Rośliny na rabaty

Ilustracja rośliny na rabaty

Rośliny na rabaty pozwalają na stworzenie przepięknej kompozycji, która przez cały sezon będzie zachwycała swoimi kolorami. Rabaty ogrodowe to najważniejszy element dekoracyjny. Ich zadaniem jest zdobić cały ogród, a jednocześnie wprowadzać do niego życie i barwę. Bardzo często rabaty łączą zarówno rośliny bylinowe, jak i jednoroczne, pojawiają się na nich i zielne kwiaty, i rośliny ozdobne z liści, i cebulkowe piękności. Wybierając je warto wziąć pod uwagę wysokość oraz kolor, a także ekspansywność i konkurencyjność. Niektóre rośliny po prostu nie nadają się na wielogatunkowe rabaty, inne natomiast są stworzone, by współpracować z innymi kwiatami.

Rośliny na rabaty - najpopularniejsze rośliny

Rośliny na rabaty - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny na rabaty - spis roślin, wymagania, zasady uprawy, pielęgnacja

Rabaty pełne kolorowych kwiatów są najważniejszym punktem dekoracyjnym każdego ogrodu. Aby jednak naprawdę zachwycały, trzeba je starannie zaplanować. Najważniejszym aspektem jest wybór roślin na rabaty. Które gatunki sprawdzają się najlepiej i jak zestawiać ze sobą kwiaty na rabaty? Podpowiadamy!

Projekt rabaty krok po kroku

Nie warto zabierać się za przygotowywanie rabaty bez projektu. Chociaż takiego zarysu, w którym stwierdzisz, co chcesz mieć w ogrodzie. Inaczej może okazać się, że rabata będzie piękna tylko przez kilka tygodni, kiedy rośliny będą kwitły. Po pierwsze trzeba zastanowić się, jaka to ma być rabata. Jest kilka rodzajów:

  • wieloletnie – złożone z bylin, która ma się utrzymać przez wiele lat,
  • jednoroczne,
  • cebulowe – są raczej wiosenne, ponieważ większość kwiatów cebulowych znanych w Polsce kwitnie na wiosnę,
  • jednogatunkowe,
  • wielogatunkowe,
  • jednokolorowe.

Wybór rodzaju rabaty determinuje wybór kwiatów. Zaplanowanie rabat sezonowych lub jednorocznych jest nieco łatwiejsze, jednak są one nietrwałe, a potem w ogrodzie pozostaje pustka. Najpiękniejsze są rabaty wielogatunkowe, które składają się i z roślin wieloletnich i jednorocznych, które co roku można zmieniać na inne.

Całoroczne rośliny na rabaty

Warto zacząć od tego, co będzie zdobiło rabatę przez cały rok. Całoroczne rośliny ozdobne to na przykład funkie i żurawki. Są dekoracyjne ciągle, ponieważ ich urok leży w liściach – pięknych, zielonych lub kolorowych, często zdobionych plamkami i nierówną, ciekawą fakturą. Funkie to w ogóle dobry wybór do ogrodu, także tego zacienionego.

Druga grupa roślin, które są piękne przez cały rok, nawet zimą, to trawy ozdobne. Projekt rabaty z trawami powinien jednak przewidywać to, że są to rośliny ekspansywne, które szybko się rozrastają. Co sadzić? Z traw ozdobnych na rabatki dobrze sprawdzi się kostrzewa sina, dmuszek jajowaty i trzcinnik. Na tle rabaty można posadzić wyższe gatunki i odmiany, jak miskant chiński, palczatka czy trawa pampasowa, której kolorowe kwiatostany dodają rabacie uroku.

Kolejnym ważnym wyborem są byliny. Wieloletnie kwiaty, które będą zdobiły rabatę i w czasie kwitnienia i po nim, dodając trochę zieloności swoimi wspaniałymi liśćmi. Goździki pierzaste, zachwycające swoimi kolorami, fiołki trójbarwne, lawenda, która odradza się każdej wiosny i oczywiście niskie krzewy, na przykład wieczniezielone bukszpany lub niskie różaneczniki.

Najpiękniejsze kwiaty na rabaty – co sadzić?

Teraz czas na uzupełnienie rabaty gatunkami jednorocznymi o wspaniałych kwiatach. To właśnie one stanowią najważniejszą część każdej rabaty i w dużej mierze decydują o jej uroku. Wybór kwiatów do ogrodu jest ogromny i tak naprawdę możesz przebierać w gatunkach. Warto tylko sprawdzić, jakie mają zapotrzebowanie na słońce i czy potrzebują niższego lub wyższego pH podłoża niż pozostałe. W takim razie możesz je wkopać w ziemię w donicach.

Na tył rabaty najlepiej sprawdzają się kwiaty wysokie, strzeliste, kwitnące kłosowo, jak liatra kłosowa, kniphofia (mało znana roślina, której pierzaste kwiatostany wyglądają jak zapalona pochodnia), ostróżka, trochę lilii i liliowców i oczywiście kolorowe mieczyki. Odmiany mieczyków są bardzo liczne i bez problemu znajdziesz taką, która będzie kolorem pasowała do całości. A może wykorzystać różnobarwne warianty, by stworzyć pełen kolorów ogród?

Warto poszukać roślin na rabatki, które rosną w niewielkich kępkach. To da wrażenie barwnych plam. Lobelia (niebieska lub biała), lawenda, szałwia czy bodziszki także muszą się tam znaleźć. Można to urozmaicić odrobiną koloru begonii wieczniekwitnących lub bulwiastych i aksamitkami. To nieco zapomniane kwitnące na żółte rośliny, które utrzymują się przez naprawdę długi czas. Ich kolor stanowi świetny sposób na przełamanie stonowanej rabaty.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto