając trochę zieloności swoimi wspaniałymi liśćmi. Goździki pierzaste, zachwycające swoimi kolorami, fiołki trójbarwne, lawenda, która odradza się każdej wiosny i oczywiście niskie krzewy, na przykład wieczniezielone bukszpany lub niskie różaneczniki.
Najpiękniejsze kwiaty na rabaty – co sadzić?
Teraz czas na uzupełnienie rabaty gatunkami jednorocznymi o wspaniałych kwiatach. To właśnie one stanowią najważniejszą część każdej rabaty i w dużej mierze decydują o jej uroku. Wybór kwiatów do ogrodu jest ogromny i tak naprawdę możesz przebierać w gatunkach. Warto tylko sprawdzić, jakie mają zapotrzebowanie na słońce i czy potrzebują niższego lub wyższego pH podłoża niż pozostałe. W takim razie możesz je wkopać w ziemię w donicach.
Na tył rabaty najlepiej sprawdzają się kwiaty wysokie, strzeliste, kwitnące kłosowo, jak liatra kłosowa, kniphofia (mało znana roślina, której pierzaste kwiatostany wyglądają jak zapalona pochodnia), ostróżka, trochę lilii i liliowców i oczywiście kolorowe mieczyki. Odmiany mieczyków są bardzo liczne i bez problemu znajdziesz taką, która będzie kolorem pasowała do całości. A może wykorzystać różnobarwne warianty, by stworzyć pełen kolorów ogród?
Warto poszukać roślin na rabatki, które rosną w niewielkich kępkach. To da wrażenie barwnych plam. Lobelia (niebieska lub biała), lawenda, szałwia czy bodziszki także muszą się tam znaleźć. Można to urozmaicić odrobiną koloru begonii wieczniekwitnących lub bulwiastych i aksamitkami. To nieco zapomniane kwitnące na żółte rośliny, które utrzymują się przez naprawdę długi czas. Ich kolor stanowi świetny sposób na przełamanie stonowanej rabaty.