Rośliny liściaste - najpopularniejsze rośliny
- Monstera dziurawapnączepnącze tropikalnepnącze doniczkowe
Egzotyczne pnącze dorastające do bardzo dużych rozmiarów. Lubiana roślina doniczkowa do biur i mieszkań.
pnącze Trudność uprawy: średnia - Czosnek porrośliny dwuletniewarzywowarzywo cebulowe
Por jest w ogrodzie idealnym warzywem, ponieważ może być zbierany niemal przez cały rok. Jest blisko spokrewniony z cebulą i szczypiorkiem, które również należą do tego samego rodzaju botanicznego "czosnek". Uprawiany w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji, do Polski trafił w średniowieczu.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia - Hiacynt wschodnibylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Zamiokulkas zamiolistnybylinybylina z kłączemkwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny jest idealną rośliną ozdobną dla osób bez ogrodniczego talentu. Bywa określany jako najodporniejsza roślina doniczkowa świata, ponieważ swojemu opiekunowi wybacza wiele błędów i nie stawia mu żadnych specjalnych wymagań. Jest niezwykłym odkryciem towarzyskim dwóch ostatnich dekad.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Hortensja bukietowakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Hortensja bukietowa jest krzewem ozdobnym, który został przywieziony z Japonii do Europy dopiero w 1830 roku. Gatunek jest rzadko spotykany w uprawie ogrodowej, ponieważ bardziej efektowne są jego odmiany, a zwłaszcza wielkokwiatowa 'Grandiflora'.
krzew Trudność uprawy: średnia
Rośliny liściaste - pozostałe rośliny
- Słonecznik bulwiastybylinybylina z bulwąozdobna
Słonecznik bulwiasty zyskał swoją powszechnie używaną nazwę "topinambur" przypadkowo i przez nieporozumienie. W 1613 roku kilku Indian z brazylijskiego plemienia Topinambá zostało przywiezionych do Paryża, gdzie mieli wykonywać tańce plemienne przed królewską rodziną Ludwika XIII. Wydarzenie było bardzo głośne i zupełnie przypadkowo, bez żadnego związku, skojarzono nazwę tego plemienia z równie egzotyczną rośliną od niedawna uprawianą w dworskich ogrodach.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Kocimiętka właściwabylinybyliny ogrodowebyliny ozdobne
Kocimiętka właściwa posiada zdolności wabienia pszczół i kotów, a jednocześnie odstraszania much, komarów i karaczanów. Ziele kocimiętki zawierające olejki eteryczne i inne substancje, stosowane jest do celów leczniczych oraz jako przyprawa w kuchni. Zebrane w kwiatostany białe do delikatnie liliowych kwiaty stanowią ozdobę ogrodowych rabat.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Hortensja ogrodowakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Typowa, dziko rosnąca forma hortensji ogrodowej jest rzadko spotykana w ogrodach. Niezwykle efektowne, ogromne kule kwiatostanów rozwijają zwykle odmiany hodowlane (kultywary).
krzew Trudność uprawy: średnia - Sansewieria gwinejskabylinysukulentroślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Fuksja mieszańcowakrzewykrzewy liściasterośliny doniczkowe
Zarówno tysiące kultywarów fuksji mieszańcowej, która jest hybrydą o trudnym do ustalenia pochodzeniu, jak i uprawiane gatunki botaniczne łączy wspólna cecha: niezwykła forma kwiatów. Kwiaty fuksji przypominają delikatne wyroby jubilerskie, kojarzą się też z barwną spódniczką baletową — stąd "balerina". Fuksja już od dawna cieszy się opinią jednej z najpiękniejszych roślin kwiatowych na świecie.
krzew Trudność uprawy: średnia - Czosnek niedźwiedzibylinybylina z cebulądekoracyjna i jadalna
Czosnek niedźwiedzi jest od dawna znany jako roślina ozdobna, lecznicza i jadalna. W wilgotnych lasach liściastych tworzy efektowne, rozległe łany. W przypadku roślin jadalnych podobnie jak grzybów najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie gatunku. Nie tylko w lesie, ale i w ogrodzie można pomylić czosnek niedźwiedzi z silnie trującą konwalią majową albo zimowitem jesiennym.
bylina Trudność uprawy: łatwa
- Śnieżyczka przebiśniegbylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Narcyz białybylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Psianka podłużnabylinybyliny ogrodowebylina warzywna
Lubiąca ciepło, pochodząca z tropikalnych regionów psianka podłużna znana bardziej jako bakłażan albo oberżyna, jest coraz częściej uprawiana również w naszych ogrodach. W naturalnym środowisku jest byliną, jednak w naszych warunkach rośnie zwykle jako roślina jednoroczna.
bylina Trudność uprawy: średnia - Oleander pospolitykrzewykrzewy liściasterośliny doniczkowe
Oleander pospolity jest bardzo efektowną rośliną kwiatową z regionu śródziemnomorskiego. Wnosi do mieszkania, a także na balkon i taras, powiew Południa. Ze względu na małą mrozoodporność, w naszych warunkach musi być uprawiany w doniczkach.
krzew Trudność uprawy: średnia - Frezja ogrodowabylinybylina z bulwąozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna - Dynia zwyczajna kabaczekrośliny jednorocznewarzywnawarzywa owocowe
Znana powszechnie dynia zwyczajna trafiła w XVI wieku do Europy. We Włoszech ogrodnikom udało się wyhodować odmianę o podłużnych owocach, którą nazwano „zucchina”, czyli "mała dynia". Przejęliśmy tę nazwę podobnie jak Niemcy i Anglicy. Nasi wschodni sąsiedzi natomiast, którzy stykają się z turkijskimi językami, nazywają tę odmianę dyni zdrobniale „kabaczok” od „kabak” = „dynia”. Jak widać, w obu wypadkach chodzi o tę samą grupę odmian dyni zwyczajnej.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia - Glicynia chińskapnączepnącze zimoodpornepnącze ogrodowe
Glicynia chińska jest ozdobnym pnączem ze zwisającymi gronami niebieskofioletowych motylkowych kwiatów. Jest długowieczną rośliną, której pędy dorastają do ponad 10 m długości. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemiecko-amerykańskiego lekarza Caspara Wistar'a. Etymologiczny błąd — wisteria zamiast wistaria — został jednak w oficjalnej nomenklaturze zachowany.
pnącze Trudność uprawy: średnia - Rokietta siewnarośliny jednorocznewarzywnawarzywa liściowe
Lekko pikantne, o orzechowym smaku liście rukoli można znaleźć w wielu sałatkach i zupach. Jako przyprawę wykorzystuje się też nasiona rukoli. Do Europy Zachodniej trafiła prawdopodobnie razem z Rzymianami. Po dłuższym zapomnieniu, rukola ponownie zyskała dużą popularność.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa - Forsycja pośredniakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Krzewy obsypane wiosną kwiatami w różnych odcieniach żółci to przeważnie forsycja pośrednia w jednej ze swoich licznych odmian. Popularna forsycja pośrednia nie jest gatunkiem botanicznym, ale mieszańcem forsycji zwisłej i forsycji zielonej. Na skutek ocieplania się klimatu, forsycja zakwita coraz wcześniej.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Brokułrośliny jednorocznewarzywnawarzywa kapustne
Brokuł jest łatwym w uprawie warzywem kapustnym o delikatnych w smaku pąkach kwiatowych. Podobnie jak u kalafiora, jadalne "róże" brokułu składają się z nierozwiniętych kwiatostanów. Uprawa we własnym ogrodzie pozwala na zbiór zawsze świeżych warzyw, ponieważ zebrane tuż przed kwitnieniem pąki nie dają się długo przechowywać.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia - Klon palmowydrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Klon palmowy jest niewątpliwie najbardziej popularnym gatunkiem spośród klonów ozdobnych. Ten elegancki Azjata przybiera różne formy liści i wzrostu w zależności od odmiany. Stanowi efektowny składnik ogrodowych kompozycji. Jesienią jego liście przebarwiają się wspaniale w żółtoczerwone kolory.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Aronia czarnakrzewykrzewy liściastekrzewy dekoracyjne i owocowe
Aronia czarna pochodzi ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej, gdzie dla rdzennych mieszkańców od wieków była cenionym źródłem pożywienia w okresie zimowym. Na początku XX wieku została odkryta przez rosyjskiego botanika Iwana Miczurina i przewieziona do Rosji. Bardzo szybko doceniono zalety tego krzewu w całej Europie.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Bez czarnykrzewykrzewy liściastekrzewy dekoracyjne i owocowe
Liczne nazwy lokalne i zwyczajowe bzu czarnego świadczą o tym, że jest on popularną rośliną stosowaną w celach leczniczych i spożywczych od wieków. Piękne kwiatostany i efektowne owoce stanowią zalety bzu czarnego jako krzewu ozdobnego w ogrodzie.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Krokus wiosennybylinybylina z bulwąozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Wilec ziemniaczanybylinybylina z bulwąbylina warzywna
Batat albo słodki ziemniak, noszący botaniczną nazwę wilec ziemniaczany, nie jest spokrewniony ani z ziemniakami, ani z topinamburem. Znany od tysięcy lat jest dzisiaj uprawiany na wszystkich cieplejszych obszarach. Istnieją też odmiany ozdobne o dekoracyjnych liściach.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Miskant chińskibylinytrawatrawa ozdobna
Egzotyczna trawa o nazwie miskant chiński jest piękną krewniaczką naszych zbóż i może stanowić efektowną ozdobę każdego ogrodu. Gęste kępy miskanta z ogromnymi wiechami kwiatów należą do najbardziej wyrazistych elementów ogrodowych kompozycji. Istnieje cala paleta odmian tego gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Dynia Hokkaidorośliny jednorocznewarzywnawarzywa owocowe
Dynia Hokkaido jest małą odmianą dyni olbrzymiej (Cucurbita maxima), pochodzącą z Japońskiej wyspy Hokkaido. Od lat 90. ubiegłego wieku jest uprawiana również w Europie. Jej owoce zawierają aromatyczny, słodki i bezwłóknisty miąższ o smaku kasztanów. Cienka, jaskrawopomarańczowa skórka jest również jadalna.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia - Areka żółtawapalmypalmy drzewiastepalmy doniczkowe
Tropikalna palma areka, która swoim lekkim, powiewnym pióropuszem liści wprowadza do mieszkania wakacyjny nastrój przez cały rok. Dosyć szybko rozwija duże, pierzaste liście o soczyście zielonym kolorze. W domowych warunkach bardzo trudno jest nakłonić tę roślinę do kwitnienia.
drzewo Trudność uprawy: trudna - Amarylis nadobnybylinybylina z cebuląbylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna - Grubosz jajowatybylinysukulentroślina ozdobna
Jeśli ktoś szuka rośliny doniczkowej, która może przynieść szczęście i pieniądze, powinien rozpocząć uprawę grubosza jajowatego. W swojej afrykańskiej ojczyźnie dorasta do czterech metrów wysokości, ale w naszych domowych warunkach wygląda znacznie skromniej. Starsze drzewko szczęścia może nawet zakwitnąć.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Difenbachia Seguinybylinybyliny doniczkowebyliny ozdobne
Aktualne wyniki badań rodzaju botanicznego Dieffenbachia wykazały, że niektóre gatunki są tylko synonimami tego samego gatunku Dieffenbachia seguine. W niczym nie zmienia to jednak wyjątkowej atrakcyjności i urody hodowanej w doniczkach difenbachii. Pstre, nakrapiane i wzorzyste liście cieszą się od lat dużym zainteresowaniem miłośników roślin.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Arbuz zwyczajnyrośliny jednorocznewarzywnawarzywa owocowe
Kawon, czyli arbuz zwyczajny, jest uprawiany w wielu krajach o ciepłym klimacie. Chociaż istnieją odmiany radzące sobie w naszych warunkach, to jednak wymagania cieplne rośliny są nadal wysokie. Aby utrzymać optymalną temperaturę w granicach 22-28ºC, najlepiej jest uprawiać tego egzotycznego kuzyna dyni w szklarni albo tunelu.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: trudna
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny liściaste - rodzaje, opis, zdjęcia, uprawa, ciekawostki
Rośliny liściaste pełnią ważną funkcję w ekosystemach, pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, niektóre potrafią też pochłaniać zanieczyszczenia powietrza i gleby. Wiele drzew i krzewów liściastych to również rośliny ogrodowe o walorach estetycznych. W większych ogrodach i parkach są podstawowymi elementami kompozycji i lokalnego ekosystemu.
Rośliny liściaste w naturze
Rośliny wytwarzające różne formy liści żyją na wszystkich kontynentach. Nie sposób wyobrazić sobie bez nich tropikalnego lasu, ale stanowią też element lasów borealnych (brzoza, jarząb) i krajobrazów pustynnych (agawa, akacja, arekowate). Na Antarktydzie istnieją dwa gatunki roślin zielnych, posiadających liście – kolobant i śmiałek arktyczny.
Rośliny te są niezwykle ważnym elementem ekosystemów. Liście zapewniają wymianę gazową, pochłaniając dwutlenek węgla wydychany przez ludzi i zwierzęta, a oddają tlen. Poza tym wiele liści jest jadalnych nie tylko dla żwaczy. Liście mogą mieć właściwości lecznicze, ale bywają też trujące. Niektóre są skonstruowane jako część pułapki do łapania owadów (np. dzbanecznik, rosiczka). W cieplejszych strefach klimatycznych szerokie blaszki liści dają też nieoceniony cień, tworząc naturalne oazy dla ludzi i zwierząt.
Rośliny liściaste to przeważnie okrytonasienne. Wiele z nich wytwarza kwiaty i owoce, stanowiące kolejne ważne źródło pokarmu dla wszystkich rodzajów zwierząt.
Dla człowieka są też nieodzownym elementem estetycznym naturalnych krajobrazów. Może dlatego tak chętnie przenosimy je do ogrodu i na balkon.
Rośliny liściaste do ogrodu
W parkach i ogrodach rośliny liściaste są zwykle kluczowym elementem kompozycji. Wiele drzew i krzewów z tej grupy zapewnia wrażenia estetyczne przez cały rok. Wiosną przyciągają uwagę przede wszystkim te kwitnące, z dekoracyjnymi, wielokolorowymi kwiatami. Tutaj wyróżniają się drzewa owocowe t.j. jabłonie, śliwy, grusze, a także krzewy – przede wszystkim berberysy, jaśminowce, lilaki, magnolie, róże.
Po przekwitnięciu liście roślin sezonowych przebarwiają się na złoto i czerwono. W tym czasie często walory ozdobne mają owoce i jagody. Liściaste rośliny ogrodowe, które pięknie wybarwiają się na jesień, to przede wszystkim klony, platany i ambrowce. Dobrym dopełnieniem są wielokolorowe berberysy, które mogą być wykorzystane jako roślina okrywowa, towarzysząca drzewom i niższym ozdobom skalniaków.
Niektóre rośliny liściaste zachowują liście na zimę. Dzięki temu możemy mieć lepsze powietrze i atrakcyjniejszy ogródek również po pierwszych przymrozkach.
Uprawa różnych roślin liściastych wygląda bardzo różnie. Wiele krzewów ogrodowych ma nieduże wymagania glebowe i nie muszą być często podlewane. Trzeba jednak pilnować, żeby liście nie zostały zaatakowane przez szkodniki lub grzyba. Mniejsze rośliny mogą być trudniejsze w uprawie, zwłaszcza jeżeli mają niską odporność na przymrozki. Grupa tych roślin jest jednak tak bogata i różnorodna, że każdy bez problemu wybierze najlepszy zestaw dla swoich potrzeb i możliwości.
Jakie rośliny liściaste na balkon?
Na balkonach zwykle uprawia się właśnie rośliny liściaste. Najczęściej są to niewielkie byliny, rośliny dwuletnie i jednoroczne (np. liczne kwiaty z rodziny astrowatych), krzewinki, trawy ozdobne lub karłowate gatunki i odmiany krzewów. Jeżeli chcemy stworzyć bardzo zielony, gęsto obrośnięty balkon, to dobrze sięgnąć po rośliny pnące. Dekoracyjne róże, winobluszcz, bluszcze lub wiciokrzewy.
Sadzonki najlepiej kupić w sklepie lub bezpośrednio od profesjonalnego hodowcy. Dzięki temu mamy pewność, że są zdrowe i mają pożądane cechy. W przypadku roślin na balkon jest to szczególnie ważne, bo nie powinny one zajmować zbyt dużo miejsca. Jeżeli trafimy na odmianę większą niż przewidywana, to może być problem z rozwijaniem takiej uprawy.
Ciekawą propozycją, jeżeli chodzi o rośliny liściaste na balkon lub taras są miniaturowe odmiany drzew. Można je uprawiać w formie bonsai, co nada im dodatkowy walor dekoracyjny lub pozwolić na swobodny rozwój. Imitacją drzewa na balkonie może być też krzew szczepiony na pniu.
Wiele mniejszych roślin liściastych nadaje się też do całorocznej uprawy doniczkowej w domu. Są to przede wszystkim gatunki egzotyczne, z których możemy stworzyć prawdziwą domową dżunglę. Zwykle tego typu rośliny są bardziej wymagające. Zwłaszcza jeżeli chcemy w pomieszczeniu odtworzyć warunki panujące w lasach tropikalnych.
W kuchni, apteczce i na ratunek światu
Jak wspomniano – rośliny liściaste stanowią ważny składnik wielu potraw jako pokarm właściwy lub przyprawy. Nie sposób skrótowo wymienić wszystkich rodzajów pokarmów, których dostarcza nam ta grupa roślin. Warto jednak pamiętać, że bez nich nasza kuchnia nie istnieje.
Rośliny liściaste to również źródło wielu naturalnych leków. W liściach, ale też kwiatach, korze, korzeniach czy bulwach, gromadzą składniki odżywcze lub ochronne.
Roślin liściaste są nieocenioną pomocą w zwalczaniu zanieczyszczeń, wymianie nadmiaru dwutlenku węgla na tlen. Dlatego są to pod każdym względem nasi sprzymierzeńcy.