Rosliny na glebę o odczynie obojętnym

Rosliny na glebę o odczynie obojętnym

Rośliny na glebę o odczynie obojętnym preferują odczyn pH gleby o wartości od 6,6 do 7,2. Są to gleby ciężkie, które jednak dają roślinom dobre warunki wzrostu. Gleba obojętna w ogrodzie stwarza duże możliwości urządzenia ogrodu w dowolnym stylu. Świetnie udają się tu ozdobne kwiaty jednoroczne, dwuletnie i byliny, dzięki czemu możemy tworzyć rabaty kwiatowe. Na glebie obojętnej dobrze rosną rojniki i rozchodniki, dlatego też dobrze sprawdzi się skalniak. Ogród tego rodzaju będzie też dobrym miejscem na warzywnik i sad. Dobrze będą plonowały warzywa oraz takie drzewa owocowe jak wiśnie, czereśnie i śliwy.

Rosliny na glebę o odczynie obojętnym - najpopularniejsze rośliny

Rosliny na glebę o odczynie obojętnym - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny na glebę o odczynie obojętnym - opis, wymagania, uprawa

Jakie rośliny wybrać, jeśli w ogrodzie występuje ziemia o odczynie obojętnym? Jaki rodzaj i styl ogrodu można urządzić na glebie obojętnej? Mamy tu całkiem spore pole do popisu, gdyż odczyn obojętny lubią ozdobne kwiaty i byliny ogrodowe. Doradzamy jak najlepiej zagospodarować ogród o odczynie obojętnym i jakie rośliny w nim posadzić.

Co to jest odczyn pH gleby

Dlaczego odczyn pH gleby w ogrodzie jest ważny

Prawidłowa pielęgnacja i uprawa roślin nie zawsze wystarcza, aby osiągnąć piękny wzrost w ogrodzie. Zdarza się, że rośliny słabo rosną, są małe, a nawet obumierają, mimo że pielęgnacja i nawożenie jest odpowiednie. Przyczyną mogą być ich wymagania co do odczynu gleby. Odczyn gleby decyduje o zawartości próchnicy, organizmów pożytecznych oraz dostępności wody i składników odżywczych dla roślin.

W Polsce istnieje przewaga gleby kwaśnej lub lekko kwaśnej. Najbardziej optymalne warunki dla wzrostu roślin oferują gleby o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Gleba obojętna ma odczyn pH 6,6-7,2. W takiej glebie najlepiej rozwijają się pożyteczne bakterie. Wydaje się pozornie, że gleba o odczynie obojętnym jest najlepsza dla roślin. Jest to mit. Gleby obojętne i zasadowe są to gleby ciężkie, na których nie wszystkie rośliny dobrze rosną. Wraz ze wzrostem kwasowości gleby stają się bardziej lekkie i piaszczyste.

Co robić, jeśli w ogrodzie mamy kwaśną glebę i zależy nam na roślinach wymagających gleby obojętnej lub zasadowej? Rozwiązaniem jest wapnowanie gleby. Należy przekopać glebę i wymieszać ją z nawozami odkwaszającymi, na przykład wapnem granulowanym lub kredą nawozową. Warto wiedzieć, że po wapnowaniu nie należy sadzić roślin. Trzeba odczekać kilka miesięcy, aż gleba zmieni pH.

Przed wapnowaniem trzeba koniecznie zbadać odczyn gleby, aby zabieg ten był zasadny. Warto również pamiętać, że odczyn gleby może się zmieniać. Dlatego też ważne jest jego regularne sprawdzania.

Jakie rośliny na glebę o odczynie obojętnym - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Najciekawsze rośliny na glebę o odczynie obojętnym

Odczyn lekko kwaśny do obojętnego jest najbardziej optymalny w ogrodzie, gdyż preferuje go najwięcej roślin. Należy jednak dokładnie poznać wymagania roślin, gdyż wiele gatunków preferuje tylko określone gleby, zaś ich uprawa uda się wyłącznie na glebach zasadowych lub kwaśnych.

Odczyn obojętny najlepiej lubią kwiaty jednoroczne, dwuletnie i byliny. Dlatego też gleba o odczynie obojętnym w ogrodzie pozwoli nam na uprawę kwiatów ozdobnych i stworzenie ogrodu w niemal dowolnym stylu. Daje najwięcej możliwości tworzenia rabat kwiatowych. Typowymi kwiatami do ogrodu o obojętnej glebie są:

 • szachownica,
 • chryzantemy.

Odczyn obojętny gleby stwarza świetne warunki do założenia skalniaka. Doskonale będą rosły rozchodniki i rojniki. Chociaż skalniak potrzebuje raczej ziemi zasadowej i najwięcej roślin skalniakowych ma właśnie takie wymagania.

Drzewa:

 • owocowe: wiśnie, czereśnie i śliwy
 • dąb szypułkowy,
 • jesion,
 • wiąz.

Ogród, w którym odczyn pH gleby jest obojętny, stanowi wspaniałe miejsce na urządzenie warzywniaka. Większość warzyw wymaga gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Natomiast na glebie obojętnej nie udadzą się ziemniaki, które lubią glebę kwaśną lub lekko kwaśną.

Obojętny odczyn gleby preferują takie warzywa jak:

 • por,
 • seler,
 • pietruszka,
 • zielony groszek,
 • cebula,
 • ogórki,
 • biała kapusta.

Gleba o odczynie obojętnym jest dość ciężka lecz oferuje dobre warunki do wzrostu wielu roślin ogrodowych. Udają się szczególnie kwiaty, rośliny skalniakowe oraz warzywa.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto