Rośliny wzdłuż ogrodzenia

Rośliny wzdłuż ogrodzenia

Żaden posiadacz domu jednorodzinnego albo działki ogrodowej nie chce, aby ktoś podglądał jego prywatny teren. Właśnie dlatego warto posłużyć się roślinami, dzięki którym zyska się prywatność i spokój. Wystarczy posadzić je wzdłuż ogrodzenia, aby uniemożliwić sąsiadom wścibskie zaglądanie. Do obsadzenia ogrodzenia idealnie sprawdzą się zarówno drzewa i krzewy, jak i zupełnie inne rośliny ozdobne. Rosnąc wzdłuż płotu, mogą go sprytnie ozdobić i jednocześnie uszczelnić.

Rośliny wzdłuż ogrodzenia - najpopularniejsze rośliny

Rośliny wzdłuż ogrodzenia - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny wzdłuż ogrodzenia – rodzaje, opis, sadzenie, pielęgnacja

Jeśli chcesz uchronić się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów zza płotu, warto się osłonić. Idealnie sprawdzą się do tego rośliny wzdłuż ogrodzenia, które je uszczelnią i jednocześnie udekorują. Jakie krzewy i kwiaty sadzić przy płocie? Czy drzewa typu iglaki sprawdzą się przy ogrodzeniu? Sprawdź najciekawsze rośliny ozdobne i dowiedz się, które sprawdzą się do obsadzenia płotu, muru lub innego typu ogrodzenia wokół domu.

Najciekawsze rośliny wzdłuż ogrodzenia – zobacz, co może rosnąć przy płocie!

Co można posadzić przy ogrodzeniu? Zainspiruj się!

Każde ogrodzenie lub płot stanowi nie tylko jedną funkcję. Ich zadaniem jest odgradzać posesję, wyznaczając jednocześnie jej teren. Dobrze zaprojektowany płot, mur lub inne ogrodzenie stanowić może też jednak osłonę od wiatru, parawan, rozdzielenie dwóch działek i otoczenie dla ozdobnych roślin. Wydaje się, że jedynym ograniczeniem w budowie, projekcie i przeznaczeniu ogrodzenia jest zatem… fantazja właścicieli posesji. Ogrodzenie może być metalowe, murowane i drewniane. Niezależnie od materiału płotu, stać się może on doskonałym uzupełnieniem ogrodowej aranżacji. Można wyeksponować na nim i przy nim różnorodne krzewy, pnącza, drzewa ozdobne oraz kwiaty.

Należy jednak pamiętać, że każdy gatunek roślin ma zupełnie inne potrzeby. Jeśli mowa o stanowisku, wzdłuż ogrodzenia – niezależnie od posadzonej rośliny – powinny panować dobre warunki świetlne i glebowe. Jeśli podobne nie panują na całej długości płotu,  należy obsadzić ogrodzenie odcinkowo, wykorzystując do tego różnorodne odmiany. Jeśli chodzi o drewniane ogrodzenia, krzewy lub blisko rosnące byliny, utrudniać mogą one konieczne prace konserwacyjne. Jak wiadomo, płot z drewna trzeba co jakiś czas pomalować lakierem lub olejem. Nie jest to jednak żaden powód, aby rezygnować z roślin przy ogrodzeniu! Wystarczy zdecydować się na rośliny jednoroczne, aby spokojnie sadzić nowe po pracach konserwacyjnych. Przed kolejnym malowaniem powinien skończyć się ich okres kwitnienia, co tylko ułatwi odświeżenie ogrodzenia. Co warto wiedzieć na temat roślin jednorocznych? Oto kilka ważnych informacji:

 • Niektóre rośliny jednoroczne powinno się wysiewać bezpośrednio do gruntu. Nie potrzeba do tego specjalnie przygotowanej rozsady. Inne odmiany wcześniej wysiewa się do szklarni lub inspektu. Gdy urosną, dopiero wtedy można przesadzić je pod płot.
 • Jedną z najczęściej sadzanych przy ogrodzeniu roślin jednorocznych jest słonecznik. Roślina pięknie rośnie od lipca do października, osiągając wysokość maksymalnie do 2,5 m. Dodatkowym atutem pięknych słoneczników jest fakt, że są jadalne. Przepięknie prezentują się na rabatach. Należy jednak zapewnić słonecznikom słoneczne miejsce do wzrostu, gdzie będą plonować i kwitnąć. Właśnie dlatego podłoże przy ogrodzeniu powinno być dla nich żyzne i bogate w składniki pokarmowe.
 • Kwiaty jednoroczne wcale nie są trudne w pielęgnacji. Można stworzyć z nich dowolne kompozycje wzdłuż ogrodzenia, niezależnie od gatunku roślin. Kwiaty jednoroczne wystarczy raz wysiać, aby przez kilka miesięcy cieszyć się barwnym płotem, murem lub innego typu ogrodzeniem.
 • Rośliny w większości są miododajne, więc stworzą idealne środowisko dla pożytecznych owadów, tj. pszczoły i motyle. Gdy posiejesz je w większej grupie, wspaniale podkreślą nawet najmniej urodziwe ogrodzenie.
 • Większość roślin jednorocznych ma niskie wymagania glebowe. Wielu z nich wcale nie trzeba nawozić lub podlewać. Gdy posiejesz je np. wiosną, kwiaty będą spokojnie rozwijać się i rosnąć aż do pierwszych przymrozków. To bardzo wygodne i zarazem ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli zbierzesz nasiona roślin, za rok wcale nie będziesz płacić za nowe kwiaty!

Doskonałą alternatywą dla roślin jednorocznych mogą też być pnącza i byliny. Jeśli uwielbiasz aranżacje ogrodowe w stylu romantycznym, możesz utworzyć piękną kompozycję wzdłuż ogrodzenia z dalii, a także dzikiego wina lub róż. Drewniany płot wygląda przepięknie w towarzystwie wilców, thunbergii oskrzydlonej oraz pnączy jednorocznych. Wysokie byliny także będą niesamowicie prezentować się na tle ogrodzenia. Zwróć uwagę na rośliny takie jak malwy, tojad lub ostróżki. Dzięki nim każdy płot zmieni swój wyraz, stając się estetycznym uzupełnieniem przestrzeni wokół domu.

Jakie krzewy i drzewa posadzić wzdłuż płotu? Czy iglaki sprawdzą się jako drzewa ozdobne?

Jeśli chcesz skutecznie zasłonić się przed ciekawskimi spojrzeniami i zapewnić rodzinie prywatność, warto zastanowić się nad posadzeniem krzewów lub drzew wzdłuż ogrodzenia. Aby zabieg miał jednak „ręce i nogi”, należy zadbać o szczegóły. Trzeba pamiętać o odpowiedniej gęstości wzrostu roślin, wysokości, a także zimozieloności (jeśli chcesz, aby ogrodzenie wyglądało pięknie o każdej porze roku). Nie da się oczywiście tego utrzymać w przypadku wielu drzew. Mimo że prezentują się ciekawie, pnie nie są szczelną ścianą. Nie jest to jednak podstawą do eliminacji drzew z listy roślin nadających się do nasadzeń przy płocie. Wręcz przeciwnie! Drzewa mogą stać się idealnym uzupełnieniem ogrodzenia – niezależnie od materiału, z jakiego zostało skonstruowane.

Nie da się odgrodzić od sąsiadów tylko jednym drzewem. Jeśli masz więc taki plan, lepiej go zmodyfikować. Jedno drzewo może jedynie rzucić cień i przysłonić mały zakątek ogrodu. Sadzenie pojedynczych drzew mimo wszystko ma naprawdę wiele zalet. Nie dość, że takie drzewo wspaniale wygląda na terenie posesji, to w dodatku staje się idealnym schronieniem dla wielu ptaków i pożytecznych stworzeń. Drzewo jest proste w pielęgnacji, a także przyczynia się do oczyszczania powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że jego cień może stanowić przeszkodę dla roślin rosnących wzdłuż ogrodzenia. Sadząc je przy płocie, trzeba więc myśleć perspektywistycznie. Niepozorne i drobne drzewa z czasem zaczynają rosnąć wszerz i wzwyż. Zanim zdecydujesz się na konkretne drzewo, pomyśl, czy masz odpowiednio dużo miejsca do jego pielęgnacji. Musisz też wiedzieć, czy dasz sobie radę z pielęgnacją wybranych roślin. Jakie krzewy i drzewa najlepiej posadzić przy ogrodzeniu? Oto zbiór najciekawszych, nad którymi warto się zastanowić:

 • Świerki – warto posadzić je gęsto, aby stworzyć z nich zielony, przepiękny żywopłot. Świerki podatne są na formowanie, zatem można przygotować z nich naprawdę ciekawe uzupełnienie ogrodzenia. Wśród najpopularniejszych odmian świerków wyróżnia się serbski, pospolity i kłujący.
 • Cisy – szybko wzrastają, dlatego cieszą się dużym powodzeniem. Gdy osiągną swoją dojrzałą formę, robią się intensywnie zielone. Właśnie dzięki temu stają się wspaniałą dekoracją każdej posesji, niezależnie od aranżacji.
 • Jałowce – są estetyczne i uniwersalne, więc każdy dopasuje je do swojego ogrodu. Przy płotach często pojawiają się jako pnącza, stając się ich znakomitym uzupełnieniem.
 • Inne drzewa zimozielone – takie drzewa zwykle są iglaste. Poza cisem, świerkiem i jałowcem, wyróżnić można jeszcze wiele innych gatunków, które posadzić da się pod płotem. Należą do nich m.in. żywotnik, jodła, cyprys i sosna.
 • Drzewa szybkorosnące (liściaste) – prawdziwą zasłonę przy płocie zyskać można dzięki liściastym drzewom szybkorosnącym. Do najpopularniejszych wlicza się buk, topola, wierzba, jesion i klon.

Na jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

W jakiej odległości od płotu najlepiej sadzić drzewa?

Każdy, kto chce posadzić rośliny pod płotem, staje przed ważnym dylematem. W jakiej odległości sadzić drzewa od ogrodzenia? Przepisy dokładnie nie określają, w jakiej odległości można to zrobić. Nie ma jasnych wskazówek co do tego, jak blisko od płotu sadzić drzewo lub krzew. O takich przepisach mówi się jedynie „prawo sąsiedzkie”. Znajdziemy wśród nich przepisy regulujące sytuacje konfliktowe, dokładnie ujęte w art. 142-154 k.c. Najważniejszy mówi o tym, że właściciel posesji powinien powstrzymywać się do działań, które zakłócałyby sąsiadom korzystanie z ich własnej nieruchomości. Mowa oczywiście o ponadprzeciętnej mierze, która wynika ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia budynków, a także stosunków miejscowych.

Wskazówką do ustalenia odległości, w jakiej można sadzić drzewa i krzewy od ogrodzenia, mogą być przepisy regulujące funkcjonowanie rodzinnych ogródków działkowych. Sąd posiłkuje się często właśnie tymi przepisami. Warto wobec tego pamiętać o nich, zwłaszcza projektując ogrodzenie na własnej działce. Na co zwrócić szczególną uwagę? Drzewa i krzewy ozdobne powinno się sadzić przy płocie w odległości ok. 2 m. Jest to najprawdopodobniej najbezpieczniejsza odległość, zwłaszcza dla okazałych roślin, które mogą niebawem osiągnąć znaczny rozmiar. Stanowisko dla takich drzew czy krzewów powinno się znaleźć jak najdalej granicy działki.

Dlaczego warto sadzić rośliny wzdłuż ogrodzenia? Musisz to wiedzieć!

Warto otoczyć ogrodzenie ciekawą roślinnością. To naprawdę doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy ci na pięknym otoczeniu domu. Odpowiednio zastosowana roślinność wzdłuż płotu czy muru może stać się… dodatkowym, naturalnym ogrodzeniem. Będzie znakomicie komponować się z płotem, a także zwiększy jego funkcjonalność. To dodatkowa bariera ochronna, a także zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa domownikom. Ciężko będzie coś zobaczyć, a także dostać się przez gęstą roślinność. Dzięki naturalnej barierze potencjalny rabuś może szybko zniechęcić się do włamania na twój teren.  Roślinna bariera to również naturalna osłona przed wiatrem. Dzięki wysokiej roślinności stworzyć można prawdziwą ochronę przed silnymi podmuchami. W dodatku zmniejszy się także ilość kurzu, jaki wpada na teren posesji z ulicy. Za posadzeniem roślin wzdłuż ogrodzenia przemawia również zmniejszenie poziomu hałasu. To bardzo ważne, jeśli cenisz sobie spokój na działce.

Należy pamiętać, że nie każda roślina dobra będzie do nasadzeń wzdłuż ogrodzenia. Najpopularniejsze są iglaki, zwłaszcza tuje. Ich zaletą jest, że w krótkim czasie osiągają naprawdę spore wysokości. Gdy posadzi się je gęsto, zyskać można naturalną barierę miedzy ogrodzeniem a działką. Tuje są również odporne na zmienne warunki atmosferyczne, co jeszcze bardziej przemawia za ich posadzeniem przy płocie. Rośliny te nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Można formować je w niemal dowolne kształty, dlatego ludzie tak chętnie decydują się na ich zakup. Wspaniale sprawdzają się też rozmaite pnącza. Gdy posadzisz je wzdłuż muru lub płotu, zaczną go oplatać. Świetnie wygląda to np. przy ogrodzeniu z oczkami – wówczas pnącza swobodnie rozwijają się między nimi, tworząc ciekawe kompozycje. W przypadku pnączy, wspaniale sprawdzają się winorośla (latem) i bluszcz (przez cały rok). Można też zdecydować się na rdest, chmiel japoński, glicynię lub milin amerykański. Zwróć też uwagę na krzewy przy ogrodzeniu, które można formować w żywopłot. Wśród liściastych krzewów do sadzenia znakomicie nadają się m.in. bukszpan, grab i buk. Polecane krzewy kwiatowe to z kolei kalina, hibiskus, hortensja i głóg jednoszyjkowy.

Pamiętaj, że główne ogrodzenie – metalowe, murowane lub drewniane – odpowiada za wytyczenie granic działki. Zapewnia też bezpieczeństwo i prywatność, które potrzebne są domownikom i gościom. Aby jeszcze lepiej urozmaicić nieruchomość, zastosować warto roślinność również wzdłuż ogrodzenia. Dzięki temu stworzysz dodatkową, naturalną barierę, zwiększysz poczucie bezpieczeństwa i prywatności, a także zatrzymasz przedostający się na posesję kurz i hałas. Jak widzisz, naprawdę warto rozważyć posadzenie roślin wzdłuż ogrodzenia, aby jeszcze bardziej cieszyć się swoim domem lub ogródkiem działkowym.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto