Rośliny wzdłuż ogrodzenia - najpopularniejsze rośliny
-
Glicynia chińskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Glicynia chińska jest ozdobnym pnączem ze zwisającymi gronami niebieskofioletowych motylkowych kwiatów. Jest długowieczną rośliną, której pędy dorastają do ponad 10 m długości. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemiecko-amerykańskiego lekarza Caspara Wistar'a. Etymologiczny błąd — wisteria zamiast wistaria — został jednak w oficjalnej nomenklaturze zachowany.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Milin amerykańskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Duże, trąbkowate kwiaty milinu amerykańskiego w pomarańczowym kolorze wnoszą do każdego ogrodu nieco egzotyki. Pochodzące z Ameryki pnącze jest zimoodporne i przez całe lato stanowi szczególną atrakcję. W uprawie istnieje wiele odmian milinu o różnych kolorach kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Dereń białykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń biały jest krzewem ogrodowym, który w każdej porze roku pokazuje swoją atrakcyjną stronę. Pod koniec zimy ozdobę stanowią jaskrawo wybarwione na krwistoczerwony kolor pędy, później zielone liście i baldachogrona kwiatów i owoców, a jesienią pięknie przebarwiające się liście.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Groszek pachnącyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Śródziemnomorski gatunek groszku pachnącego jest uprawiany u nas jako roślina ozdobna. Na długich cienkich pędach rozwijają się ładne, pachnące kwiaty w pastelowych kolorach. Wyhodowano wiele odmian zarówno karłowych, jak i wysokich w całej palecie barw. Roślina doskonale nadaje się do obsadzania ogrodzeń i wysokich murów.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Podagrycznik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Na skutek wyjątkowej łatwości rozmnażania się za pomocą kłączy i rozłogów, podagrycznik pospolity jest ulubionym wrogiem ogrodników. Niemniej jednak ta rodzimego pochodzenia bylina posiada również dobre strony — kulinarne i lecznicze. W ocienionych miejscach ogrodu może znaleźć zastosowanie jako bardzo skuteczna roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny wzdłuż ogrodzenia - pozostałe rośliny
-
Cytryniec chińskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Cytryniec chiński jest mrozoodpornym pnączem o zastosowaniu zarówno dekoracyjnym, jak i spożywczym. Chińczycy nazywają go owocem o pięciu smakach, ponieważ okrywa owocu, miąższ i nasiona są jednocześnie słodkie, słone, gorzkie, cierpkie i kwaśne. Na Dalekim Wschodzie cytryniec chiński jest też popularną rośliną leczniczą.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Świerk serbskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Świerk serbski, jako gatunek botaniczny, został odkryty i opisany przez serbskiego botanika zaledwie 150 lat temu. Nazwa gatunkowa omorika pochodzi od lokalnej nazwy potocznej tego drzewa. Omorika ma wąski, gęsty pokrój i dobrze znosi warunki miejsce, przez co jest chętnie sadzony w naszych ogrodach. Doskonale prezentuje się jako wysoka zasłona na granicy działki.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Nawłoć kanadyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć kanadyjska trafiła do Francji około 1644 roku. Przez długi czas pozostawała podziwianym rarytasem w ogrodach arystokratów. Do wiejskich ogrodów znalazła drogę dopiero w połowie XIX wieku, skąd szybko uciekła i stała się gatunkiem inwazyjnym. Rozrasta się w szybkim tempie i tworzy konkurencję dla rodzimych gatunków. Złotożółte wiechy kwiatów stanowią w ogrodzie ozdobę oraz źródło pokarmu dla owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żywotnik zachodnidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Wiecznie zielony żywotnik zachodni jest mało wymagającą i niezawodną rośliną ogrodową. Został sprowadzony do Europy na początku XVI wieku prawdopodobnie jako pierwsze z drzew północnoamerykańskich. Gatunek jest odporny na mróz i zanieczyszczenie powietrza. W uprawie występuje w wielu odmianach hodowlanych żywotnika zachodniego różniących się głównie pokrojem.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Głóg dwuszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg dwuszyjkowy jest gatunkiem drzewa rodzimego pochodzenia. Łączy go pokrewieństwo nie tylko z jabłonią, gruszą, czy śliwą, ale też z poziomką, wiązówką i różą. Zebrane w baldachogrona kwiaty mają pięć płatków, wiele pręcików i jeden słupek z dwiema szyjkami — co tłumaczy nazwę gatunkową.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Winobluszcz pięciolistkowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Sprowadzone z Ameryki na początku XVII wieku dzikie wino jest cennym pnączem ozdobnym. Efektowny przez cały sezon dywan liści, szczególnie pięknie wygląda jesienią, kiedy przybiera bajeczne barwy czerwieni i purpury. Winobluszcz pięciolistkowy w szybkim tempie potrafi stworzyć szczelną zasłonę ścian, płotów i murów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Rdestówka Aubertapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Rdestówka Auberta jest zdrewniałym pnączem o bardzo dużym przyroście rocznym, jest jedną z najszybciej rosnących roślin w Polsce. Ozdobę stanowią sercowate, jasnozielone liście oraz długo utrzymujące się białe, wiechowate kwiatostany. Epitet gatunkowy upamiętnia francuskiego misjonarza Georgesa Auberta, który przesłał nasiona rośliny z Tybetu do Paryża.
pnącze -
Jeżyna bezkolcowakrzewy krzewy liściaste krzewy owocowe
Jeżyna bezkolcowa jest zbiorową nazwą odmian hodowlanych pozbawionych genetycznie kolców, a nie gatunkiem w znaczeniu botanicznym. Na pokładających się pędach dojrzewają smaczne owoce, które można zbierać bez obawy o całość rąk i ubrania. Nowa generacja jeżyn bezkolcowych zyskała większy aromat owoców w porównaniu ze starymi odmianami i skutecznie eliminuje w ogrodzie odmiany kolczaste.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Kobea pnącapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Kobea pnąca jest niezwykle szybko rosnącym pnączem, które w krótkim czasie potrafi stworzyć szczelną zasłonę w ogrodzie albo na tarasie. Duże, lekko pachnące dzwonki kwiatów rozwijają się przez całe lato aż do pierwszych przymrozków. Ze względu na brak odporności na mróz, kobea jest traktowana w naszych warunkach jako roślina jednoroczna.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Tykwa pospolitarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Tykwa pospolita jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, a do tego wszechstronnie utalentowaną. Miąższ młodych owoców jest jadalny, zdrewniała skorupa służy do wyrobu naczyń, instrumentów muzycznych oraz fajek, a liście, nasiona i owoce są w medycynie ludowej lekarstwem. W ogrodzie może być też jednoroczną rośliną okrywową i dekoracyjną.
roślina jednoroczna -
Cis pośredni ‘Hicksii’krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Cis pośredni 'Hicksii' jest odmianą hybrydy cisa pospolitego i cisa japońskiego - (Taxus baccata) i (Taxus cuspidata). Nazwa odmiany pochodzi od nazwiska hodowcy Isaaka Hicks'a (USA). Tworzy silnie rosnące krzewy o kolumnowym pokroju. Jest odporny na mróz i może rosnąć nawet w zacienionych miejscach.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja bukietowa 'Silver Dollar'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Hortensja bukietowa 'Silver Dollar' jest odmianą wyhodowaną w Holandii pod koniec XX wieku. Efektowne kwiatostany zbudowane z czteropłatkowych kwiatów płonnych mają kolor białokremowy. W odróżnieniu od wielu innych odmian nie nabierają z czasem różowego odcienia i długo zachowują swój kolor.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Rącznik pospolityrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Na naturalnych stanowiskach w tropikalnej Afryce rącznik pospolity dorasta do 13 m wysokości i jest niewielkim drzewem albo krzewem. W naszych warunkach jest uprawiany jako efektowna roślina jednoroczna. Nasiona Ricinus communis przypominają kleszcza pospolitego Ixodes ricinus, stąd zbieżność nazw, nie wiadomo tylko, czy kleszcza nazwano tak ze względu na podobieństwo z nasionami rośliny, czy odwrotnie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Malina właściwa 'Polana'krzewy krzewy liściaste krzewy owocowe
Odmiana 'Polana' maliny właściwej została wyhodowana pod koniec ubiegłego wieku przez polskich ogrodników. Malina 'Polana' powtarza owocowanie, to znaczy, że wiosną z dolnych odcinków pędów wyrastają nowe przyrosty z kwiatami, a owoce dojrzewają na przełomie czerwca i lipca, latem zaś kwiaty tworzą się na pędach jednorocznych i owoce można zbierać od połowy sierpnia aż do listopada. Jest odporna na choroby i łatwa w uprawie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Malinojeżynakrzewy krzewy liściaste krzewy owocowe
Krzyżowanie gatunków w obrębie rodzaju botanicznego jest możliwe i wynikiem takiego zabiegu jest hybryda maliny właściwej (Rubus idaeus) z jeżyną krzewiastą (Rubus fruticosus) - nazywana malinojeżyną. Angielska nazwa tayberry albo niemiecka Taybeere pochodzi od rzeki Tay, płynącej w pobliżu szkockiego Dundee, gdzie sześćdziesiąt lat temu wyhodowano malinojeżynę.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Kokornak wielkolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Kokornak wielkolistny jest amerykańskim, szybko rosnącym pnączem, które zapewnia w ogrodzie cień i osłonę. Duże liście tworzą szczelną, zieloną ścianę. Nazwa rodzajowa Aristolochia wywodzi się od starogreckich słów áristos ="bardzo dobry" i lóchos = "narodziny", i ma związek ze stosowaniem w przeszłości rośliny w położnictwie.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Przywarka japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Przywarka japońska jest pochodzącym z Japonii pnączem leśnym, które rosnąc bez podpory, może stać się oryginalną rośliną okrywową. Nieco dziwna nazwa gatunkowa hydrangeoides, oznaczająca „jak hortensja", została nadana roślinie, która po raz pierwszy została opisana jako należąca do rodzaju Schizophragma.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Oman wielkibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Oman wielki jest jedną z najbardziej okazałych roślin zielnych o dużych, złotożółtych koszyczkach kwiatów. Jest znaną od wieków rośliną leczniczą. Nazwa gatunkowa helenium ma związek z legendami o Helenie Trojańskiej, a według innej teorii pochodzi od imienia minojskiej bogini Helénē.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kolcowój chińskikrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Bogate w witaminy i cenione od tysiącleci w azjatyckiej medycynie owoce kolcowoju chińskiego zyskały sławę jako superfood. Handlowa nazwa "jagody goji" pochodzi od chińskiego "gouqi". Krzew jest odporny na mróz i z powodzeniem może być uprawiany w naszych ogrodach również w celach dekoracyjnych.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik pnącypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik pnący jest wieloletnim pnączem o silnym wzroście, uprawianym w ogrodach, a także dziczejącym i osiedlającym się w dolinach rzek i w liściastych lasach. Jest szczególnie przydatny do pokrywania zielenią dużych ścian, pergoli, płotów i tworzenia zasłon dla mało atrakcyjnych obiektów w ogrodzie.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Akebia pięciolistkowapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Akebia pięciolistkowa jest dalekowschodnim pnączem, wieloletnim i szybko rosnącym. W cieplejszych regionach może być zimozielona. Doskonale nadaje się do obsadzania altan ogrodowych, pergol i rozmaitych podpór. Jadalne owoce akebii w naszych warunkach raczej nie dojrzeją.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Fasolnik chińskirośliny jednoroczne warzywna warzywa strączkowe
Fasolnik chiński jest egzotycznym warzywem strączkowym o kilkumetrowych pędach i bardzo długich strąkach. Jest uprawiany dla niedojrzałych strąków, podobnie jak popularna fasola szparagowa. Owoce fasolnika chińskiego są pozbawione włókien i bardzo smaczne. Za pewną wadę można uznać wysokie oczekiwania rośliny w stosunku do temperatury oraz nasłonecznienia.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Malina zachodniakrzewy krzewy liściaste krzewy owocowe
Czarna malina jest blisko spokrewniona z maliną właściwą oraz maliną omszoną. Różni się od nich czarnym kolorem owoców i bardziej kolczastymi łodygami. Owoce czarnej maliny przypominają wyglądem jeżyny, ale mają oryginalny smak, nieporównywalny z czerwonymi malinami i jeżynami. Rzadko uprawiany w Polsce krzew owocowy zasługuje na większą uwagę.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Bluszcz irlandzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz irlandzki jest zimozielonym pnączem i podobnie jak bluszcz pospolity wspina się na duże wysokości - drzewa, skały i budynki - przy pomocy korzeni przybyszowych. Doskonale nadaje się do obsadzania cienistych i półcienistych miejsc w ogrodzie, jednak do kwitnienia potrzebuje dostępu do słońca. W naszych warunkach nie jest całkowicie odporny na mróz.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Rdestowiec ostrokończystybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rdest japoński sprowadzony do Europy na początku XIX wieku jako roślina ozdobna znalazł bardzo korzystne dla siebie warunki i szybko stał się gatunkiem inwazyjnym, wypierającym gatunki rodzime. Posiada efektowne kwiatostany, które rozwijają się późnym latem i stanowią cenne źródło pożywienia dla owadów. W Chinach i Japonii jest wykorzystywany jako roślina lecznicza.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cyklantera stopowarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Pochodząca z Peru cyklantera stopowa jest jednorocznym pnączem spokrewnionym z ogórkiem i dynią. Przez Inków była uprawiana jako warzywo już przed setkami lat. Owoce cyklantery są jadalne i lecznicze. Uprawa tej mało znanej u nas rośliny jest podobna jak uprawa popularnych ogórków.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Wilec purpurowyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Wilec purpurowy jest jednorocznym pnączem pochodzącym z tropikalnych obszarów Ameryki. Jego ozdobą są efektowne, duże, lejkowate kwiaty przypominające nasz powój polny. Forma botaniczna tego wilca tworzy kwiaty niebieskie do purpurowofioletowych, natomiast odmiany hodowlane mają szerszą paletę barw - mogą być białe, różowe lub czerwone w różnych odcieniach i ze smugami.
roślina jednoroczna, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dławisz okrągłolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Dławisz okrągłolistny jest ozdobnym pnączem z tropikalnej Azji, sprowadzonym do Polski pod koniec XIX wieku. Główną dekorację stanowią jaskrawoczerwone osnówki nasion w pękających żółtawych torebkach. Silnie rosnące pnącze jest w stanie całkowicie pokryć koronę małego drzewa i zdusić je, do czego nawiązuje nazwa rodzajowa.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny wzdłuż ogrodzenia – rodzaje, opis, sadzenie, pielęgnacja
Jeśli chcesz uchronić się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów zza płotu, warto się osłonić. Idealnie sprawdzą się do tego rośliny wzdłuż ogrodzenia, które je uszczelnią i jednocześnie udekorują. Jakie krzewy i kwiaty sadzić przy płocie? Czy drzewa typu iglaki sprawdzą się przy ogrodzeniu? Sprawdź najciekawsze rośliny ozdobne i dowiedz się, które sprawdzą się do obsadzenia płotu, muru lub innego typu ogrodzenia wokół domu.
Najciekawsze rośliny wzdłuż ogrodzenia – zobacz, co może rosnąć przy płocie!
Co można posadzić przy ogrodzeniu? Zainspiruj się!
Każde ogrodzenie lub płot stanowi nie tylko jedną funkcję. Ich zadaniem jest odgradzać posesję, wyznaczając jednocześnie jej teren. Dobrze zaprojektowany płot, mur lub inne ogrodzenie stanowić może też jednak osłonę od wiatru, parawan, rozdzielenie dwóch działek i otoczenie dla ozdobnych roślin. Wydaje się, że jedynym ograniczeniem w budowie, projekcie i przeznaczeniu ogrodzenia jest zatem… fantazja właścicieli posesji. Ogrodzenie może być metalowe, murowane i drewniane. Niezależnie od materiału płotu, stać się może on doskonałym uzupełnieniem ogrodowej aranżacji. Można wyeksponować na nim i przy nim różnorodne krzewy, pnącza, drzewa ozdobne oraz kwiaty.
Należy jednak pamiętać, że każdy gatunek roślin ma zupełnie inne potrzeby. Jeśli mowa o stanowisku, wzdłuż ogrodzenia – niezależnie od posadzonej rośliny – powinny panować dobre warunki świetlne i glebowe. Jeśli podobne nie panują na całej długości płotu, należy obsadzić ogrodzenie odcinkowo, wykorzystując do tego różnorodne odmiany. Jeśli chodzi o drewniane ogrodzenia, krzewy lub blisko rosnące byliny, utrudniać mogą one konieczne prace konserwacyjne. Jak wiadomo, płot z drewna trzeba co jakiś czas pomalować lakierem lub olejem. Nie jest to jednak żaden powód, aby rezygnować z roślin przy ogrodzeniu! Wystarczy zdecydować się na rośliny jednoroczne, aby spokojnie sadzić nowe po pracach konserwacyjnych. Przed kolejnym malowaniem powinien skończyć się ich okres kwitnienia, co tylko ułatwi odświeżenie ogrodzenia. Co warto wiedzieć na temat roślin jednorocznych? Oto kilka ważnych informacji:
- Niektóre rośliny jednoroczne
powinno się wysiewać bezpośrednio do gruntu. Nie potrzeba do tego specjalnie
przygotowanej rozsady. Inne odmiany wcześniej wysiewa się do szklarni lub
inspektu. Gdy urosną, dopiero wtedy można przesadzić je pod płot.
-
Jedną z najczęściej sadzanych przy
ogrodzeniu roślin jednorocznych jest słonecznik. Roślina pięknie rośnie od
lipca do października, osiągając wysokość maksymalnie do 2,5 m. Dodatkowym
atutem pięknych słoneczników jest fakt, że są jadalne. Przepięknie prezentują
się na rabatach. Należy jednak zapewnić słonecznikom słoneczne miejsce do
wzrostu, gdzie będą plonować i kwitnąć. Właśnie dlatego podłoże przy ogrodzeniu
powinno być dla nich żyzne i bogate w składniki pokarmowe.
-
Kwiaty jednoroczne wcale nie są
trudne w pielęgnacji. Można stworzyć z nich dowolne kompozycje wzdłuż
ogrodzenia, niezależnie od gatunku roślin. Kwiaty jednoroczne wystarczy raz
wysiać, aby przez kilka miesięcy cieszyć się barwnym płotem, murem lub innego typu
ogrodzeniem.
-
Rośliny w większości są
miododajne, więc stworzą idealne środowisko dla pożytecznych owadów, tj.
pszczoły i motyle. Gdy posiejesz je w większej grupie, wspaniale podkreślą
nawet najmniej urodziwe ogrodzenie.
- Większość roślin jednorocznych ma niskie wymagania glebowe. Wielu z nich wcale nie trzeba nawozić lub podlewać. Gdy posiejesz je np. wiosną, kwiaty będą spokojnie rozwijać się i rosnąć aż do pierwszych przymrozków. To bardzo wygodne i zarazem ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli zbierzesz nasiona roślin, za rok wcale nie będziesz płacić za nowe kwiaty!
Doskonałą alternatywą dla roślin jednorocznych mogą też być pnącza i byliny. Jeśli uwielbiasz aranżacje ogrodowe w stylu romantycznym, możesz utworzyć piękną kompozycję wzdłuż ogrodzenia z dalii, a także dzikiego wina lub róż. Drewniany płot wygląda przepięknie w towarzystwie wilców, thunbergii oskrzydlonej oraz pnączy jednorocznych. Wysokie byliny także będą niesamowicie prezentować się na tle ogrodzenia. Zwróć uwagę na rośliny takie jak malwy, tojad lub ostróżki. Dzięki nim każdy płot zmieni swój wyraz, stając się estetycznym uzupełnieniem przestrzeni wokół domu.
Jakie krzewy i drzewa posadzić wzdłuż płotu? Czy iglaki sprawdzą się jako drzewa ozdobne?
Jeśli chcesz skutecznie zasłonić się przed ciekawskimi spojrzeniami i zapewnić rodzinie prywatność, warto zastanowić się nad posadzeniem krzewów lub drzew wzdłuż ogrodzenia. Aby zabieg miał jednak „ręce i nogi”, należy zadbać o szczegóły. Trzeba pamiętać o odpowiedniej gęstości wzrostu roślin, wysokości, a także zimozieloności (jeśli chcesz, aby ogrodzenie wyglądało pięknie o każdej porze roku). Nie da się oczywiście tego utrzymać w przypadku wielu drzew. Mimo że prezentują się ciekawie, pnie nie są szczelną ścianą. Nie jest to jednak podstawą do eliminacji drzew z listy roślin nadających się do nasadzeń przy płocie. Wręcz przeciwnie! Drzewa mogą stać się idealnym uzupełnieniem ogrodzenia – niezależnie od materiału, z jakiego zostało skonstruowane.
Nie da się odgrodzić od sąsiadów tylko jednym drzewem. Jeśli masz więc taki plan, lepiej go zmodyfikować. Jedno drzewo może jedynie rzucić cień i przysłonić mały zakątek ogrodu. Sadzenie pojedynczych drzew mimo wszystko ma naprawdę wiele zalet. Nie dość, że takie drzewo wspaniale wygląda na terenie posesji, to w dodatku staje się idealnym schronieniem dla wielu ptaków i pożytecznych stworzeń. Drzewo jest proste w pielęgnacji, a także przyczynia się do oczyszczania powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że jego cień może stanowić przeszkodę dla roślin rosnących wzdłuż ogrodzenia. Sadząc je przy płocie, trzeba więc myśleć perspektywistycznie. Niepozorne i drobne drzewa z czasem zaczynają rosnąć wszerz i wzwyż. Zanim zdecydujesz się na konkretne drzewo, pomyśl, czy masz odpowiednio dużo miejsca do jego pielęgnacji. Musisz też wiedzieć, czy dasz sobie radę z pielęgnacją wybranych roślin. Jakie krzewy i drzewa najlepiej posadzić przy ogrodzeniu? Oto zbiór najciekawszych, nad którymi warto się zastanowić:
- Świerki – warto posadzić je gęsto,
aby stworzyć z nich zielony, przepiękny żywopłot. Świerki podatne są na
formowanie, zatem można przygotować z nich naprawdę ciekawe uzupełnienie
ogrodzenia. Wśród najpopularniejszych odmian świerków wyróżnia się serbski,
pospolity i kłujący.
-
Cisy – szybko wzrastają, dlatego
cieszą się dużym powodzeniem. Gdy osiągną swoją dojrzałą formę, robią się
intensywnie zielone. Właśnie dzięki temu stają się wspaniałą dekoracją każdej
posesji, niezależnie od aranżacji.
-
Jałowce – są estetyczne i
uniwersalne, więc każdy dopasuje je do swojego ogrodu. Przy płotach często
pojawiają się jako pnącza, stając się ich znakomitym uzupełnieniem.
-
Inne drzewa zimozielone – takie
drzewa zwykle są iglaste. Poza cisem, świerkiem i jałowcem, wyróżnić można
jeszcze wiele innych gatunków, które posadzić da się pod płotem. Należą do nich
m.in. żywotnik, jodła, cyprys i sosna.
- Drzewa szybkorosnące (liściaste) – prawdziwą zasłonę przy płocie zyskać można dzięki liściastym drzewom szybkorosnącym. Do najpopularniejszych wlicza się buk, topola, wierzba, jesion i klon.
Na jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
W jakiej odległości od płotu najlepiej sadzić drzewa?
Każdy, kto chce posadzić rośliny pod płotem, staje przed ważnym dylematem. W jakiej odległości sadzić drzewa od ogrodzenia? Przepisy dokładnie nie określają, w jakiej odległości można to zrobić. Nie ma jasnych wskazówek co do tego, jak blisko od płotu sadzić drzewo lub krzew. O takich przepisach mówi się jedynie „prawo sąsiedzkie”. Znajdziemy wśród nich przepisy regulujące sytuacje konfliktowe, dokładnie ujęte w art. 142-154 k.c. Najważniejszy mówi o tym, że właściciel posesji powinien powstrzymywać się do działań, które zakłócałyby sąsiadom korzystanie z ich własnej nieruchomości. Mowa oczywiście o ponadprzeciętnej mierze, która wynika ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia budynków, a także stosunków miejscowych.
Wskazówką do ustalenia odległości, w jakiej można sadzić drzewa i krzewy od ogrodzenia, mogą być przepisy regulujące funkcjonowanie rodzinnych ogródków działkowych. Sąd posiłkuje się często właśnie tymi przepisami. Warto wobec tego pamiętać o nich, zwłaszcza projektując ogrodzenie na własnej działce. Na co zwrócić szczególną uwagę? Drzewa i krzewy ozdobne powinno się sadzić przy płocie w odległości ok. 2 m. Jest to najprawdopodobniej najbezpieczniejsza odległość, zwłaszcza dla okazałych roślin, które mogą niebawem osiągnąć znaczny rozmiar. Stanowisko dla takich drzew czy krzewów powinno się znaleźć jak najdalej granicy działki.
Dlaczego warto sadzić rośliny wzdłuż ogrodzenia? Musisz to wiedzieć!
Warto otoczyć ogrodzenie ciekawą roślinnością. To naprawdę doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy ci na pięknym otoczeniu domu. Odpowiednio zastosowana roślinność wzdłuż płotu czy muru może stać się… dodatkowym, naturalnym ogrodzeniem. Będzie znakomicie komponować się z płotem, a także zwiększy jego funkcjonalność. To dodatkowa bariera ochronna, a także zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa domownikom. Ciężko będzie coś zobaczyć, a także dostać się przez gęstą roślinność. Dzięki naturalnej barierze potencjalny rabuś może szybko zniechęcić się do włamania na twój teren. Roślinna bariera to również naturalna osłona przed wiatrem. Dzięki wysokiej roślinności stworzyć można prawdziwą ochronę przed silnymi podmuchami. W dodatku zmniejszy się także ilość kurzu, jaki wpada na teren posesji z ulicy. Za posadzeniem roślin wzdłuż ogrodzenia przemawia również zmniejszenie poziomu hałasu. To bardzo ważne, jeśli cenisz sobie spokój na działce.
Należy pamiętać, że nie każda roślina dobra będzie do nasadzeń wzdłuż ogrodzenia. Najpopularniejsze są iglaki, zwłaszcza tuje. Ich zaletą jest, że w krótkim czasie osiągają naprawdę spore wysokości. Gdy posadzi się je gęsto, zyskać można naturalną barierę miedzy ogrodzeniem a działką. Tuje są również odporne na zmienne warunki atmosferyczne, co jeszcze bardziej przemawia za ich posadzeniem przy płocie. Rośliny te nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Można formować je w niemal dowolne kształty, dlatego ludzie tak chętnie decydują się na ich zakup. Wspaniale sprawdzają się też rozmaite pnącza. Gdy posadzisz je wzdłuż muru lub płotu, zaczną go oplatać. Świetnie wygląda to np. przy ogrodzeniu z oczkami – wówczas pnącza swobodnie rozwijają się między nimi, tworząc ciekawe kompozycje. W przypadku pnączy, wspaniale sprawdzają się winorośla (latem) i bluszcz (przez cały rok). Można też zdecydować się na rdest, chmiel japoński, glicynię lub milin amerykański. Zwróć też uwagę na krzewy przy ogrodzeniu, które można formować w żywopłot. Wśród liściastych krzewów do sadzenia znakomicie nadają się m.in. bukszpan, grab i buk. Polecane krzewy kwiatowe to z kolei kalina, hibiskus, hortensja i głóg jednoszyjkowy.
Pamiętaj, że główne ogrodzenie – metalowe, murowane lub drewniane – odpowiada za wytyczenie granic działki. Zapewnia też bezpieczeństwo i prywatność, które potrzebne są domownikom i gościom. Aby jeszcze lepiej urozmaicić nieruchomość, zastosować warto roślinność również wzdłuż ogrodzenia. Dzięki temu stworzysz dodatkową, naturalną barierę, zwiększysz poczucie bezpieczeństwa i prywatności, a także zatrzymasz przedostający się na posesję kurz i hałas. Jak widzisz, naprawdę warto rozważyć posadzenie roślin wzdłuż ogrodzenia, aby jeszcze bardziej cieszyć się swoim domem lub ogródkiem działkowym.