Rośliny iglaste

Ilustracja rośliny iglaste

Rośliny iglaste (łac. Pinopsida) – rośliny z gromady nagonasiennych. Wśród botaników nie ma pełnej zgody co do ich klasyfikacji. Na pewno należą tu sosnowce, zalicza się też sośnicowate, cyprysowate, cisowate, araukariowate i zastrzalinowate. W ogrodnictwie najczęściej przez iglaste rozumie się te rośliny, których liście mają kształt wąskich igieł lub łusek, a nasiona są chronione w szyszkach, szyszkojagodach (cyprysowate) lub osnówce (cisowate). Większość gatunków iglastych to drzewa i krzewy zimozielone, dlatego są chętnie wybierane jako całoroczna ozdoba ogrodów, parków i tarasów. Wyjątkiem jest Modrzew, który zrzuca igły na zimę.

Rośliny iglaste - najpopularniejsze rośliny

Rośliny iglaste - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny iglaste - spis roślin iglastych wraz z opisem i zdjęciami

Rośliny iglaste należą do różnych rodzin. Ich wspólną cechą są liście w kształcie igieł, zwykle zimozielone. Mają różną postać – od ogromnych drzew (np. najwyższe sekwoje do 100 m), po karłowate krzewy. Jest nawet jeden iglasty pasożyt. Ich walory estetyczne sprawiają, że są chętnie uprawiane w ogrodach i coraz częściej na balkonach. Mają też liczne zalety jako źródło drewna czy substancji leczniczych.

Jak klasyfikować rośliny iglaste?

Rośliny iglaste sprawiają botanikom sporo kłopotów. Oprócz tego, że wszystkie należą do gromady nagonasiennych i mają ostre, często wąskie (igłowate) liście, niewiele je łączy. Dla ogrodników iglaki to przede wszystkim rośliny o pewnym wyglądzie, które świetnie nadają się do tworzenia całorocznych kompozycji. Sprawdzają się jako materiał na żywopłoty i szpalery oraz jako ozdobne solitery.

Mówiąc o roślinach iglastych będziemy się kierować tą klasyfikacją.

Rodzaje, rodziny, gatunki zaliczane do iglaków

W wąskim rozumieniu i bez żadnych wątpliwości można do iglastych zaliczyć sosnowce. Ale co z cyprysem, jałowcem czy tują? Oto przegląd roślin zaliczanych do iglastych:

  • Sosnowate – rodzina roślin z rzędu sosnowców. Należą tu podrodziny sosnowa, modrzewiowa i jodłowa, ze wszystkimi podporządkowanymi gatunkami i odmianami. Większość rośnie na półkuli północnej, w klimacie chłodnym i umiarkowanym. Tworzą borealne lasy iglaste, najdalej na południe występują na Sumatrze. Drzewa z rodziny sosnowatych są też uprawiane na południowej półkuli. Sosny i świerki są chętnie uprawiane jako rośliny ozdobne w ogrodach. Mają liczne odmiany, z których pewne lepiej nadają się do ogrodu, inne jako źródło surowca (drewno, dziegieć, orzeszki piniowe).
  • Cyprysowce – tutaj zaliczane są rodziny cyprysowatych i cisowatych. Ta pierwsza zawiera rodzaje bardzo popularne w ogrodnictwie, takie jak cyprys, jałowiec czy żywotnik (tuja). Spośród cisowatych najpopularniejsze są cisy. Wiele ozdobnych odmian można spotkać w ogrodach i parkach.
  • Araukariowce – rząd, który jest najbardziej problematyczny jeżeli chodzi o iglaki. Niektóre gatunki w ogóle nie mają igieł, tylko blaszkowate liście. Do tego rzędu należą rodziny araukariowate i zastrzalinowate. Obie rodziny występują głównie na półkuli południowej i raczej nie nadają się do uprawy w ogrodzie w naszym klimacie. Za to są to bardzo ciekawe rośliny, o niespodziewanym połączeniu cech. Drzewa z rodziny agatis wytwarzają szyszki i mają lancetowate liście. Natomiast jeden gatunek z rodziny zastrzalinowatych (Parasitaxus ustus) jest rośliną pasożytniczą.

Rośliny iglaste w ogrodzie

Nie wszystkie rośliny iglaste sprawdzają się w ogrodzie. Pomijając wymagania co do klimatu, gleby i naświetlenia, niektóre są po prostu zbyt duże. Do ogrodu wybiera się gatunki i specjalnie wyhodowane odmiany średnie i małe. Co, oprócz tuji i sosny, można posadzić w ogrodzie?

  • Jałowce – obok sosny są jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów iglaków na półkuli północnej. W samej Polsce rosną dziko dwa gatunki. Jałowiec pospolity jest nie tylko piękną rośliną ozdobną, ale dostarcza szyszkojagód, używanych jako przyprawa lub lekarstwo oraz aromatycznego drewna. W ogrodzie sprawdzą się różne odmiany np. Jałowiec chiński, Jałowiec płożący.
  • Cisy – rosną powoli, różne odmiany mają różny pokrój. Oprócz dekoracyjnych, miękkich igieł, wytwarza ładne, czerwone owoce (a dokładnie nasiona w czerwonych osnówkach). Ulubioną odmianą okrywową jest Cis japoński „Nana”, na soliter i żywopłoty nadaje się np. Cis pospolity „Fastigiata”, natomiast kulista odmiana „Green Diamond” może się sprawdzić jako część ogródka skalnego. Cisy nadają się do modelowania kształtów za pomocą sekatora (zwarte odmiany) oraz do uprawy na pniu.
  • Cyprysy – chętnie używane w ogrodach i na cmentarzach w krajach śródziemnomorskich. Pokrój zwykle mają stożkowy lub kolumnowy, strzelisty. Są wysokie i smukłe. Uważano je za symbol nieśmiertelności.
  • Cyprysiki – przypominają cyprysy i tuje, ale wolą klimat wilgotny. Są roślinami z bagien i terenów podmokłych Ameryki Północnej i Azji. W polskich ogrodach chętnie uprawia się zwłaszcza różne odmiany Cyprysika Lawsona.

Rośliny iglaste to ważny element wiecznie zielonych parków i ogrodów. Warto posadzić przynajmniej jedną taką roślinę, żeby cieszyć się zielenią przez cały rok.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto