Rośliny na glebę zasadową - najpopularniejsze rośliny
- Hiacynt wschodnibylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Lilak pospolitykrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Bez lilak, duży krzew z pachnącymi wiechami kwiatów, trafił do Europy z Imperium Osmańskiego w XVI wieku. Szybko znalazł miejsce w wiejskich ogrodach najpierw we Francji, a potem w innych krajach Europy Środkowej. Popularność lilaka pospolitego zdecydowanie wzrosła od połowy XIX wieku, kiedy wyhodowano wiele odmian o różnych kolorach kwiatów.
krzew Trudność uprawy: średnia - Szałwia omszonabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Chociaż jest blisko spokrewniona ze znaną w kuchni, aptece i kosmetyce szałwią lekarską, to jednak szałwia omszona jest rośliną wyłącznie ozdobną. Nie jest ani jadalna, ani lecznicza, ale jej fioletowoniebieskie kwiatostany doskonale nadają się na ogrodowe rabaty. Może stanowić podszyt dla róż albo obwódkę dla innych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Morwa białadrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Morwa biała kojarzy się przede wszystkim z hodowlą jedwabników, których larwy żywią się liśćmi tego drzewa. Uprawiana od wieków w Chinach, również u nas stała się popularna jako roślina ozdobna, a także dostarczająca jadalnych owoców. Do ogrodu wprowadza trochę egzotycznego nastroju.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Lawenda wąskolistnapółkrzewypółkrzewy liściasteroślina ozdobna
Ze swoimi roztaczającymi wspaniały zapach kwiatami jest lawenda wąskolistna klasykiem, którego nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie. Charakterystyczny aromat budzi wspomnienia z Prowansji. Długi okres kwitnienia lawendy i bogactwo kwiatów tworzą idealne środowisko dla licznych gatunków owadów.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa
Rośliny na glebę zasadową - pozostałe rośliny
- Piwonia drzewiastakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Piękno kwitnącej piwonii drzewiastej (zwanej też krzewiastą) jest niezrównane. Jej historia jest związana z Chinami od ponad 2000 lat. Do Europy trafiła po raz pierwszy dopiero w XVIII wieku. W przyrodzie nie spotyka się już dzikiej formy tego gatunku — za to ogrodnicy rozwijają wciąż nowe odmiany.
krzew Trudność uprawy: średnia - Dąb bezszypułkowydrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Dąb bezszypułkowy jest często mylony ze swoim szypułkowym kuzynem. Ma przy tym potencjał, aby godnie zastąpić go w ogrodzie. Żołędzie dojrzewają w bezszypułkowych gronach, natomiast liście mają blisko dwucentymetrowe ogonki. Dąb bezszypułkowy rozwija się i kwitnie o 2 tygodnie później od dębu szypułkowego.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Sosna czarnadrzewadrzewa iglastedrzewa ozdobne
Sosna czarna jest sosną dwuigielną, sprowadzoną do Polski w XVIII wieku. Stare drzewa mają korowinę spękaną i ciemną, stąd epitet gatunkowy. Wytrzymuje nawet silne zanieczyszczenia powietrza i nadaje się do sadzenia na terenach przemysłowych.
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Żywotnik zachodni 'Brabant'drzewadrzewa iglastedrzewa ozdobne
Tuja brabant, podobnie jak tuja szmaragd, nie jest gatunkiem ogrodowego iglaka, ale odmianą hodowlaną żywotnika zachodniego. W odróżnieniu od swojej eleganckiej i smukłej krewniaczki 'Brabant' ma bardziej rozłożysty pokrój i szybszy wzrost. dzięki czemu doskonale nadaje się na zimozielone żywopłoty. Została wyhodowana w Brabancji — stąd nazwa odmiany.
krzew, drzewo Trudność uprawy: łatwa - Orzech włoskidrzewadrzewa liściastedrzewa owocowe
Orzech włoski trafił do naszej części Europy prawdopodobnie w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Rośnie jako długowieczne, rozłożyste drzewo o krótkim, wygiętym zwykle pniu. Okazała korona składa się z licznych, poskręcanych gałęzi. Orzech włoski jest w ogrodzie nie tylko ozdobą, ale też źródłem smacznych orzechów.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Grab pospolitydrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Grab pospolity jest niewysokim drzewem rodzimego pochodzenia. Podobnie jak buk doskonale znosi przycinanie i jest idealną rośliną na trwałe i długowieczne żywopłoty i szpalery. W roli solitera prezentuje pofalowaną formę pnia, jasną korę i złote przebarwienie liści jesienią.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
- Przylaszczka pospolitabylinybylina z kłączemkwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Aloes zwyczajnybylinysukulentroślina ozdobna
Nazwa rodzajowa pochodzi z języka arabskiego i oznacza "gorzki", co nawiązuje do smaku liści rośliny. Już w starożytności stosowano sok z aloesu do pielęgnacji skóry i ceniono jego lecznicze właściwości. W ciągu wieku wieków aloes rozprzestrzenił się z Półwyspu Arabskiego do wszystkich tropikalnych i subtropikalnych rejonów świata, a w chłodniejszych miejscach stał się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Ketmia syryjskakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Ketmia syryjska jest efektownym krzewem kwiatowym, który bardzo dawno trafił szlakami handlowymi z Chin do krajów Bliskiego Wschodu. Ponieważ do Europy przywieziony został w XVI wieku z Syrii, stąd jego epitet gatunkowy. Do ogrodu wprowadza orientalny nastrój.
krzew Trudność uprawy: średnia - Perukowiec podolskikrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Perukowiec podolski, krzew spokrewniony z sumakiem octowcem, stanowi dużą atrakcję ogrodu przez cały rok, a szczególnie jesienią. Wielką ozdobą są najpierw duże liście, a potem wielkie, wiechowate kwiatostany i owocostany przypominające rokokowe peruki. Jesienią liście przebarwiają się efektownie w jaskrawe kolory żółci, pomarańczu i czerwieni.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Buk pospolitydrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Buk pospolity należy do najpiękniejszych drzew liściastych rodzimego pochodzenia. Ze swoją malowniczą koroną doskonale sprawdza się w roli solitera, a ciemnozielone i błyszczące liście są ozdobą bukowego żywopłotu. Z wiekiem tworzy w ogrodzie coraz bardziej efektowną ozdobę.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Burak cukrowyrośliny dwuletniewarzywokorzeniowe
Burak cukrowy nie jest gatunkiem botanicznym rośliny, ale nazwą zbiorczą odmian hodowlanych (kultywarów) podgatunku buraka zwyczajnego. Chociaż brzmi to zawile, wyjaśnienie jest proste: w naturze powstał burak korzeniowy jako podgatunek, a ogrodnicy wyselekcjonowali z niego odmiany najbardziej korzystne do produkcji cukru.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia - Szałwia lekarskapółkrzewypółkrzewy liściasteroślina ozdobna
Zimozielony, ciepłolubny półkrzew szałwii lekarskiej z obszarów Morza Śródziemnego rozprzestrzenił się po prawie całej Europie. W naszym regionie, ze względu na warunkową zimoodporność, wymaga na zimę odpowiedniej ochrony. Wszystkie części rośliny wydzielają mocny aromat. Szałwia lekarska jest rośliną ozdobną, ale też leczniczą i przyprawową.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa - Zimowit jesiennybylinybylina z bulwąozdobna
Zimowit jesienny jest jedynym spośród ponad stu gatunków tego rodzaju, występującym w Polsce. Kiedy większość kwiatów letnich kończy już kwitnienie, on dopiero zaczyna rozwijać piękne, różowoliliowe kwiaty. Zimowit jesienny posiada niezwykłą cechę: nigdy nie pokazuje jednocześnie swoich liści i kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Wieczornik damskibylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Piękne kwiaty w dzień i czarujący aromat nocą — tak prezentuje się w ogrodzie wieczornik damski. Jasnopurpurowe kwiaty pachną szczególnie intensywnie wieczorem, przypominając zapach lewkonii albo fiołków. Przynależność wieczornika do rodziny kapustowatych sprawia, że jego kwiatostany podobne są do rzepaku albo gorczycy.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Bylica piołunbylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Bylica piołun jest ziołem leczniczym znanym od starożytności. O popularności rośliny świadczą liczne nazwy ludowe i regionalne w językach zarówno słowiańskich, jak i germańskich. Nazwa rodzajowa nawiązuje do Artemidy, bogini przyrody i łowów.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Fenkuł włoskirośliny dwuletniedo ogroduużytkowa i ozdobna
Fenkuł włoski jest wszechstronną rośliną, znajdującą zastosowanie jako warzywo, przyprawa, cenne zioło lecznicze, a także roślina dekoracyjna. Chociaż pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, może być uprawiany również w naszych ogrodach.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa - Głóg jednoszyjkowydrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Głóg jednoszyjkowy jest rodzimym gatunkiem, jego pięciopłatkowe kwiaty mają słupek z pojedynczą szyjką, a owoce zawsze pojedyncze nasiona. Owoce głogu są jadalne, kwiaty i owoce mają znane od dawna działanie lecznicze. Głóg jednoszyjkowy może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną albo funkcję trudnego do przebycia żywopłotu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Słonecznica wąskolistnabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Spokrewniona z goździkami słonecznica wąskolistna jest rodzimym przedstawicielem swojego rodzaju botanicznego. Liczne, płożące się pędy byliny tworzą luźną darń. Białe albo różowe kwiaty stanowią ozdobę ogrodu przez całe lato.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Klon polnydrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Klon polny jest mało wymagającym drzewem krajowym, odpornym na suszę, choroby i szkodniki. Mocna zieleń liści nawet w okresie suszy, ładna forma korony oraz stosunkowo niewielki i powolny wzrost czynią z tego klonu efektowne drzewo ogrodowe. Owoce klonu polnego, skrzydlaki, są ustawione po dwa w linii prostej.
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Bluszcz pospolitypnączepnącze zimoodpornepnącze ogrodowe
Bluszcz jest zimozielonym pnączem, które przy pomocy korzeni przybyszowych bez trudu wspina się po drzewach i murach, a także ukorzenia pędy na ziemi. Bluszcz zwyczajny i jego odmiany znajdują różnorodne zastosowanie w ogrodzie — tworzą efektowną zasłonę dla fasad i powierzchni ziemi.
pnącze Trudność uprawy: łatwa - Dzwonek karpackibylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Dzwonek karpacki jest górską byliną o endemicznym występowaniu we wschodnich i południowych Karpatach. Dzięki dużym, niebieskim kwiatom i kępiastemu pokrojowi doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, a także na rabaty i jako roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Topola białadrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Mało wymagająca i przystosowana do naszych warunków klimatycznych topola biała może rosnąć w miejscach, których unikają inne drzewa i krzewy. Jest gatunkiem szybko rosnącym, a jednocześnie dosyć długowiecznym — osiąga wiek ponad 200 lat. Szarobiała kora u młodej topoli z wiekiem czernieje w dolnej partii pnia.
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Chryzantema wielkokwiatowabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Chryzantema wielkokwiatowa wnosi wraz ze swoimi kolorowymi kwiatami jeszcze raz barwne akcenty do jesiennego ogrodu. Chodzi tutaj o mieszańca wschodnioazjatyckich gatunków złocieni, którego wyhodowano w Chinach ponad 3000 lat temu. Główną rośliną rodzicielską jest Chrysanthemum indicum, natomiast inne liczne składniki hybrydy pozostają nieznane. Dzięki wielowiekowym wysiłkom ogrodników powstało mnóstwo fantastycznych odmian chryzantemy wielkokwiatowej.
bylina Trudność uprawy: średnia - Cis pospolity 'Fastigiata'krzewykrzewy iglastekrzewy ozdobne
Cis pospolity ‘Fastigiata’ jest odmianą cisa o kolumnowym pokroju. Ze względu na powolny wzrost i niewielkie rozmiary, ten cis kolumnowy doskonale nadaje się do niezbyt dużych ogrodów. Jak wszystkie cisy, ten również jest trujący dla ludzi i zwierząt, a jedyną pozbawioną toksyn częścią, jest czerwona osnówka nasion.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Mydlnica lekarskabylinybylina z kłączemkwiatowa
Mydlnica lekarska jest znana od wieków jako roślina lecznicza, ale wielką popularność i nazwę zawdzięcza właściwościom piorącym. Odwary z korzeni mydlnicy były kiedyś powszechnie stosowane do prania szczególnie delikatnych tkanin i koronek. Ze względu na swoje kwiaty, mydlnica lekarska jest również rośliną ozdobną w ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Żagwin ogrodowybylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Żagwin ogrodowy nie jest gatunkiem botanicznym, ale zbiorową nazwą mieszańców pochodzących od żagwina zwyczajnego (Aubrieta deltoidea). Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego malarza i botanika Claude Aubriet'a. Jest efektowną byliną, tworzącą w ogrodzie barwne kobierce.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Ziarnopłon wiosennybylinybylina z bulwąozdobna
Ziarnopłon wiosenny jest ciekawą byliną, która już wczesną wiosną prezentuje swoje złote, podobne do zawilców kwiaty. Z części korzeni tworzą się wrzecionowate bulwki. Również w kątach liści powstają po kwitnieniu bulwkowate rozmnóżki. Jako roślina ozdobna ziarnopłon wiosenny jest uprawiany w formie botanicznej oraz w szeregu odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny na glebę zasadową - odmiany, opis, wymagania, pielęgnacja
Co robić jeśli w naszym ogrodzie występuje ziemia zasadowa? Jakie rośliny będą na niej najlepiej rosły? Wyjaśniamy czym jest odczyn pH gleby i dlaczego jest tak ważny w uprawie ogrodowej i rolnictwie. Doradzamy jak zbadać odczyn gleby i na czym polega pielęgnacja roślin na glebie zasadowej. Przedstawiamy najciekawsze gatunki roślin do ogrodu o glebie wapiennej.
Uprawa i wymagania roślin na glebie zasadowej
Jakie znaczenie ma odczyn gleby w ogrodzie
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na piękno ogrodu i plony jest odczyn gleby. Decyduje on o tym, jakie właściwości ma gleba. Odczyn gleby mierzony wskaźnikiem pH mówi o tym, czy gleba jest kwaśna, obojętna czy zasadowa. Warto wiedzieć, że ziemia w ogrodzie może ulegać zmianom, dlatego też odczyn pH gleby należy regularnie mierzyć. Robimy to przy pomocy kwasomierza, papierka lakmusowego lub oddając próbkę gleby do analizy. Możemy również wykorzystać rośliny wskaźnikowe, czyli chwasty, które dobrze rosną na danej glebie. Gleba zasadowa zaprasza takie chwasty, jak mak polny, cykoria podróżnik lub gorczyca polna.
Dlaczego sprawdzamy odczyn gleby? Aby poznać jej właściwości i dowiedzieć się jakie rośliny warto na niej uprawiać. Większość gatunków roślin przystosowała się do odczynu gleby i źle rosną na glebach o innych właściwościach. Występują również rośliny o dużej tolerancji na różne gleby. Rośliny na glebę zasadową są znacznie bardziej tolerancyjne, niż rośliny kwasolubne.
Odczyn gleby mierzymy współczynnikiem pH. Im wyższy pH tym gleba jest bardziej zasadowa. Rośliny na glebę zasadową preferują odczyn pH 7 - 8, natomiast rośliny na glebę lekko zasadową lub obojętną lubią odczyn pH od 6,5 do 7. Właściwości gleby wynikają ze skał, które tworzą daną ziemię. Na półkuli północnej i w Polsce przeważają gleby kwaśne i lekko kwaśne. Natomiast gleby zasadowe przeważają w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, w Południowej Azji, Australii i w południowych regionach Ameryk. Na pograniczach tych obszarów występują gleby obojętne. Dlatego też uprawa wielu gatunków roślin obcych może się wiązać z koniecznością zmiany odczynu gleby.
Jakie właściwości ma gleba zasadowa i jakie rośliny się na niej udają
Gleba zasadowa jest glebą wapienną, gdyż zawiera dużo wapnia. Dlatego też jeśli mamy w ogrodzie glebę kwaśną, a chcemy uprawiać rośliny zasadolubne, możemy zmienić odczyn gleby poprzez wapnowanie.
Gleba zasadowa jest jasna, lekka, przepuszczalna i szybko traci wilgoć. Najwięcej gatunków roślin wybiera ziemię lekko kwaśną lub obojętną. Jednak również na glebę zasadową znajdziemy bardzo wiele gatunków. Gleba wapienna pozwala na urozmaicone zaprojektowanie ogrodu, gdyż gatunków do wyboru jest naprawdę dużo. Na glebie zasadowej dobrze rosną drzewa liściaste. Mało jest iglaków, które mogą rosnąć na tego typu glebie. Do roślin tolerancyjnych należy sosna czarna i świerk serbski. Znajdziemy również wiele krzewów i bylin. Gleba zasadowa w ogrodzie jest idealnym miejscem do utworzenia skalniaka, gdyż większość roślin skalnych i górskich lubi ziemię zasadową.
Popularne rośliny na glebę zasadową - uprawa, wymagania i pielęgnacja
Jak wygląda pielęgnacja roślin na glebę wapienną. Charakterystyczną cechą gleb wapiennych jest szybkie wysychanie wody. Dlatego też pielęgnacja roślin polega na regularnym podlewaniu. Można również wybrać rośliny odporne na suszę lub takie o głębokim systemie korzeniowym. Ziemia zasadowa stanowi idealne miejsce na skalniak, gdyż większość roślin skalniakowych lubi podłoże zasadowe lub lekko zasadowe.
Drzewa na glebę zasadową:
- głóg,
- buk pospolity,
- jesion.
Krzewy i krzewinki, które mają wymagania zasadowe:
- lawenda,
- kosodrzewina,
- budleja Dawida,
- czarny bez,
- bez lilak,
- jaśmin,
- berberys,
- bukszpan,
- dereń,
- kalina koralowa,
- krzewuszka cudowna,
- ligustr,
- perukowiec.
Byliny i rośliny skalniakowe na glebę zasadową:
- juka ogrodowa,
- skalniczka skalna,
- miłek wiosenny,
- skalnica Andersa,
- mikołajek nadmorski i alpejski,
- gatunki dzwonków,
- goździki,
- wyżlin większy (lwia paszcza),
- zawilce,
- złocienie,
- żagwin,
- ubiorek wiecznie zielony.
Rośliny na glebę zasadową dobrze rosną w ziemi wapiennej. Wymagają regularnego podlewania. Ziemia zasadowa w ogrodzi pozwala na założenie skalniaka lub stworzenia kompozycji ozdobnych krzewów.